ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ποιά φυτά αφήνουμε να βρέχονται το χειμώνα?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Ποιά φυτά αφήνουμε να βρέχονται το χειμώνα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  16:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής με την καλλιέργεια των φυτών μου είναι το νερό, το πόσο δέχονται και το πότε το δέχονται.

Έχουμε κάνει ήδη διαχωρισμό σε χειμερινής ανάπτυξης και σε ανοιξιάτικης-θερινής ανάπτυξης φυτά και έχουμε ήδη μιλήσει γενικά εδώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1495&whichpage=1

Σκοπεύω ωστόσο να το εξετάσω αναλυτικότατα και καθ΄είδος. Ειδικά για τα μεσημβριάνθεμα.

Αυτό που ρωτώ είναι ποιά φυτά, (παχύφυτα ή ίσως και κάποιοι ελάχιστοι κάκτοι?) μπορούν να βρέχονται όποτε βρέχει κατά τη διάρκεια του χειμώνα, χωρίς να κινδυνεύουν αν δεν πέσουν οι θερμοκρασίες υπερβολικά.

Δηλαδή χρειάζομαι ένα διαχωρισμό ανάμεσα σε αυτά που ποτίζουμε το χειμώνα αλλά ελεγχόμενα (πχ να στεγνώνει το χώμα στο ενδιάμεσο) και σε αυτά που τα ποτίζει ο Θεός όποτε και όσο θέλει.

Ας πούμε ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα sempervivum.

Μέχρι πέρυσι όλα ανεξαιρέτως τα φυτά μου ποτίζονταν ή δεν ποτίζονταν κατά περίπτωση , ελεγχόμενα όμως.
Φέτος επειδή δεν υπάρχει κατάλληλος χώρος πρέπει να αφήσω τις μεγαλύτερες γλάστρες παχυφύτων στη βροχή.

Πχ αλόες, αγαύες.
Παρεπιπτόντως οι αγαύες εμφανίζονται σε λίστες winter dormant φυτών.
Ισχύει αυτό για την Ελλάδα? Για την Αττική?
Θέλω να ξέρω γενικότερα πόσο διακινδυνεύω με το κάθε είδος.

Επίσης σκέφτομαι ότι κάποια φυτά χειμωνιάτικης ανάπτυξης όχι απλά δεν θα έχουν πρόβλημα, αλλά θα ωφελούνται από τις βροχές, πχ κωνόφυτα (Κώστα μη βαράς, μια ερώτηση έκανα).
Δηλαδή πρέπει να βρέχονται.

Είμαι όλη αυτιά!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 05 Nov 2013 16:16:26

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  17:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Υποψιάζομαι ότι δεν θα υπάρχουν και πολλά φυτά για να μπουν σε αυτή τη λίστα αν κρίνω από την απουσία απαντήσεων.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  23:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Όλα τα είδη που αντέχουν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν έχουν πρόβλημα. Βέβαια...αυτά δεν είναι πολλά.
Τα Sempervivum ποτέ δεν τα σκέπασα/προστάτεψα. Το ίδιο και κάποιες Οπούντιες που αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες. Δε χάλασε ποτέ κανένα τους για αρκετά χρόνια (μιλάω για μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης). Ενδεικτικά κάποια άλλα: Echinocereus (π.χ. viridiflorus, reichenbachii), Escobaria, Lewisia.

Πάντως, το χαρακτηριστικό τους δεν είναι ότι είναι χειμερινής ανάπτυξης αλλά το ότι αντέχουν τις χαμηλές θερμοκρασίες και πιστεύω ότι (κάνουν αυτό που είχε πει κι ο Βασίλης - κλείνουν τις αντλίες) δε χαλάνε απ' την υγρασία του χειμώνα.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  06:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Όλα τα είδη που αντέχουν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν έχουν πρόβλημα. Βέβαια...αυτά δεν είναι πολλά.
Τα Sempervivum ποτέ δεν τα σκέπασα/προστάτεψα. Το ίδιο και κάποιες Οπούντιες που αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες. Δε χάλασε ποτέ κανένα τους για αρκετά χρόνια (μιλάω για μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης). Ενδεικτικά κάποια άλλα: Echinocereus (π.χ. viridiflorus, reichenbachii), Escobaria, Lewisia.

