ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα νέα αποκτήματα της συλλογής !
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Τα νέα αποκτήματα της συλλογής !
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Sep 2013 :  15:19:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Χαίρετε αγαπητοί φίλοι/ες και συμφορουμίτες /ίτισσες !

Εδώ είναι τα νέα μας αποκτήματα. Ελπίζω να σας αρέσουν
Αρίθμησα τις φωτό όπως με συμβουλεύσατε για την αναγνώριση αλλά μάλλον είναι καλύτερα λίγα λίγα να τα βάζω στο αντίστοιχο τμήμα του φόρουμ για την αναγνώριση .

1

2

3 Aloe vera

(ευγενική χορηγία Στράτου !)

4 Kalanchoe daigremontiana

(ευγενική χορηγία Στράτου !)

5

6

7

8

9

10

11 Euphorbia enopla

12

13

14

15

16

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!!!!

Edited by - Major_Goose on 22 Sep 2013 15:33:00

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Sep 2013 :  21:31:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
8. Haworthia limifolia
10. Haworthia attenuata
12, 13, 14 Ferocactus
16. Isolatocereus dumortieri
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2013 :  11:22:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Θερμές ευχαριστίες για την ονοματοδοσία Ευρυδίκη

Να σαι καλά
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  17:42:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφη παρέα!

Εγώ είμαι fan των πήλινων, και συγκεκριμένα αυτών σε απλή κλασσική γραμμή, οπότε μου αρέσει διπλά αυτό που βλέπω

Ωστόσο:
quote:
Αρίθμησα τις φωτό όπως με συμβουλεύσατε για την αναγνώριση αλλά μάλλον είναι καλύτερα λίγα λίγα να τα βάζω στο αντίστοιχο τμήμα του φόρουμ για την αναγνώριση.

Το λες και μόνος σου
Βασικά για κάθε καινούριο απόκτημα δεν θα ανοίγεις καινούριο θέμα.
Θα έχεις ένα θέμα στις αναγνωρίσεις (κάκτων, 1 παχύφυτων, 1 λοιπών φυτών αν χρειαστεί), οπού θα ρίχνεις μέσα ότι καινούριο σας έρχεται και εκεί θα συζητάμε τα ονόματα και ένα θέμα αφιερωμένο στη συλλογή σας, οπου συζητάμε όλα τα υπόλοιπα (εκτός ασθένειες-προβλήματα κλπ. που έχουν δική τους θέση) και βλέπουμε τις φωτογραφίες σας...
Τώρα έχεις δυο θέματα στην ενότητα "Συλλογές".
Προτείνω το πρώτο να μεταφερθεί στις "Αναγνωρίσεις" και να εμπλουτιστεί, ή να συγχωνευθούν εδώ.
Επίσης, υπενθύμισε στην διαχειρίστρια να σου ξεκλειδώσει το πρώτο, για να κάνεις αρίθμηση.
Πολύ σωστά έβαλες αριθμούς εδώ, θα μας χρειαστούν σε κάθε περίπτωση

Ερώτηση:
Ξέρεις να ξεχωρίζεις τους κάκτους από τα υπόλοιπα παχύφυτα;
Το λέω γιατί υποψιάζομαι πως στο φορουμ δεν υπάρχει ενημέρωση για τον αρχάριο και έτσι είναι αναμενόμενο να γίνονται διάφορα λάθη, όπως π.χ. να ανεβαίνουν για αναγνώριση διάφορα παχύφυτα στην αναγνώριση των κάκτων.

Με τα χώματα επίσης, υποψιάζομαι πως πάλι κάτι δεν πάει καλά.
Τουλάχιστον στα κακτάκια μείωσε κατα πολύ το οργανικό υλικό όπως είναι το φυλλόχωμα, (το έτοιμο) κακτόχωμα, κομπόστ, τύρφη, κοπριά, καστανόχωμα ή οτι άλλο έβαλες.
Βλέπω γη υπάρχει. Πιάσε το πατόφτιαρο, βγάλε μια ωραία μπαλίτσα χώμα και με βάση αυτό, φτιάξε μίγμα για τα κακτούλια προσθέτοντας περλίτη (ή ελαφρόπετρα, ή λάβα) και λίγο οργανικό χώμα. Άμεσα ίσως να μην βλέπεις πρόβλημα, αλλά αν έρθει εκείνη η στιγμή, δυστυχώς χαλάνε εν μία νυκτί...

