ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Schlumbergera φροντίδα και απαιτήσεις
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Schlumbergera φροντίδα και απαιτήσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2013 :  17:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Την ξέρουμε όλοι!
Είναι γνωστή και ως υπομονή.
Και για άλλους σαν κάκτος των Χριστουγέννων γιατί ανθίζει αυτήν την εποχή.

Επειδή αρκετά χρόνια τώρα δεν καταφέρνω να διατηρήσω αυτά τα φυτά,
( και όμως ), σκέφτηκα να ψάξω πληροφορίες για τις καλλιεργητικές τους φροντίδες καθώς και να τις μοιραστώ με όποιον ενδιαφέρεται.

Βασικά στοιχεία της καλλιέργειας αυτών των φυτών είναι το υπόστρωμα και το πότισμα, καθώς και η έκθεση.
είναι επίσης και οι λόγοι που χάνω τα φυτά αυτά ( και όχι μόνο).

Και ξεκινάμε να δούμε τι λένε οι πιο ειδικοί.

Κάθε φορά που αγοράζω μια Schlumbergeraτη βρίσκω φυτεμένη σε σκέτη τύρφη κατά το σύνηθες.
Και κάθε φορά την ξεφυτεύω δοκιμάζοντας διαφορετικές εκάστοτε αλχημείες.
Διότι έχουμε εξαντλήσει νομίζω τα μειονεκτήματα της σκέτης τύρφης για οποιοδήποτε φυτό και όχι μόνο για κάκτους και παχύφυτα.
Τι να είναι λοιπόν καταλληλότερο από αυτήν?

Πολλά έχουν γραφτεί σε συχνή και τακτική βάση σχετικά με το ιδανικό υπόστρωμα για αυτά τα φυτά .
Μια απαίτηση είναι ότι θα πρέπει να είναι πλούσια σε χούμο.
Εκτός από αυτό το σημείο , δεν έχει τόση σημασία τι υπόστρωμα χρησιμοποιείται .
Δηλαδή ένα έτοιμο φυτόχωμα του εμπορίου θα αρκεί , υπό την προϋπόθεση ότι τα φυτά θα μεταφυτεύονται τακτικά.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι λίγος περλίτης μέσα στο φυτόχωμα, θα βοηθούσε ακόμη περισσότερο.

Δεν ενδείκνυται καλλιέργεια της Schlumbergera μέσα σε ελαφρόπετρα.
Εξαιρέσεις αποτελούν τα δύο είδη που απαντώνται στη φύση : Schlumbergera orssichiana και η opuntioides http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1589&SearchTerms=Schlumbergera,
που προτιμούν ελαφρόπετρα στο πρότυπο υπόστρωμα.

Η ανάγκη να τραφούν οι κάκτοι, συχνά παραβλέπεται .
Ένα λίπασμα με κάπως μεγαλύτερη απεριεκτικότητα σε άζωτο από αυτό που χρησιμοποιείται για άλλους κάκτους συνιστάται για την Schlumbergera.

Το εδαφικό υπόστρωμα δεν πρέπει ποτέ να στεγνώσει τελείως κατά τη διάρκεια του χειμώνα .

Όταν ολοκληρωθεί η ανθοφορία σταματάμε εντελώς το πότισμα για 14 ημέρες .
Αυτό γίνεται για να για να αποφευχθεί η μόλυνση των φυτών, που αποδυναμώνονται από την έντονη ανθοφορία, από μύκητες.

Μετά από αυτή την περίοδο δεκατέσσερων ημερών ανάπαυσης , τα φυτά μπορούν να ποτίζονται με φειδώ , μία φορά την εβδομάδα μέχρι το Μάρτιο / Απρίλιο.

Λίπανση δεν συνιστάται αυτό το χρονικό διάστημα δηλαδή, μέχρι το Μάρτιο / Απρίλιο.
Μόλις τα φυτά αρχίζουν να δείχνουν σημάδια ανάπτυξης, ξεκινάμε τις λιπάνσεις που θα πρέπει να εφαρμόζονται τακτικά.