Πάντως, το χαρακτηριστικό τους δεν είναι ότι είναι χειμερινής ανάπτυξης αλλά το ότι αντέχουν τις χαμηλές θερμοκρασίες και πιστεύω ότι (κάνουν αυτό που είχε πει κι ο Βασίλης - κλείνουν τις αντλίες) δε χαλάνε απ' την υγρασία του χειμώνα.

Καλημέρα Φωτεινή!

Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ρίξω πολύ διάβασμα.

Κάκτους ή τουλάχιστον μικρούς κάκτους, δεν θα αφήσω να βρέχονται.
Είναι κάποιες γλάστρες με μεγάλα σχετικά φυτά, μια δυο οπούντιες, ένα δυο κηρία, μια εχίνοψις οξυγόνα. Αυτά μόνο θα αφήσω και αναγκαστικά.
Δεν θα πάθουν τίποτα πιστεύω.

Το ενδιαφέρον μου προσανατολίζεται κυρίως στα παχύφυτα.
Μια έμμεση απάντηση πήρα από το Χρήστο για τη faucaria στο συγκεκριμένο θέμα, είναι όχι.

Από όσο κατάλαβα, αυτό το όχι είναι ασφαλέστερο για όλα τα παχύφυτα.
Αλλά πρακτικά δεν είναι δυνατόν για τα περισσότερα από ατ δικά μου.

Ίσως πρέπει να κάνω πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Για παράδειγμα διατηρώ τις συλλογές μου, gasteria, haworthia, asclepiadsμέσα στο σπίτι, στη φωτεινή μη θερμαινόμενη τζαμαρία.

Σε μια συζήτηση που είχα πρόσφατα με το Γιάννη μου είπε ότι οι gasteria & haworthia, είναι χειμερινής ανάπτυξης και αντέχουν ως 0 βαθμούς.
Στην περιοχή που μένω σχεδόν ποτέ δεν πέφτει η θερμοκρασία στους 0 βαθμούς.
Και αναρωτιέμαι μήπως κάνω λάθος που έχω τα φυτά μέσα?

Ο χρωματοπώλης μας χάρισε μια μεγάλη ραφιέρα πολύ καλής κατασκευής που θέλει επισκευή.
Θα τη μαστορέψει ο άντρας μου και θα μπορέσω να αραιώσω τα παχύφυτά μου, που τα έχω στριμώξει το πάνω ένα στο άλλο.

Αναρωτιέμαι αν στο πίσω μέρος των ραφιών πρέπει να βάλω τις gasteria & haworthia, ? Αν και κατά 90% έχω αποφασίσει όχι.
Κυρίως λόγω του στρες που θα υποβληθούν τα φυτά.

Όλες οι αλόες που έχω εκτός από μερικές μικρές που έχω στη τζαμαρία, είναι εκτεθειμένες στις καιρικές συνθήκες. Θα χαλάσουν? Είναι χειμερινής ανάπτυξης φυτά.

Οι αγαύες? Θερινής ανάπτυξης ξέρω.

Οι εχεβέριες ( winter dormant ) και κάποια σέδα (summer dormant)?

Οι crassulas??(summer dormant)]?

Kalanchoe? (summer dormant)

conophytum? (summer dormant)

αν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα επανέλθω.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  09:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Σε μια συζήτηση που είχα πρόσφατα με το Γιάννη μου είπε ότι οι gasteria & haworthia, είναι χειμερινής ανάπτυξης και αντέχουν ως 0 βαθμούς.
Στην περιοχή που μένω σχεδόν ποτέ δεν πέφτει η θερμοκρασία στους 0 βαθμούς.
Και αναρωτιέμαι μήπως κάνω λάθος που έχω τα φυτά μέσα?

