ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φραγκοσυκιές
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Νέα μέλη
 Φραγκοσυκιές
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

nikoladiba
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2012 :  21:10:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikoladiba  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα και από εμένα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους από την όμορφη Νάξο. Εδώ και 2 περίπου μήνες μπήκα στην οικογένεια των κάκτων. Μπήκα γερά θα έλεγα, αφού έβαλα με τον κουμπάρο μου πάνω από 600 μοσχεύματα Opuntia, φραγκοσυκιάς δηλαδή. Από παιδί μου είχε καρφωθεί στο μυαλό αυτό το φυτό αλλά ποτέ δεν πίστευα ότι θα το καλλιεργούσα. Έγινε λοιπόν κι αυτό. Φορτώσαμε σε 4 στρέμματα 650 φυτά που αγοράσαμε (χρυσά) από έναν άλλο καλλιεργητή. Δεν ακολουθήσαμε το μονοπάτι του φίλου riziti από την Κρήτη λόγω ατολμίας και άγνοιας. Αφεθήκαμε λοιπόν στα χέρια ενός "ειδικού". Για να μην σας ζαλίζω φτάνω κατευθείαν στο ζουμί. Μείναμε χωρίς την βοήθεια του "ειδικού" και τώρα παλέυουμε να μεταφράζουμε ισπανικά και ιταλικά site!!!. Μέχρι που ανακάλυψα το φόρουμ αυτό και είμαι σίγουρος ότι με τις γνώσεις και την αγνή αγάπη που έχετε για τους κάκτους θα βοηθήσετε. Τα φυτά τα βάλαμε τον Οκτώβρη. Μοσχεύματα από διάφορες ποικιλίες, ηλικίας 2 ετών. Έτσι μας είπαν τουλάχιστον... Κάναμε πυκνή την καλλιέργεια με σκοπό να κόψουμε μοσχεύματα σε ένα χρόνο για να την επεκτείνουμε σε άλλο οικόπεδο. Έχουμε κακό σκοπό!!! Η αλήθεια έιναι ότι παρά την μοναξιά και το φόβο που προκαλεί η αίσθηση του καινούργιου και του άγνωστου, το πιστεύουμε το φυτό αυτό. Πιστευουμε ότι έχει μέλλον στην χώρα μας. Βάλαμε λοιπόν τα μοσχεύματα μετά από ένα απλό φρεζάρισμα του χωραφιού. Το χωράφι είναι τελειως επίπεδο με αφράτο και αποροφητικό χώμα. Τελευταία στιγμή δεν κάναμε πάγκους υπερυψωμένους. Αυτό μάλλον μας κόστισε περίπου 20 μοσχεύματα μέχρι στιγμής. Τα φυτά σαπίσαν στο σημείο που ακουμπάνε στο χώμα και κάτω. Μερικά δε μόνο σε εκείνο το σημείο. Το κομμάτι δηλαδή που ήταν κάτω από το χώμα ήταν ανέπαφο! Στεναχωρηθήκαμε αλλά έτσι είναι οι καλλιεργειες φαντάζομαι. Κάποια φυτά θα χαθούν. Ελπίζουμε να μείνουμε κάπου εκεί κοντά. Αρκετά από τα μοσχεύματα έχουν βγάλει "ματάκια". Μερικά δε έχουν βγάλει και μικρά "φύλλα". Φωτογραφίες υπάρχουν, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη πως να τις ανεβάσω. Οσονούπο. Το θέμα που μας απασχολεί τώρα είναι το ξεχορτάριασμα. Το χωράφι έχει γεμίσει χόρτα και σχεδόν έχει πνίξει τα μοσχεύματα. Και εδώ ζητάω τα φώτα σας. Τα αγριόχορτα κάνουν μεγάλη ζημιά στην ανάπτυξη και πρέπει να απομακρυνθούν άμεσα ή μήπως προστατεύουν τα μοσχεύματα από τον παγωμένο αέρα; Αυτά από εμένα παιδιά. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα το παλέψω για να ανεβάσω φωτό. Για ότιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεσή σας.