Μέχρι το Σεπτέμβριο, δεν πρέπει να αφεθεί το υπόστρωμα να στεγνώσει εντελώς.
Μην ποτίζετε όλο το Σεπτέμβριο και μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου πολλά φυτά θα έχουν σχηματίσει μπουμπούκια.
Περιμένετε άλλες δύο εβδομάδες να φουσκώσουν τα μπουμπούκια και στη συνέχεια ξαναξεκινάτε το πότισμα .

Απαιτήσεις φωτισμού Schlumbergera

Προτιμούν ημισκιερή θέση δηλαδή περίπου 30 με 40% σκιά.
Πλήρες ηλιακό φως δεν θα βλάψει το φυτό για μια ώρα ή δύο, αλλά όχι πολύ περισσότερο.

Σε εσωτερικούς χώρους τοποθετήστε την σε ένα φωτεινό παράθυρο μακρυά από το άμεσο ηλιακό φως.

http://schlumbergera.org/index.php?route=information/information&information_id=34

Ρίξτε μια ματιά κι εδώ.
Πολλά και χρήσιμα.

http://www.mattslandscape.com/schlumbergera_growing/

Πώς σας φάνηκαν οι πληροφορίες?
Εγώ ομολογουμένως δεν είχα ιδέα αυτά τα σχετικά με το πότισμα.
Ελπίζω σύντομα να αποκτήσω μια υπομονή και με πολλή ... υπομονή αυτή τη φορά, να καταφέρω κι εγώ να την καμαρώσω όπως και η φίλη μας εδώ.

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2009

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 28 Nov 2013 17:32:09

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2013 :  19:23:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστούμε Ειρήνη για τις πληροφορίες, είναι πολύτιμες

Έχω ένα μεγαλούτσικο κομματάκι που περιμένει να μπει σε γλάστρα!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2013 :  21:42:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ειρηνούλα εγω τα βρήκα ενδιαφέρον όλα αυτά που διάβασα,σίγουρα οι πληροφορίες είναι χρήσιμες και για το μόνο που στεναχωριέμαι είναι ότι δεν έχω ποικιλία χρωμάτων να σου δώσω παρά μόνο αυτό που ξέρεις,το φούξια.
Εννοείται ότι θα δώσω κλαράκια σε όποιον θελήσει,θα φέρω στην κοπή της πίτας(αν πάνε όλα καλά και καταφέρω να έρθω).

Κική'
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2013 :  22:37:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
χρησιμες οι πληροφοριες... εγω εχω βρει κλαδακια σε διαφορα χρωματα και τα φυτεψα προσφατα αλλα ειναι πολυ μικρα ακομα αν πιασουνε ευχαριστως να σας φερω στην ανοιξιατικη εκθεση...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  09:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basilis bsl

χρησιμες οι πληροφοριες... εγω εχω βρει κλαδακια σε διαφορα χρωματα και τα φυτεψα προσφατα αλλα ειναι πολυ μικρα ακομα αν πιασουνε ευχαριστως να σας φερω στην ανοιξιατικη εκθεση...

YES!!! η μόνη λύση...στην κρίση!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  16:59:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Μάλλον εκανα κάτι λάθος στην δίκη μου και παλευω (δεν ξάρω αν ειναι με τον σωστο τροπο ) να την σώσω. Κρατησα μερικα καλαδακια να τα φυτεψω και μακαρι να μου πιασουν. Η μισή μου κοπηκε. Σαν να ''ελιωσε'' Μολις ακουμπησα ενα κλαρακι της μου εμεινε στο χερι και προσεξα καποια στιγματα στα μπομπουκια της.

Αγαπάτε αλλήλους. Ξεκλειδώστε τα wi-fi.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  17:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από rina

Μάλλον εκανα κάτι λάθος στην δίκη μου και παλευω (δεν ξάρω αν ειναι με τον σωστο τροπο ) να την σώσω. Κρατησα μερικα καλαδακια να τα φυτεψω και μακαρι να μου πιασουν. Η μισή μου κοπηκε. Σαν να ''ελιωσε'' Μολις ακουμπησα ενα κλαρακι της μου εμεινε στο χερι και προσεξα καποια στιγματα στα μπομπουκια της.

