ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα καινουργια μου αποκτηματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Τα καινουργια μου αποκτηματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 6

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  23:13:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Να σου ζήσουν τα Lithopacia aromatica!

Έλα, μια χαρά θα τα πάς.

Στην αρχή φαινόταν μεγαλούτσικα, αλλά μετά έβαλες τον αναπτήρα και φάνηκαν τόσο μικρά...
Ω! τα καημένα! Να τα προσέχεις Αν έβαζες ένα playmobil δίπλα, ίσως έδειχναν μεγάλα

Τα πήρες και κατάλληλη εποχή, τώρα που ξυπνάνε και θα αρχίσουν να αναπτύσσονται

Να τα χαίρεσαι

Edited by - Basil on 17 Sep 2013 23:19:55
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  00:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Να σαι καλά Βασίλη, μ' έκανες και γέλασα βραδιάτικα!
Τα μικρά κι ανυπεράσπιστα λιθοπάκια....

Κική, μην ξεχνιέσαι θα πρέπει να θέσεις σε εφαρμογή το "μπλουζάκι" αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με την τύρφη
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  01:01:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω πολυ κ τους δυο σας.Φωτεινη ειχε πει ο Κωστας μετα το Φεβρουαριο οι μεταφυτεψεις στους λιθωπες.Εχει ανεβασει κ ειδικο αρθρο{ξερεις με το περιβοητο "μπλουζακι"}.Μου ειπε να μην τα πειραξω καθολου τωρα,γι'αυτο.

κικη'
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  07:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
OK, ακολούθησε φυσικά αυτές τις οδηγίες του Κώστα
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  08:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλορίζικα!
δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ μετά από τόσες προσπάθειες και ειδικά μετά τη φετινή πανωλεθρία (έχασα καμιά δεκαπενταριά) το κόβω να παίρνω διαζύγιο με τα λιθώπια

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  10:19:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Kαλημερα Ειρηνη.Ευχαριστω.Η αληθεια ειναι πως παντα ηθελα ενα λιθωπα.Ειδα κ τους δικους σου κ επαθα πλακα.Τους εχεις ακομα?????Η'?

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  19:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Basil Εστάλη - 17 Sep 2013 : 23:13:07
Να σου ζήσουν τα Lithopacia aromatica!

Έλα, μια χαρά θα τα πάς.

Στην αρχή φαινόταν μεγαλούτσικα, αλλά μετά έβαλες τον αναπτήρα και φάνηκαν τόσο μικρά...
Ω! τα καημένα! Να τα προσέχεις Αν έβαζες ένα playmobil δίπλα, ίσως έδειχναν μεγάλα

Να τα χαίρεσαι

τωρα θα ανθισουν..οποια δεν εχουν ανθισει ακομη...και μετα θα πεσουν για "νανι"....ξυπνημα την ανοιξη..και αργουτσικα..!!
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  20:27:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για την διόρθωση!
quote:
Kostas Εστάλη - 18 Sep 2013 : 19:51:12
quote:

τωρα θα ανθισουν..οποια δεν εχουν ανθισει ακομη...και μετα θα πεσουν για "νανι"....ξυπνημα την ανοιξη..και αργουτσικα..!!

Κική ήθελα να πω:

Τα πήρες και ακατάλληλη εποχή, τώρα που θα πέσουν σε νάρκη και θα σταματήσουν να αναπτύσσονται...
Καλή άνοιξη πάλι!

