ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Faucaria tigrina
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Οικογένειες παχυφύτων
 Aizoaceae (Mesembryanthemaceae)
 Faucaria tigrina
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Oct 2013 :  22:38:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Faucaria tigrina,Σαγόνι της τίγρης

Προέλευση: Νότια Αφρική

Οικογένεια : Aizoaceae

Ύψος: Απο 6 εως 15 cm

Φωτισμός: πολύ καλός έμμεσος φωτισμός, λίγες ώρες απευθείας ήλιος

Λουλούδι: Μεγάλo σε σχήμα μαργαρίτας και έχει κίτρινο χρώμα

Νερό: Κρατήστε το χώμα ελαφρά υγρό απο την άνοιξη ως το φθινόπωρο.Κατά τη χειμερινή περίοδο,αφήνετε το χώμα να στεγνώσει μεταξύ των ποτισμάτων.

Υγρασία:μέτρια

θερμοκρασία:από την άνοιξη ως το φθινόπωρο 21-32 ° C. Οι μέσες θερμοκρασίες το χειμώνα, 16-24 ° C.

Έδαφος: μίγμα για κάκτους ή χρησιμοποιήστε 2 μέρη χωματος με 1 μέρος άμμο.

Λίπανση
: Λιπαίνετε κάθε 2 εβδομάδες από την άνοιξη ως το φθινόπωρο με ένα λιπασμα 2-7-7 υγρό αραιωμένο κατά το ήμισυ. Μην λιπαίνετε το χειμώνα.

Πολλαπλασιασμός: Μικρά φυτά θα εμφανιστούν στη βάση του μητρικού φυτού. Κόψτε τα με ένα κοφτερό μαχαίρι. Αφήστε την κομμένη επιφάνεια να στεγνώσει για μια μέρα, ώστε να μην στάζει και για να αποφευχθεί η σήψη.Διατηρήστε τα μικρά φυτά σε ένα ελαφρώς υγρό, αμμώδες μείγμα. Διατηρήστε τα μικρά φυτά σε ένα ζεστό, φωτεινό χώρο, αλλά μακριά απο το άμεσο ηλιακό φως για τον πρώτο μήνα. Η καλύτερη στιγμή για να πολλαπλασιάσετε το φυτό είναι απο το τέλος της άνοιξης μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού, όταν τα παχύφυτα αρχίζουν την πιο δραστήρια περίοδο της ανάπτυξής τους.Πολλαπλασιασμός γίνεται και με σπορά.

Μεταφύτευση: κάθε 36 μήνες (3 χρόνια)

Ασθένειες:Σκωρίαση (Phragmidium spp)
Σήψη Pytium (Helminthosporium, Pythium, Fusarium)

Πηγη: http://www.guide-to-houseplants.com/tigers-jaw.html

Κικη'

Edited by - Κικη on 28 Oct 2013 18:22:51

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Oct 2013 :  19:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
βρήκα μια καταπληκτική από σελίδα του fb
ελπίζω να έχουν το φιλικό πνεύμα μοιράσματος στο οποία αναφερόταν η Φωτεινή πιο πάνω και αν μη βρούμε κανά μπελά

τέλεια???

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1382787_611976495507622_1338342339_n.jpg

https://www.facebook.com/thesucculentgarden.com.au

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Oct 2013 :  20:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
παρηγόρησέ με κι εμένα!!!

θέλω κι εγώ ένα τιγράκι ( για να το σαπίσω και αυτό ξέρεις εσύ )

κανά σποράκι ίσως? για να μην κλαίμε φυτάκι

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Oct 2013 :  22:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
....και εγω ...κλαιω με μαυρο δακρυ.....Χρηστο ...λυπησου με...!!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2013 :  09:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Η άσχετη συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1975

Χρήστο, χίλια συγγνώμη, αλλά από λάθος μεταφέρθηκε και η δική σου ανάρτηση, αν δε σου είναι δύσκολο μπορείς να κάνεις αντιγραφή-επικόλληση και να ξαναβάλεις στο εδώ θέμα τις φωτογραφίες σου;
Συγγνώμη και πάλι...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2013 :  11:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή

Faucaria tigrina

Faucaria tigrina

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2013 :  14:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

δικιά μου ήταν αυτή μην ανησυχείτε
2011

(πήγε στον παράδεισο και αυτή)

(φοβάμαι μόνο μήπως δεν είναι tigrina και είναι κάποιο άλλο υποείδος)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 25 Oct 2013 14:59:02
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2013 :  19:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πιθανον Faucaria tigrina paucidens !!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2013 :  20:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  11:04:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα.Βρε παιδιά μπήκα να κάνω τη μετάφραση και στις λέξεις που έπρεπε να γίνει η αλλαγή μου βγάζει άλλα.Π.χ:αντισταθμιστικά οφελη=ισορροπώ για το αντισταθμίζω λέω.
Σφριγος=δύναμη
Μετατοπιση=η μεταβολή της αρχικής θέσης

