ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα σποροφυτακια μου
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Τα σποροφυτακια μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  22:42:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή

το πρωτο σποροφυτο που μου φυτροσε και εζησε απο σπορα το 2010 η φωτογραφια ειναι σημερινη η μαμα του ειναι μια mammillaria matudae...

απο περσινη σπορα 4 φεροκακτακια απο ενα φακελακι με σπορους κακτων που βρηκα εντελως τυχαια σε ενα γεωπονικο καταστημα τα ειδα τοσο ξαφνικα που κοντεψα α παθω εγκεφαλικο (δεν ειναι συνηθισμενο φαινομενο να βλεπεις στη Δραμα κακτους ποσο μαλον σπορους) αμεσως ξεχασα τι ηθελα να παρω και τ'αρπαξα φυσικα δεν το μετανιοσα!!!

Αυτα νομιζω οτι ειναι rebutia muscula...

Αυτο πρεπει να ειναι καποιο Notocactus...

αυτα τα δυο τα απεκτησα οταν πηρα ενα γλαστρακι με λιθοπες και ηταν μαζι και αυτα τα δυο σε μεγεθος ρυζιου τοτε, αυτα ηταν και ο λογος που πηρα το συγκεκριμενο γλαστρακι...

μερικα Gymnocalycium...

Aυτα εδω δεν θυμαμε πως τα λενε παντος φυτρονουν παρα πολυ ευκολα...

Τα μωρα Echinopsis...

H μαμα...

Κι ο μπαμπας που θα γινει και μαμα...

Αυτα αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι απο Mammilaria...

Aυτα πρεπει να ειναι απο gymnocalycium baldianum...

Αυτα ειναι η gymnocalycium η echinopsis...

Aυτα ειναι και τα σποροφυτα μου!!!

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  23:18:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.ΜΠΡΑΒΟ Βασίλη εννοείται να τα χαίρεσαι αλλα δεν καταλαβαίνω,πως βγάζετε φυτά απο σποράκια ακόμα να το καταλάβω.Εγω έκανα δυο απόπειρες μία ανοιχτή και μία κλειστή.Η κλειστή καληνύχτα η ανοιχτή έβγαλε 3-4 αλλα κι αυτά δεν τα βλέπω να ζήσουνε.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  23:29:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Μη νομιζεις οτι και μενα φυτρονανε κατευθειαν και ζουσανε κιολας απ το 2008 που σπερνω το 2010 μου φυτροσανε και εζησε το ενα πριν φυτρονανανε και μετα σαπιζανε...
Παιζουν πολλα ρολο το χωμα, η θερμοκρασια, ο σπορος, η υγρασια, η αποστηρωσει καλα δεν το σηζητω δεν εχω μπει ποτε στη διαδικασια να αποστηρωσω τα ριχνω και οτι βγει... Παντος γενικα ειναι πιο δυσκολη η σπορα κακτων απ τα υπολοιπα φυτα για μενα τουλαχιστων αλλα χρονο με τον χρονο εχω ολο και καλητερα αποτελεσματα...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  00:15:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Τι να πω? Το μόνο που ξέρω είναι μάλλον οτι δεν θα ξαναασχοληθώ με σπορά.Είναι ρίσκο.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  08:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Βασίλη!
Οι σπορές έχουν το καλό ότι μπορούμε να αποκτήσουμε περισσότερα φυτά οικονομικά αλλά και είδη που δεν τα βρίσκουμε εύκολα ή είναι πολύ ακριβά.
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  17:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Στις φωτογραφίες 15 και 16 τι είναι? Τα έχω κι εγώ και με εντυπωσιάζει το αγκάθι. Υποψιάζομαι καμιά Mammillaria bombycina με το αγκάθι σαν αγκίστρι. Τι λέτε εσείς???

Υπέροχα τα σποροφυτάκια σου. Πάντα τέτοια. Μπράβο. Παίρνουμε θάρρος οι υπόλοιποι.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2014 :  20:42:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Τα μερικών ημερών σπορόφυτα adenium απο σπόρους που μου έδωσε η Ειρήνη... (Ειρήνη σ'ευχαριστώ πολύ!!!)
Φυτρόσανε 7 στα 10...

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2014 :  22:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Στις φωτογραφίες 15 και 16 τι είναι? Τα έχω κι εγώ και με εντυπωσιάζει το αγκάθι. Υποψιάζομαι καμιά Mammillaria bombycina με το αγκάθι σαν αγκίστρι. Τι λέτε εσείς???

χμμμ λιγο δυσκολο...αλλα οχι απιθανο (εκτος απο bombycina) να ειναι ..perezdelarosae.......!!!!!!!!!!

θελει λιγο τυχη..φυσικα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2014 :  22:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:

χμμμ λιγο δυσκολο...αλλα οχι απιθανο (εκτος απο bombycina) να ειναι ..perezdelarosae.......!!!!!!!!!!

θελει λιγο τυχη..φυσικα.

Να είσαι καλά Βασίλη!
Να είναι καλά κι ο φίλος από την Κύπρο που μου τα έστειλε κι εγώ ... τα μοίρασα.

Κώστα έχω κι εγώ φτιάξει δυο μαμμι με αγκίστρι αγκάθι που είχα τον ίδιο προβληματισμό δηλαδή μήπως είναι perezdelarosae.
Ο Εξάρχου υπέθεσε πως είναι.
Αν βρω τη φωτό θα την ανεβάσω εκεί που είναι καταλληλότερο για να μου πεις.
Μοιάζουν αυτές οι δυο πολύ.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000