Υποψιάζομαι πως τα φυτάκια είναι φρεσκο-αγορασμένα.
Τα 13-14 μεγαλώνουν σχετικά εύκολα, γρήγορα και πολύ.
Η Ένοπλα στο 11 πάσχει απο φωτοπενία (etiolation), δηλαδή ήταν σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού και λέπτυνε, μάκρυνε και έγινε πιο χλωρο-πράσινη. Αρχικά την κρατάς μακριά από τον άμεσο ήλιο μέχρι να αποκτήσει ομοιόμορφο χρώμα. Τα καινούρια κλαδάκια που θα πετάξει θα είναι φυσιολογικά, αυτά που ήδη έχει θα παραμείνουν λεπτά.
Το ίδιο συμβαίνει και με τον κάκτο στο 16, με τη διαφορά οτι αυτός έπεσε σε νάρκη και δεν αναπτύσεται, οπότε το χρώμα του είναι παντού ίδιο. Παρατήρησε πώς η κορφή λεπταίνει γραμμικά. Κανονικά έπρεπε το πάχος να αυξάνει με το ύψος και στο τελείωμα να κάνει μια όμορφη στρογγυλάδα, όπως π.χ. ο 2 (νομίζω είναι ένας Pachycereus pringlei).

Συμβουλή: Επειδή συνήθως οι συλλογές αυξάνουν απότομα, κάνε απο τώρα ένα ψιλοπρογραμματισμό σχετικά με τον διαθέσιμο χώρο σου και το πόσα φυτά/γλάστρες μπορείς να έχεις.
Π.χ. αν δεν έχεις ιδιόκτητο σπίτι, σκέψου οτι σε μια πιθανή μετακόμμιση, εκτός απο πρόβλημα θα έχεις και στεναχώρια οταν θα πρέπει να αποχωριστείς μερικά. Ανάμεσα στα τόσα μικρά γλαστράκια, μπορείς να παίρνεις και ένα κάπως πιο μεγάλο, οπού θα βάζεις μέσα συνθέσεις. Σου γλιτώνει χώρο και κόπο (όπως έχεις ήδη διαπιστώσει).

Καλή επιτυχία!

Edited by - Basil on 25 Sep 2013 17:46:05
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  20:46:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Basil σε ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες και μακροσκελείς απαντήσεις σου

Εχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το θέμα των αναγνωρίσεων και αν η διαχείριση θέλει να πράξει μεταφορά του ενός θέματος δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα . ¨Οταν τα θέματα είναι στο σωστό σημείο διευκολύνουν όλους μας στο φόρουμ

Στα χώματα που λές είναι μίγμα απο κοινό χώμα εξωτερικού χώρου λίγο κακτόχωμα εμπορίου λίγη ελαφρόπετρα και περλίτης . κομπόστ και κοπριά δεν έχω βάλει καθόλου. Θα ακολουθήσω πιστότερα τις συμβουλές !!!

Τα φυτάκια είναι φρεσκοαγορασμένα όπως είπες

Με τον χώρο δεν έχω θέμα ούτε θα έχω στο μέλλον , απλά προσπαθώ να εντοπίσω ποιές πλευρές είναι οι καταλληλότερες. Η enopla όπως προέβλεψες σε σημείο που είχε ήλιο απο το μεσημέρι και μετά και στρεσσαρίστηκε οπότε την απέσυρα άμεσα ....Η απειρία πληρώνεται πάντα!!!

