ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αποστολή χωρίς πληρωμή!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 Αποστολή χωρίς πληρωμή!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2013 :  07:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Όσο για τον καπετάνιο, ίσως να του προέκυψε το θέμα λόγω προβλημάτων επικοινωνίας όπως και σε μένα. Ξέρετε δεν το κατέχουν το Αγγλικό οι ξένοι όσο οι Έλληνες. Ίσως θεώρησαν το e-mail που έστειλε με τα είδη που τον ενδιέφεραν αρχικά ως οριστική παραγγελία και την εκτέλεσαν παρά το γεγονός ότι ρωτούσε για τα μεταφορικά ή διαφωνούσε, δεν κατάλαβα ακριβώς. mavirenes

Καλημέρα Ειρήνη, ...Τι να πω, μακάρι να είναι αλλιώς, κι αυτό όχι μόνο για την εικόνα στο εξωτερικό...αλλά για την πραγματικότητα εδώ στο εσωτερικό που ζούμε όλοι μας....

Όσο για την Ανατολή...εμείς ξυπνήσαμε με συννεφιά και βροχή..
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2013 :  08:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τώρα κι εδώ βρέχει Φωτεινούλα, μου αρέσει που πότισα τους βολβούς μου εχθές, περίμενε κάτι σου ετοιμάζω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2013 :  08:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ ήθελα να ποτίσω διάφορα αλλά είδα την πρόγνωση...βροχή για καμιά εβδομάδα οπότε τα άφησα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2013 :  08:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πριν μιάμιση ώρα η Ανατολή

και ... ο Βορράς

τώρα βέβαια ρίχνει καρέκλες

κι εντάξει δεν είναι και οι καλυτερότερες φωτογραφίες αλλά πήρατε μια γεύση

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2013 :  09:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωωωωω, ευχαριστούμε!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  09:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Πάντως, όλο αυτό μου θυμίζει ότι έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ. Ότι κάποιος, δηλαδή, παρήγγειλε από κάπου, του τα έστειλαν χωρίς πληρωμή και ζήτησαν μετά τα χρήματα. Βέβαια, σ' αυτή την περίπτωση πληρώνουμε, αφού παραλάβουμε τα φυτά.

Υ.Γ. captnemo ο φίλος σου δεν πλήρωσε ούτε τα μεταφορικά ούτε τα φυτά; Ή πλήρωσε μόνο την αξία των φυτών χωρίς να πληρώσει τα μεταφορικά;

καλημέρα!!!

Σήμερα έλαβα ένα μύνημα σχετικό με όσα αναφέρονται στην πρώτη σελίδα.
Τώρα το πως και πόσο εγώ ενεπλάκην σε αυτή την ιστορία θα σας το πω αφού βεβαιωθώ για κάποια πράγματα.
Ναι το γνωρίζω ότι δεν εμπιστευόμαστε τον κάθε τυχόντα στο διαδίκτυο.
Δεν είναι όμως και σωστό να είμαστε και κακοπροαίρετοι και καχύποπτοι με τους ανθρώπους.
Για μένα όλοι οι άνθρωποι είναι καλοί μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Προσωπικά δεν είμαι κακοπροαίρετη και θεωρώ ότι όλοι λειτουργούν σαν κι εμένα.
Δεν συγχωρώ όμως τις μισές αλήθειες ή τα ψέμματα.

Θα επανέλθω επί του θέματος αφού διαλευκάνω κάποια ζητήματα πρώτα.
Υποψιάζομαι τι συμβαίνει και δηλώνω απογοητευμένη αν πράγματι αυτό ισχύει.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Feb 2014 09:46:09
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  15:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Και επειδή ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον έχει και συνέχεια το σήριαλ.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Feb 2014 15:43:51
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  15:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από captnemo

