ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σπορα Again!!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Σπορα Again!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2014 :  23:58:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Γιάννη καλησπέρα.
Καταρχήν το καλοσώρισμα δεν ήταν για το φόρουμ,αλλά για αυτά που φυτέψαμε.
Κατά δεύτερον τώρα,πως βγήκανε σε 6 μέρες τα φυτάκια σου?????
Θα τρελλαθούμε????
Η δική μου σπορά τίποτα ακόμα.
Δεν καταλαβαίνω,τα δικά μου είναι απο 15/04 και λογικά θα περιμένω 1 χρόνο όπως όλα τα παιδιά που σπέρνουν.
Τα δικά σου μέσα σε 6 μέρες και σκάσανε??????
Για λύσε μου αυτήν την απορία σε παρακαλώ.

Υ.Γ:Αν δούμε άλγη τι κλανουμε???? Είναι φυσιολογικό να συμβεί????

Κική
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2014 :  01:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
δεν περιμενουμε ενα χρονο για να "σκασουν"...αλλα για να ανοιξουμε τα σπορεια.......

quote:
Υ.Γ:Αν δούμε άλγη τι κλανουμε????

....πατατες.!!!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2014 :  08:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
mavirenes

quote:
Βρε Γιάννη! Τι εννοείς ακόμα; στην ησυχία τους;
Πουλάκι μου! Ένα χρόνο θα τους αφήσεις στην ησυχία τους.
Αυτή είναι η "μαγκιά" του κλειστού σπορείου.
Παρατηρείς και μας λες.
Κλειστούς τους αφήνεις εντάξει?
Δεν σηκώνουμε το καπάκι για να βγάλουμε φωτογραφίες και μετά το ξανακλείνουμε γιατί παέι η αποστείρωση.

Χάρηκα! Μπράβο σου Γιάννη!
Ότι περίεργο παρατηρήσεις μας λές.
Καλή συνέχεια.

Δεν φταις εσυ που δεν καταλαβες... φταιω εγω ετσι οπως τα ειπα και σε μπερδεψα... Το ερωτημα μου αφορουσε κυριως αν πρεπει να τα αλλαξω δωματιο ή οχι... Κλειστα θα τα αφηνα ουτως ή αλλως... Ησυχα ησυχα να κανουν τη δουλεια τους!! Εδω δεν ανοιξα αυτο με το δεντρο τα αλλα θα ανοιξω??!!! Ευχαριστω αν εχω καποιο θεμα θα σας πω..

Κικη
quote:
Γιάννη καλησπέρα.
Καταρχήν το καλοσώρισμα δεν ήταν για το φόρουμ,αλλά για αυτά που φυτέψαμε.
Κατά δεύτερον τώρα,πως βγήκανε σε 6 μέρες τα φυτάκια σου?????
Θα τρελλαθούμε????
Η δική μου σπορά τίποτα ακόμα.
Δεν καταλαβαίνω,τα δικά μου είναι απο 15/04 και λογικά θα περιμένω 1 χρόνο όπως όλα τα παιδιά που σπέρνουν.
Τα δικά σου μέσα σε 6 μέρες και σκάσανε??????
Για λύσε μου αυτήν την απορία σε παρακαλώ.

Υ.Γ:Αν δούμε άλγη τι κλανουμε???? Είναι φυσιολογικό να συμβεί????

Μεσα στην βδομαδα ξεκινανε να σκανε, το θυμαμαι αυτο και στη πρωτη σπορα που ειχα κανει πριν 5 χρονια, αλλα δε ξερω μεχρι ποτε πρεπει να περιμενουμε για να βγουν!!!!!

Η αλγη... δεν ειναι καλο σημαδι απο οσα εχω διαβασει εδω...!!! Οπως ειπε και ο Kostas... "....πατατες.!!!!"

Μεχρι ποσες μερες μετα τη σπορα σας εχει τυχει να πεταχτει σποροφυτακι??? Ποσο περιμενουμε μεχρι να "αποσυρουμε" ενα δοχειο με σπορους που δεν εχει βγει τπτ???

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2014 :  09:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

δεν περιμενουμε ενα χρονο για να "σκασουν"...αλλα για να ανοιξουμε τα σπορεια.......

quote:
Υ.Γ:Αν δούμε άλγη τι κλανουμε????

....πατατες.!!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2014 :  11:20:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΠΩ!ΠΩ!

ΣΥΓΝΩΜΗ τώρα το είδα,έλα ρε παιδιά μη γελάτε.
Σοβαρά τώρα τι μπορεί να έχει γίνει?
Αφου όλα γίναν κατά γράμμα.
Απολύμανση δοχείων,σπόρων,ψήσιμο χώματος όλα..
Τι μπορεί να πήγε στραβά?

Εγω πάντως δεν θα τα πειράξω όπως και να έχει.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2014 :  19:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

ΠΩ!ΠΩ!

ΣΥΓΝΩΜΗ τώρα το είδα,έλα ρε παιδιά μη γελάτε.
Σοβαρά τώρα τι μπορεί να έχει γίνει?
Αφου όλα γίναν κατά γράμμα.
Απολύμανση δοχείων,σπόρων,ψήσιμο χώματος όλα..
Τι μπορεί να πήγε στραβά?

