ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΚΤΟΙ και ΠΑΧΥΦΥΤΑ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΚΤΟΙ και ΠΑΧΥΦΥΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2014 :  22:58:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
part 1
1. Gymnocalycium

2.Echinofossulocactus

3.Opuntia brasiliensis

4.Lithops lesliei

5.Ferocactus

6.Ferocactus

7.

8.Echinocactus grusonii

9.gymnocalycium horstii

10.Notocactus mammulosus

11. Mammillaria vetula ssp gracilis

12.Mammillaria ernestii

13.Sempervivum

14.Notocactus

15.Mammillaria bombycina

16.Aloe arborescens + Opuntia monacantha monstrose variegata

17.Gymnocalycium baldianum

18.Thelocactus hexaedrophorus

19.Gymnocalycium

20.Rebutia

21.Ferocactus

22.Sedum

23.Faucaria tigrina

24.Ferocactus

25.

26.Echinopsis subdenudata

27.

28.

29.

30.Parodia leninghausii

31.Gymnocalycium saglionis

32.

33.

34.

35.

36.Ferocactus latispinus ssp flavispinus

37.

38.

39.

40.

41.

42.

43.

44.Echinopsis oxygona

45.

46.

47.

48.

49.

50.

51.

52.

53.Gymnocalycium baldianum

54.

55.

56.

57.

58.

59.

60.

61.

62

Edited by - Basilis bsl on 08 Jul 2014 19:34:09

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2014 :  10:49:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Βασίλη μου,να χαίρεσαι τα φυτάκια σου,όλα είναι πανέμορφα σε τάξη,οργανωμένα μπράβο σου,χαράς το κουράγιο σου να τα φωτογραφήσεις ένα-ένα στο ίδιο τραπεζάκι ανέβασε-κατέβασε μπράβο-μπράβο και είναι μόνο το part 1 φαντάσου το 2.

Υ.Γ:1)Τα έχεις ονομάσει όλα? Ή ψάχνεις τα ονόματά τους ακόμα??

Υ.Γ:2)Στο 8ο φυτό σου έχει φυτρώσει Kalanchoe daigremontiana,καλό θα είναι να το ξεριζώσεις γιατί ξέρεις τι θα γίνει αν το αφήσεις....

Κική
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2014 :  20:39:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
ΜΠΡΑΒΟ Βασίλη !!!!! Να τα χαίρεσαι
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  15:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μια χαρα τα βλεπω ..!!! απλα πρεπει σιγα σιγα καθε φορα που αλλαζεις γλαστρα κλπ να μειωνεις το ποσοστο τυρφης στα μιγματα χωματος που βαζεις....το "σωστο" χωμα και το οσο μπορεις πιο πολυ φως θα κανουν τα φυτα να μεγαλωσουν σωστα και χωρις προβληματα.....υγειας!!
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  22:07:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!

Κική όντως ήταν λίγο ζόρι να τα ανεβάζω και να τα κατεβάζω αλλά εντάξη μια απόφαση είναι όλα...

τα ονόματα δεν τα ξέρω όλα και κακώς που δεν αρίθμησα τις φωτογραφίες (θα το κάνω τώρα) κάθε φορά που ψάχνω ονόματα στο ίντερνετ στο τέλος καταλήγω με πονοκέφαλο

Η Kalanchoe daigremontiana μόνο πάνω μου δεν φύτροσε ακόμη έχει γεμίσει τον τόπο (αλλά δε με πειράζει και ιδιαίτερα)

Κώστα για το χώμα δίκιο έχεις βάζω τύρφη παρόλου που ξέρω ότι δεν είναι καλό γιατί σκέτο χώμα κήπου με άμμο και περλίτη μου φαίνεται πολύ βαρύ και κραταει αρκετή υγρασία, με το χώμα έχω ένα θέμα κάποτε είχα φυλλόχωμα και έβαζα απο τότε που τέλειοσε το έχω αντικαταστήσει με τύρφη επίσης έχω αγελαδινή κοπριά που βάζω στο μπαξέ άλλα απ'οτι διάβασα δεν κάνει για κάκτους...
Για το φώς τώρα τι να πώ οι περισσότεροι κάκτοι είναι κάτω απο μπαλκόνι και έχουν αρκετό φώς αλλά απο μία μεριά και όλη γερνουν προς το φώς αλλά τους γυρίζω και ισιόνουνε το πρόβλημα είναι με κάποιες μαμμιλαριες που ο κορμός τους είναι αλλου χοντρός αλλού λεπτός και γερνουν και προς τα κάτω (ούτε να τις βλέπω θέλω)
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  22:42:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
Συγχαρητήρια για τα φυτά σου και για το ηρωικό ανέβασμα φωτογραφιών
Έχεις και ένα thelocactus hexaedrophorus, 18ος είναι μου φαίνετε, με ασπρο λουλουδάκι αμέσως μετά απο έναν με κόκκινο (gymnocalycium baldianum)
θυμάσε που τον βρήκες?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  23:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραία τα φυτά σου να τα χαίρεσαι και να τα βλέπεις να μεγαλώνουν κάθε χρόνο!
Σου έστειλα μήνυμα προσωπικό για την επεξεργασία/προσθήκη αρίθμησης και στην ενότητα της αναγνώρισης.