Οι συνθέσεις μου αρέσουν ιδιαίτερα απλά θα θελα μια βοήθεια στο τι ταιριάζει με τι. Προφανώς κάκτοι χώρια παχύφυτα χώρια ? Αλλά και διαχωρισμός ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε φυτού ώστε να ταιριάξουν φυτά με ίδιες ανάγκες ? Λογικό μου ακούγεται οπότε θα πρέπει να ψάξω αρκετά πρίν την κάθε σύνθεση !!!!

Τα πήλινα μαρέσουν και μένα αφού απεχθάνομαι το πλαστικό πολύ !!!

Σε ευχαριστώ και πάλι
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  22:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Στα χώματα που λές είναι μίγμα απο κοινό χώμα εξωτερικού χώρου λίγο κακτόχωμα εμπορίου λίγη ελαφρόπετρα και περλίτης

οτι πιο ....ακαταλληλο..!!

να εχεις σαν βαση παντα το ...κοινο χωμα..(κηπου-χωραφιου κλπ..κλπ) και σε αυτο να προσθετεις ελαφροπετρες ρυζακια πετρες χαλικια ..περλιτες κλπ αναλογα με το καθε φυτο..με αυτα τα χωματα που εχεις βαλει το πιο πιθανο ειναι σε λιγο να αρχισουν τα προβληματα....

υγ.. για το ποιες ειναι η αναγκες του καθε φυτου....θα ξεκινας απο τα ¨βασικα¨και μετα στην πορεια θα ρυθμιζεις...θα τα λεμε και απο εδω φυσικα.!!
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  22:37:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Οκ κατάλαβα !!! Είμαστε για αναπροσαρμογή !!!!!!
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  02:05:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Κωστή, για αποφυγή παρερμηνείας:
quote:
Στα χώματα που λές είναι μίγμα απο κοινό χώμα εξωτερικού χώρου λίγο κακτόχωμα εμπορίου λίγη ελαφρόπετρα και περλίτης . κομπόστ και κοπριά δεν έχω βάλει καθόλου. Θα ακολουθήσω πιστότερα τις συμβουλές !!!

Δεν υπονοώ οτι πρέπει να έχεις απ' όλα τα οργανικά χώματα. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις κομπόστ και κοπριά.
Ένα, το πολύ δύο οργανικά χώματα, όπως έχεις ήδη, αρκεί.
Ίσως να μην το κατάλαβες στραβά, αλλά θεώρησα καλό να το διευκρινήσω...

Δεν ξέρω πώς υπολόγισες τις αναλογίες όταν έφτιαχνες το μίγμα χώματος.
Αν το έκανες με το "μάτι", πιστεύω πως στο "μάτι" το τελικό χώμα πρέπει να δείχνει οτι αποτελείται κυρίως από κηπόχωμα. Δεν πρέπει να δείχνει μαύρο, αλλά καφέ (κοκκινωπό/κιτρινωπό κλπ. της γης) με διάσπαρτο μαύρο.
Αν υπολόγισες μετρώντας αναλογίες, εγώ πρακτικά θα έλεγα οτι το οργανικό χώμα πρέπει να είναι γύρω στο (το πολύ) 1/4 του τελικού μίγματος.

quote:
Με τον χώρο δεν έχω θέμα ούτε θα έχω στο μέλλον

Ωραία, πολύ ωραία!
Κράτα ωστόσο σε μια άκρη του μυαλού σου, οτι οι συλλογές αυξάνουν πολύ πιο γρήγορα απ' ότι μπορεί να υποψιάζεσαι και πως κάποια απο αυτά τα φυτούλια/κακτούλια μπορεί να γίνουν μια μέρα δένδρα σε ύψος πολλών ορόφων...
Pachycereus pringlei 1 Pachycereus pringlei 2
quote:
Οι συνθέσεις μου αρέσουν ιδιαίτερα απλά θα θελα μια βοήθεια στο τι ταιριάζει με τι. Προφανώς κάκτοι χώρια παχύφυτα χώρια ?
Αλλά και διαχωρισμός ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε φυτού ώστε να ταιριάξουν φυτά με ίδιες ανάγκες?
Λογικό μου ακούγεται οπότε θα πρέπει να ψάξω αρκετά πρίν την κάθε σύνθεση !!!!