Μετά από όλα αυτά τι μετάφραση να κάνω?
Δεν μπορώ να "δέσω"το κείμενο.Λυπάμαι.
Θέλετε να το αφήσουμε ετσι?Η'να το σβήσουμε τελείως?
Φωτεινή μία βοήθεια?Τι να κάνω?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  12:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Καλημέρα.Βρε παιδιά μπήκα να κάνω τη μετάφραση και στις λέξεις που έπρεπε να γίνει η αλλαγή μου βγάζει άλλα.Π.χ:αντισταθμιστικά οφελη=ισορροπώ για το αντισταθμίζω λέω.
Σφριγος=δύναμη
Μετατοπιση=η μεταβολή της αρχικής θέσης

Μετά από όλα αυτά τι μετάφραση να κάνω?
Δεν μπορώ να "δέσω"το κείμενο.Λυπάμαι.
Θέλετε να το αφήσουμε ετσι?Η'να το σβήσουμε τελείως?
Φωτεινή μία βοήθεια?Τι να κάνω?

Κικη'

Κική, επειδή μου κολλάει ο υπολογιστής σήμερα και με δυσκολεύει αφάνταστα, σου υπόσχομαι μόλις βρω χρόνο να χτενίσω το κείμενο και να σου στείλω τις προτάσεις μου για να το μαζέψουμε εντάξει?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 26 Oct 2013 13:52:17
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  14:48:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ok.Γιατί με δυσκολεύει κι εμένα η μετάφραση.Αν δεν ξέρεις?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  15:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
θύμισέ μου από που πήρες τις πληροφορίες?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  17:56:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
http://www.guide-to-houseplants.com/tigers
Έλειπα Ειρηνουλα συγνώμη,τώρα το είδα.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  18:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
δεν το βρίσκει το link - το βρήκα - θα σου το στείλω σε μήνυμα για να διορθώσεις το αρχικό θέμα, εντάξει?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 26 Oct 2013 18:32:23
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  19:55:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  07:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κικίτσα καλημέρα! Θέλει ακόμη λίγο χτένισμα το θέμα σου όπως σου είπα, να το δεις.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  16:59:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ το βρήκα εντάξει.Τι άλλο πρέπει να κάνω?Δεν είναι έτοιμο?Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.Ίσως καμμιά βοήθεια?Δεν μου΄ρχετε κάτι άλλο για συμπλήρωμα.SORRY.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  17:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Μορφή των φυτών:στήλες των ομάδων ??????

Έως 6 σε (15 cm)??

Χρώμα άνθους: κίτρινος ???

mavirenes

Edited by - mavirenes on 28 Oct 2013 17:17:48
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  18:25:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη,τώρα πρέπει να είναι εντάξει{ελπίζω}.Τι άλλο να κάνω?Με κούρασε,ειλικρινά.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  18:47:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μια φωτογραφία από μπουμπούκι της δικής μου

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  19:01:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη πόσο καιρό την έχεις βρε θηρίο? Εμένα η δική μου έχει όλο κι όλο 5 φυλλαράκια.Αλλά έχω ΥΠΟΜΟΝΗ.

Κικη'

Edited by - Κικη on 28 Oct 2013 19:02:00
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  19:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη πανέμορφη!
Κική νομίζω είναι μια χαρά. Άντε καλή αρχή και για τα υπόλοιπα.

Αυτό που μένει τώρα είναι να αποκτήσ-ω-ουμε μια faucaria tigrina!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  06:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα ξανά μανά!

Θα ήθελα να συνεχίσουμε την συζήτηση για τη faucaria αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να γίνει εδώ ή να ανοιχτεί καινούριο θέμα στην ενότητα ειδικές συζητήσεις.
Επειδή η προσωπική μου άποψη είναι να συνεχιστεί η συζήτηση εδώ γιαυτό και χρησιμοποιώ το υπάρχον θέμα για λόγους ευκολίας.
Φυσικά η καλή μας η νεράιδα θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους αν χρειαστεί.

Θέλω λίγο να μιλήσουμε πιο εκτεταμένα για δύο ζητήματα που κατά τη γνώμη μου πάντα είναι και οι σημαντικότεροι παράγοντες για τη διατήρηση αυτών αλλά και όλων των φυτών μου, μας.

Την έκθεση και το πότισμα. Και γενικότερα να επιμείνουμε στο θέμα της καλλιέργειας.

Μεταφράζω με τα φτωχά Αγγλικά μου από το cactus art.

http://www.cactus-art.biz/schede/FAUCARIA/Faucaria_tigrina/Faucaria_tigrina/Faucaria_tigrina.htm

Τα φυτά αυτού του γένους, αντιπροσωπεύουν κάποια από τα πιο εύκολα καλλιεργούμενα είδη.
Αυτά τα φυτά αναπτύσσονται με τις χειμερινές βροχές και μετά οδεύουν προς ανοιξιάτικη-καλοκαιρινή ανάπαυση (λήθαργο).