Άσε φιλενάδα!!!
Ξέρω.
το έχω κάνει πολλάκις.
Την σάπισες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  17:13:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

quote:
Είχε αποσταλεί από rina

Άσε φιλενάδα!!!
Ξέρω.
το έχω κάνει πολλάκις.
Την σάπισες

mavirenes

Ναι......το καταλαβα. Γιατι ομως ρε γμτ? Δεν την ποτισα η καψερη. Την αγορασα ,την μεταφυτευσα ,την ποτσια μια φορα .....και τελος.

Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  19:25:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
quote:
,την ποτσια μια φορα .....και τελος.

Όντως!!
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  19:49:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Vasil

quote:
,την ποτσια μια φορα .....και τελος.

Όντως!!

Την ''ποτσια'' άσχημα εεεε????

Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  00:01:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
χαχαχαχαχα δεν έχω ιδέα Μαρίνα!! Επειδή στο πατρικό μου το είχαμε πολλά χρόνια αυτό το φυτό, θυμάμαι ότι το ποτίζαμε χωρίς να έχουμε ιδέα και τον χειμώνα και μια χαρά ζούσε.. βέβαια για κάποιο λόγο άνθιζε τέλη άνοιξης..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  07:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Vasil

χαχαχαχαχα δεν έχω ιδέα Μαρίνα!! Επειδή στο πατρικό μου το είχαμε πολλά χρόνια αυτό το φυτό, θυμάμαι ότι το ποτίζαμε χωρίς να έχουμε ιδέα και τον χειμώνα και μια χαρά ζούσε.. βέβαια για κάποιο λόγο άνθιζε τέλη άνοιξης..

Προσέξτε.
Υπάρχει ο κάκτος των Χριστουγέννων και ο κάκτος του Πάσχα.
Οι κοινές αυτές ονομασίες σχετίζονται με την εποχή ανθοφορίας.

Rhipsalidopsis/Hatiora είναι ο κάκτος του Πάσχα και

Schlumbergera ο κάκτος των Χριστουγέννων

Αν κάνετε μια αναζήτηση θα δείτε ότι υπάρχουν διαφορές και στα άνθη αλλά και στα φύλλα.
Για τις διαφορές στην καλλιέργεια και αν αυτές υπάρχουν, θα το μελετήσω άλλη στιγμή και θα επανέλθω.

Προσωρινά βρήκα κάτι εδώ http://www.mattslandscape.com/forum/viewforum.php?f=36 για όποιον ενδιαφέρεται αλλα΄δεν έχω χρόνο τώρα να το μελετήσω

mavirenes

Edited by - mavirenes on 30 Nov 2013 07:54:10
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  15:37:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Α μάλιστα.. Ευχαριστώ Ειρήνη, τελικά, λογικά είναι Rhipsalidopsis, αν και δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές.. πάντως τώρα κοιμάται το φυτό, έχει χάσει την ζωντάνια του και έχει ζαρώσει κάπως..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  15:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Έχει διαφορά και στο άνθος και στο φύλλο
Δεν ξέρω καθόλου τι μπορεί να φταίει που ζάρωσε

πρόσεχε μη σου παγώσει

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  15:43:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Και το μητρικό φυτό πάντως είναι στην ίδια κατάσταση.. νομίζω ότι απλά κοιμάται.. την άνοιξη δίνει γκάζια..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  16:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Vasil

Και το μητρικό φυτό πάντως είναι στην ίδια κατάσταση.. νομίζω ότι απλά κοιμάται.. την άνοιξη δίνει γκάζια..

τι να σου πω? ποτέ δεν μου έζησε ένα παραπάνω από ένα μήνα!

Και μου αρέσουν τόσο!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  16:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τελικά στην πρίζα με βάζεις να το ψάξω το θέμα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  17:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Έτοιμη η hatiora!
Δείτε εδώ.

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2014

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2013 :  12:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από rina

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

quote:
Είχε αποσταλεί από rina

Άσε φιλενάδα!!!
Ξέρω.
το έχω κάνει πολλάκις.
Την σάπισες

mavirenes

Ναι......το καταλαβα. Γιατι ομως ρε γμτ? Δεν την ποτισα η καψερη. Την αγορασα ,την μεταφυτευσα ,την ποτσια μια φορα .....και τελος.