Φίλος τον Ιούνιο του 2012 ήθελε κάποια φυτά από site του εξωτερικού.
Τα έβαλε στο καλάθι,του έβγαλε την αξία χωρίς τα μεταφορικά και τους έστειλε email πόσο θα στοιχίσουν τα μεταφορικά.Δεν του απάντησαν,στέλνει πάλι email,καμία απάντηση,τρίτο email γράφοντας τους ότι αυτό δεν του έχει ξανασυμβεί.
Ύστερα από λίγο καιρό έρχεται ειδοποίηση από το ταχυδρομείο να πάει να παραλάβει ένα δέμα.Πήγε και το παρέλαβε και ήταν όλα τα προϊόντα που ήθελε!!!Μετά από λίγες μέρες του έστειλαν την αξία των προϊόντων με τα μεταφορικά(30€) και τα είδη έκαναν 33€!!Εξυπακούεται ότι αν το ήξερε από την αρχή,δεν υπήρχε περίπτωση να προβεί στην αγορά τους.
Ύστερα από λίγο καιρό λαμβάνει email ότι περιμένουν τα χρήματα!Δεν τους απαντά,μετά από κάνα δίμηνο πάλι email ζητώντας του τα χρήματα,πάλι τους αγνοεί.
Μετά από 7 μήνες(προχτές)!! του στέλνουν πάλι email λέγοντας του ''I believe that it is just a mistake and we will not have to draw from that international sanctions''.Οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια!
Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;Μπορούν να του κάνουν κάτι νομικά;Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορεί να απευθυνθεί;

Ερώτηση.
Εφόσον ο πιο πάνω φίλος δεν ήθελε τους κάκτους μήπως θα ήταν πιο σωστό να μην αφήσει να περάσουν 7 μήνες? , λέμε τώρα.

Γιατί ανακινώ το όλο ζήτημα?

Γιατί εγώ και ένας φίλος μου ονόματι Παναγιώτης είχαμε επαφή με το κατάστημα αυτό, http://www.kakteen.cz/index.php?klic=id35en-shop το οποίο έχει πολύ ενδιαφέροντα είδη και φθηνά όπως θα διαπιστώσετε.
Επειδή όμως μας φάνηκαν ακριβά τα μεταφορικά ακυρώσαμε μια μικρή παραγγελία δοκιμαστική που είχαμε δώσει αρχικά.
Το μήνυμα μας ήταν αυστηρό να μην σταλεί τίποτα αν δεν μας ενημερώσει για τα μεταφορικά τα οποία ήταν επίσης 30Ε συμπτωματικά όπως και του capnemo.

Αφού έχει περάσει πάνω από δίμηνο από την επικοινωνία μας με τον Τσέχο λαμβάνω το πρωί το ακόλουθο μύνημα από αυτόν:

Hello,
to date we have not received payment from Mr. Panagiotis for shipment from May 21, 2012 in the amount of 63 EUR. We ask for the payment, otherwise we will have to disclose his name to "International List of defaulters."
Thank you for your prompt payment. Ing. Pavel Hetus, Kakteen - PH - flora.

Και λέω λες? Λες να είναι ο Παναγιώτης μου? Λες να μου το έκρυψε?

Στο μεταξύ είχα ξεχάσει το περιστατικό στο φόρουμ. Είχα ξεχάσει και το μαγαζί και όταν κάναμε όλες τις συνομιλίες δεν θυμόμουν ότι είχε αναφερθεί εδώ.

Τελικά μετά από σειρά μηνυμάτων, διαλευκάνθηκε το ζήτημα.
Είχε κάνει λάθος λοιπόν ο Τσέχος.
Δεν το έχουν και με την επικοινωνία.
Εμάς για να μας απαντήσει για τα μεταφορικά έκανε ενάμιση μήνα.

Μου έχει στείλει μάλιστα τα πλήρη στοιχεία αυτού του Παναγιώτη που του έκανε τη ζημιά. Θα μπει στο μαύρο κατάστιχο πανευρωπαικώς.
Αν διαβάζει ας πάρει τα μέτρα του.

