ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μας ..Μικρή αλλά ελπιδοφόρα !
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Η συλλογή μας ..Μικρή αλλά ελπιδοφόρα !
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  13:55:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Ονόματα δεν ξέρω αλλά με λίγη βοήθεια μάθαίνω πολύ γρήγορα !!!!

Αυτά τα ολίγα.

Θερμή παράκληση αν κάποιο έμπειρο μάτι δει κάτι που πάει στραβά σε κάποιο φυτό ρίχτε ενα σύρμα μπας και το σώσουμε !!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!

Edited by - Major_Goose on 15 Sep 2013 14:08:28

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  16:50:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Κανεις ΠΛΑΚΑ? τι πανεμορφα φυτακια ειναι αυτα?????????????Σε λιγο θα νοιωθω μειονεκτικα.Στις φωτο που ανεβαζεις αν ειναι ευκολο να βαζεις νουμερα για να μπορουν τα μελη να κανουν την αναγνωριση και να ξερεις κ εσυ τι σου γινεται.Για παραδειγμα το 6ο ειναι:Echinocactus grusonii.Ελληνιστι εχινοκακτους γκρουσονι{το καθισμα της πεθερας}.Θα κοιταξω να βρω κι αλλα γιατι τα περισσοτερα δεν τα εχω.Απλως βαλε νουμερα για να σου απαντησουν τα παιδια γιατι εγω δεν ξερω πολλα.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  17:00:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Να σαι καλά Κική ! Προσπαθούμε για το καλύτερο και μόλις μάθουμε κάποια πράγματα απο τα παιδιά εδώ που έχεουν εμπειρία θα τα παμε και καλύτερα !!! Οσο για την αρίθμηση προσπάθησα αλλα είχε περάσει μια ώρα απο το αρχικό ποστάρισμα και δεν με αφήνει η λειτουργία του φόρουμ να κάνω επεξεργασία . Αν δεν καταχρώμαι την καλοσύνη της διαχειρίστριας και μπορεί εκείνη να κάνει την αρίθμηση ...
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  02:15:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Καθόλου μικρή συλλογή!

Βλέπω ξεκινήσατε δυναμικά.

Μ' αρέσει που έχετε κάνει ωραίες συνθέσεις και το γεγονός οτι βάλατε πολλές διαφορετικές και όμορφες γλάστρες / δοχεία.
Μ' αρέσει πολύ επίσης που δεν γεμίσατε την επιφάνεια βοτσαλάκι, αλλά απλά διασκορπίσατε κάποια αραιά. Αυτό θα σας φανεί και πολύ χρήσιμο στην αρχή γιατί φαίνεται η κατάσταση / υγρασία του χώματος.
Μπράβο, πολύ καλό το αποτέλεσμα!

Κάποιες παρατηρήσεις:

>Οι γαλβανιζέ γλαστρες είναι πολύ ωραίες, αλλά προσοχή στον ήλιο.
Αν τις χτυπάει πολύ ώρα δυνατός ήλιος, ειδικά το καλοκαίρι, υπάρχει φόβος να σας "τηγανίσουν" τα φυτάκια.
>Τρύπες έχουν από κάτω;
>Στην 7η φώτο η γλάστρα είναι κάπως μισογεμάτη. Συμπληρώστε χώμα, η αλόη 'δίνει' αρκετή ρίζα.
Και ο grusonii στην 6η έχει κάπως χαμηλή στάθμη χώματος, ίσως κι αυτός μπορεί να ανέβει λίγο ψηλότερα, για αισθητικούς λόγους κυρίως.
>Υποψιάζομαι πως παντού χρησιμοποιήθηκε μόνο έτοιμο κακτόχωμα.
Αν είναι έτσι, γρήγορα θα διαπιστώσετε οτι αυτό θα αρχίσει να σας δημιουργεί κάποια προβλήματα. Ίσως όχι παντού, γιατί τα περισσότερρα φυτά σας δεν είναι κάκτοι. Σε πρώτη φάση καλό είναι να είστε πολύ φειδωλοί με το πότισμα. Οδηγίες για σωστό χώμα θα βρείτε μπόλικες στο φόρουμ.
>Ενδέχεται κάποιες συγκατοικήσεις να μην αποδειχθούν ιδανικές στην πορεία, λόγω ιδιαίτερων απαιτήσεων κάποιων φυτών. Αυτό, αν προκύψει, θα το καταλάβετε και θα το διορθώσετε μόνοι σας

Στην τελική δεν είναι κακό να κάνετε κάποια 'λάθη'.
Είναι αναμενόμενα και διδακτικά.
Η προσεκτική παρατήρηση των φυτών, θα σας μάθει πολλά πράγματα.

