ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αναγνώριση!!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Παχύφυτα
 Αναγνώριση!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2014 :  00:44:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα, ιδού η ταπεινή συλλογή μου. Προσπάθησα να βρω κάποια ονόματα αλλά θέλω την βοήθειά σας.

1.

2.adromischus cooperi;

3.Echeveria "after glow";

4.Crassula Hottentota;

5.Aloe Aculeata;

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.Euphorbia milii πιστεύω

13.Επίφυλλο (υπομονη), επίσημη ονομασία; Και το άλλο;

14.

15.καλαχόη αλλά ποια;

16.Λίγο στριμωγμένα , το ένα είναι pleiospilos,το μακρύ είναι portulacaria afra variegata; Και το άλλο;

17.

18.

Edited by - Χρήστος. on 24 Jan 2014 00:46:02

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2014 :  09:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
Ευτυχώς για μένα μου βάζεις εύκολα.
Μέχρι στιγμής βεβαίως είμαι σε θέση να αναγνωρίζω την οικογένεια.
Για περισσότερες λεπτομέρειες θα βοηθήσουν οι υπόλοιποι φίλοι.

1 echeveria ( agavoides ? )
2 adromischus ( cristatus?)
3 echeveria ( lilacina? )
4 crassula ( green pagoda?)
5 aloe ( aculeata? )

αυτά για αρχή...
τα υπόλοιπα αργότερα γιατί έχω...μαγείρεμα

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2014 :  12:13:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη, να είσαι καλά , είσαι η πρώτη νονά, σε ευχαριστώ πολύ
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2014 :  14:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ. Λέω να δω τώρα και μερικά ακόμη.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2014 :  15:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
18 ίσως caralluma hesperidum αλλά αν δεν δω άνθος μόνο πιθανολογώ

17 είναι βεβαίως crassula μάλλον είναι Crassula muscosa

16 σωστός και στα δύο, ο πλειόσπιλος είναι nelii

15 kalanchoe blossfeldiana έχει επικρατήσει τελευταία αυτές με τα διπλά άνθη να τις ονομάζουν calandiva ( φέρε μου ένα κλαδάκι στην έκθεση...μου αρέσουν πολύ αυτές )

14 αχ κοινότατο σέδο που το έχω κι εγώ, ποιό είναι? palmeri?

13 είναι Graptopetalum paraguayense ή Mother of Pearl

12 ορθώς

11 echinopsis subdenudata

10 haworthia στρουμπουλή δεν ξέρω ποιά

9 Senecio kleiniformis (ωραίο ) ή αν όχι τότε kalanchoe κάποια

στα έβαλα ανάποδα ε?

έτσι για να σε παιδέψω λίγο

mavirenes

Edited by - mavirenes on 24 Jan 2014 15:20:20
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2014 :  19:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
8) mammillaria gracilis..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2014 :  19:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το 1) μηπως ειναι sempervivum??

Xρηστο για πιο ευκολα (για ολους)..βαζε πιο λιγα φυτα για ¨"βαπτισμα"...δηλ 3-4 καθε φορα...γιατι με τα πολλα χανουμε την μπαλα.!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2014 :  19:57:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη, κώστα, ευχαριστώ πολύ, είμαι ενθουσιασμένος μπορώ να πω, δεν ήξερα ότι είχα τέτοια είδη , αν και ανάποδα χεχε. Το 1. νομίζω και 'γω είναι sempervivum ίσως caucausicum;; Την επόμενη φορα θα βάζω λίγα λίγα. Ορίστε και τα τελευταία μου αποκτήματα. Άντε και μας και αποφάσισα να οργανοθώ με ετικέτες μας μείναν το 6 και 7, και να επιβεβώσουμε τα 1-5 και 10.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2014 :  20:14:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος.

Καλησπέρα Ειρήνη, κώστα, ευχαριστώ πολύ, είμαι ενθουσιασμένος μπορώ να πω, δεν ήξερα ότι είχα τέτοια είδη , αν και ανάποδα χεχε. Το 1. νομίζω και 'γω είναι sempervivum ίσως caucausicum;; Την επόμενη φορα θα βάζω λίγα λίγα. Ορίστε και τα τελευταία μου αποκτήματα. Άντε και μας και αποφάσισα να οργανοθώ με ετικέτες μας μείναν το 6 και 7, και να επιβεβώσουμε τα 1-5 και 10.

19.

20.