Επί τη ευκαιρία, μια πολύ ωραία σύνθεση με λίθοπες:
http://www.abbeybrookcacti.com/lithops.htm

Edited by - Basil on 18 Sep 2013 21:00:17
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  23:23:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραί σύνθεση με 35 είδη λίθωπα....πολύ όμορφο. ξέρει κανείς τι κύκλο ζωής έχουν ? πόσα χρόνια ζούν ? Μαρέσει πού το είδος !!!!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Sep 2013 :  02:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
γενικα για τα lithops δες εδω...http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=466

για την διαρκια ζωης τους????????αν τα καταφερεις ζουν για παντα!!!! καθε χρονο ειναι "νεοι"...!!
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Sep 2013 :  07:38:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα. Μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά και αφού έχει και αρκετές παραλλαγές θα αρχίσω να ψάχνω
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2013 :  19:13:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Επιτελους αποκτησα hoya{κερακι η' κερινο}

και οχι μονο,ολο λεω ΤΕΛΟΣ κι ολο παιρνω

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2013 :  23:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Καλορίζικα Κική!!!

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2013 :  23:31:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω,ευχαριστω.
θελω να πιστευω{ψεμματα δλδ}οτι θα ειναι τα τελευταια η' τα προτελευταια.{Και καλα,τωρα}

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  00:06:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Καλορίζικα!

Αχ Κική! Ακόμα στη αρχή είσαι...

Έχεις να αποκτήσεις πολλά ακόμα

Υ.Γ. Μην κάνεις έμμεση διαφήμιση πολυεθνικών, εκτός και αν είσαι μέτοχος ή πληρώνεσαι ανα καταχώρηση
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  08:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Ευχαριστω,ευχαριστω.
θελω να πιστευω{ψεμματα δλδ}οτι θα ειναι τα τελευταια η' τα προτελευταια.{Και καλα,τωρα}

Κικη'

άστο αυτό
δεν παίζει με τίποτα
από τη στιγμή που ξεκινάς γίνεται εθιστικό

εγώ ακόμη και τώρα που ο οικογενειακός προυπολογισμός είναι στα χειρότερά του, μαζεύω από το τέλος της άνοιξης, μήνα μήνα λίγα ευρώπουλα για να συμπληρώσω ένα ποσόν και να κάνω αγορές ( από adaria μάλλον )

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  09:19:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη! Αν την κάνεις την αγορά από Adaria, θα ρίξεις ένα pm μπας και μαζευτούμε να μοιράσουμε μεταφορικά; Κι εδώ χάλια τα οικονομικά, αλλά θα ήθελα και κανά κακτούδι παραπάνω :P
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  09:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Παναγιώτης

Ειρήνη! Αν την κάνεις την αγορά από Adaria, θα ρίξεις ένα pm μπας και μαζευτούμε να μοιράσουμε μεταφορικά; Κι εδώ χάλια τα οικονομικά, αλλά θα ήθελα και κανά κακτούδι παραπάνω :P

ναι έγινε
στείλε μου μήνυμα τι θέλεις

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2013 :  21:06:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Στις 30/09/13 ειχα πει οτι δεν θα παρω αλλα.ΨΕΜΜΑΤΑ,ΨΕΜΜΑΤΑ,ΨΕΜΜΑΤΑ..Εγω ειμαι τρελλη για να ξερετε{χα,χα,χα}παιδια δεν εχω μαζεμο.Ειχα παει praktiker να παρω σακουλες απορριματων και τι πηρα?Εναν haworthia,εναν oreocereus celsianus{επειδη μου σαπισε,θυμαστε?}κ εναν δεν ξερω πως τον λενε τωρα,κολλησα.Αυριο οι φωτο{ελπιζω καθαρες,αυτη τη φορα}.

A!και ξεχασα ειχαν πεταξει{δεν εχουν το θεο τους,παντως}φυλλαρακια echeveria perle von nurnberg,αν το'γραψα καλα κ εχεβερια{δεν θυμαμαι τ'ονομα της}απλη παντως,νομιζω ολοι εχουμε τετοια.{Φυσικα τα πηρα,ε?καλα δεν εκανα?}

Κικη'

Edited by - Κικη on 07 Oct 2013 21:24:25
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  10:43:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

Δεν τις εβγαλα{τις φωτο} σε κανα ιδιαιτερο φοντο γιατι ειχα και τους παρατηρητες{σκυλακι}κ ηταν ανυπομονη σημερα,υποψιαστηκα λαμογια,γι'αυτο εκανα γρηγορα.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  16:58:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Με 'γειά τα νέα σου φυτά!

