ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ανθοφορίες - Φθινόπωρο 2014
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 Ανθοφορίες - Φθινόπωρο 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2015 :  19:18:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Έχω άλλη μία η οποία δεν άνοιξε ποτέ,την πρόλαβε το χιόνι.

Υ.Γ:ΔΥΣΤΥΧΏΣ δεν το είδα ποτέ ανθισμένο.

Κική
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2015 :  20:03:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Απ'αυτό το μωρό......

βγαίνει αυτό:

Υ.Γ:Δεν το'ξερα ότι ανθίζει.Ελπίζω να το δω ολόκληρο αν μ'αφήσουν οι βροχές να το φωτογραφίσω.

Κική
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  04:26:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Κική για τις φωτογραφίες σου!

Πολύ όμορφες
Νομίζω πως μάλλον απόκτησες καλύτερη φωτογραφική.

Μου άρεσαν ιδιαίτερα αυτές στην προηγούμενη σελίδα, με το χνουδωτό παχυφυτάκι.

Και επίσης το μωβ φόντο που χρησιμοποίησες, είναι πολύ καλή ιδέα.
Μπροστά του "γράφουν" στο φακό πολύ καλά τα φυτάκια.

Όσο για το χιόνι που λες, ήρθε όντως απότομα (εδώ έκανε μόνο παγωνιά, μπόλικα μειον) και τα φυτάκια εκεί που νόμιζαν οτι είναι άνοιξη, πιάστηκαν εξαπίνης.

Εγώ τα είχα ανοιχτά και μέτρησα θύματα...

Ακόμα όμως δεν έκανα καταμέτρηση

Edited by - Basil on 28 Jan 2015 04:37:07
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  20:37:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη καλησπέρα κατ'αρχήν.

Για να τα πάρουμε λοιπόν ένα-ένα.

Ναι άλλαξα φωτογραφική όντως(δεν σε πιστεύω όμως,πως το κατάλαβες?)αλλά δεν είναι δική μου,είναι του μικρού μου φωτογράφου δώρο Χριστουγέννων.

Το μωβ φόντο δεν είναι φόντο είναι το μωβ σταντ που κατοικούν οι κάκτοι,όντως λειτούργησε θετικά στις φωτό.

Όσο για το χιόνι ναι ήρθε απότομα και εγώ μετράω θύματα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο γιατί είναι όλα προστατευμένα(έτσι θέλω να πιστεύω)και είχα μόνο κάτι θεματάκια ψιλά τύπου μαυρισμένα φύλλα.

Y.Γ.1ον:Βασίλη σε μία προηγούμενη ανάρτησή σου με είχες ρωτήσει ποια φυτά αφήνω έξω,να σου απαντήσω έστω και αργά ότι είναι όλα έξω αλλά με νάυλον,πατέντες διάφορες,ξέρεις ότι μπορώ να κάνω,έστω και προσωρινά,για να προστατευτούν απο το πολύ κρύο,χιόνι,βροχή όλα τα καιρικά φαινόμενα τέλος πάντων.

Υ.Γ.2ον:Αυτά για την ώρα αγαπητοί μου φίλοι.Λόγω εργασίας δεν μπορώ να μπαίνω όποτε θέλω αλλά πάντα διαβάζω και ενημερώνομαι το τι γίνεται στο φόρουμ.

Y.Γ.3ον:Eιρηνούλα μου να'ξερες πόσο έχω στεναχωρηθεί μ'αυτό που έγινε.Λυπάμαι πολύ να ξέρεις.
Προσωπική μου πάντως άποψη δεν νομίζω να έχει γίνει επίτηδες από κάποιον,τι όφελος θα είχε????
Πάντως εγώ επειδή την έχω πατήσει όπως θα δείτε και οι δικές μου φωτογραφίες είναι σβησμένες,έχω κάνει ένα φάκελο και αντιγράφω ό,τι ανεβάζω απο photobucket στην επιφάνεια εργασίας του pc μου και έτσι δεν την ξαναπατάω γιατί οι φωτό που σβήστηκαν ήταν από τους κάκτους που ξεκίνησα.Για φαντάσου εγώ τι έπαθα που το αντίκρυσα αυτό????????

Τελικά μόνο υστερόγραφα δεν ήταν αυτά,μάλλον μονά σεντόνια θα τα έλεγα.