21.
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2014 :  21:04:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Με κάθε επιφύλαξη !!! και ας το επιβεβαιώσουν και οι γνώστες , το 20.Melocactus matanzanus , 19. Stenocactus sp. 21.Echinocactus grusonii var. albispinus

Edited by - cactus30 on 25 Jan 2014 21:10:58
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2014 :  01:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
απο το sempervivum..δηλ το 1) κυκλοφορουν στο εμποριο εκατονταδες διαφορετικα υβριδια που παραπολλα μοιαζουν μεταξυ τους οποτε η αναγνωριση ειναι σχεδον αδυνατη ...το 10) πρεπει να ειναι καποιο υβριδιο μεταξυ γαστεριας και χαβορθιας...

quote:
cactus30 Εστάλη - 25 Jan 2014 : 21:04:59
Με κάθε επιφύλαξη !!! και ας το επιβεβαιώσουν και οι γνώστες , το 20.Melocactus matanzanus , 19. Stenocactus sp. 21.Echinocactus grusonii var. albispinus

με μια επιφυλαξη για το αν ειναι matanzanus ο μελοκακτος,,,,,ο "τιγρης" τα βρηκε...!!!!!!!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2014 :  10:19:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα παίδες με χιονόνερο!! Ξυπνήσαμε με χιόνι και συνεχίζει!! Με το που άνοιξε το μάτι.., στο forum για θερμοκρασίες που αντέχουν τα φυτά.
Ειρήνη ευχαρίστως να σου στείλω ένα κλαδάκι αλλά στην έκθεση λίγο δύσκολο από Θεσσαλονίκη, με κάποιον άλλο τρόπο βέβαια ευχαρίστως . για τα ονόματα έχουν μείνει μόνο τα 6 και 7 .

Edited by - Χρήστος. on 26 Jan 2014 10:45:07
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2014 :  16:26:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
19)Stenocactus crispatus?

μου αρέσει ο longispinus πολύ, αλλά ακόμη δεν τον έχω βρει πουθενά.. μόνο σπόρους.. που θα μου πάει όμως θα τον πετύχω κάπου..
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2014 :  12:53:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Vasil, και 'μένα μ' αρέσει πολύ, ειδικά λατρεύω stenocacti, melocacti, mammillararias, και «αστρόφυτα» !! Ο stenocactus που λες μοιάζει πολύ με crispatus αλλά, εχθές που το έψαχνα και κοίταζα φωτογραφίες , μου μοιάζει πολύ και με erectocentus καθώς, το ένα από αγκάθι από κάθε «ομάδα» αγκαθιών είναι μεγαλύτερο από τα άλλα και πυκνώνουν προς τα κέντρο (http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/1737/Echinofossulocactus_erectocentrus),αλλά αυτή η περιγραφή ταιριάζει και σε phullacanthus (http://www.cactus-art.biz/schede/ECHINOFOSSULOCACTUS/Echinofossulocactus_phyllacanthus/Echinofossulocactus_phyllacanthus_grandicornus/Echinofossulocactus_grandicornus.htm) άσε που υπάρχουν και τα υποείδη.. Μάλλον αν δεν ανθίσει, δεν θα βγάλουμε άκρη.. Υπάρχει και ένας κατατοπιστικός πίνακας εδώ. Δες το θα βοηθήσει. http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1347!! Τέλος πάντων θα ανεβάσω φωτογραφίες από τα καινούργια μου αποκτήματα μαζί με τους παλιούς μου κάκτους στο σωστό θέμα, στην αναγνώριση για κάκτους, ίσως εκεί μας διαφωτίσουν περισσότερο οι ειδικοί, κρέμομαι από τα χείλη τους!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2014 :  19:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος.

Καλημέρα παίδες με χιονόνερο!! Ξυπνήσαμε με χιόνι και συνεχίζει!! Με το που άνοιξε το μάτι.., στο forum για θερμοκρασίες που αντέχουν τα φυτά.
Ειρήνη ευχαρίστως να σου στείλω ένα κλαδάκι αλλά στην έκθεση λίγο δύσκολο από Θεσσαλονίκη, με κάποιον άλλο τρόπο βέβαια ευχαρίστως . για τα ονόματα έχουν μείνει μόνο τα 6 και 7 .

Ωχ τώρα το είδα. Να είσαι καλά φίλε μου. Προς Θεού ! Σιγά μη μπεις σε έξοδα για ένα κλαδάκι.

Από κάπου θα βουτήξω εγώ μη σε μέλει

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2014 :  03:20:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Τα κανουργια μου αποκτήματα

1.με τις ευφόρβιες γίνεται ένας χαμός. Μήπως euphorbia pulvinata;

2.

Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2014 :  01:11:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Για το 1 μετά από πολύ ψάξιμο πιστεύω και κλίνω περισσότερο στο Euphorbia pulvinata, για το 2;
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2014 :  11:23:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Euphorbia horrida
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2014 :  13:21:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Vasil

Euphorbia horrida

Ευχαριστώ πολύ
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2014 :  21:00:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Τα νέα μωρά μου θα χρειαστώ τη βοήθειά σας

1. Sedum morganum και;

2. Crassula ovata;

3.

4.

5.Crassula perforata;

6.

7.

8.huernia Scheideriana μήπως Huernia keniensis;

9.