Ναι! Πρέπει να μείνουν έξω! (ή έξω εσύ εννοείς στη βροχή εκτεθιμένα;) Πες στον άντρα σου (ή κάντο και μόνη σου), να προσαρμόσει ένα κομμάτι διαφανές νάϋλον επάνω από μια ραφιέρα ώστε να μη βρέχονται όταν βρέχει.
ή κάτι τέτοιο:
http://www.amazon.co.uk/Outdoor-Greenhouse-Cover-Steel-Frame/dp/B007XELMZ8/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1383805177&sr=8-10&keywords=greenhouse
Ή απλά μόνο το πάνω μέρος, μπορεί να γίνει με δύο κομμάτια ξύλο ή σιδερένιες βέργες (εννοώ το πλαίσιο) ώστε να μπορεί να στερεωθεί το νάυλον.

Αποψή μου είναι αυτό που σου είπα και πριν ότι, δηλαδή, κάποια μόνο είδη που αντέχουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες μπορούν να παραμείνουν και εκτεθειμένα στις βροχές/χιόνια του χειμώνα της Ελλάδας.
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να έχεις για όλα τα άλλα προστασία, γιατί το "χειμερινής ανάπτυξης" δε σημαίνει πάντα ότι αναπτύσσονται κανονικά στο δικό μας χειμώνα αλλά, συνήθως, σε μία άνοιξη του ν. ημισφαιρίου...
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  11:05:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Έχω παρατηρήσει ότι πολλά παχύφυτα (echeveria, crassula, haworthia, aloe) αρχίζουν να αναπτύσσονται μέσα με τέλη Ιανουαρίου όταν πλέον έχει μεγαλώσει κάπως η μέρα και έχουν περισσότερες ώρες φως.
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  03:30:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Κατά τη γνώμη μου...

(Μάλλον) όλα τα φυτά μπορούν να βρέχονται όποτε βρέχει κατά τη διάρκεια του χειμώνα, χωρίς να κινδυνεύουν αν δεν πέσουν οι θερμοκρασίες υπερβολικά.

Ακριβώς όπως το λέω/λες.

Ο κίνδυνος το χειμώνα είναι από τις χαμηλές θερμοκρασίες, όχι από το νερό.
Ή, διαφορετικά, από χαμηλές θερμοκρασίες σε γλάστρα ή φυτό με πλεονάζον νερό.
Εννοείται ότι το χώμα σου στραγγίζει σωστά. Εννοείται ότι το χειμώνα αφαιρείς τα πιατάκια (δεν έχεις, το ξέρω, έχω όμως εγώ ).

Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα έψαχνα τί θέλει το καθένα ξεχωριστά.
Είναι πολλά, πάρα πολλά στον αριθμό (όχι τα δικά μου, τα είδη/γένη/οικογένειες) και αυτά που θέλουν τελικά τόσο λίγα και παρόμοια...
Όταν σφίγγουν τα κρύα τα παρκάρω στριμωχτά στην πιο απάνεμη γωνιά κάτω από την τέντα και κάποια πολύ παγωμένα βράδια με ξεροβόρι θα φέρω μέσα στο σπίτι όσα θεωρώ πιο ευαίσθητα. Όλα δεν χωράνε έτσι κι αλλιώς. Με το πότισμα κάνω το "water when dry" (τις πιο ήπιες μέρες) και όσα είναι χειμερινής ανάπτυξης θα φροντίσω να τα δίνω όσο πιο πολύ ήλιο μπορώ και συχνότερο νερό.

Ένα κολπάκι για να ξέρεις σίγουρα το κατα πόσο τα προστατεύεις από την παγωνιά είναι το εξής:
Βάζεις ανάμεσα στις γλάστρες με τα κακτάκια και κανα-δυό γλάστρες με κανονικά (μή παχύφυτα και κατα προτίμηση καλοκαιρινά) φυτάκια, όπως π.χ. μολόχες ή βασιλικό. Η προστασία/φροντίδα αυτών των πιο ευαίσθητων στο κρύο φυτών, θα σου εξασφαλίσει την σωστή προστασία και των κάκτων. Εγώ για την ακρίβεια τα βάζω μέσα στην ίδια γλάστρα, αλλά δεν θα στο συμβούλευα.

