ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Neobuxbaumia
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Cactaceae
 Κηροειδείς κάκτοι
 Neobuxbaumia
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Aug 2013 :  19:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το γενος πηρε το ονομα του απο τον Αυστριακο βοτανολογο Frans Buxbaum περιεχει 9 ειδη που καποια απο αυτα ειναι πολυ σπανια στην καλλιεργεια, και τα εννεα αυτα ειδη ειναι στυλοειδης -δενδροειδης κακτοι που φτανουν σε υψος μεχρι και τα 15 μετρα η καταγωγη τους ειναι απο το νοτιο - νοτιοανατολικο τμημα του Μεξικο ζουν σε λοφοπλαγιες και υψωματα οπου σχηματιζουν δαση μερικες φορες πραγματικα απροσπελαστα..

Στην καλλιεργεια θελουν αναλογα το μεγεθος αρκετα μεγαλη γλαστρα (αργοτερα....κηπο..) πλουσιο σε φυλλοχωμα και αρκετα στραγγιστερο υποστρωμα...απο φωτισμο οταν ειναι μικρα μεχρι 10-15 εκατοστα θελουν καποια προστασια απο τον εντονο ηλιο ...μετα...θελουν μονο ηλιο .
Ποτισμα αρκετο το καλοκαιρι και το χειμωνα 2-3 ελαφρα ποτισματα οταν ο καιρος ειναι καλος..
Θερμοκρασια.. εδω ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα γιατι αν και ειναι απο σχεδον τροπικο κλιμα μερικα αντεχουν σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες με κορυφη την Neob. polylopha που την εχω δει χιονισμενη σε κηπο στα βορεια προαστια της αθηνας και ειναι ακομα μια χαρα (νομιζω οτι υπαρχουν και σε πιο βορειες περιοχες της Ελλαδας τετοια μεγαλα φυτα)..

Neobuxbaumia polylopha την συνανταμε σχετικα συχνα στην καλλιεργεια και σε κηπους με μεγαλη αντοχη στης χαμηλες θερμοκρασιες..

Neobuxbaumia tetezo σχετικα σπανια στην καλλιεργεια και αυτη δειχνει να αντεχει στο κρυο...

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  03:28:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Πολύ ωραία τα φυτά στις φωτογραφίες, δείχνουν υγιέστατα.
Συγκρίνοντας με το κουτάκι του αναψυκτικού, πρέπει να είναι εντυπωσιακά σε μέγεθος.

Θα ήθελα να ρωτήσω, πόσο χρονών είναι τα φυτά;
Για να πάρουμε μια ιδέα για την ταχύτητα ανάπτυξης αλλά και για να καταλάβω αν τα δικά μου αναπτύσονται κανονικά.

Επίσης, τα ρίχνεις καθόλου λίπασμα;

Τα δικά μου φέτος μεγάλωσαν πολύ λίγο.
Ίσως χρειάζονται περισσότερο φυλλόχωμα, ή μεγαλύτερη γλάστρα.
Πρόπερυσι το καλοκαίρι -μετά από κάποιες καλοκαιρινές καταιγίδες- η δική μου η polylopha σκίστηκε στο πλάι επειδή τράβηξε πολύ νερό.
Φοβήθηκα μη μου σαπίσει κι έτσι απο τότε έβαλα λίγο πιο στραγγερό χώμα, μείωσα το φυλλόχωμα και είμαι κάπως πιο φειδωλός με το πότισμα.

Edited by - Basil on 26 Aug 2013 04:24:19
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  09:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τα φυτα μου δεν ειναι πολυ μεγαλα...χωρις να το θελω σας ξεγελασα το κουτακι απο το αναψυκτικο δεν ειναι το "κανονικο" μεγεθος ειναι "μινι" διαφημιστικο .... τ φυτα ειναι περ 25-30 εκατοστα τα εχω περιπου 5 χρονια και οταν τα πηρα ηταν σε 5αρακι γλαστρακι.. και τα δικα μου φετος δεν ειχαν την αναμενομενη αναπτυξη θελουν μεταφυτευση σιγουρα...λιπασματα οχι γενικα δεν βαζω ποτε σε κανενα φυτο ...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  10:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μερικές φωτογραφίες από ένα μεγάλο φυτό (είναι η N. polylopha?) στο βοτανικό κήπο
Vrije Universiteit Hortus Botanicus, Amsterdam
Ο χώρος στο θερμοκήπιο ήταν μικρός και δεν έφτανε να πάω πιο πίσω για να χωρέσει όλο σε μία φωτογραφία

Κι όπως είχα γράψει και στο εκεί θέμα με τις φωτογραφίες απ' την επίσκεψή μου στον κήπο (http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=801)....το φυτό είναι σε απίστευτα μικρή γλάστρα για το μέγεθός του:
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.08 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000