ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Οι κάκτοι και τα παχύφυτά μου
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Οι κάκτοι και τα παχύφυτά μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  12:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Είπα κι εγώ να ξεκινήσω να σας δείχνω τα φυτά μου συγκεντρωτικά
αν και δεν πρόλαβα να τα φωτογραφήσω όλα λόγω βροχής...

Οι δυο ραφιέρες μου δεν είναι τόσο κομψές.
Μου τις χάρισε η Μαρία ...που έχει το κοντινό μου ψιλικατζίδικο.
Κάνουν όμως μια χαρά τη δουλίτσα τους.
Ένα βαψιματάκι θέλουν μαζί όπως και η τρίτη που φτιάξαμε πέρυσι.
Η τέταρτη ετοιμάζεται και θα φιλοξενήσει αυτά που μου τουμπάρισαν πρόσφατα...

Προβλέπω πολλές μετακομίσεις λόγω χειμώνα.
Αναρωτιέμαι που θα τα πάω και ποιά θα πρέπει να σκεπάσω ή θα αφήσω να βρέχονται.

Σε αυτή τη ραφιέρα έχω τα πιο αγαπημένα μου κακτάκια.
Επίσης έχει πολλά μικρά γλαστράκια με σποροφυτάκια που μου έζησαν από πέρυσι και πρόπερυσι καθώς και με μοσχεύματα ριζωμένα από διάφορα κακτούδια.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να τα αναγνωρίσουμε

Γλυκιά Ζωή ράφι 1

Γλυκιά Ζωή ράφι 2

Γλυκιά Ζωή ράφι 3

Γλυκιά Ζωή ράφι 4

Γλυκιά Ζωή ράφι 5

Γλυκιά Ζωή ράφι 6

mavirenes

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  12:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
American snack
crassulas

American snack
ράφι 2 φερόκακτοι - parodia κ.α.

American snack
rebutia, sulcorebutia, weingartia

American snack
lithops όσοι επέζησαν και κάποιες ακόμη crassula

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  12:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
η ραφιέρα που φτιάξαμε πέρυσι
εδώ έχω τους μεγαλύτερους κάκτους μου και ένα ράφι με παχύφυτα
διάφορα

το πάνω της ράφι

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Oct 2013 12:44:23
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  12:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
επίσης διάφορα φυτά σκόρπια από δω κι από κει στη βεράντα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  15:17:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα,αρχικα περιμενε να συνελθω. απο που να αρχισω?Πολλα συγχαρητηρια για τα φυτακια σου κακτους-παχυφυτα και μη,κατοπιν μπραβο για την τακτοποιηση ανα μεγεθος,ειδος,βλεποντας τα σιγα-σιγα κατεβαινωντας ειχα αποριες αλλα τις ξεχναγα μολις εβλεπα τα αλλα,ηθελα να πω οτι εχεις καταρχην παρα πολλα που δεν εχω αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν καποια σπανια λευκα στρογγυλα,δεν ξερω τωρα πως τα λενε ξεχασα,ξερεις αυτα που ειναι σαν μαμμιλλαριες{mammillaria humboldtii} να τα χαιρεσαι ολα εννοειται,αλλα τωρα μου'ρθε μια απορια.Βρε ΘΗΡΙΟ πως τα φερνεις βολτα ολα αυτα?Εσυ υποψιαζομαι αν ξεκινησεις νωρις το πρωι ποτισμα,ποτε τελειωνεις?Την αλλη μερα την ιδια ωρα??????Τι αλλο να πω?ΜΠΑΒΟ,ΜΠΡΑΒΟ,ΜΠΡΑΒΟ.ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.
Υ.Γ:Στο ραφι Νο 1 το πρωτο δεξια το ψηλο που το εχεις στο ιδιο ραφι 2-3 φορες{νομιζω,αν ειναι το ιδιο}μηπως ειναι αυτο που μου εδωσε η κυρια που μου εσπασε σχεδον το μισο?Αν ειναι αυτο πως λεγεται?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  15:23:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Απιστευτο πρεπει να ειναι πανω απο 300.Ε?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  15:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κική! ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Δεν τα έχω μετρήσει τα φυτά.
Αυτό που ρωτάς είναι cleistocactus jujuensis δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το δικό σου.
Με το πότισμα δεν έχω θέμα. Χρησιμοποιώ το λάστιχο και τελειώνω στο πιτσ φυτίλι.
Ποιά άσπρα σπάνια λες? Πες μου που είναι και θα σε κατατοπίσω.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  15:50:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Στο ραφι Νο5 οι 3 μπροστα κ στην ραφιερα την περσινη εκει που ειναι τα διαφορα μαζι με τους ψηλους εχει κανα δυο.Για μαμμιλλαριες το κοβω.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  16:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
στο ράφι Νο 5 είναι τέσσερα διαφορετικά φυτά
ένα μόνο από αυτά είναι μαμμιλλάρια
ξεκινώντας από αριστερά είναι