Μήπως κράταγε πολύ νερό το χώμα?
Μήπως ήταν σε πολύ κρύο μέρος?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2013 :  12:23:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Μάλλον το πρώτο. Το ειχα μέσα στο σπίτι κοντα στο παράθυρο. Οποτε το κρύο το αποκλείω. Τώρα ευελπιστώ να βγάλει ρίζες. Θα το ξαναπάρω όμως και θα πρόσεχω να μην το ''πότσιω''...... πολύ. Αμέεεεεεεεε.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2013 :  13:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από rina

Μάλλον το πρώτο. Το ειχα μέσα στο σπίτι κοντα στο παράθυρο. Οποτε το κρύο το αποκλείω. Τώρα ευελπιστώ να βγάλει ρίζες. Θα το ξαναπάρω όμως και θα πρόσεχω να μην το ''πότσιω''...... πολύ. Αμέεεεεεεεε.

A! έσωσες κομματάκια? υπέροχα!
φτιάξε ένα μίγμα με μπόλικο περλίτη και χώσε τα 2/3 του φύλλου μέσα σε αυτό.
Κι εγώ δεν το ήξερα, (το είδα σε ένα βιντεάκι εχτές)
και έμπηγα στο χώμα μόνο την άκρη.
Καλή επιτυχία!

ΥΓ Αν βρω χρόνο θα ανεβάσω και πληροφορίες για το ρίζωμα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 23 May 2015 :  13:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Η διαφορά μεταξύ Schlumbergera και hatiora , αριστερά Schlumbergera δεξιά hatiora σε άσπρο χρώμα ,φυσικά υπάρχουν σε πολλά χρωματα , υπάρχει και τρίτο είδος με φούξια ή ασπρα άνθη που μιάζουν με τα άνθη της Schlumbergera αλά ανθίζει Ανοιξη και ο βλαστος μιάζει με hatiora , δεν θα το βρειτε σε φυτώρια αλά απο σπίτι σε σπίτι .Ειναι απο τα παλιά φυτα που καλιεργούσαν για διακοσμηση η μαναδες και η γιαγιάδες μας και το έλεγαν επίφυλλο αν και καμια σχεση δεν εχει με αυτο που λεμε σημερα επιφυλλο .Εδω ειναι πολυ διαδεδομένο . Καποια στιγμή θα το κάνω παρουσίαση .

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 May 2015 :  12:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστούμε που ανέβασες την φωτογραφία με τα πανέμορφα φυτά σου!
Νομίζω ότι θα βοηθήσει τους φίλους μας να ξεχωρίζουν τα δυο είδη.
Ανυπομονώ για την παρουσίαση.

( άσχετο αλλά έχω ξετρελλαθεί με τις εχίνοψις που ανεβάζεις αλλά και με τα άλλα φυτά σου, εξαιρετικός καλλιεργητής, χίλια μπράβο! )

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 May 2015 :  16:35:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Φανταστικά και τα δύο.Μπράβο σου κ πάλι.
Το καθένα με τη δική του ομορφιά.

Κική
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2015 :  14:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Ένας άλλος τρόπος καλιέργειας είναι να το μπολιασουμε πάνω σε μια ανθεκτική opuntia και ξεχνάμε τα πάντα για πότισμα και χώματα ...
Καλλιεργούμε σαν οπουντια ....
Αυτό το έκανα την Άνοιξη και ήταν με δύο φύλλα , τώρα βλέπω και μπουμπούκια ...

Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Dec 2015 :  14:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Λευκή Schlumbergera
Για δύο χρόνια άνθιζε άσπρα άνθη φέτος ένα πολύ ωραίο ανοιχτό ροζ , ένα κλωναρακι που έσπασε και το φυτεψα σε άλλη γλαστα άνθησε ασπρα λουλούδια . Γνωρίζει κάποιος με τη έχει σχέση αυτή ή αλλαγή ; Με το φωτισμό ή την θερμοκρασία ; Το ροζ το είχα έξω το κλωναράκι ξεχασμένο μέσα στο θερμοκήπιο για να ριζώσει .

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000