ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Καλημερα σε ολους τους φιλους των κακτων.
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Νέα μέλη
 Καλημερα σε ολους τους φιλους των κακτων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  17:57:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας εσεις δεν με ξέρετε(καλα τουλαχιστων οι περισοτεροι) αλλα εγω σας ξερω μερικοι απο εσας με ξερουν ως Γιωργακη και αυτοι μου εκαναν την προσκληση αποφασισα λοιπων να κανω κι εγω την εμφανηση μου και να συστηθω επισημως με λενε Γιώργο ειμαι μαθητης της δευτερας γυμνασιου και ασχολουμαι με τα φυτα 1 χρονο και με τους κακτους 1 μηνα εχω γυρω στους 19 κακτους και γυρο στα 28 παχυφυτα χαιρομαι που ειμαι επιτελους μελος της παρεας σας και πιστευω πως θα τα περασουμε καλα.

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  18:38:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Γιώργο λοιπόν.Καλώς ήρθες στην παρέα μας εγω δεν πρόλαβα να σε γνωρίσω στην έκθεση.Είσαι αυτό το παιδί που μου είπαν ότι ξέρεις πάρααααα πολλάαααα πράγματα για τους κάκτους-παχύφυτα?
Eγώ παρακολουθούσα τα βίντεο,όταν ήρθες.

Υ.Γ:Ελπίζω να δούμε σύντομα φωτογραφίες απ'τα φυτάκια σου.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  18:39:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Καλωσόρισες στο Φόρουμ
Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  19:46:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Nα ειστε καλα ,ναι εγω ειμαι ευτος.
Επι την ευκαιρια υπαρχει αυτο το βιντεο πουθενα?

Edited by - Ασπρούλης on 06 Nov 2013 19:56:05
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  20:09:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Καλως ηρθες Γιωργο!!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  20:12:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Η αλήθεια είναι ότι μόνο ο Γιάννης,ο Κώστας,ο Χρήστος κι ο Ανδρέας ξέρουν που μπορεί να το βρεις για να το δεις.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.Αν το δεις θα πάθεις πλάκα δείχνει απίστευτα πράγματα.Τις γνώσεις που έχεις απ'τα βιβλία τις απέκτησες?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  21:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Ασπρουλη - Γιωργο και στο φορουμ... δεν προλαβα να σε γνωρισω..αλλα πιστευω οτι την επομενη φορα θα τα πουμε.!!!

το βιντεο δεν υπαρχει τωρα πουθενα (μονο στον υπολογιστη ..και στο συρταρι μου..) θελει λιγο "μαζεμα" και μαλλον θα το ανεβασουμε στο ιντερνετ....καποια στιγμη..για να το δουν και οι φιλοι μας που μενουν πιο μακρια........
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  22:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Γιώργο, καλώς ήρθες !

TzO
Κορυφή σελίδας

@stavros@
Junior Member

Greece
127 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  22:10:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην @stavros@  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα Γιωργάκη και καλώς ήρθες
Κάτι μου λέει οτι όταν μεγαλώσεις θα γίνεις γεωπόνος αν κρίνω από τις γνώσεις την αγάπη σου για να μάθεις περισσότερα και τις τόσο εύστοχες εξειδικευμένες ερωτήσεις που έκανες στον Χρήστο και τον Γιάννη, είχαμε εντυπωσιαστεί μπράβο σου
Καλώς ήρθες και πάλι
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  23:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Εύχομαι να αυξήσεις τις γνώσεις σου και τη συλλογή σου. Μπράβο σου που έχεις επιλέξει αυτό το όμορφο χόμπι!
Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  17:29:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
H αληθεια ειναι κυρια Κικη οτι τις γνωσσεις αυτες τις απεκτησα μεσα απο το φορουμ που ειμαι γραμενος και εξηδικευεται στις ορχιδεες (αλλη μεγαλη αγαπη μου η οποια συνοδευεται με 97 ορχιδεες στο σπιτι)και μια και εχω και κακτακια γραφτηκα εδω για να αναπτηξω αυτην μου την αγαπη.
Και ναι κυριε Σταυρο θελωνα γινω γεωπονος.