και βεβαίως εδώ είναι και η ανάρτηση

quote:
Εστάλη - 10 Jun 2012 : 19:39:13 captnemo

Χαιρετώ την παρέα.Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει αγοράσει από το kakteen.cz,γιατί θέλω κάποια φυτά αλλά δεν τους βλέπω σοβαρούς.
Τους έστειλα τα είδη που θέλω,μου απάντησαν με καθυστέρηση και όχι ολοκληρωμένα,νέο e-mail με άλλη καθυστέρηση πάλι ασαφές και εκτός αυτού θέλουν μεταφορικά σχεδόν όσο κοστίζουν τα είδη(755 CZK τα είδη-689 CZK μεταφορικά)ήτοι 1444 CZK σύνολο μου γράφουν 63€ ενώ είναι 56€. Τι γίνεται έχουν δική τους ισοτιμία;
Επίσης τους είπα ότι θέλω με paypal και μου έστειλαν μια διεύθυνση e-mail(Send payment via Paypal or Bank: paypal@kakteen.cz).
Όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη.

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?whichpage=7&TOPIC_ID=611

που αποδεικνύει τη...λαμογιά

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Feb 2014 15:58:35
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  16:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Ειρήνη....επειδή καίω λάδια αυτές τις μέρες...δεν κατάλαβα, τι ακριβώς κατάλαβες τώρα;

Το ότι ο captnemo έκανε αυτά που είπα κι εγώ στην προηγούμενη σελίδα είναι μάλλον αλήθεια, δηλαδή, παρέλαβε φυτά και δεν τα πλήρωσε. Το είχα βάλει κι εγώ το λινκ που έβαλες, όπου λέει για το κατάστημα σε πρώτο πρόσωπο και μετά άνοιξε το παρόν θέμα όπου όλα τα έχει κάνει ένας "φίλος" του.

Τελικά, εσύ τώρα βεβαιώθηκες ότι ήταν αυτός ο φίλος σου ο captnemo; Ο τσέχος μπέρδεψε εσάς (το φίλο σου) με τον captnemo; (μιλάμε....τα έχω κάψει όλα τα λάδια, δεν έμεινε τίποτα )...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  16:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Γειά σου Ειρήνη....επειδή καίω λάδια αυτές τις μέρες...δεν κατάλαβα, τι ακριβώς κατάλαβες τώρα;

Το ότι ο captnemo έκανε αυτά που είπα κι εγώ στην προηγούμενη σελίδα είναι μάλλον αλήθεια, δηλαδή, παρέλαβε φυτά και δεν τα πλήρωσε. Το είχα βάλει κι εγώ το λινκ που έβαλες, όπου λέει για το κατάστημα σε πρώτο πρόσωπο και μετά άνοιξε το παρόν θέμα όπου όλα τα έχει κάνει ένας "φίλος" του.

Τελικά, εσύ τώρα βεβαιώθηκες ότι ήταν αυτός ο φίλος σου ο captnemo; Ο τσέχος μπέρδεψε εσάς (το φίλο σου) με τον captnemo; (μιλάμε....τα έχω κάψει όλα τα λάδια, δεν έμεινε τίποτα )...

Χαχαχαχαχα!!!!!!

Φωτεινή!!!!

Ο Τσέχος μπέρδεψε το φίλο μου με τον captnemo και μου ζήτησε τα ρέστα σήμερα το πρωί και με αναστάτωσε.
Απλώς επειδή είχαν μεσολαβήσει οι φωτογραφίες και άλλα σχόλια τα ξαναέβαλα σε παραπομπή τα σχετικά για να θυμηθούν και οι υπόλοιποι το συμβάν.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Feb 2014 16:21:15
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  20:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ααα μαλιστα γιατι και εγω εκαψα κατι λαδακια πιο πανω..μεχρι να γινει η τελικη εξηγηση