Γη έχεις άφθονη.
Φτιάξε ένα ωραίο παρτέρι, βάλε κοτρώνες και κυριολεκτικά πέταξε μέσα τα παχύφυτα και μην γυρίσεις να τα κοιτάξεις. Πάνε μετά από λίγο καιρό να δεις τί ανάπτυξη θα έχουν.
Θέλω να πώ οτι σε βλέπω να φοβάσαι πολύ τη φύση.
Μην ανησυχείς τόσο.
Μη νομίζεις οτι τα περισσότερα από αυτά ζουν σε πολύ διαφορετικές συνθήκες από αυτές της αυλής σου...
Και στο κάτω-κάτω έχουν εξαιρετική ικανότητα προσαρμογής

Edited by - Basil on 10 Nov 2013 03:32:01
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  07:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλους.

Καλημέρα Φωτεινή.

Σκέφτηκα ως πιο σωστό να μεταφέρω την απάντησή μου εδώ.

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1391&whichpage=8

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  09:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

Καλημέρα και πάλι!

Βρήκα ένα αρκετά σχετικό θέμα εδώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1194

Μεταφέρω την απάντηση του Χρήστου, την οποία βρίσκω αξιοσημείωτη.

quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Σε ποιά γένη ανήκουν τα φυτά πού αναφέρεις Γιώργο?

Σε κάποιους εχινοκέρεους, μαμμιλλάριες, θελόκακτους, γκλαντουλίκακτους κ.α.,αυτό είναι φυσιολογικό φαινόμενο.
Γενικά, σε αρκετά έντονα ξηροφυτικά γένη συμβαίνει αυτό.
Μη λυγίσεις και τους ποτίσεις.

Τα γένη πού χρειάζονται χειμωνιάτικο πότισμα είναι άλλα, όπως οι μελόκακτοι, ουεμπελμάνιες και αρκετοί από τους νοτόκακτους μεταξύ άλλων.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Dec 2014 :  06:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Κατά τη γνώμη μου...

(Μάλλον) όλα τα φυτά μπορούν να βρέχονται όποτε βρέχει κατά τη διάρκεια του χειμώνα, χωρίς να κινδυνεύουν αν δεν πέσουν οι θερμοκρασίες υπερβολικά.

Ακριβώς όπως το λέω/λες.

Ο κίνδυνος το χειμώνα είναι από τις χαμηλές θερμοκρασίες, όχι από το νερό.
Ή, διαφορετικά, από χαμηλές θερμοκρασίες σε γλάστρα ή φυτό με πλεονάζον νερό.
Εννοείται ότι το χώμα σου στραγγίζει σωστά. Εννοείται ότι το χειμώνα αφαιρείς τα πιατάκια (δεν έχεις, το ξέρω, έχω όμως εγώ ).

Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα έψαχνα τί θέλει το καθένα ξεχωριστά.
Είναι πολλά, πάρα πολλά στον αριθμό (όχι τα δικά μου, τα είδη/γένη/οικογένειες) και αυτά που θέλουν τελικά τόσο λίγα και παρόμοια...
Όταν σφίγγουν τα κρύα τα παρκάρω στριμωχτά στην πιο απάνεμη γωνιά κάτω από την τέντα και κάποια πολύ παγωμένα βράδια με ξεροβόρι θα φέρω μέσα στο σπίτι όσα θεωρώ πιο ευαίσθητα. Όλα δεν χωράνε έτσι κι αλλιώς. Με το πότισμα κάνω το "water when dry" (τις πιο ήπιες μέρες) και όσα είναι χειμερινής ανάπτυξης θα φροντίσω να τα δίνω όσο πιο πολύ ήλιο μπορώ και συχνότερο νερό.

Ένα κολπάκι για να ξέρεις σίγουρα το κατα πόσο τα προστατεύεις από την παγωνιά είναι το εξής:
Βάζεις ανάμεσα στις γλάστρες με τα κακτάκια και κανα-δυό γλάστρες με κανονικά (μή παχύφυτα και κατα προτίμηση καλοκαιρινά) φυτάκια, όπως π.χ. μολόχες ή βασιλικό. Η προστασία/φροντίδα αυτών των πιο ευαίσθητων στο κρύο φυτών, θα σου εξασφαλίσει την σωστή προστασία και των κάκτων. Εγώ για την ακρίβεια τα βάζω μέσα στην ίδια γλάστρα, αλλά δεν θα στο συμβούλευα.