Για τις συνθέσεις θα μιλήσω τελείως υποκειμενικά.
Θα πώ την γνώμη μου, εσύ άκου γνώμες κι από αλλού, ψάξτο και τελικά πράξε όπως εσύ νομίζεις.
Εγώ κάνω συνθέσεις αρχικά όπως μου αρέσει στο μάτι ή ανάλογα τον χώρο γιατί είναι εξαιρετικά περιορισμένος.
Βλέπω πώς πάει η συγκατοίκηση και στην πορεία προσαρμόζω. Έχω διαπιστώσει ωστόσο πως και τα φυτά προσαρμόζονται.
Κάποια περίεργα που θέλουν ιδιαίτερα χώματα, ιδιαίτερη φροντίδα ή βλέπω οτι δεν προοδεύουν, μου αρρώστησαν ή σάπισαν, πάνε και ζούνε μόνα τους.
Για κάποια ιδιαίτερα φυτά όπως οι λίθωπες π.χ. που έχω μηδέν εμπειρία, αν ξεκινήσω καλλιέργεια ίσως τη κάνω σε ξεχωριστή γλάστρα και βλέπω. Bλέποντας όμως τί γίνεται στον κόσμο, δεν είμαι και τόσο επιφυλακτικός. Δες για παράδειγμα στον κήπο του Carmelo, τι ωραία που συγκατοικούν με τις τσουκνίδες και τα λοιπά αγριόχορτα τα κακτάκια, αλλά και τα λιθωπάκια στο 12:44.

Τα λοιπά παχύφυτα τα ξεχωρίζω από τα κακτοειδή, όχι απαραίτητα επειδή δεν θα ταίριαζαν τα γούστα τους. Ψιλοπαρόμοια είναι. Για διάφορους άλλους λόγους.

Θα μπορούσα να πώ πως η τεχνική μου -σε ένα βαθμό- είναι:
"Παρέχω στη γλάστρα όσα περισσότερα γίνεται και οι συγκάτοικοι παίρνουν ότι χρειάζεται ο καθένας." Το κόλπο είναι να μάθουν να αγνοούν ότι δεν τους χρειάζεται
Εν κατακλείδι, θα έλεγα πως τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα με τις συγκατοικήσεις, αν έχεις ένα σωστό χώμα και αποκτήσεις λίγη εμπειρία πάνω στη "συμπεριφορά" των φυτών.
Βλέποντας ένα φυτό σε κάποιο βαθμό μπορείς να υποψιαστείς τα "χούγια" του.
quote:
Τα πήλινα μ' αρέσουν και μένα αφού απεχθάνομαι το πλαστικό πολύ !!!

Χαίρομαι ιδιαίτερα
Κάποια στιγμή σκέφτομαι να ανοίξω θέμα σχετικά με πήλινα/πλαστικά, τα υπέρ και τα κατά, οπότε θα είναι χρήσιμη και η δική σου εμπειρία

Ευχαριστώ.

Edited by - Basil on 26 Sep 2013 02:15:26
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  02:12:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ασχετο.Βλεπω δεν ειμαι η μονη που εχω αυπνιες.Ειμαστε ολοι μεταμεσονυκτιοι τυποι.Ενδιαφερουσα αναλυση για τα χωματα,κ το βιντεο πολυ καλο.Δεν κουραζεσαι ομως να γραφεις ολοκληρο κειμενο?

Κικη'

Edited by - Κικη on 26 Sep 2013 02:18:18
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  02:26:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Κική, υποψιάζομαι οτι κουράζονται περισσότερο αυτοί που τα διαβάζουν

Δεν το κάνω επίτηδες, προσπαθώ να είμαι κατατοπιστικός...