Εγω πάντως δεν θα τα πειράξω όπως και να έχει.

Κική

Κική συμβαίνουν αυτά!
Απλά ήταν πολύ πετυχημένο!

Αν έχουν γίνει όλα σωστά όπως λες ΔΕΝ θα παρουσιαστούν άλγες.
Αλλά έχουμε δρόμο ακόμη ως φαίνεται.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2014 :  18:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπον ειμαστε στις δυο βδομαδες...
Εχουν βλαστησει πολυ καλα καποια δοχεια (4 στον αριθμο)... ενω σε καποια αλλα ισα ισα 2-3-4 σποροι (4 επισης), τα οποια βλαστησαν αφοτου τα αλλαξα δωματιο, τα πηγα σε ενα πιο φωτεινο οπου εχει αρκετο φως για πανω απο μιση μερα, και για λιγη ωρα επεφτε και απευθειας ηλιος αργα το απογευμα πανω του, μετα απο 2 μερες απο τη μεταφορα βλαστησαν...2,3 σπορακια αλλα δεν παραπονιεμαι!!!!!! ενω σε 3 δοχεια, ολα τα φεροσπορακια δεν εχει ανοιξει τπτ!!!!

1.Τωρα να τα βγαλω εξω στο μπαλκονι? Σε ενα φωτεινο μερος αλλα να μη τα χτυπαει ο ηλιος?
2.Τα φεροσπορακια ξερουμε ποσο καιρο θελουν να ανοιξουν? ή να αρχιζω να τα αποχαιρεταω???

3. Δυο σπορακια εχουν ανοιξει στο ιδιο δοχειο που εχει βγει το δεντρο που σας εχω δειξει στη φωτο.... τι να κανω?
4. Στο ενα δοχειο με cactus mix νομιζω οτι ειναι λιγο μακροστενα τα φυτακια, θελουν περισσοτερο φως? Τι να τους κανω?

Υ.Γ. Εχετε δικιο παντως οτι μεσα απο τη σπορα μαθαινει κανεις τα λαθη του... Και οτι πρεπει να κραταμε σημειωσεις... εγω ηδη εχω καταλαβει που εχω κανει λαθος και δεν εχουν βλαστησει αρκετα σε καποια δοχεια!!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2014 :  20:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ohnny_Grusonii

Greece
178 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2014 : 18:18:20 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii Απάντηση με παραπομπή
Λοιπον ειμαστε στις δυο βδομαδες...
Εχουν βλαστησει πολυ καλα καποια δοχεια (4 στον αριθμο)... ενω σε καποια αλλα ισα ισα 2-3-4 σποροι (4 επισης), τα οποια βλαστησαν αφοτου τα αλλαξα δωματιο, τα πηγα σε ενα πιο φωτεινο οπου εχει αρκετο φως για πανω απο μιση μερα, και για λιγη ωρα επεφτε και απευθειας ηλιος αργα το απογευμα πανω του, μετα απο 2 μερες απο τη μεταφορα βλαστησαν...2,3 σπορακια αλλα δεν παραπονιεμαι!!!!!!η μεταφορα προς το φως δεν εχει σημασια...ισως "επαιξε η θερμοκρασια η ..ηρθε η ωρα τους και φυτρωσαν..ενω σε 3 δοχεια, ολα τα φεροσπορακια δεν εχει ανοιξει τπτ!!!!

1.Τωρα να τα βγαλω εξω στο μπαλκονι? Σε ενα φωτεινο μερος αλλα να μη τα χτυπαει ο ηλιος? ναι
2.Τα φεροσπορακια ξερουμε ποσο καιρο θελουν να ανοιξουν? ή να αρχιζω να τα αποχαιρεταω??? να μην πειραξεις τιποτα για την ωρα..!!

3. Δυο σπορακια εχουν ανοιξει στο ιδιο δοχειο που εχει βγει το δεντρο που σας εχω δειξει στη φωτο.... τι να κανω? ασε τα στη σκια του δεντρου..
4. Στο ενα δοχειο με cactus mix νομιζω οτι ειναι λιγο μακροστενα τα φυτακια, θελουν περισσοτερο φως? Τι να τους κανω? τιποτα οπως ολα σε φωτεινο αλλα οχι ηλιο σημειο.. πολλα ειδη ψηλωνουν αρκετα σαν σποροφυτα
Υ.Γ. Εχετε δικιο παντως οτι μεσα απο τη σπορα μαθαινει κανεις τα λαθη του... Και οτι πρεπει να κραταμε σημειωσεις... ετσι..!! εγω ηδη εχω καταλαβει που εχω κανει λαθος και δεν εχουν βλαστησει αρκετα σε καποια δοχεια!!!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jun 2014 :  18:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Kostas Σε ευχαριστω ακολουθησα τις υποδειξεις σου!!

