ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα πρωτα μου Graft...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Τα πρωτα μου Graft...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρηστος
New Member

Greece
56 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2013 :  19:08:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρηστος  Απάντηση με παραπομπή

Πως σας φαινονται???
Καλοδεχουμενες συμβουλες κ παρατηρησεις.....

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2013 :  01:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
καταρχην μπραβο που το "τολμησες"..
αλλα...

1) λαθος εποχη..για να εχουμε επιτυχια πρεπει και το εμβολιο και το υποκειμενο να ειναι σε φαση αναπτυξης..καλυτερη εποχη για εμενα ειναι αργα την ανοιξη...
2) δεν εμβολιαζουμε φυτα αν δεν συντρεχει σοβαρος λογος...δηλ σαπισμα ριζας φυτα που δεν ζουν στην καλλιεργεια στη ριζα τους κλπκλπ
και τελος μια ερωτηση..τη ριζα γιατι τημ εμβολιασες;;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2013 :  08:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλά, εγώ είμαι άσχετη με τους εμβολιασμούς....αλλά κοίταζα κι εγώ να καταλάβω τι είναι αυτό δεξιά, είναι πράγματι ρίζα;;
Κορυφή σελίδας

Χρηστος
New Member

Greece
56 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2013 :  19:21:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρηστος  Απάντηση με παραπομπή
Τα υποκείμενα (myrtillocactus) ειναι τουμπανιασμενα απο θερμοκηπιο ηταν πολυ ζουμερα οταν τα εκοψα...τα εμβολια ομως ηταν λιγο στεγνα.
Για τη ριζα διαβασα σε forum οτι γινεται με μικροτες πιθανοτητες επιτυχιας αλλα αν πιασει, προκαλει το φυτο να βγαλει πολλα πολλα κεφαλακια...

Θα ειδομεν τι θα βγει....
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Feb 2013 :  08:57:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
η ριζα επρεπε να κοπει λιγο πιο ψηλα για το αναποδο μπολιασμα.
Δειτε και αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον
http://www.shroomery.org/forums/showflat.php/Cat/0/Number/3255355
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Feb 2013 :  09:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

η ριζα επρεπε να κοπει λιγο πιο ψηλα για το αναποδο μπολιασμα.
Δειτε και αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον
http://www.shroomery.org/forums/showflat.php/Cat/0/Number/3255355

Εμβολίασε ένα κομμάτι αρεόλης! Απίστευτο! Μου θυμίζει αυτό που είχα δει κι έκανα κι εγώ με τα άγουρα φρούτα της opuntia που ρίζωσαν.

Πάντως, αυτό με τη ρίζα δεν το γνώριζα. Έτσι γίνονται οι "χίμαιρες"?
Κορυφή σελίδας

Χρηστος
New Member

Greece
56 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Feb 2013 :  18:03:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρηστος  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ξερω σιγουρα...ισως να υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες για χιμαιρα...
Κορυφή σελίδας

george_tso
New Member

Greece
84 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2013 :  03:23:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην george_tso  Απάντηση με παραπομπή
Λαστιχάκι χρησιμοποίησες για την ένωση? Ή κάτι να το πιέσεις? Χρειάζεται αρκετές μέρες ενωμένο. Τώρα σε τι φάση είναι?
Ποτίζεις?
Κορυφή σελίδας

Χρηστος
New Member

Greece
56 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2013 :  22:58:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρηστος  Απάντηση με παραπομπή
Ναι Γιώργο, τα είχα σφίξει με λαστιχάκι. Έχουν γίνει ένα. Τα πότισα για πρώτη φορά και τα έβγαλα εκτός σπιτιού αλλά εξαιτίας της πρόσφατης πτώσης της θερμοκρασίας, βροχής και αέρα, και έχασα το υποκείμενο της ρίζας από την Lophophora....Σκέφτομαι να τη κόψω ξανά και να την εμβολιάσω.
Κορυφή σελίδας

george_tso
New Member

Greece
84 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2013 :  23:18:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην george_tso  Απάντηση με παραπομπή
Αν δεν έχεις χάσει όλο το υποκείμενο, κόψτο και βάλτο να ριζώσει.
Και ο Θεός (των κάκτων) βοηθός..
Πάντως έπρεπε να περιμένεις, έστω να μην πότιζες τουλάχιστον.
Το επόμενο που θα θελήσεις να μπολιάσεις κάντο άνοιξη, αφού έχεις ποτίσει 2-3 φορές και έχουν αρκετά υγρά για να κολλήσουν μεταξύ τους.
Και μια ακόμη συμβουλή : μην καταστρέφεις φυτά που είναι στη ρίζα τους για να τα μπολιάσεις. Ξεκίνα με κεφαλάκια από διάφορα κοινά είδη πχ rebutia σε myrtilo, κάνε τις δοκιμές σου και στη συνέχεια δοκιμάζεις και άλλες τεχνικές.
Ότι χρειαστείς μου λές.
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2013 :  09:32:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρηστος

Ναι Γιώργο, τα είχα σφίξει με λαστιχάκι. Έχουν γίνει ένα. Τα πότισα για πρώτη φορά και τα έβγαλα εκτός σπιτιού αλλά εξαιτίας της πρόσφατης πτώσης της θερμοκρασίας, βροχής και αέρα, και έχασα το υποκείμενο της ρίζας από την Lophophora....Σκέφτομαι να τη κόψω ξανά και να την εμβολιάσω.

Πρώτα πρώτα όπως προείπαν και οι προλαλήσαντες η εποχή γιά τον εμβολιασμό ήταν λάθος. Οι εμβολιασμοί πρέπει να γίνονται σε περιόδους που τα φυτά (υποκείμενο και εμβόλιο) βρισκονται σε ανάπτυξη. Το υποκείμενο πρέπει να κόβεται ψηλά όσο πιό κοντά στήν νέα ανάπτυξη του. Καλό είναι επίσης να είναι ριζωμένο ήδη και να έχει ποτιστεί μερικές μέρες πριν ώστε να είναι γεμάτο χυμούς.

Η διαδικασία δημιουργίας φυτών χείμερες δεν είναι γνωστή αλλά οι χείμερες είναι φυτά στα οποία διατηρούνται ιστοί και από τα δύο αρχικά φυτά. Συνήθως σε αυτά τα φυτά υπάρχει παρουσία τής επιδερμίδας και των δύο φυτών.

Φιλικά
Γιάννης

Edited by - JohnEx on 27 Mar 2013 09:40:23
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000