Γη έχεις άφθονη.
Φτιάξε ένα ωραίο παρτέρι, βάλε κοτρώνες και κυριολεκτικά πέταξε μέσα τα παχύφυτα και μην γυρίσεις να τα κοιτάξεις. Πάνε μετά από λίγο καιρό να δεις τί ανάπτυξη θα έχουν.
Θέλω να πώ οτι σε βλέπω να φοβάσαι πολύ τη φύση.
Μην ανησυχείς τόσο.
Μη νομίζεις οτι τα περισσότερα από αυτά ζουν σε πολύ διαφορετικές συνθήκες από αυτές της αυλής σου...
Και στο κάτω-κάτω έχουν εξαιρετική ικανότητα προσαρμογής

Με καθυστέρηση ενός χρόνου...
Σε ευχαριστώ Βασίλη για τις συμβουλές σου και την εκτενή σου απάντηση.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  03:04:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη!

Με καθυστέρηση ενός χρόνου λοιπόν να ανεβάσω και εγώ κανα-δυό φωτογραφίες που δείχνουν τί είχα κατά νου, όταν έγραφα αυτό το κειμενάκι.
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Το τσίλι λοιπόν μου δείχνει πόσο έχουν προχωρήσει τα κρύα και πόσο προστατευμένο είναι το σημείο που έχω τη γλάστρα.

Όταν δω κάτι τέτοιο βέβαια, υποψιάζομαι ότι έχουν πέσει αρκετά οι θερμοκρασίες

Στο τελευταίο, παρ' όλο που έχουν πέσει τα φύλλα της πιπεριάς, όσο παραμένουν πράσινα τα κλαδιά, σημαίνει οτι οι συνθήκες μέχρι το συγκεκριμένο στιγμιότυπο έχουν διατηρηθεί σε ανεκτά επίπεδα. Μετά το χιόνι βέβαια προφύλαξα
Οι φωτογραφίες είναι περσινές. Μετά το ξεχειμώνιασμα είχαν επιβιώσει ο κάκτος και κανά δυο ρίζες πιπεριές
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  17:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη εσύ?? Ξανα-καλώς ήρθες!
Μη μου πεις ότι τον Cleistocactus τον άφησες εκεί για να κάνεις πείραμα...
Πάντως, παρόμοια κι εγώ φυτεύω σε Cereus διάφορα μικρά φυτά στην ίδια γλάστρα για να καταλαβαίνω πότε να ποτίσω (το καλοκαίρι)...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  22:11:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!
Καλώς μας ήρθες και πάλι.

Για το θέμα δεν έχω κάτι να πω,δεν ξέρω.

Κική
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2014 :  05:14:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς σας βρήκα και πάλι λοιπόν

Κική για το θέμα, αν θέλεις, μπορείς να μας πεις αν αφήνεις κάποια φυτά έξω το χειμώνα να βρέχονται και πώς αντιδρούν
Αλλά και το -ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!- ωραίο ήταν, μου άρεσε

Γειά σου Φωτεινή, εγώ και πάλι εγώ

Ο κλειστόκακτος λοιπόν, όπως και τα υπόλοιπα, πέρυσι ήταν έξω στην ταράτσα μέχρι τη μέρα που χιόνισε. Εκείνη τη μέρα ανέβηκα πάνω, έβγαλα φωτογραφίες και τα μάζεψα μέσα στο κλιμακοστάσιο/δώμα.

Και φέτος η αλήθεια ακόμα έξω τα έχω. Το τί βροχές είχαμε Θεσσαλονίκη το ξέρεις... Εχτές ανέβηκα να τα δω, καλά ήταν. Πήρα για αρχή 2 γλαστράκια σε μη βρεχόμενο μέρος. Κανα-δυό φυτά μάλιστα δεν έχουν πέσει ακόμα σε νάρκη, ενώ ένα άλλο (μάλλον pachycereus pringley) ήταν φρεσκοξυπνημένο... Οι ευφορβίες (η enopla και η 'δενθυμάμαιτονομάτης') τώρα τελευταία ξυπνήσανε. Η φωτογραφία τραβηγμένη στις 11 Δεκέμβρη. Νομίζω οτι είναι κάπως φυσιολογικό, αφού τουλάχιστον η enopla το περισσότερο καλοκαίρι ήταν σε νάρκη.