pygmaeocereus familiaris
mammillaria humboldtii
epithelantha densispina
turbinicarpus valdezianus

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  16:56:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Καταπληκτική συλλογή και πολύ όμορφη οργάνωση και τακτοποίηση !! Τα συγχαρτήρια μου
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  18:41:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα φυτά Ειρήνη, χίλια μπράβο! Φαντάζομαι ότι ξοδεύεις ώρες χαζεύοντάς τα στα ραφάκια τους :))
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  08:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Παναγιώτης

Πολύ όμορφα φυτά Ειρήνη, χίλια μπράβο! Φαντάζομαι ότι ξοδεύεις ώρες χαζεύοντάς τα στα ραφάκια τους :))

καλημέρα!
πώς με καταλαβαίνεις!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  09:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη μπράβο και συγχαρητήρια!! πολύ ωραία συλλογή και πολύ όμορφα και τακτοποιημένα όλα! Και ωραία μεταφυτευμένα. Μπράβο πάλι, είναι μία απόλαυση να τα βλέπεις. Τελικά, μ' έκαναν οι φωτογραφίες σου να σκεφτώ ότι βλέποντας συλλογές έτσι τακτοποιημένες μας κάνει κι εμάς να αισθανόμαστε ωραία, άσχετα που δεν είναι δική μας. Φυσικά, αυτό ισχύει και για τις συλλογές άλλων μελών απλώς εδώ μιλάω για τη συνολική εικόνα που δίνεται όταν φαίνονται πολλά φυτά μαζί και είναι όλα σε ωραία κατάσταση.
Και μου θυμίζει τον εαυτό μου όταν ξεκινούσα με το χόμπι που έβλεπα τέτοιες φωτογραφίες στο ίντερνετ και ήθελα να έχω κι εγώ έλεγα έστω μία ραφιέρα τέτοια...

Στη φωτογραφία αυτή, στο μεσαίο φυτό (M. elongata?) ανάμεσα κάποια σκούρα φύλλα που φαίνονται είναι κάποιο παχύφυτο;

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  09:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
Σε ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου!
Θα ήθελα να είναι ακόμη πιο ωραία τακτοποιημένα και σε ωραιότερα δοχεία, αλλά πάντα προτιμούσα με τα χρήματα να αγοράζω φυτά.
Επίσης σε πολλά φυτάκια λείπει πετραδάκι από πάνω.
Δεν υπάρχει μέρα που να μην βγαίνω έξω να τα δω και να τα καμαρώσω.
Είμαι χαζή, έχω κόλλημα που λένε με τα φυτά μου. Τα αγαπάω. Είναι σαν παιδάκια μου.

Στην elongata έχει ζιζάνια. Την άνοιξη την τουμπάρισα, την καθάρισα και ξανά μανά. Το ένα είναι η γνωστή Kalanchoe daigremontiana

http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/246754/#ixzz2hOOlE5bh

και το άλλο είναι ένα τριφύλλι με κόκκινο φύλλο που μου έχει βγει σε όλες τις γλάστρες και δεν μπορώ με τίποτα να απαλλαγώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2013 :  18:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

άμα έχεις άντρα χρυσοχέρη ε!!!!

