ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ευκαιρία για δημιουργία νέου φυτού;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Ευκαιρία για δημιουργία νέου φυτού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2014 :  00:13:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα, σήμερα με την απόκτηση δύο νέων μελών ήρθε και μια ευχάριστη έκπληξη. Βρήκα αυτό μέσα στο γλαστράκι(μοιάζει με crassula ovata ή gollum ή portulacea αλλ#7936; ας το αφησω καλλίτερα ) σκέφτομαι, αν γίνεται, να το φυτέψω και να το αναπτύξω. Διάβασα όλα σχεδόν τα θέματα της ενότητας αλλά, επειδή θα είναι η πρώτη φόρα που επιχειρώ κάτι τέτοιο, θα ήθελα συμβουλές ειδικά για αυτό το είδος, αν διαφέρει. Ευχαριστώ πολύ .

[URL=https://imageshack.com/i/14l5rdj][/URL]

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2014 :  11:11:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αν θες την ταπεινή μου γνώμη(χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός για συμβουλές)μου φαίνεται για φυλλομόσχευμα.Δηλαδή φυλλαράκι απο το μητρικό του φυτό το οποίο μπορείς να το πολλαπλασιάσεις με τον εξης τρόπο:φτιάχνεις ένα μίγμα απο σκέτο περλίτη ή φυτόχωμα με μπόλικο περλίτη ή χώμα για κάκτους αυτό που το φτιάχνουμε μόνοι μας (φυλλόχωμα,χώμα κήπου,χαλικάκι κ.λ.π)εγω και η φίλη μου Ειρήνη αυτό ακριβώς κάνουμε και με μεγάλη επιτυχία μπορώ να σου πω και το ακουμπάς για να ριζώσει(όχι φυτευτό)και φροντίζεις να έχει μια σχετική υγρασία όχι νερό κ πότισμα,ίσα-ίσα.
Είπα ότι είναι η δική μου γνώμη,αυτό δ.λ.δ που θα έκανα εγω.
Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο.ΔΕΚΤΟ.Αν θες περιμένεις λίγο πριν το βάλεις να σου απαντήσουν κ τ παιδιά.

Κική
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2014 :  08:51:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλήμερα Κική, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου . Έψαξα το Φόρουμ και είδα πολλά για τα μοσχεύματα. cross fingers λοιπόν!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000