ΚΑΚΤΟΣ - Forum - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΦΥΤΩΝ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΦΥΤΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Jenkiz
Starting Member

Greece
9 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  13:24:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Jenkiz  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας.
Θελω να παραγγειλω φυτα απο αμερικη κ κινα.
Γνωριζει κανεις τι χαρτια χρειαζωνται για να τα εισαγω?
Το κινεζικο φυτωριο μου ειπε οτι στελνει στην ΕU και με ρωτησε τι χαρτια χρειαζωμαι(πχ φυτοσανιταρι σερτιφικειτ κτλ φανταζωμαι?)

OK!

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  16:30:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Απ'όσα ξέρω - γιατί προσωπικά αποφεύγω τις παραγγελίες από χώρες που έχουν θέμα με τα εν λόγω "χαρτιά" (θα καταλάβεις στο τέλος γιατί) - θα χρειαστείς σίγουρα Phytosanitary Certification (πιστοποιητικό φυτουγείας)και λογικά και CITES (ότι δεν ανήκουν σε προστατευόμενα είδη).
Τώρα δεν ξέρω για τι ποσότητα μιλάς - έτσι όπως το έγραψες φαίνεται ότι δε θέλεις να φέρεις 7-8 κομμάτια μόνο οπότε δεν ξέρω αν παίζει να χρειαστείς και άδεια εισαγωγής κτλ. Και αφήνω στο τέλος τα του τελωνείου
Επειδή λοιπόν μιλάμε για φυτά που δεν είναι και το καλύτερό τους να είναι κλεισμένα σε κούτα για μέρες (θα έλεγα εβδομάδες αλλά είπα να είμαι αισιόδοξος ) το τελευταίο που θες είναι το δέμα σου να το σταματήσει ο τελωνειακός για τσεκάρισμα. Κάτι που είναι και πιο πιθανό αν είναι μεγάλη παραγγελία. Η διαδικασία και ο χρόνος που θα χάσεις εκεί μπορεί να αποβεί μοιραίος για τα φυτά σου. Και αν τίθεται και θέμα δασμών θα πληρώσεις και τα extra σου. Υπάρχουν μέλη που είχαν την ατυχία να μπλέξουν με τελωνείο οπότε μπορούν να σου πουν και περισσότερα.

θα σου πρότεινα λοιπόν - μιας και βλέπω ότι είσαι νέο μέλος στο forum - να ρίξεις και μια ματιά εδώ http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=611 μήπως και βρεις κάποιο EU online shop που να σε καλύπτει για να μη μπλέξεις με χαρτιά. Υπάρχει βέβαια και το ebay

Αυτά τα ολίγα από εμένα και περιμένουμε σύντομα και photos με τα φυτά σου ;)
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  19:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
φυσικα υπαρχει παντα και η περιπτωση να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια...(χαρτια-τελωνεια κλπ κλπ) και στο τελος να ανακαλυψεις οτι τα φυτα που ηθελες υπαρχουν και εδω!!!..(εκτος και αν μιλαμε για μεγαλες ποσοτητες)
Κορυφή σελίδας

Jenkiz
Starting Member

Greece
9 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  22:52:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Jenkiz  Απάντηση με παραπομπή
OXi μεγαλη ποσοτητα.
Μερικες ορχιδεες κινεζικες,ισως 15 φυτα 3 φοινικες.
Δεν με ενδιαφερουν μονο οι κακτοι,μα πολλα αλλα ειδη κ οικογενειες.
Νυχτοφυλακα κ Κωστα ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια,κοιταξα τα ποστ σας,τωρα θα τα μελετησω..
Κορυφή σελίδας

Jenkiz
Starting Member

Greece
9 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  23:04:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Jenkiz  Απάντηση με παραπομπή
Αν παρακολουθει καποιοσ καποια που εχει εισαγει φυτα απο χωρες εκτος EU ας βοηθησει.
Φανταζωμαι καλο θα ειναι να ρωτησω αρμοδιες κρατικες υπηρεσιες τι χαρτια απαιτουν για να ειμαι οκ.
Και ενα μικρο δωρο για να δειτε οτι δεν ειμαι ..αχαριστος.....απεναντι σε οποιους με βοηθουν..;-)
Συγγνωμη αν το εχετε δει..μα αν οχι...καντε κλικ..! http://www.oasisdesigns.co.uk/mex07/mex07/adventures_in_mexico_intro.htm
Κορυφή σελίδας

Jenkiz
Starting Member

Greece
9 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  23:14:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Jenkiz  Απάντηση με παραπομπή
http://www.oasisdesigns.co.uk/mexnov07/4.htm
Κορυφή σελίδας

Jenkiz
Starting Member

Greece
9 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  23:15:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Jenkiz  Απάντηση με παραπομπή
Enjoy!
http://www.oasisdesigns.co.uk/Mexicoweb2012/Tuesday%206th%20November.htm
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  23:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
κακτους εχουν φερει αρκετοι απο Κινα...αλλα μιλαμε για κουτια σε μεγεθος κατι πιο πολυ απο παπουτσιων... και τα περασαν ...χωρις χαρτια.. εσυ μαλλον πρεπει να πας με την νομιμη οδο....απο το φυτωριο που θα τα παρεις..σιγουρα θα ξερουν τον τροπο για αποστολη στην ευρωπη..1!!

εγω μια φορα προσπαθησα να φερω απο Κινα...πριν απο αρκετα.(4 περ) χρονια...το πακετο σταματησε στην ολλανδια και γυρισε στην κινα....μετα απο "διαπραγματευσεις" με τον ..κινεζο οπου εκανε και τον κινεζο.....τους "χαρισα" 250ε περιπου..και το θεμα κινα εκλεισε για εμενα για παντα...
Κορυφή σελίδας

Jenkiz
Starting Member

Greece
9 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  23:54:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Jenkiz  Απάντηση με παραπομπή
οι εταιριες ειναι ιδιαιτερα σοβαρες,δεν νομιζω να εχω κανενα προβλημα.
Οπως κ να εχει,θα το ερευνησω το θεμα κ θα αναφερω την εμπειρια μου που τελικα ελπιζω να ειναι διαφορετικη απο τη δικη σου Κosta.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  12:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ομορφες εικονες.......Μεξικανικες...
Κορυφή σελίδας

Jenkiz
Starting Member

Greece
9 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  19:08:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Jenkiz  Απάντηση με παραπομπή
ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2013 :  17:17:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά Κώστα και για άλλους ισχύει το ...albopilosa γιόκ!!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000