γενικα
πρεπει να μαθουμε οτι ο "εξυπνακιας" ο "ελληναρας" κλπ κλπ δεν περνανε παντου... και ευκολα μπορει να παρουν κιαλλους στο λαιμο τους... σε ενα αλλο εκτος κακτων "χωρο"... μερικες ευρωπαικες και καποιες ασιατικες εταιριες εχουν αποκλεισει την Ελλαδα απο "πελατη" εξ αιτιας καποιων εξυπνακηδων.............
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  00:09:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Άρα αν κατάλαβα καλά ο captnemo παρήγγειλε από τον Τσέχο κανονικότατα - btw καπετάνιε δε σου στέλνουν παραγγελία αν δεν κάνεις checkouτ/proceed with order... κι εσύ προφανώς το πάτησες το κουμπάκι - και στη συνέχεια παρέλαβε τα φυτά, δεν τα επέστρεψε ως όφειλε αφού δεν ήθελε την παραγγελία και δεν πλήρωσε κιόλας τον άνθρωπο. Ελληνάρας στην αποθέωσή του.

Μακάρι να ασχοληθεί και να τον κυνηγήσει ο Τσέχος μιας και έχει όλα τα στοιχεία του από την αποστολή. Το ότι ούτως η άλλως θα φάει μπλοκάρισμα από μελλοντικές internet αγορές δεν είναι αρκετό γιατί τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να κόβονται νωρίς νωρίς.Αν του κόβει θα κοιτάξει να το λύσει σύντομα.

Κι όπως είπε ο Κώστας, για να αναφέρω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, από πολλές ιταλικές εταιρείες ρούχων δεν μπορούμε να κάνουμε εισαγωγή εμπορευμάτων γιατί κάποιοι ελληνάρες (ορισμένοι απ αυτούς μπήκαν φυλακή και βγήκαν - ονόματα να μην λέμε) τους γέμισαν ακάλυπτες επιταγές και τώρα οι ιταλοί ζητάνε μόνο μετρητό...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  08:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!
Επίσης φίλος μου που ανακατεύεται κι αυτός με τέτοια θέματα μου είπε ότι οι Τσέχοι γενικότερα ετοιμάζονται να κόψουν τις αποστολές στην Ελλάδα για κάποιους τέτοιους μπαταχτσήδες.
Μας έχουν που μας έχουν στην μπούκα, γίνεται και η παραπληροφόρηση, βάζουμε τα χεράκια μας και δεν βγάζουμε μόνο τα δικά μας ματάκια αλλά και τα μάτια των άλλων.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  08:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Στο μεταξύ θυμήθηκα και μια άλλη συζήτηση που είχαμε. Τα ακριβότερα μεταφορικά έξοδα στην Ελλάδα από ότι στις άλλες χώρες. Υποψιάζομαι ότι οι ξένοι τα τσεκουρώνουν επίτηδες ως αποτρεπτικά αγορών? Ίσως.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  15:26:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Δε νομίζω ότι θα κόψουν τις αποστολές. Απλά θα σου ζητάνε να πληρώσεις πρώτα πριν τα στείλουν. Που είναι και το κανονικό δηλαδή όπως γίνεται παντού και σε ότι είδος κι αν αγοράσεις. Μου κάνει εντύπωση μάλιστα που δεν το είχαν κάνει έτσι εξαρχής. Και από τους Τσέχους ελάχιστοι νομίζω είναι που σου ζητάνε τα χρήματα μετά. Οι περισσότεροι αν δεν πληρώσεις δεν στέλνουν την παραγγελία- που είναι και η συνηθισμένη πρακτική.

Τέλος για τα μεταφορικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει "οργανωμένο σχέδιο" κατά της Ελλάδας :)
Έχω λάβει αρκετές παραγγελίες και από Τσεχία και από Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία κτλ και δε θυμάμαι κάπου να παρατήρησα extra φέσι λόγω χώρας προέλευσης

Edited by - Nuxtofulakas on 04 Feb 2014 15:39:37
Κορυφή σελίδας

@stavros@
Junior Member

Greece
127 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  22:42:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην @stavros@  Απάντηση με παραπομπή
Εγω έχω προσέξει στο ebay όταν ψάχνω για κάκτους και άλλα ότι πολλοί που στέλνουν ευρώπη έχουν αποκλείσει την χώρα μας και δεν κάνουν αποστολές...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000