Που είσαι Βασίλη να με θαυμάσεις???? Πρώτη φορά γράφω κάτι τόσο μεγάλοοοοοοοοοο!!!!!!!! Είδες τελικά που σε άκουσα και γράφω πλέον ΚΑΛΥΤΕΡΑ????? Έμαθαααααααα.

Κική

Edited by - Κικη on 28 Jan 2015 20:42:13
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  05:38:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Κική είσαι αστέρι!

Πάντα ήσουν δηλαδή, απλά τώρα ακτινοβολείς όπως σου αξίζει

Έχω μείνει ενεός (έκφραση που φοριέται πολύ τελευταία ) με την ανάρτησή σου!

Φαρδιά-πλατιά, περιεκτική, με κενά ανάμεσα στις σειρές για να είναι ευανάγνωστη, με σημεία στίξης και τόνους!
Μπράβο σου λοιπόν! Η πρόοδος σου είναι αξιοθαύμαστη!
Υποκλίνομαι.

Για τη φωτογραφική μηχανή το συμπέρανα γιατί οι φωτογραφίες είναι πολύ πιο καθαρές ( = καλύτερη ανάλυση), τα χρώματα πιο ζωντανά και η εστίαση σωστή. Βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο και ο φωτογράφος -μπράβο του και καλή πρόοδο να έχει- αλλά και ο εξοπλισμός οπωσδήποτε βοηθάει.

Το μωβ δεν έχει σημασία που είναι σταντ.
Αν το βάζεις πίσω από τα φυτάκια όταν φωτογραφίζεις, γίνεται φόντο Πολυεργαλείο

Είναι καλό που έχεις εργασία και εννοείται πως όποτε ευκαιρείς είσαι παρούσα εδώ.
Είσαι πλέον ένα από τα τακτικότερα μέλη. Εγώ όχι. Περιστασιακός επισκέπτης

Αφού έθεσες εδώ το ζήτημα της Ειρήνης, να πω κι εγώ πως είναι μια ευκαιρία όπως είπε και η ίδια για:
quote:
να προχωρήσουμε σε μια συλλογική προσπάθεια αναδιοργάνωσής του με ευρετήρια, ενότητες κτλ.
[...]
Ίσως καταφέρουμε μέσα από αυτή τη δυσκολία να το κάνουμε πολύ καλύτερο.

Και για να μη βγαίνουμε τελείως εκτός θέματος, ας δούμε και καμιά φωτογραφία από το

Φθινόπωρο 2014

Η Χαβόρθια ξεκίνησε να ανθίζει στα μέσα του φθινοπώρου. Η φωτογραφία είναι στις 12 Οκτωβρίου.
Δε νομίζω οτι ήταν φυσιολογική η εποχή, ωστόσο το κρύο δεν έδειξε να την επηρεάζει καθόλου.
Εδώ φαίνεται μόνο το άνθος στο ξεκίνημα της ανθοφορίας.
Ο ορεόκηρος τα πήγε καλά. Ενός γνωστού σάπισε.

Το μητρικό φυτό.
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη την ίδια μέρα.
Εδώ φαίνεται το ξεκίνημα και μιας νέας ανθοφορίας, ενώ το ανθοφόρο στέλεχος της προηγούμενης εικόνας είναι αυτό που ανεβαίνει προς την πάνω δεξιά γωνία.

Ο αναριχητής της παρακάτω φωτογραφίας (Selenicereus?) είχε πολύ ορεξάτη και εντυπωσιακή ανάπτυξη στα τέλη του καλοκαιριού και μέσα στο φθινόπωρο, ενώ το καλοκαίρι η πρόοδος ήταν καχεκτική. Ίσως να του έφταιγε το γρήγορο στέγνωμα της ρίζας και να του άρεσε η σκιά και αυξημένη υγρασία του φθινοπώρου.
Ενώ έδειχνε ανθεκτικός στα κρύα, το φετινό δεν το άντεξε.
Αν είμαι (είναι) τυχερός, ελπίζω να σώθηκε το ξυλοποιημένο κομμάτι της ρίζας και να "πετάξει" (βλαστό).