Ναι, μου τρώνε αρκετή ώρα οι απαντήσεις, αλλά δεν το βλέπω σαν αγγαρεία.
Απασχολούμαι με το χόμπι μου

Edited by - Basil on 26 Sep 2013 02:27:52
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  02:29:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ειδες τι επαθα στο θεμα"ασθενειες κ προβληματα"?Αστειευτηκα πριν.Και εγω γραφω πολλα αν γνωριζω το θεμα.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  09:22:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Με την ευκαιρία αυτού του θέματος θα ήθελα να σχολιάσω ότι παρατηρώ ότι πολλοί από τα μέλη προτιμούν το "κακτόχωμα εμπορίου". Να πώ ότι κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ ακατάλληλο γιά αυτό που διαφημίζεται !

Στήν πλειοψηφία του είναι ένα έτοιμο προϊόν, ακατάλληλο γιά τους περισότερους κάκτους, που αποτελείται απόκηπόχωμα, τύρφη με πρόσμιξη άμμου, και περλίτη. Είναι μέν μιά εύκολή διέξοδος γιά κάποιον που δεν γνωρίζει αλλά τις περισσότερες φορές αποτελεί και ένα σίγουρο τρόπο να χάσει κανείς τα φυτά του.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  09:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μεγειά τα νέα σας αποκτήματα!
Όπως λέει κι ο Βασίλης, χρειάζεται λίγη προσοχή με το φωτισμό. Αλλά αν τα αγοράσατε τώρα, πιθανόν το πρόβλημα του ανεπαρκούς φωτισμού να υπήρχε από εκεί που τα προμηθευτήκατε...
Το 16 παρεμπιπτόντως είναι Polaskia chende
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Cactaceae/Polaskia_chende.html

Όσο για τα θέματα, ο Βασίλης έχει δίκιο. Καλό θα είναι να μπαίνουν για αναγνώριση στην ενότητα των αναγνωρίσεων και εδώ να μπαίνουν φωτογραφίες της συλλογής και γενικότεροι άλλοι σχολιασμοί (δεν είναι πρόβλημα να γίνεται κι από καμία αναγνώριση εδώ αλλά όταν είναι πάρα πολλά για αναγνώριση αποτελεί το κύριο θέμα.) Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν επιτρέπει - από τεχνική άποψη - το φόρουμ συγχώνευση θεμάτων, δυστυχώς. Αυτό θα βοηθούσε στις περιπτώσεις σαν την παρούσα. Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν και τα δύο αυτά θέματα να μεταφερθούν στις αναγνωρίσεις και να γίνει εδώ ένα νέο με την παρουσίαση της συλλογής. Αυτό, βέβαια, θα σας έβαζε σε κόπο...

Εναλλακτικά, μπορεί να μείνει εδώ το πρώτο, όπως λέει κι ο Βασίλης, να γίνει επεξεργασία και να μπουν ονόματα απ' τις αναγνωρίσεις που έγιναν και εκείνο να συνεχίσει εδώ και το παρόν να μεταφερθεί στις αναγνωρίσεις.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  09:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

Με την ευκαιρία αυτού του θέματος θα ήθελα να σχολιάσω ότι παρατηρώ ότι πολλοί από τα μέλη προτιμούν το "κακτόχωμα εμπορίου". Να πώ ότι κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ ακατάλληλο γιά αυτό που διαφημίζεται !

Στήν πλειοψηφία του είναι ένα έτοιμο προϊόν, ακατάλληλο γιά τους περισότερους κάκτους, που αποτελείται απόκηπόχωμα, τύρφη με πρόσμιξη άμμου, και περλίτη. Είναι μέν μιά εύκολή διέξοδος γιά κάποιον που δεν γνωρίζει αλλά τις περισσότερες φορές αποτελεί και ένα σίγουρο τρόπο να χάσει κανείς τα φυτά του.