Ειχαμε αποτελεσματα σε ολα τα δοχεια τελικα!!!
Εστω και ενα δυο σποροφυτακια σε καποια δοχεια (ειδικα στους ferocactus), αλλα και αυτο ειναι καλο σημαδι μετα απο ολα αυτα που πηγαν στραβα!!! Πιθανολογω οτι τελικα εκει που μου επεφταν στον νεροχυτη καταλαθος καποια εμειναν αρκετη ωρα στη διαλυμα χλωρινης νερου οποτε και δεν ανοιξαν αρκετα...

Ολα τα δοχεια ειναι εξω... Σε αυτα που ειχαν σκασει απο την αρχη εχουν αρχισει να βγαινουν και αγκαθια... Σε καποια σποροφυτακια με αγκαθια ή μη, εχει αλλαξει το χρωμα τους και δεν ειναι πρασινο, εχουν γινει πιο σκουρα, ειμαστε στις 29 μερες σπορας ειναι φυσιολογικο? ή εχουν πολυ φως? δεν τα χτυπαει ο ηλιος νομιζω εκει που ειναι παντως!!

Ελπιζω να φανουν στις φωτογραφιες...

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jun 2014 :  21:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...και η διφορα στο χρωμα ..και η διαφορα στην αναπτυξη ...και ηδιαφορα στην αντοχη (αλλα θα ζησουν και αλλα θα χαλασουν)....ειναι φυσιολογικα....!!!! μην πειραξεις τιποτα ουτε να μεταφερεις τιποτα..-εκτος και αν χτυπαει ηλιος καποιο σπορειο-

στη σπορα -γενικα- εμεις παιζουμε καποιο ρολο δηλ συλλεγουμε σπορο και τον βαζουμε να βλαστησει.....απο εκει και περα η φυση κανει τη δουλεια της...η δικια μας παρεμβαση λιγα πραγματα μπορει να αλλαξει ..που σε επιπεδο ερασιτεχνη -χομπιστα δεν αξιζει να κανουμε τετοιες παρεμβασεις...για αυτο μην πειραζεις τιποτα και θα δεις τα σποροφυτακια σου να γινονται σιγα σιγα....φυτα!!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jun 2014 :  08:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Ενταξει ξεκαθαρισες πολλα πραγματα λοιπον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  08:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Eνα εφτασε ταβανι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι κανουμε τωρα????

Edited by - Johnny_Grusonii on 01 Jul 2014 08:12:03
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  15:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν υπαρχουν πολλα σποροφυτα μεσα περιπου ιδιου μεγεθους μπορεις να το ανοιξεις σιγα σιγα....αν υπαρχουν μικροτερα...ασε το οπως ειναι ...δεν θα παθει τιποτα το φυτακι για λιγο καιρο...
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jul 2014 :  09:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Μα δεν ειναι πολυ νωρις? Δεν εχουν κλεισει 2 μηνες απο οταν τα εσπειρα...

Ειναι 2 - 3 ακομα που πανε να ακουμπησουν και αυτα το καπακι, καμια 10ρια αρκετα ψηλα και τα υπολοιπα ειναι πιο χαμηλα... ειδικα καποια μολις βλαστησαν (αυτα λογικα αν τα ανοιξω θα πανε υπερ πιστεως!!)

Το ανοιγω δλδ??

Και μετα το ανοιγμα? Ποτιζω συχνα με ψεκαστηρακι να φανταστω ε?
Καπου διαβασα οτι θα πρεπει να κανω και ψεκασμους με νεοτοψιν 2 - 3 φορες τον μηνα, ιχυει?

Σε εσας σας εχει τυχει κατι τετοιο? Εχουν επιζησει μετα το ανοιγμα?
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jul 2014 :  13:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Η γνώμη μου είναι να μην το ανοίξεις ακόμα.
Όλα τα μικρά με αυτή την ζέστη θα τα χάσεις!!
Εγώ θα άνοιγα προς τέλος Σεπτεμβρίου...
Η θα το έβαζα μέσα σε μια σακούλα...

Edited by - Χρήστος on 02 Jul 2014 13:27:54
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jul 2014 :  22:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
κανε αυτο που ειπε ο Χρηστος...ανοιξετο και οπως ειναι σε μια πιο μεγαλη διαφανη σακουλα...

και πρεπει (στα επομενα σπορεια) να αφηνεις λιγο χορομεταξυ καπακιου και χωματος...φυτακια θα μεγαλωσουν εκει μεσα....πρεπει να εχουν και λιγο χορο.!!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2014 :  08:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Δεν την ειχα σκεφτει τη λυση για την σακουλα, οποτε μαλλον αυτο θα κανω, θα το ανοιξω σε κανα δυο βδομαδες ισως, θα το ποτισω μια φορα με νεοτοψιν και θα προσπαθησω να το κλεισω αεροστεγως, οσο γινεται!!

Οσον αφορα τον χωρο... αυτο ηταν το τελευταιο σπορειο οταν εκανα τη σπορα οποτε εβαλα λιγο παραπανω χωματακι που περισεψε!!! και πηγε ακιρβως στη μεση του δοχειου, δεν περιμενα να γινοταν τοσο ψηλα τα φυτα...!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000