Πρόβλημα έβγαλε η οπούντια που παρέμεινε στο μπαλκόνι, οπού ως βορεινό δεν έχει καθόλου ήλιο (εννοείται έφαγε όλες τις βροχές) και το αποτέλεσμα ήταν να βγάλει από μέσα της ένα ζελέ, αρκετή ποσότητα.

Το κομάτι που φαίνεται στο τετραγωνάκι κάτω αριστερά, το παρέσυρε η βροχή μισό μέτρο παραπέρα. Το μέγεθός του είναι σχεδόν σαν μανταρίνι. Αυτό και το άλλο το μαυριδερό πάνω στο φυτό είχαν προφανώς εκκριθεί πριν μέρες γι' αυτό και μαύρισαν.

Ωστόσο έχω σοβαρές υποψίες ότι η αιτία δεν είναι η βροχή.
Πιστεύω ότι πρέπει να έχει μέσα της ένα σκουλήκι που της τρώει τα σωθικά.
Οι ενδείξεις είναι οι εξής:
-Το ίδιο φαινόμενο παρατηρήθηκε και το καλοκαίρι σε ένα και μόνο φυλόκλαδο. Υπήρχε ασταμάτητη "αιμοραγία" από μία πληγή. Μόνο που τότε δεν γινόταν ζελε, έτρεχε σαν χυμός.
-Υπάρχουν αποχρωματισμοί κάτω απο την επιφάνεια και μέσα στη σάρκα που ενδέχεται να είναι στοές..
-Τα υπόλοιπα φυλόκλαδα δείχνουν υγιή, ούτε αποχρωματισμός, ούτε "αιμοραγία". Στη φωτογραφία τα ζελεδάκια που είναι χαμηλά στη βάση δεν εκκρίνονται από εκείνο το σημείο. Πέσαν από πάνω, απο το άρρωστο τεμάχιο.
-Δεν είναι η πρώτη φορά που μένει έξω στις βροχές, εξ' άλλου η ρίζα δεν έχει κανένα θέμα. Πρώτη φορά όμως εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο. Υπάρχει βέβαια περίπτωση να την επηρέασε η έλλειψη ηλίου...

Είτε ο χρόνος, είτε μια εγχείριση θα δείξει (και τότε υπόσχομαι να γράψω στο "Ασθένειες+προβλήματα" ).

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
Πάντως, παρόμοια κι εγώ φυτεύω σε Cereus διάφορα μικρά φυτά στην ίδια γλάστρα για να καταλαβαίνω πότε να ποτίσω (το καλοκαίρι)...

Και γιατί δε λες τίποτα;
Όχι σε εμένα, στο forum. Κι εγώ αυτή την τακτική ακολουθώ και είχα κάποια στιγμή, κάποτε, κατά νου να αναλύσω το ζήτημα. Δηλαδή κυκλοφορούν τόσες και τόσες ιδέες και αναλύσεις και αγωνίες και συμβουλές. Και δεν έχεις κάνει την παραμικρή νύξη... (Έτσι νομίζω τουλάχιστον).

Το κόλπο είναι απλό και όμορφο. Έστω για κάποια μόνο φυτά.

Και πάλι λίγα είπα
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2015 :  22:40:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Έβγαλα μία φωτογραφία γενικής κατάστασεις όχι τόσο για απάντηση προς το Βασίλη απλά για να πω ότι δεν αφήνω τίποτα να βρέχεται εκτός κάτι μεγάλες γλάστρες με αλόη.

Υ.Γ:Έχω βέβαια κι άλλους πολλούς κάκτους-παχύφυτα αλλά δεν έχω βγάλει ακόμα φωτογραφίες.
Ξεχειμώνιασμα κανονικό.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2016 :  07:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Το πότισμα των φυτών μας το χειμώνα.
Ένα θέμα που είναι επίκαιρο κάθε χειμώνα (!), πόσο μάλλον τον φετινό χειμώνα που ευτυχώς για τις τσέπες μας ( πετρέλαιο γαρ ) έπαθε κρίση ταυτότητας και νόμιζε ότι είναι άνοιξη.

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000