Όντως, αυτό όμως, δυστυχώς, είναι το πιο εύκολο και πιο προσιτό για κάποιον αρχάριο. Βρίσκεται στο κατάστημα, αγοράζει κακτάκια και βλέπει το τσουβαλάκι με το όνομα "κακτόχωμα"....πού να φανταστεί σε τι "μπλέκει"... Μάλιστα, μόνο όταν ψάξει το θέμα γενικώς, μπει σε φόρουμ όπως εδώ κλπ, τότε καταλαβαίνει. Διαφορετικά, αυτά τα χώματα είναι ο κύριος λόγος που θα ακούσουμε από πολλούς: "είχα κακτάκια αλλά συνέχεια μου χαλάνε..."
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  09:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Δεν κουράζονται...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  10:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Κάποια στιγμή σκέφτομαι να ανοίξω θέμα σχετικά με πήλινα/πλαστικά, τα υπέρ και τα κατά, οπότε θα είναι χρήσιμη και η δική σου εμπειρία

Ευχαριστώ.

Βασίλη και Κώστα και Νεφέλη, είχαμε εδώ ένα θέμα που ξεκίνησε ο Χρήστος με μια ωραία παρουσίαση του συχνού προβλήματος των αβερνίκωτων πήλινων...
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=729
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  22:02:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Βασίλη και Κώστα και Νεφέλη, είχαμε εδώ ένα θέμα που ξεκίνησε ο Χρήστος με μια ωραία παρουσίαση του συχνού προβλήματος των αβερνίκωτων πήλινων...

Ακριβώς επειδή διαφωνώ με το υπάρχον θέμα, πιστεύω πως πρέπει να εμπλουτιστεί ή να γραφεί ένα νέο που να καλύπτει πληρέστερα και αντικειμενικότερα το ζήτημα.
Π.χ. το θέμα προτείνει βερνίκωμα των πήλινων για να μοιάζουν με πλαστικά.
Μα εγώ θεωρώ αυτό ακριβώς το πλεονέκτημα στα πήλινα: Το οτι "αναπνέουν".
Υπάρχουν επιπλέον πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα που δεν καλύπτονται.

Και πρώτ' απ' όλα η αρχική παρατήρηση:
quote:
Όλες οι ρίζες του φυτού αγκαλιάζουν την εσωτερική
επιφάνεια της γλάστρας ακολουθώντας την υγρασία...

είναι λανθασμένη...

Το γιατί και πώς κάποια στιγμή θα το αναλύσω στο αντίστοιχο θέμα.

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Δεν κουράζονται...

Ευχαριστώ Φωτεινή! Με "ξεκουράζεις"

Edited by - Basil on 26 Sep 2013 22:09:06
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  12:40:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Κωστή, για αποφυγή παρερμηνείας:
quote:

Δεν υπονοώ οτι πρέπει να έχεις απ' όλα τα οργανικά χώματα. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις κομπόστ και κοπριά.
Ένα, το πολύ δύο οργανικά χώματα, όπως έχεις ήδη, αρκεί.
Ίσως να μην το κατάλαβες στραβά, αλλά θεώρησα καλό να το διευκρινήσω...

Δεν ξέρω πώς υπολόγισες τις αναλογίες όταν έφτιαχνες το μίγμα χώματος.
Αν το έκανες με το "μάτι", πιστεύω πως στο "μάτι" το τελικό χώμα πρέπει να δείχνει οτι αποτελείται κυρίως από κηπόχωμα. Δεν πρέπει να δείχνει μαύρο, αλλά καφέ (κοκκινωπό/κιτρινωπό κλπ. της γης) με διάσπαρτο μαύρο.
Αν υπολόγισες μετρώντας αναλογίες, εγώ πρακτικά θα έλεγα οτι το οργανικό χώμα πρέπει να είναι γύρω στο (το πολύ) 1/4 του τελικού μίγματος.