Edited by - Ασπρούλης on 07 Nov 2013 17:44:17
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  18:08:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλά έκανες και γράφτηκες εδω θα δεις οτι θα μείνεις ενθουσιασμένος απ'αυτά που θα διαβάσεις .
Έγω έχω πολύ μεγάλη αγάπη για τα φυτά και ειδικά για κάκτους-παχύφυτα τα τελευταία χρόνια.Δεν έχω μετανιωσει λεπτό για τη συλλογή μου και ολοένα και τη μεγαλώνω.{έχω πάρει άλλα τρια αλλά μη το πεις γιατί είχα πει δεν θα ξαναπάρω σουτττττττ}.
Αν θες να γίνεις γεωπόνος σου εύχομαι ότι καλύτερο και γω αν μου δινόταν η ευκαιρία το ίδιο θα έκανα,έστω και τώρα{στα γεράματα χα,χα,χα}.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  18:33:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Aν και δεν νομιζω να μην ξαναπαρετε γιατι φαινεται εχουμε την ιδια τρελα αντιμετοπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα μιας και ημητερα μου δεν ειναι και τοσο φιλοφυτη και καθε καινουριο φυτο που παιρνωπρεπει να το κρυβω και μετα ναλεω οτι το ειχα παρει...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  19:34:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλά φοβερό?????????κι εγώ το ίδιο κάνω.Κανείς δεν μπαίνει στη διαδικασία να τα μετρήσει.Ούτως ή άλλως δεν κάνω και τίποτα κακό,ε?Εκεί που θα πέταγα τα λεφτά μου απο δω κι απο κει,προτιμώ να αγοράζω κάκτους και παχύφυτα.Το μόνο πρόβλημα είναι ο χώρος.ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ θα έλεγα.Κάποια στιγμή θα βρω τη λύση όμως.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  20:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σου φίλε ΓΩΡΓΑΚΗ
Σε θεωρώ φίλο μου άσχετα αν μιλήσαμε μόνο λίγα λεπτα.Το πάθος σου!! που διέκρινα για τους κάκτους σε κάνει αυτόματα φίλο μου. Φαντάζομαι ότι θα το έχεις ρίξει αρκετό διάβασμα στο forum και συνεχίζεις...
Εδώ είμαστε όλοι να ικανοποιήσουμε όλες τις απορίες σου.

Να πω δυο λόγια (αδύνατον να τα καταφέρω για τον ΓΙΩΡΓΑΚΗ). Προς το τέλος της εκδήλωσης έρχεται ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ, ένα μικρό παιδάκι με κάτι σακούλες στα χέρια του (όπου μέσα είχαν διάφορα μοσχεύματα που είχε μαζέψει στο δρόμο του...) και γεμάτος ευγένεια άρχισε να μου κάνει ερωτήσεις για τους κάκτους, παραθέτοντας απορίες και συμπεράσματα που είχε για τους κάκτους, που πραγματικά με άφησαν άφωνο!! για την ηλικία του και για τον χρόνο που ασχολείται με τους κάκτους.
Γεμάτος απορία το ρωτάω που τα ξέρεις όλα αυτά?
Και η απάντηση ήταν στο διαδικτυο όπου κάθεται και διαβάζει.
Η επόμενη ερώτηση μου ήταν στο cactusthelo? και ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ δεν το ήξερε, και μου απάντησε έτσι απλά ότι διαβάζει στο διαδικτυο γιατί ξέρει πολύ καλά αγγλικά και έχει και lower!!! (αν θυμάμαι είναι 13 χρόνων!!!??).
Ήξερε πάρα πολλά ονόματα που τα πρόφερε τέλεια αν και ασχολείται λίγο καιρό. Έμεινα ξανά άφωνος!!!!
Προσπάθησα να του ικανοποιήσω κάθε απορία (με ρωτούσε συνέχεια), και είχε απορίες που δύσκολα τις ακούς από ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια! Και βέβαια το πάθος του είναι οι ορχιδέες και είναι και στον σύλλογο τους.
θα μπορούσα να γράψω πολλά για τον ΓΙΩΡΓΑΚΗ και τις απορίες του αν και δεν μπορέσαμε να μιλήσουμε πολύ ώρα.
Καλύτερα όμως να μας τα πει ο ίδιος.

Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  21:50:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Κυριε Χρηστο ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια οπως ειπατε πιστευω με τις ηδη υπαρχοντες και τι γνωσεις που θα αποκτησω απο το φορουμ θα καταφερω να ενταχτω στον υπεροχο και εξοτικο με μια τελειως διαφορετικη ενοια συλλογο σας. Επισης συγνωμη για τους συνεχεις πυροβολισμους με αποριες αλλα αν βρω ανθρωπους με τα ιδια ενδιαφεροντα (παιρνω μπρος και στην πορεια ξεχναω την λεξη ΦΡΕΝΟ)
Επισης δειτε το και απο αλλη πλευρα στο θεμα (ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ)(που για τα δικα μου δεδομενα ειναι λιγο αξιοθρηνιτο)θα εχετε συνεχεις βομβαρδισμους με ανθοφοριες βοτανικων-σπανιων ορχιδεων ολο τον χρονο.

Edited by - Ασπρούλης on 07 Nov 2013 21:53:04
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  22:56:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Θα χαρούμε να δούμε ανθοφορίες απ'τα υπέροχα αυτά φυτά που λέγονται ΟΡΧΙΔΕΕΣ.

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  05:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και από εμένα.

Μου φαίνεται τόσο ελπιδοφόρο, ένα παιδί στην ηλικία σου να ασχολείται και με κάτι άλλο εκτός από το Facebook & το playstation.

Θα ήθελα να σου πω ότι ο Ανδρέας ο Λαράς που αποτελεί πρότυπο συλλέκτη για τους περσισσότερους από εμάς εδώ, αγόρασε τον πρώτο του κάκτο στην ηλικία των δώδεκα.

Σου εύχομαι να ακολουθήσεις τα βήματα του στο χόμπι.

Αναφορικά στην μητέρα σου νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να προσπαθήσεις να την πείσεις για την αναγκαιότητα και την αξία του ενδιαφέροντός σου για τα φυτά παρά να της λες ψέμματα.

Αν της μιλήσεις σίγουρα θα καταλάβει πόσο πιο υγιές είναι να αγοράζεις κάκτους από το να αγοράζεις τσιγάρα από το περίπτερο για παράδειγμα.
Αν οι λόγοι που δειλιάζεις είναι οικονομικοί πρέπει να δείξεις υπομονή, κανείς δεν αποκτάει συλλογή σε μια μέρα ( υπάρχουν κάποιοι που ξέρω, που έχουν χρήματα και θέλουν να αποκτήσουν άμεσα όποιο φυτό τους χτυπήσει στο μάτι, αλλά δεν είναι ο σωστός δρόμος, το έχω κάνει κι εγώ το λάθος αυτό, η γνώση πρέπει να προηγείται, έρχεται και με την πείρα βεβαίως)

Στην επόμενη συνάντησή μας να έρθεις με τη μητέρα σου. Πολλά μέλη θα σου φέρουν δωράκια να μεγαλώσεις τη συλλογή σου, είμαι σίγουρη.
Μπράβο αγόρι μου και πάλι καλώς ήρθες.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 08 Nov 2013 06:05:09
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  06:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ασπρούλης

H αληθεια ειναι κυρια Κικη οτι τις γνωσσεις αυτες τις απεκτησα μεσα απο το φορουμ που ειμαι γραμενος και εξηδικευεται στις ορχιδεες (αλλη μεγαλη αγαπη μου η οποια συνοδευεται με 97 ορχιδεες στο σπιτι)και μια και εχω και κακτακια γραφτηκα εδω για να αναπτηξω αυτην μου την αγαπη.
Και ναι κυριε Σταυρο θελωνα γινω γεωπονος.