10.Echeveria purpusorum

11.Crassula perfosa;

12.Aeonium arboreum;

13.

14.Τα επόμενα τα έχω ξαναβάλει αλλά ακόμα δεν έγιναν τα βαφτίσια, μήπως είναι Aichryson tortuosum;

15.

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2014 :  21:36:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο μου καλησπέρα.
Να χαίρεσαι τα φυτάκια σου εννοείται,απλά έχω κάποιες απορίες:Το Νο 7 έχω μία υποψία ότι είναι εχεβέρια.....κάποια τέλος πάντων,εγώ λέω τώρα αναρρωτιέμαι μήπως είναι λάθος το χώμα?
Νομίζω ότι έχεις κι άλλα φυτεμένα μαζί απ'ότι είδα?
Δεν μου φαίνεται τόσο υγιή η εχεβέρια,αν είναι αυτή τελικά.
Ας μας απαντήσει κάποιος που ξέρει,απλώς εγώ δεν συνηθίζω να φυτεύω 3-4 μαζί,το'χω κάνει μία μόνο φορά απο ανάγκη και μου κάνει λίγο εντύπωση,γιατί άλλο θέλει νερό άλλο όχι πρέπει να ξέρεις ποια είδη να βάζεις μαζί.
Είναι λίγο παράτολμο,ε?

Κική
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2014 :  21:59:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Χρήστο μου καλησπέρα.
Να χαίρεσαι τα φυτάκια σου εννοείται,απλά έχω κάποιες απορίες:Το Νο 7 έχω μία υποψία ότι είναι εχεβέρια.....κάποια τέλος πάντων,εγώ λέω τώρα αναρρωτιέμαι μήπως είναι λάθος το χώμα?
Νομίζω ότι έχεις κι άλλα φυτεμένα μαζί απ'ότι είδα?
Δεν μου φαίνεται τόσο υγιή η εχεβέρια,αν είναι αυτή τελικά.
Ας μας απαντήσει κάποιος που ξέρει,απλώς εγώ δεν συνηθίζω να φυτεύω 3-4 μαζί,το'χω κάνει μία μόνο φορά απο ανάγκη και μου κάνει λίγο εντύπωση,γιατί άλλο θέλει νερό άλλο όχι πρέπει να ξέρεις ποια είδη να βάζεις μαζί.
Είναι λίγο παράτολμο,ε?

Κική

Καλησπέρα Κική, και συγχαρητήρια για το φλουρί. Στη γλάστρα που είναι το 7, το οποίο δεν ξέρω γιατί φαίνεται έτσι στην φωτογραφία, (ίσα ίσα έχει αναπτυχθεί αρκετα από τότε που το πήρα), είναι απλά μία προσορινή θέση για τα φυτά μέχρι να αποκτήσουν το δικό τους μέρος. Εκεί «πειραματίζομαι» και με τα χώματα για να πω την αλήθεια . Το χώμα είναι του Πουλημένου με επιπλέον χαλικάκι, περλίτη και άμμο χοντρή αποστηρωμένη. Όσο για τις άλλες συγκατοικήσεις έχω μόνο παχύφυτα και κάποιες φορές από την ίδια οικογένεια. Ελπίζω να μην έχω κάνει πατάτα.

Edited by - Χρήστος. on 26 Feb 2014 22:02:27
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2014 :  22:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Kostas Εστάλη - 24 Jan 2014 : 19:33:45
το 1) μηπως ειναι sempervivum??

Xρηστο για πιο ευκολα (για ολους)..βαζε πιο λιγα φυτα για ¨"βαπτισμα"...δηλ 3-4 καθε φορα...γιατι με τα πολλα χανουμε την μπαλα.!!

quote:
Χρήστος. Εστάλη - 25 Jan 2014 : 19:57:46

ευτυχως..! μονο 15!!!

6) καποιο είδος η υποείδος της gasteria brachyphilla....η gast.. pillansi

huernia...stapelia..caralluma κλπ κλπ πιο ευκολα και σιγουρα αναγνωριζονται απο το λουλουδι...γιατι τα φυτα μοιαζουν πολυ μεταξυ τους..
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2014 :  23:06:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή

Η αλήθεια είναι ό,τι το σκέφτηκα την ώρα που τις ανέβαζα αλλά παρασύρθηκα, ευχαριστώ πάντως για το 6. αύριο θα βάλω τα υπόλοιπα.

Edited by - Χρήστος. on 26 Feb 2014 23:08:33
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  22:54:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
#7944;ντε να βάλω και ένα τελευταίο, ένα μόνο για να μην λέτε .
Ευχαριστώ πολύ!!

Pachypodium αλλά ποιό;

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2014 :  01:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

quote:
Pachypodium αλλά ποιό;

οταν..βγαλει φυλλα...και το "δει" λιγο ο ηλιος ...θα μαθουμε
ολοι...!!!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000