quote:
Με τον χώρο δεν έχω θέμα ούτε θα έχω στο μέλλον

Ωραία, πολύ ωραία!
Κράτα ωστόσο σε μια άκρη του μυαλού σου, οτι οι συλλογές αυξάνουν πολύ πιο γρήγορα απ' ότι μπορεί να υποψιάζεσαι και πως κάποια απο αυτά τα φυτούλια/κακτούλια μπορεί να γίνουν μια μέρα δένδρα σε ύψος πολλών ορόφων...
Pachycereus pringlei 1 Pachycereus pringlei 2
quote:
Οι συνθέσεις μου αρέσουν ιδιαίτερα απλά θα θελα μια βοήθεια στο τι ταιριάζει με τι. Προφανώς κάκτοι χώρια παχύφυτα χώρια ?
Αλλά και διαχωρισμός ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε φυτού ώστε να ταιριάξουν φυτά με ίδιες ανάγκες?
Λογικό μου ακούγεται οπότε θα πρέπει να ψάξω αρκετά πρίν την κάθε σύνθεση !!!!

Για τις συνθέσεις θα μιλήσω τελείως υποκειμενικά.
Θα πώ την γνώμη μου, εσύ άκου γνώμες κι από αλλού, ψάξτο και τελικά πράξε όπως εσύ νομίζεις.
Εγώ κάνω συνθέσεις αρχικά όπως μου αρέσει στο μάτι ή ανάλογα τον χώρο γιατί είναι εξαιρετικά περιορισμένος.
Βλέπω πώς πάει η συγκατοίκηση και στην πορεία προσαρμόζω. Έχω διαπιστώσει ωστόσο πως και τα φυτά προσαρμόζονται.
Κάποια περίεργα που θέλουν ιδιαίτερα χώματα, ιδιαίτερη φροντίδα ή βλέπω οτι δεν προοδεύουν, μου αρρώστησαν ή σάπισαν, πάνε και ζούνε μόνα τους.
Για κάποια ιδιαίτερα φυτά όπως οι λίθωπες π.χ. που έχω μηδέν εμπειρία, αν ξεκινήσω καλλιέργεια ίσως τη κάνω σε ξεχωριστή γλάστρα και βλέπω. Bλέποντας όμως τί γίνεται στον κόσμο, δεν είμαι και τόσο επιφυλακτικός. Δες για παράδειγμα στον κήπο του Carmelo, τι ωραία που συγκατοικούν με τις τσουκνίδες και τα λοιπά αγριόχορτα τα κακτάκια, αλλά και τα λιθωπάκια στο 12:44.

Τα λοιπά παχύφυτα τα ξεχωρίζω από τα κακτοειδή, όχι απαραίτητα επειδή δεν θα ταίριαζαν τα γούστα τους. Ψιλοπαρόμοια είναι. Για διάφορους άλλους λόγους.

Θα μπορούσα να πώ πως η τεχνική μου -σε ένα βαθμό- είναι:
"Παρέχω στη γλάστρα όσα περισσότερα γίνεται και οι συγκάτοικοι παίρνουν ότι χρειάζεται ο καθένας." Το κόλπο είναι να μάθουν να αγνοούν ότι δεν τους χρειάζεται
Εν κατακλείδι, θα έλεγα πως τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα με τις συγκατοικήσεις, αν έχεις ένα σωστό χώμα και αποκτήσεις λίγη εμπειρία πάνω στη "συμπεριφορά" των φυτών.
Βλέποντας ένα φυτό σε κάποιο βαθμό μπορείς να υποψιαστείς τα "χούγια" του.
quote:
Τα πήλινα μ' αρέσουν και μένα αφού απεχθάνομαι το πλαστικό πολύ !!!

Χαίρομαι ιδιαίτερα

Ευχαριστώ.

Basil σε ευχαριστώ πολύ για την συνέχεια των σχολίων. Στο επόμενο μίγμα θα φροντίσω να μην είναι τόσο μαυριδερό !!!!! Το υπόσχομαι !!

Για τις συνθέσεις οι απόψεις μας ταυτίζονται , όπως και για τα πήλινα

Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  12:42:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Δεν το κάνω επίτηδες, προσπαθώ να είμαι κατατοπιστικός...