Καλές επιτυχίες

@Κική
quote:
Είχε αποσταλεί από Κική

Echinocactus grusonii.Ελληνιστι εχινοκακτους γκρουσονι

Αχ, Βρε Κική!
Ο cactus στα Ελληνικά είναι κάκτος, άρα Εχινόκακτος γκρουσόνι

(Αν θέλουμε να είμαστε πιο σχολαστικοί, grusonii σημαίνει "του Gruson" (του κακτοσυλλέκτη Hermann Gruson), άρα: του Γκρουσόν, του Γρουσόν, ή του Γρυσόν.
Οπότε Ελληνιστί: Εχινόκακτος του Γρυσόν ή Εχινόκακτος ο Γρυσόνιος )
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  04:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
φυσικά και δεν είναι μικρή η συλλογή!
πανέμορφη μπράβο!

όμως παντού τύρφη?

έχετε πολύ δουλειά με τις μεταφυτεύσεις!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  05:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
1. Haworthia attenuata cv. WIDE ZEBRA ( θέλω ένα παιδάκι )
2. σύνθεση με crassulla
3. haworthia επίσης ( έχω την ίδια αλλά μου διαφεύγει το όνομα)
4. ?
5. από αριστερά, μοιάζει με Euphorbia bupleurifolia x susannae, ακολουθούν δύο havorthia ίδιες με την Νο 3 και άλλη μια Euphorbia
στο κέντρο είναι μαι aloe variegata και μπροστά της μια haworthia μαλλον pygmaea
6. echinocactus grusonii
7. aloe
8. haworthia
9. mammillaria
10. πίσω αριστερά opuntia ( μην βάζεις μαζί κάκτους και παχύφυτα, έχουν διαφορετικές ανάγκες σε νερό )μπροστά sedum rubrotinctum
πίσω από αυτό με τα μυτερά φυλλαράκια ίσως Peperomia ferreyrae
11. sedum rubrotinctum με ένα κακτάκι που υποψιάζομαι ότι είναι κηροειδής σε μικρή ηλικία αλλά δεν το λέω με βεβαιότητα
12. τι ωραίο φυτάκι echeveria purpusorum
13. haworthia ίδια με το 3
14. επίσης
15. euphorbia δεν την θυμάμαι
16. lithops fulviceps, από τους πιο ωραίους με αυτές τις τελίτσες!
17. στην είπα Euphorbia bupleurifolia x susannae
18. ωχ! δεν ξέρω, πάντως έχει κάποιο πρόβλημα, τι είναι αυτά τα άσπρα σημάδια? θα μπορούσε να είναι και echinopsis subdenudata
19. cereus? τα πιάσαμε τα λεφτά μας
20. αριστερά gasteria δεξιά aloe και στις δύο , στις έχει κάψει ο ήλιος
21. gasteria
22. aloe??
23. mammillaria - euphorbia
24. aloe
25. faucaria tigrina
26. ? Haageocereus johnsonii???
27. mammi

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  05:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κουράστηκα!
αργότερα τα υπόλοιπα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  07:45:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Καταρχάς καλημέρα !!!

Κατα δεύτερον Basil σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να κάνεις

αναλυτικό σχολιασμό κάτι που και το επιθυμούσα και σίγουρα πολύ χρήσιμο

θα είναι !!!

Τα γαλβανιζε υπέστησαν το τρυπάνι μου και έχουν πλέον τρύπες !! Επίσης είναι σε εσωτερικό πρεβάζι χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο . Λόγω σπουδών Φυσικής σκέφτηκα ότι και συ ότι θα σηκώσει θερμοκρασία το μέταλλο και θα χουμε κάκτους φλαμπέ !!!!