νέα ραφιέρα, καλύτερη από την προηγούμενη, πιο στενή σε φάρδος και με μεγαλύτερες αποστάσεις στα ράφια για να φωτίζονται όλα καλά

το άσχημο είναι ότι τη γέμισα

Την περυσινή τη γέμισα με τα παχύφυτα και τώρα χρειάζομαι κι άλλη ραφιέρα

θα με βρίσει είμαι σίγουρη

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2013 :  19:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2013 :  20:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τι βρήκα τώρα!!!

mammillaria carmenae rubrispina στις 22/10/11

σε γλαστράκι των 6 εκ

και το ίδιο φυτό σήμερα 18/10/13 δύο χρόνια μετά

σε γλαστράκι με διπλάσια διάμετρο

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2013 :  21:12:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Απλα πανεμορφο.Και τι χρωμααααα?Μπραβο Ειρηνουλα για αλλη μια φορα.Ξερει κανεις να μου απαντησει πως θα κοψω το μωρο του κακτου που ρωτησα στο θεμα:πολλαπλασιασμος?Για ριξε μια ματια βρε Ειρηνουλα.Σιγουρα θα εχεις κανει κατι παρομοιο.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2013 :  22:17:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Ειρηνη πανεμορφη η συλλογη σου!!!
Ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε μια γλαστρα με 6 λευκα φυτα αν δε κανω λαθος πρεπει να ειναι καποιο ειδος euphorbia!!!
ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
Η δικη μου συλογη οχρια μπροστα στη δικη σου!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2013 :  22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τι λέτε βρε παιδάκια! είδα ανθοφορίες των δικών σου Βασίλη μου και έπαθα
τα δικά μου δεν πιάνουν μπάζα
έλα να δεις συλλεκτών στην έκθεση να τρελλαθείς

και που να δεις του Ανδρέα

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Oct 2013 22:24:49
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2013 :  23:29:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Στην εκθεση θα ηθελα πολυ να ερθω αλλα δυστηχως για φετος το αποκλειω δεν μενω και καπου κοντα στην Αθηνα...
Ελπιζω καποια στιγμη να τα καταφερω και να παω τουλαχιστων σε μια εκθεση!!!
το ωραιο με τους κακτους ειναι οτι η ομορφια τους δεν περιοριζεται μονο στο ανθος!!!
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2013 :  14:29:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Παρα πολυ ωραια!!!! ( Μπραβο !!!
(ας παω κι εγω να φυτεψω τα δικα μου ,γιατι εχω παθει σοκ απο τοτε που μπηκα στο φορουμ με αυτα που βλεπω!!!)
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2013 :  17:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά είναι κολλητική η αρρώστια και επιδεινώνεται ραγδαία!
Ελπίζω Βασίλη να έρθεις στην επόμενη συνάντηση.
Ναι είναι euphorbia horrida ( νομίζω hybrid snowflake )

δες την κι εδώ ανθισμένη

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Oct 2013 17:54:52
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2013 :  20:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τώρα που το ξανασκέφτομαι θα μπορούσε να είναι και

Euphorbia submammillaris (?)
(Syn: Εuphorbia cereiformis var. submammillaris)

δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  18:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ανακατατάξεις λόγω νεοαφιχθέντων.
Τελικά οι τρεις πρώτες ραφιέρες φιλοξενούν τους μικρότερους εκπροσώπους της οικογένειας Opuntioideae.

Συγκέντρωση στο τραπεζάκι όλων.

αυτά δεν χωρούσαν

και από πάνω

κάτω από το τραπεζάκι πλένεται ένα γατάκι
πως λέμε
από κάτω από το ραδίκι κάθονται δυο πιτσιρίκοι

Ευχαριστώ Γιάννη

Ευχαριστώ Σταύρο

Στράτο το θυμάσαι? είχε έρθει πίτα ένα κομματάκι σαν το νύχι του αντίχειρά μου σε ένα φάκελλο

mavirenes

Edited by - mavirenes on 05 Nov 2013 18:21:03
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  18:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ράφι 1

ράφι 2

ράφι 3

mavirenes

Edited by - mavirenes on 05 Nov 2013 18:22:24
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.24 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000