Θέλω να με μάθεις!
Έχω τέσσερις ταλαίπωρες ορχιδέες (λατρεμένα φυτά)

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  06:57:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Θα μπορουσα να σας πω πολλα αλλα αυτο σας ξεδιαλευκανει.
http://www.greekorchidsociety.org/forum/viewforum.php?f=405
εδω θα διαβασετε διαφορα θεματα με αποριες και συμβουλες καλιεργιας.
https://www.youtube.com/watch?v=kMmSHdQIZhc&feature=c4-overview&list=UU52gVKdl-fPSgD5n3Z5TUVg
Εδω μπορειτε να παρακουλουθεισετε τον <<Αρχηγο>> του φορουμ των ορχιδεων σε μια ομιλια να λεει αναλητικα τι απαιτει το καθε ειδος και
εδω να δειχνει την μεταφυτεψηhttps://www.youtube.com/watch?v=mM78mxY_GW4&list=UU52gVKdl-fPSgD5n3Z5TUVg
ελπιζω να σας καλυψα χωρις να πουνε καποιοι οτι κανω διαφημιση στο φορουμ με τις ορχιδεες!

Edited by - Ασπρούλης on 08 Nov 2013 06:58:00
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  07:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Θα μπορουσα να σας πω πολλα αλλα αυτο σας ξεδιαλευκανει.
http://www.greekorchidsociety.org/forum/viewforum.php?f=405
εδω θα διαβασετε διαφορα θεματα με αποριες και συμβουλες καλιεργιας.
https://www.youtube.com/watch?v=kMmSHdQIZhc&feature=c4-overview&list=UU52gVKdl-fPSgD5n3Z5TUVg
Εδω μπορειτε να παρακουλουθεισετε τον <<Αρχηγο>> του φορουμ των ορχιδεων σε μια ομιλια να λεει αναλητικα τι απαιτει το καθε ειδος και
εδω να δειχνει την μεταφυτεψηhttps://www.youtube.com/watch?v=mM78mxY_GW4&list=UU52gVKdl-fPSgD5n3Z5TUVg
ελπιζω να σας καλυψα χωρις να πουνε καποιοι οτι κανω διαφημιση στο φορουμ με τις ορχιδεες!

το ξέρω το φόρουμ, νομίζω ξέρω και τον αρχηγό

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  07:11:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Oποτε σας κατατοπισα?
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  08:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Oποτε σας κατατοπισα?

Θα σε ρωτήσω πιο συγκεκριμένα ένα δυο πράγματάκια όταν χρειαστεί

Και όχι δεν ξέρω τον αρχηγό

mavirenes

Edited by - mavirenes on 08 Nov 2013 09:01:03
Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  17:01:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Mα δεν σας ρωτησα αν τον ξερετε απλα σας ειπα τι τιτλο εχει.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  09:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Mα δεν σας ρωτησα αν τον ξερετε απλα σας ειπα τι τιτλο εχει.

Μα δεν...

Είναι αρνητικά μόρια που εκφράζουν αντίθεση...

Με το και όχι δεν ξέρω τον αρχηγό αναφερόμουν σε μένα και όχι σε σένα. Μια διαπίστωση έκανα. Τι στο καλό?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 09 Nov 2013 09:29:44
Κορυφή σελίδας

Ασπρούλης
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  13:40:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ασπρούλης  Απάντηση με παραπομπή
Δεν το ηξερα συγνωμη.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000