Ναι, μου τρώνε αρκετή ώρα οι απαντήσεις, αλλά δεν το βλέπω σαν αγγαρεία.
Απασχολούμαι με το χόμπι μου

Φυσικά και δεν κουράζεται κανείς να σε διαβάζει . ¨Οτι προσφέρει ο καθένας απο τις γνώσεις του είναι για το καλό όλων μας που αγαπάμε αυτό το χόμπυ !!!1
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  12:43:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

Η απειρία πληρώνεται . Οπότε όσο ρωτάς μαθαίνεις γρηγορότερα και δεν την ξαναπατάς !!!!

Edited by - Major_Goose on 27 Sep 2013 12:45:41
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  12:45:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Μεγειά τα νέα σας αποκτήματα!
Όπως λέει κι ο Βασίλης, χρειάζεται λίγη προσοχή με το φωτισμό. Αλλά αν τα αγοράσατε τώρα, πιθανόν το πρόβλημα του ανεπαρκούς φωτισμού να υπήρχε από εκεί που τα προμηθευτήκατε...
Το 16 παρεμπιπτόντως είναι Polaskia chende
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Cactaceae/Polaskia_chende.html

Όσο για τα θέματα, ο Βασίλης έχει δίκιο. Καλό θα είναι να μπαίνουν για αναγνώριση στην ενότητα των αναγνωρίσεων και εδώ να μπαίνουν φωτογραφίες της συλλογής και γενικότεροι άλλοι σχολιασμοί (δεν είναι πρόβλημα να γίνεται κι από καμία αναγνώριση εδώ αλλά όταν είναι πάρα πολλά για αναγνώριση αποτελεί το κύριο θέμα.) Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν επιτρέπει - από τεχνική άποψη - το φόρουμ συγχώνευση θεμάτων, δυστυχώς. Αυτό θα βοηθούσε στις περιπτώσεις σαν την παρούσα. Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν και τα δύο αυτά θέματα να μεταφερθούν στις αναγνωρίσεις και να γίνει εδώ ένα νέο με την παρουσίαση της συλλογής. Αυτό, βέβαια, θα σας έβαζε σε κόπο...

Εναλλακτικά, μπορεί να μείνει εδώ το πρώτο, όπως λέει κι ο Βασίλης, να γίνει επεξεργασία και να μπουν ονόματα απ' τις αναγνωρίσεις που έγιναν και εκείνο να συνεχίσει εδώ και το παρόν να μεταφερθεί στις αναγνωρίσεις.

Κανένα πρόβλημα . Εαν θές να να μεταφέρεςι και τα δυο στις αναγνωρίσεις και να κάνω ενα νεο ενιαίο εδώ δεν έχω καμμιά απολύτως αντίρρηση !!!!
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  12:46:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Ευχαριστώ.

Πολύ κατατοπιστικό !!!!!!
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  12:47:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

quote:

Ακριβώς επειδή διαφωνώ με το υπάρχον θέμα, πιστεύω πως πρέπει να εμπλουτιστεί ή να γραφεί ένα νέο που να καλύπτει πληρέστερα και αντικειμενικότερα το ζήτημα.
Π.χ. το θέμα προτείνει βερνίκωμα των πήλινων για να μοιάζουν με πλαστικά.
Μα εγώ θεωρώ αυτό ακριβώς το πλεονέκτημα στα πήλινα: Το οτι "αναπνέουν".
Υπάρχουν επιπλέον πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα που δεν καλύπτονται.

Και πρώτ' απ' όλα η αρχική παρατήρηση:
quote:
Όλες οι ρίζες του φυτού αγκαλιάζουν την εσωτερική
επιφάνεια της γλάστρας ακολουθώντας την υγρασία...

είναι λανθασμένη...

Το γιατί και πώς κάποια στιγμή θα το αναλύσω στο αντίστοιχο θέμα.

quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Δεν κουράζονται...

Ευχαριστώ Φωτεινή! Με "ξεκουράζεις"

Σε αναμονή περισσότερων πληροφοριών !!!! Εγώ πάντως ψηφίζω πήλινο και με τα 2 χέρια !!!!!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000