ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σπορά Peyote
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Σπορά Peyote
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

El fumador
Starting Member

5 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2013 :  04:03:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην El fumador  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας εχω σπόρους απο τον L. williamsii και τους βρήκα απο την
Ελλαδα.το θέμα τωρα ειναι πως τους σπόρους να τους
Μεγάλωσω!αν ξέρει κάποιος για χώμα νερο ήλιο αν χρειάζονται απολύμανση

ποσο βαθειά στο χώμα πρεπει να τους
Βάλω;θέλουν πάτημα μετα;γενικα θέλω
Κάποιες οδηγίες πανω στο θέμα αυτο...για το χωμα;;
Απολύμανση να τους κανω στο σπόρους η οχι;;
Στον πάτο να βάλω λίγο χαλίκι;;

Αν μεγαλώνουν γρήγορα...θέλω βοηθεια!!!ευχαριστω ακτών προτέρων'

Mexico

Stylianos
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2014 :  00:37:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Stylianos  Απάντηση με παραπομπή
Κατάλαβες??
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2014 :  18:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Stylianos Εστάλη - 18 Mar 2014 : 00:37:13
Κατάλαβες??

στο θεμα για σπορα κακτων εδω στο φορουμ θα βρεις απαντησεις σε οτι ρωτας.........

quote:
Αν μεγαλώνουν γρήγορα...θέλω βοηθεια!!!ευχαριστω ακτών προτέρων'

σε δυο τρια χρονια θα εχεις φυτα 1 εως 1.5 εκατοστα διαμετρο...
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2014 :  10:39:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ξέρω γιατί αλλά το όλο σκηνικό μου θυμίζει τη γνωστή ατάκα "Αν δεις άντρα σε μπαλκόνι να ποτίζει τις γλάστρες, προφανώς τα φυτά καπνίζονται"

και επί την ευκαιρία θυμήθηκα ότι την πρώτη μου lophophora μου την είχε δώσει η φοβερή τριπλέτα της ΕΕΚΑΠ, Κώστας-Χρήστος-Γιάννης, με τον Χρήστο να λέει την επίσης φοβερή ατάκα "κάθε χρόνο θα σε τσεκάρουμε αν την έχεις ολόκληρη"

ΥΓ: Ναι το φυτό ζει ακόμα και είναι και ολόκληρο
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2014 :  19:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
ΥΓ: Ναι το φυτό ζει ακόμα και είναι και ολόκληρο

εχουμε καιρο ομως να το δουμε....
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2014 :  20:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Όπως επίσης έχουμε πολύ καιρό!! να δούμε και σένα στις τελευταίες μας εκδηλώσεις...
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2014 :  23:34:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

εχουμε καιρο ομως να το δουμε....

Σωστός! Ιδού λοιπόν. Έχει βγάλει και παιδάκια

quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Όπως επίσης έχουμε πολύ καιρό!! να δούμε και σένα στις τελευταίες μας εκδηλώσεις...

Κι εσύ έχεις δίκιο - έμπλεξα - θα επανορθώσω στις επόμενες εκδηλώσεις!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  07:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

καλημέρα παίδες!
Νά ΄στε καλά.
Μου φτιάξατε τη μέρα με τα σχόλιά σας.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

loukritia
Starting Member

28 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  19:32:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην loukritia  Απάντηση με παραπομπή
πόσο χρονών είναι το φυτό;
Τα παιδακια ειναι κολλημένα σαν να είναι ένα σώμα ή βγαίνουν από τις αρεόλες και αφαιρούνται εύκολα;
βγάζει εύκολα καινούριες ρίζες;
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2014 :  12:18:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Από τότε που μου το έδωσαν τα παιδιά έχουν περάσει 3 χρόνια περίπου. Και αν θυμάμαι καλά τότε ήταν μόνο το κεντρικό φυτό και μπορούσε να ανθίσει κιόλας. Άρα είναι σίγουρα 6+ ετών.
Η lophophora έχει κονδυλώδη ρίζα και τα παιδάκια είναι "κολλημένα" σε αυτή άρα για να τα αφαιρέσεις πρέπει να τα κόψεις με κοπίδι.
Προσωπικά δεν έχω κόψει κάποιο για να δοκιμάσω να το ριζώσω. Απ'ότι ξέρω όμως δεν είναι δύσκολο αρκεί να ακολουθήσεις τους βασικούς κανόνες: Να είναι ζεστός ο καιρός - να αφήσεις να πιάσει "κάλο" η πληγή - νσ φυτέψεις σε σχετικό μείγμα και να έχεις υπομονή
Κορυφή σελίδας

@stavros@
Junior Member

Greece
127 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2014 :  13:44:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην @stavros@  Απάντηση με παραπομπή
Ομορφη και περιποιημένη μπράβο!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.16 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000