ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Μετάφραση, πνευματικά δικαιώματα και άλλα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Σχετικά με το Cactus.thelo.gr
 Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις
 Μετάφραση, πνευματικά δικαιώματα και άλλα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  21:04:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Ας πω κι εγώ κάτι σχετικά με τους τόνους και την ορθογραφία. Δεν θα επιπλήξω κανέναν απλώς να τονίσω ότι καλό είναι οι μη μεταχειρίζοντες τόνους να επιμείνουν, όλα συνηθίζονται και στο τέλος θα γίνει συνήθεια, το δάχτυλο θα πηγαίνει από μόνο του στον τόνο. Το ίδιο και με την ορθογραφία. Το λέω αυτό γιατί με τον καιρό θες από τεμπελιά, θες από έλειψη χρόνου αν όλο και πιό πολλοί δεν μεταχειρίζονται τόνους, γενικά όχι μόνο σε διάφορα φόρουμ, η ελληνική γλώσσα θα αρχίσει να χάνει ένα σημαντικό της χαρακτηριστικό. Μετά στην σειρά θα έρχουν τα ι τα ε και τα ο. Αν για ευκολία μας αρχίσουμε να μην μεταχειριζόμαστε το η, υ, οι, ει, αι, ω μπορείτε να φανταστείτε τι απώλεια θα είναι αυτή για την ελληνικά γλώσσα.
Ελπίζω να με καταλάβατε και συγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη αλλά δεν έχω ορθογραφικό έλεγχο.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  21:17:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Πουλχερία καλησπέρα.Ξέρεις πως νοιώθω που γράφω με τόνους?Μέχρι τωρα το μόνο που ήξερα απο κομπιούτερ ήταν να γράφω ταινίες και τραγούδια.Ξαφνικά απ'το πουθενά βρέθηκα να γράφω σε αξιόλογο φόρουμ και το μόνο που έκανα ήταν να συνομιλώ με παιδιά σαν να τα είχα μπροστά μου.Δηλαδή δεν μου πέρασε ποτέ απ'το μυαλό οτι "έπρεπε"να χρησιμοποιώ τόνους.Το έκανα αυθόρμητα σαν να ήταν δίπλα μου.Με κατάλαβες?Σε καμία περίπτωση δεν θα κόψω τα φωνήεντα,εννοείται.

Κικη'

Edited by - Κικη on 26 Oct 2013 21:17:48
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  18:17:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Pulherija

Ελπίζω να με καταλάβατε και συγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη αλλά δεν έχω ορθογραφικό έλεγχο.

Λεξικό της κοινής νεοελληνικής για έλεγχο ορθογραφίας εδώ http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/index.html
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000