Το άγουρο φραγκόσυκο.
Λόγω ανεπαρκούς ηλιοφάνειας προς τα τέλη του καλοκαιριού τα φραγκόσυκά μου δεν προλαβαίνουν να ωριμάσουν. Μέσα αν και είναι γλυκά, παραμένουν πράσινα.
Το συγκεκριμένο μετά από κάτι μαζεμένες βροχές, έπεσε. Το 'φαγα αν και δεν ενθουσιάστικα.
Πολύ κουκούτσι, χοντρή φλούδα, σάρκα λιγοστή.
Στο βάθος φαίνεται ο αναριχητής.

Το παπάκι.
Αυτό πρέπει να ήταν αυγοθήκη. Έπιασε τόπο
Το αγριοχορταράκι αν και είχε ξεραθεί κάποια στιγμή, ξαναφύτρωσε και είναι η δεύτερη χρονιά που κάνει συντροφιά στον κακτούλη.

Καλημέρα.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2015 :  00:02:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη μου ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και ναι έχουμε ξεφύγει απο την ανθοφορία του Φθινοπώρου έγινε του Χειμώνα(λάθος).
Άσχετο,κάποια στιγμή θέλω να ασχοληθώ πολύ σοβαρά κι εγώ με την gallery,εδώ και 1-1,5 χρόνο το θέλω κι όλο διαβάζω πως γίνεται,αλλά τώρα που έπιασα δουλειά το'χω αφήσει λίγο το θέμα.

Ευχαριστώ και πάλι για όλα.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2015 :  05:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Y.Γ.3ον:Eιρηνούλα μου να'ξερες πόσο έχω στεναχωρηθεί μ'αυτό που έγινε.Λυπάμαι πολύ να ξέρεις.
Προσωπική μου πάντως άποψη δεν νομίζω να έχει γίνει επίτηδες από κάποιον,τι όφελος θα είχε????
Πάντως εγώ επειδή την έχω πατήσει όπως θα δείτε και οι δικές μου φωτογραφίες είναι σβησμένες,έχω κάνει ένα φάκελο και αντιγράφω ό,τι ανεβάζω απο photobucket στην επιφάνεια εργασίας του pc μου και έτσι δεν την ξαναπατάω γιατί οι φωτό που σβήστηκαν ήταν από τους κάκτους που ξεκίνησα.Για φαντάσου εγώ τι έπαθα που το αντίκρυσα αυτό????????

Κική

Καλημέρα αγαπητή Κική.
ΠΟΤΕ δεν είπα ότι αυτό που συνέβη με τις φωτογραφίες μου έγινε ΕΠΙΤΗΔΕΣ από κάποιον.
Αναγκάζομαι να το διεκρινίσω επειδή δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
Περισσότερα μπορούμε να πούμε στο αντίστοιχο θέμα.
Ευχαριστώ

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 30 Jan 2015 05:47:56
Κορυφή σελίδας

marayia
New Member

Greece
36 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2015 :  20:24:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην marayia  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

καλη η ανθοφορια.......καλη και η φωτογραφηση....!!!!!!!!!!!!!

Kαι το ονομα αυτου? Αχ πειτε και στην καινουρια..Εχω τρελλαθει εδω μεσα..

ειδες??? λεω και καμια καλη κουβεντα που και που....!!!!!!!!!

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2015 :  14:39:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Φθινόπωρο 2015, αλλά επειδή τελειώνει να μην ανοίξω άλλο θέμα.

Mammillaria plumosa

και crassula rupestis

Για να μην πάω αλλού και ένα sempervivum calcareum στον ήλιο ....

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2015 :  22:37:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Η πρώτη μου ανθοφορία σ'αυτό το είδος:

με φλας

και μία χωρίς

Υ.Γ:Λόγω εργασίας,μου είναι πολύ δύσκολο,να μπαίνω όποτε θέλω,αλλά δεν σας ξεχνώ με τίποτα,καλωσορίζω και τα νέα παιδιά(sorry)και όποτε θα βρίσκω χρόνο σίγουρα θα μπαίνω.
ΣΑΣ ΦΙΛΩ!

Κική
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2016 :  18:35:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα Κική!!!

Εμένα η σταπέλια φέτος δεν άνθισε δυστυχώς, περίμενα πως και πως τα βρωμερά όμορφα άνθη της...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.16 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000