Αλήθεια τα παχύφυτα παθαίνουν εύκολα εγκαυματα ?

Τώρα το χώμα όντως λόγω απειρίας είναι κακτόχωμα αναμεμιγμένο με φυλλόχωμα εξωτερικού . οπότε θα φροντίσω άμεσα να έχω υλικά για δική μου σύνθεση μέσω οδηγιών του φόρουμ !!!

Οι συγκατοικήσεις όπως και στην ζωή μας , πιθανότατα όπως λές δεν θα τρέξουν όλες καλά ...οπότε θα χουμε και ...διαζύγια !!!! χαχαχαχαχαχ

Η αλόη θα λάβει κιάλλο χώμα άμεσα όπως και τα υπόλοιπα που τους λείπει κατόπιν υποδείξεώς σου .

ΕΥχαριστώ πολύ για την υποδοχή και θα χαρώ να είμαστε σε συνεχή επαφή για να μαθαίνουμε !!!

Κώστας - Νεφέλη

Edited by - Major_Goose on 16 Sep 2013 07:46:13
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  07:48:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη καλημέρα . Το χώμα όπως είπα ειναι το γνωστό ...κακτόχωμα με φυλλόχωμα εξωτερικού . Αλλά ότι βελτίωση χρειαστεί θα γίνει σε μεταφυτέυσεις κλπ !!!ΚΑτόπιν υποδείξεων βεβαίως βεβαιως !!!

Ευχαριστούμε θερμά για τα καλά σου λόγια και τις ονομασίες !!!!!!
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  09:28:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Major_Goose πολύ όμορφη η συλλογή σου! Και καλώς ήλθες στο φόρουμ και από εμένα!
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  12:57:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Να σαι καλα Παναγιώτη , σε ευχαριστώ θερμά
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  04:28:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Κωστή - Νεφέλη!
quote:
Είχε αποσταλεί από Major_Goose

Τα γαλβανιζε υπέστησαν το τρυπάνι μου και έχουν πλέον τρύπες !! Επίσης είναι σε εσωτερικό πρεβάζι χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο . Λόγω σπουδών Φυσικής σκέφτηκα ότι και συ, ότι θα σηκώσει θερμοκρασία το μέταλλο και θα χουμε κάκτους φλαμπέ !!!!

Νομίζω η θέση στο περβάζι θα τους αρέσει.
Κάποιες ώρες (πρωί ή απόγευμα) αν τα βλέπει και λίγο ήλιος, δεν είναι άσχημα.
Καράτε δεν ξέρεις; Ακόμα με το τρυπάνι ανοίγεις τρύπες
Τώρα που έχουν τρύπες βέβαια, θα έχεις και διαρροή νερού
quote:

Αλήθεια τα παχύφυτα παθαίνουν εύκολα εγκαυματα ?

Κανονικά η πλειψηφία των παχύφυτων είναι φτιαγμένα για ήλιο και τους αρέσει (με μέτρο).
Ωστόσο τα φρεσκο-αγορασμένα φυτά, επειδή προέρχονται είτε από θερμοκήπια, είτε έχουν μείνει για μήνες σε ράφια πολυκαταστημάτων / φυτωρίων ενδέχεται να έχουν "ξεμάθει" ή να μην έχουν δει ποτέ στη ζωή τους απευθείας τον ήλιο.
Οπότε αν τα βγάλουμε ξαφνικά σε ήλιο, αρπάζουν κανένα έγκαυμα και καμιά φορά μπορεί και να χαλάσουν.
Γι΄αυτό όταν αγοράζουμε καινούρια φυτά γενικότερα, τους περέχουμε "εβδομάδα (ή περισσότερο) προσαρμογής" μέχρι να εγκλιματιστούν στις συνθήκες της πραγματικότητας (αληθινός ήλιος, αληθινή ατμόσφαιρα - πιο ξηρή απο αυτή του φυτωρίου, μεταβολές στη θερμοκρασία κατά τη μέρα-νύχτα κλπ.)

quote:
Τώρα το χώμα όντως λόγω απειρίας είναι κακτόχωμα αναμεμιγμένο με φυλλόχωμα εξωτερικού, οπότε θα φροντίσω άμεσα να έχω υλικά για δική μου σύνθεση μέσω οδηγιών του φόρουμ !!!