Απαιτούν λίγο νερό, διαφορετικά η επιδερμίδα τους σπάει και καταλήγει το φυτό να έχει αντιαισθητικά σχισίματα (ουλές).
Ποτίστε μέτρια από τα μέσα καλοκαιριού ως το τέλος του χειμώνα αλλά κρατήστε το εδαφικό μίγμα σχεδόν στεγνό όσο τα φυτά βρίσκονται σε λήθαργο.
Ποτίστε ελάχιστα την άνοιξη και το καλοκαίρι και μόνο όταν το φυτό αρχίζει να ζαρώνει.
Ωστόσο τα φυτά θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται και το καλοκαίρι εάν ποτίζονται.

Στις περιοχές που πιάνει παγετός, τα φυτά θα πρέπει να καλλιεργούνται μέσα σε προστατευμένο χώρο ή θερμοκήπιο σε εδαφικό μίγμα για κάκτους.
Το καλοκαίρι κρατήστε τα δροσερά και σκιασμένα αλλά όλο τον υπόλοιπο χρόνο να τους παρέχετε όσο το δυνατόν καλύτερο φωτισμό.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτές οι πληροφορίες είναι σωστές και πρόκειται να τις ακολουθήσω. Πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι φυτό ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ λοιπόν.

Με την ευκαιρία, ευχαριστώ πολύ το Χρήστο που μου χάρισε αυτήν την πανέμορφη που κοκκινίζει.
Ευχαριστώ και τον Κώστα που μου εμπιστεύτηκε τα δυο του σποροφυτάκια.

(επειδή γέμισε και η άλλη ραφιέρα ετοιμάζομαι να βρω σύντομα θέση για τα χειμερινής ανάπτυξης παχύφυτα, τα οποία θα αφήνω να βρέχονται το χειμώνα, εκτός περιόδου παγετού βεβαίως (θα σκεπάζω)εκεί θα βάλω και τις faucaria)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 05 Nov 2013 07:01:07
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  08:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τώρα που το σκέφτομαι θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας μεταφέρουν τα μέλη τις εμπειρίες τους από τη σπορά της faucaria.

Γιατί παρόλο που πολλαπλασιάζεται και με μοσχεύματα, θεωρώ ότι η σπορά έχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

Οπότε Κώστα (kosrashelix) και Χρήστο (ο κ.κ. Ματσούκας) που ξέρω σίγουρα ότι σπέρνετε μεταξύ άλλων και faucaria να μας πείτε μερικές γενικές παρατηρήσεις και οδηγίες.

Π.χ. Ποιό μήνα σπείρατε? Σε ανοιχτό χώρο? Σε κλειστό σπορείο? Σε ημισκιά? Πως χειριστήκατε τα μικρά σπορόφυτα τους καλοκαιρινούς μήνες αναφορικά με το πότισμα? Επίσης τι μίγμα χώματος χρησιμοποιείτε κ.α.

Σκέφτομαι ακόμη ότι θα ήθελα πραγματικά να ξέρω λεπτομερώς για όλα τα είδη που έχω κατά καιρούς χάσει, τι κάνουν οι υπόλοιποι καλλιεργητές τους, εδώ στην Ελλάδα, στην Αττική ας πούμε ή και σε άλλες περιοχές και τα διατηρούν.

Τα παχύφυτα τελικά με δυσκολεύουν περισσότερο από ότι οι κάκτοι. Ίσως επειδή προέρχονται από ποικίλες διαφορετικές περιοχές και έχουν ποικίλες απαιτήσεις.

Όταν διαβάζεις γενικές πληροφορίες για κάποιο είδος συχνά ο γράφων μιλά για τις συνθήκες τις περιοχής του που μπορεί να διαφέρουν πολύ σε σχέση με την Ελλάδα. Θυμάμαι όταν έγραφα για τις κρασσούλες ότι έβρισκα ως εποχή ανθοφορίας την άνοιξη ενώ εγώ τις έχω τώρα όλες ανθισμένες. Αλλά αυτήν την παρατήρηση πρέπει να την μεταφέρω στο σχετικό θέμα.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 05 Nov 2013 08:19:04
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  08:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, νομίζω είναι πολύ καλό να υπάρχουν συγκεντρωμένες πληροφορίες. Πιστεύω ότι στην ενότητα αυτή (Aizoaceae (Mesembryanthemaceae) μπορούν να μπουν οι πιο πάνω αναρτήσεις σου σε π.χ. 2 θέματα (1ο: γενικά φροντίδα για τις Faucaria) 2ο: σπορά Faucaria.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000