Κάτι που έκανα εγώ και με είχε βοηθήσει στις πολύ αρχές όπου αγόραζα πολλά φυτά από διάφορα σημεία και στην ηλικία των δικών σου, είναι να βάζω σε κάθε γλαστράκι ταμπελάκι με αύξοντα αριθμό και τα φωτογράφιζα μ' αυτό (δηλαδή, μαζί με το ταμπελάκι). Πολλά φυτά είναι αρκετά διαφορετικά όταν είναι μικρά κι όταν μεγαλώνουν (εκτός από κάποια "χτυπητά" είδη), έτσι συχνά έβλεπα κάποια φωτογραφία στο ίντερνετ που μου θύμιζε κάτι αλλά δεν ήξερα με ποιο έμοιαζε γιατί το δικό μου είχε αλλάξει ή έμοιαζε με 2-3...πραγματικά πονοκέφαλος, ειδικά στην αρχή που δεν είχα ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου κάποια πράγματα. Με την αρίθμηση ξέρεις ότι ψάχνεις/αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο φυτό κι όταν μεγαλώσει είσαι σίγουρος ποιο ήταν ποιο.
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jul 2014 :  13:09:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από xocolatl

Συγχαρητήρια για τα φυτά σου και για το ηρωικό ανέβασμα φωτογραφιών
Έχεις και ένα thelocactus hexaedrophorus, 18ος είναι μου φαίνετε, με ασπρο λουλουδάκι αμέσως μετά απο έναν με κόκκινο (gymnocalycium baldianum)
θυμάσε που τον βρήκες?

Ευχαριστώ!!!
Δεν θυμάμαι που το βρήκα (το έχω 3-4 χρόνια) μάλλον απο την ανθοκομική έκθεση της Δράμας!!!
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jul 2014 :  01:27:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ
part 2

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2014 :  00:17:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Βασίλη,αν δεν και έχεις βάλει νούμερα πιστεύω να καταλάβεις πως τα έχω ονομάσει.
Σαν 2ο έχω ονομάσει το 3ο στη σειρά γιατί το 1ο και το 2ο είναι ίδιο.
Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα.Ξεκινάω.
2ο...crassula portucalea hobbit
3o...echeveria
4o...mammillaria bombycina
6o...opuntia microdasys albispina
8o...aloe mitriformis
11o...αυτό με τα τρία είδη μαζί ξέρεις.....με τα άσπρα κεφαλάκια είναι:mammillaria gracilis
12o...mammillaria?
13o...crassula lycopodiodes
16o...aloe arborescens
20ο...aloe?
22o...kalanchoe thysiflora "red lips"

Y.Γ.1o:AΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ
Y.Γ 2ο:ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

Κική
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2014 :  19:39:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Καλησπέρα Βασίλη,αν δεν και έχεις βάλει νούμερα πιστεύω να καταλάβεις πως τα έχω ονομάσει.
Σαν 2ο έχω ονομάσει το 3ο στη σειρά γιατί το 1ο και το 2ο είναι ίδιο.
Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα.Ξεκινάω.
2ο...crassula portucalea hobbit
3o...echeveria
4o...mammillaria bombycina
6o...opuntia microdasys albispina
8o...aloe mitriformis
11o...αυτό με τα τρία είδη μαζί ξέρεις.....με τα άσπρα κεφαλάκια είναι:mammillaria gracilis
12o...mammillaria?
13o...crassula lycopodiodes
16o...aloe arborescens
20ο...aloe?
22o...kalanchoe thysiflora "red lips"

Y.Γ.1o:AΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ
Y.Γ 2ο:ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

Κική

Kική δε το πιστεύω ότι κάθισες και μέτρησες τις φωτογραφίες για να τις αναγνωρίσεις σ'ευχαριστώ πολύ!!!!
Αλλα για να μη πεδευέσαι αν έχεις όρεξη να βαφτίσεις να ξέρεις ότι άνοιξα άλλο θέμα στις αναγνωρίσεις και τα αρίθμησα κιώλας...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2014 :  23:20:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Σιγά το πράγμα,εγώ το κάνω απο ευχαρίστηση γιατί αγαπώ πολύ τα φυτά γενικά και ειδικά κάκτους-παχύφυτα.
Τώρα ο χρόνος μου ίσως να είναι περιορισμένος αν πάνε όλα κατ'ευχήν,και θα μπαίνω το βράδυ.

Κική
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000