Οι συγκατοικήσεις όπως και στην ζωή μας , πιθανότατα όπως λές δεν θα τρέξουν όλες καλά ...οπότε θα χουμε και ...διαζύγια !!!! χαχαχαχαχαχ

Ωραία! Όρεξη να έχετε και ακολουθεί ένας καινούριος γύρος ανακατέματος με τα χώματα
Η Νεφέλη είμαι σίγουρος θα ενθουσιαστεί!
Όλα τα παιδιά χαίρονται να σκαλίζουν χώματα
Η Νεφέλη είναι πιο τυχερή γιατί θα έχει σύμμαχο και τον μπαμπά της, οπότε δεν πρόκειται να της γκρινιάξει κανεις

Με την ευκαιρία, καλό είναι να αφαιρεθεί και όση τύρφη γίνεται απο τις ρίζες, που υπήρχε στα γλαστράκια του φυτωρίου. Κυρίως στα κακτοειδή. Οδηγίες πάλι στο φόρουμ.

Για να αποφεύγονται τα διαζύγια, θα γίνονται και κάποιες αμοιβαίες υποχωρήσεις και όλα θα πάνε καλά

@mavirenes

Ειρήνη είσαι τζιμάνι!

Έκανες στην καθησιά τόσες αναγνωρίσεις!
Μένω έκθαμβος

Στο 20 βλέπω οτι οτι το link που έβαλες, έχει κάποιο πρόβλημα.

Η καλή μας διαχειρίστρια έχει κάποιες μέρες να φανεί.
Έχει κανείς νέα της; Είναι καλά;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  06:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μια χαρα συλλογη ειναι..και τα φυτα δειχνουν οτι ειναι "χαρουμενα" ασχετα με τα χωματα κλπ...

καλο θα ηταν να ανεβαζες φωτο στο αναλογο θεμα αναγνωριση κακτοι ..η αλλα παχυφυτα.. για να γινει "σωστα" η αναγνωριση και να μπορουν να την βλεπουν οσοι ψαχνουν εκει...καλο ειναι και πιο ευκολο για ολους να βαζεις εκει λιγοτερες φωτο δηλ 2-3 καθε φορα..

quote:

Βασιλη... ετσι ειναι ...αυτη... εμφανιζεται.....χτυπαει...και φευγει...
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  08:29:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σου Basil και σενα !

Λοιπόν ..όταν μεταφυτεύσαμε εγινε προσεκτική αφαίρεση του παλιού χώματος κατά το δυνατόν και καθαρισμός ριζών κλπ ελπίζω ότι το κάναμε σωστά !!!!!!

Για τις συγκατοικήσεις και τα διαζύγια ...μόνο ο καιρός θα δείξει τι θα πάει καλά !!!!!!!

Τώρα τα τσίγκινα που είναι στο εσωτερικό πρεβάζι και δέχονται φιλτραρισμένο ηλιακό κάποιες ώρες πιτευω ότι ειναι σεκαλές συνθήκες αλλά βεβαια τα τσεκάρω να δω πως πάνε , έχω το νου μου συνέχεια !!!

¨οσο για το ανακάτεμα χώματος ...το χει πάρει εργολαβία η Νεφέλη αλλά το κάνει ..με χειρουργικά γάντια ..όπως και όλες τις μεταφυτέυσεις ...έχω μπλέξει σας λέωω!!!!!

Τέλος ..η Ειρήνη ταχύτατη στις αναγνωρίσεις !!!!!!! ΚΑι ελπίζουμε η διαχειρίστριά μας να είναι μια χαρά και να ασχολείται με τα φυτά της !!!!
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  08:31:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

μια χαρα συλλογη ειναι..και τα φυτα δειχνουν οτι ειναι "χαρουμενα" ασχετα με τα χωματα κλπ...

