ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σταπέλιες - πότισμα το χειμώνα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Σταπέλιες - πότισμα το χειμώνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2013 :  20:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Σταπέλιες τις αποκαλώ για ευκολία αλλά φυσικά αναφέρομαι σε όλα τα ομοειδή με τη stapelia γένη της οικογένειας Asclepiadoideae.

Μιλώ λοιπόν για τα γένη Angolluma - Caralluma - Desmidorchis - Duvalia -Echidnopsis - Edithcolea - Huernia - Orbeopsis - Pectinaria -Pseudolithos - Pseudopectinaria - Stapelia - Stapelianthus - Stapeliopsis

Αν ξέχασα κανένα να με συγχωρήσετε.

Πέρυσι λοιπόν που είχα λίγα φυτά, τα έβαλα παρέα με τους κάκτους και ξεχειμώνιασαν παρέα στεγνά αλλά και επωφελούμενα από την εξωτερική ατμοσφαιρική υγρασία.

Μετά την ακόρεστη μανία για τη συλλογή τους, έχω καταλήξει φέτος με ένα σωρό γλαστρόγλαστρα με ριζωμένα μοσχεύματα που τα διατηρώ σε φωτεινό μη θερμαινόμενο εσωτερικό χώρο επίσης στεγνά.

Πέρα από τους κόκκινους χρωματισμούς στους βλαστούς λόγω κρύου, παρατηρώ και μια μεγάλη αφυδάτωση.
Αναρωτιέμαι λοιπόν μια και δεν ωφελούνται από εξωτερική υγρασία, μήπως θέλουν πότισμα. είναι πραγματικά πολύ ...ζαρωμένες.
Πότισα καμιά δεκαριά αλλά κάτι με σταμάτησε και είπα να ζητήσω τη συμβουλή σας πριν τις ποτίσω όλες.

Νομίζω ένα ποτισματάκι δεν θα τις βλάψει. Τι λέτε?

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 19 Dec 2013 20:03:02

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2013 :  11:12:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ειρηνούλα και γω την ίδια απορία έχω,αλλά τα έχω έξω προστατευμένα βέβαια,αλλά είδα στα παχύφυτα κυρίως μια διαφορά.Σαν να θέλουν λίγο νεράκι.Τι να κάνω??????

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2013 :  19:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κική καλησπέρα! Εγώ πέρυσι δεν τις πότισα που είχα λίγότερες.
Τις άφησα τελείως στεγνές αλλά έξω.

Μέχρι να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος αν βρω χρόνο θα το ψάξω

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2013 :  19:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πάντως από όσο θυμάμαι δεν θέλουν καθόλου πότισμα το χειμώνα.
Απλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να τις αφήσω να αφυδατωθούν τελείως.
Μήπως πάθουν κάποια ζημιά από αυτό δηλαδή και χάσω στελέχη.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2014 :  22:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν! Σήμερα πότισα τις περισσότερες σταπέλιες.
Ήταν υπερβολικά αφυδατωμένες.
Εξάλλου ένας έμπειρος συλλέκτης μου είπε ότι αν είναι πάνω από 18 βαθμούς η θερμοκρασία, να τις ποτίζω.

Παρεπιπτόντως αυτές που είχα ποτίσει όταν άνοιξα το θέμα, ( 19/12 ) χαίρουν άκρας υγείας και μάλλον...ξαναθέλουν πότισμα.

Αν αύριο κάνει επίσης ζέστη και προλάβω, θα ποτίσω και τα μικρά γλαστράκια ( 5,5 εκ ) με κάποια μικρά μοσχεύματα σταπέλιες που έχω για ρίζωμα.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Jan 2014 22:43:12
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2014 :  22:56:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη, χαίρομαι για τα φυτάκια σου!!!!
Κι εγώ έχω την ίδια άποψη, σχετικά με το λίγο ποτισματάκι. Τα μοσχευματάκια (να πώ μια γνώμη που σχημάτισα διαβάζοντας το φόρουμ), κάντα πότισμα με πιατάκι , εμένα αρκετά κακτάκια δείχνουν σημάδια ανάπτυξης (αγκαθάκια-παιδάκια-και κάτι μπουμπούκια που ελπίζω να γίνουν λουλούδια) !
Καλή επιτυχία !!!!!

Edited by - cactus30 on 10 Jan 2014 22:57:41
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2014 :  23:21:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά κάπου αναρωτιόμουν κ εγώ τι να κάνω?Βρήκα κάποια λίγο αφυδατωμένα κυρίως εχεβέριες,μοσχεύματα,υπομονή διάφορα.
Να πω την αλήθεια με το χέρι στην καρδιά έριξα λίγο νεράκι,όχι κάτι τρελλό αλλά έριξα,θέλω να πιστεύω ότι έκανα καλά.Θα δείξει.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2014 :  12:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Παιδιά κάπου αναρωτιόμουν κ εγώ τι να κάνω?Βρήκα κάποια λίγο αφυδατωμένα κυρίως εχεβέριες,μοσχεύματα,υπομονή διάφορα.
Να πω την αλήθεια με το χέρι στην καρδιά έριξα λίγο νεράκι,όχι κάτι τρελλό αλλά έριξα,θέλω να πιστεύω ότι έκανα καλά.Θα δείξει.

Κική

Κική! Για τις σταπέλιες συζητάμε εδώ.
Οι οποίες ποτίζονται στο ίδιο μοτίβο με τους κάκτους περίπου.

Οι εχεβέριες, η υπομονή και τα διάφορα, ποτίζονται φιλενάδα. Αραιά αλλά ποτίζονται.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2014 :  14:59:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Έχεις δίκιο,τώρα το είδα,συνήθως βλέπω τις απαντήσεις,όχι το θέμα.Sorry.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2014 :  18:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Έχεις δίκιο,τώρα το είδα,συνήθως βλέπω τις απαντήσεις,όχι το θέμα.Sorry.

Κική

Το σχόλιο δεν ήταν για το θέμα.
Το σχόλιο ήταν για το πότισμα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000