Μπράβο πολύ ωραία, καλή ανάπτυξη!

Οι φώτο επίσης σούπερ-ντούπερ!

Και για το φόντο μην ανησηχείς. Μια χαρά είναι.
Ειδικά το τουβλάκι δείχνει καταπληκτικό αν συνδυαστεί με ένα πήλινο γλαστράκι
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  17:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κική! σοβαρά άρρωστη σε βρίσκω.
Οξεία κακτοπαχυφυτίαση έχεις πάθει.
Και είσαι και άνεργη.
Σου εύχομαι να μην γιατρευτείς από τη συγκεκριμένη πάθηση

Χμ!!! για τις μεγάλες πείνες να έχουμε υπόψιν και το παρακάτω

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1025&SearchTerms=carpobrotus

αλήθεια άλλοι εδώδιμοι κάκτοι και παχύφυτα ποιοί να είναι? έχω διαβάσει νομίζω ότι τα φυλλόκλαδα της οπούντιας τρώγονται ( οι κατσίκες τα τρώνε πάντως)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  09:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κική μεγειά τα φυτά σου!
Ειρήνη, για άλλο θέμα είναι μάλλον τα εδώδιμα, κι αξίζει κάποια στιγμή να το ψάξουμε, αλλά ναι, τα φυλλοκλάδια των opuntia τρώγονται κι όχι μόνο απ' τα ζώα (αν και σε πολλές χώρες καλλιεργούνται για ζωοτροφή). Κάποτε είχε ο Βασιλόπουλος σε βαζάκι, δεν ξέρω αν έχει τώρα.
Nopales τα λένε και βρίσκεις πολλές συνταγές
https://www.google.com/search?q=nopales+recipes&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:el:IE-SearchBox&ie=&oe=

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  09:57:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Και είσαι και άνεργη.

Ειρηνη σιγουρα ειμαι ΑΡΡΩΣΤΗ αλλα παιδια σοβαρα τωρα,πιστευω η" νομιζω,οτι θα σταματησω για λιγο γιατι δεν γινεται να πηγαινω praktiker με 10e κ να γυριζω σπιτι με 14λ.Εγω το ξε@^%λισα το θεμα,ειπαμε οκ να παρεις,ενα καθε φορα.Αλλα δεν φταιω κ εγω,τα εχουν στην εισοδο κ ολο φερνουν κ φερνουν αλλη φορα θα πηγαινω ευθεια{ειναι στο δεξι σου χερι αυτα}γιατι με φωναζουν...ελα,ελα,καταλαβατε??????

Κικη'
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  10:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Και είσαι και άνεργη.

Ειρηνη σιγουρα ειμαι ΑΡΡΩΣΤΗ αλλα παιδια σοβαρα τωρα,πιστευω η" νομιζω,οτι θα σταματησω για λιγο γιατι δεν γινεται να πηγαινω praktiker με 10e κ να γυριζω σπιτι με 14λ.Εγω το ξε@^%λισα το θεμα,ειπαμε οκ να παρεις,ενα καθε φορα.Αλλα δεν φταιω κ εγω,τα εχουν στην εισοδο κ ολο φερνουν κ φερνουν αλλη φορα θα πηγαινω ευθεια{ειναι στο δεξι σου χερι αυτα}γιατι με φωναζουν...ελα,ελα,καταλαβατε??????

Κικη'

Τι δεν κατάλαβες Κική;;
Εμείς πώς νομίζεις φτάσαμε να μετράμε 700+ (και μετά σταματάμε να μετράμε...)? Απλώς, μετά έχουμε κάποια πιο αγαπημένα, εξειδικευόμαστε κλπ κλπ κλπ
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000