καλο θα ηταν να ανεβαζες φωτο στο αναλογο θεμα αναγνωριση κακτοι ..η αλλα παχυφυτα.. για να γινει "σωστα" η αναγνωριση και να μπορουν να την βλεπουν οσοι ψαχνουν εκει...καλο ειναι και πιο ευκολο για ολους να βαζεις εκει λιγοτερες φωτο δηλ 2-3 καθε φορα..

quote:

Έχες δίκιο Κώστα για τις φωτό , απλά εδώ τις ανέβασα σαν συλλογή συνολικά , αλλά αν δεν είναι σπατάλη χώρου να τις ανεβάζω και 3-3 στην αναγνώριση ώστε να γίνει και το σχετικό σχόλιο επι των ονομάτων εκειι πέρα !
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  09:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα και Νεφέλη μπράβο κι από εμένα για τη συλλογή σας! Εύχομαι να μεγαλώσει και να χαίρεστε το χόμπι σας!
Με τον καιρό, βέβαια, θα μάθετε να βλέπετε τις "ανάγκες" τους καλύτερα κι εύχομαι εδώ με τις συμβουλές όλων των μελών να βρείτε έναν τρόπο εκκίνησης (μάλλον επαν-εκκίνησης αφού είχατε ήδη συλλογή φυτεμένη στη γη)!

Ειρήνη, μπράβο και σ' εσένα για τις αναγνωρίσεις-σίφουνας!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  09:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:

Ήρθα
Συγγνώμη (κι από όσους περίμεναν μηνυμά μου) που έλειψα τις μέρες αυτές αλλά είχα άρρωστο και παιδί και γατί... Τώρα όλα καλά.
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  15:34:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Κώστα και Νεφέλη μπράβο κι από εμένα για τη συλλογή σας! Εύχομαι να μεγαλώσει και να χαίρεστε το χόμπι σας!
Με τον καιρό, βέβαια, θα μάθετε να βλέπετε τις "ανάγκες" τους καλύτερα κι εύχομαι εδώ με τις συμβουλές όλων των μελών να βρείτε έναν τρόπο εκκίνησης (μάλλον επαν-εκκίνησης αφού είχατε ήδη συλλογή φυτεμένη στη γη)!

Ειρήνη, μπράβο και σ' εσένα για τις αναγνωρίσεις-σίφουνας!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η παρέα είναι πολύ όμορφη στο φόρουμ και πολύ ζεστή να βοηθήσει και να συνδράμει , οπότε θα τα μάθουμε όλα και γρήγορα !!!!!
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  15:35:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:

quote:

Ήρθα
Συγγνώμη (κι από όσους περίμεναν μηνυμά μου) που έλειψα τις μέρες αυτές αλλά είχα άρρωστο και παιδί και γατί... Τώρα όλα καλά.

Αφού είναι όλα καλά και το παιδάκι καλά τα επίλοιπα περισσεύουν !!! Ας περιμένουν και λίγο οι ανυπόμονοι !!!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  18:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
λοιπόν! ζητώ συγνώμη, ταπεινά

έχω την εντύπωση ότι τελικά ότι έχω αναγνωρίσει ως χαβόρθια (μιλάω για την τρίτη φωτογραφία από την αρχή )είναι τελικά αλόη, αλήθεια, το ξανασκέφτηκα, η δικιά μου (πανομοιότυπη με το μεγάλο φυτό στην αρχή των φωτογραφιών και με τα μικράκια από εδώ και από εκεί σε διάφορες γλάστρες σου) έχει βγάλει ανθοφόρο στέλεχος οπότε θα ξέρω και στα σίγουρα,

νομίζω πάντως ότι την πάτησα

χαβόρθια πάντως είναι αδιαμφισβήτητα το Νο 1 και νομίζω ότι την αναγνώρισα και σωστά και στην τρίτη φωτογραφία από το τέλος που έχεις πολλά μαζί, η πάνω πάνω αριστερά ( την ίδια φωτό έχεις και πέμπτη από την αρχή)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 27 Sep 2013 19:01:41
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  19:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

σε αυτό το φυτό αναφέρομαι

νομίζω είναι ίδια με τη δικιά μου φωτό για σύγκριση εδώ

αλόη είναι, δεν θυμάμαι ποια

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  21:43:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Aloe aristata.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  17:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
γειά σου βρε Κώστα, ευχαριστούμε!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  21:45:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Βεβαίως σε ευχαριστούμε !!!!!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000