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2012 :  23:57:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Χρόνια πολλά και σε σένα!
Δώσε μερικές πληροφορίες ακόμα να καταλάβω λίγο καλύτερα.
Μοσχεύματα ριζωμένα ή όχι;Ύψος φυτών;
Γενικά τα ζιζάνια δημιουργούν προβλήματα σε νέες καλλιέργειες,δεν τις αφήνουν να εδρεωθούν.
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2012 :  11:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα
καλώς ήρθες και
χρόνια πολλά!

ελπίζω να σταθείς τυχερότερος από τον φίλο μας εδώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1118

(ρίξε ένα μάτι)

που έκανε την ίδια απόπειρα

Καλή επιτυχία πατριώτη!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 27 Dec 2012 11:36:30
Κορυφή σελίδας

nikoladiba
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2012 :  13:55:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikoladiba  Απάντηση με παραπομπή
Φίλε kosrashelix έχουμε φυτέψει μοσχεύματα μονά. Δηλαδή ένα φύλλο. Το ύψος του κάθε φίλου είναι διαφορετικό. Κάποια είναι θηρία και κάποια είναι πιο λεπτά Άλλα κοντά άλλα ψηλά. Είναι διάφορες ποικιλίες. Αν έχουν ρίζες δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ότι αυτά που έχουν πετάξει μάτια έχουν πιάσει. Σκεφτόμαστε να πάμε με ένα χορτοκοπτικό να ξεχορταριάσουμε προστατεύοντας τα φύλλα με ένα κόντρα πλακέ ή κάτι τέτοιο. Ένα ένα φύλλο δηλαδή. Ένας θα έχει το κοπτικό και ο άλλος το προστατευτικό.
Φίλε mavirenes το έχω δει το topic του φίλου από την Κρήτη. Έχω επικοινωνήσει μαζί του ήδη. Ευχαριστώ για τις ευχές. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις φωτό.
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2012 :  17:01:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητέ φίλε, καλώς μας ήλθες.

Κατ' αρχήν να σε συγχαρώ γιατί πιστεύω οτι είσαι ότι ακριβώς χρειάζεται η Ελλάδα αυτή τη στιγμή.
Άνθρωπος που τολμάει το καινούργιο και το άγνωστο.

Επίσης, να σου πω πως ότι δεν καταλαβαίνεις σε ξενόγλωσσα site, ποστάρισέ το και θα σε βοηθήσω με όλη μου την καρδιά, μιας και η άλλη μου τρέλλα, εκτός από τους κάκτους είναι οι γλώσσες.
Απλώς υπόδειξέ μου ποιό σημείο σε ενδιαφέρει για να μη μεταφράζω ... στο γάμο του Καραγκιόζη.
Ποστάρισέ το κανονικά, μη στείλεις pm μιας και μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους.

Για το πως θα ανεβάσεις φωτογραφίες κοίτα εδώ.
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=45

Τα ζιζάνια, σαν γενικός κανόνας πρέπει να απομακρύνονται από το χωράφι, αν και οι οπούντιες είναι γενικά ανθεκτικά φυτά.
Αν βέβαια η σχέση μεγέθους είναι τέτοια που τα ζιζάνια να τους στερούν τον ήλιο, να τις "πνίγουν" κατά το κοινώς λεγόμενο, σαφώς και υπάρχει πρόβλημα.
Πάντως, από την προσωπική (μικρή πάντως πρέπει να τονίσω) πείρα μου, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον αέρα, παγωμένο ή καυτό.

Αν ανεβάσεις φωτογραφίες και μας δώσεις και κάποια στοιχεία για το κλίμα της περιοχής και τις συνθήκες εδάφους του χωραφιού, θα μπορέσουν οι "γεροντότεροι" να σου δώσουν πιο σαφείς οδηγίες.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2012 :  17:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς ήρθες Νικόλα!
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω, ωστόσο έχω μόνο μία παρατήρηση. Η εποχή ανάπτυξης είναι την άνοιξη οπότε τώρα είναι λογικό νομίζω να μην έχεις δει ανάπτυξη ή τελος πάντων δεν πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή απ' τον Οκτώβρη ως τώρα τα αγριόχορτα επηρέασαν την ανάπτυξη.
Επίσης, στους κάκτους όντως το σημείο επαφής με το χώμα είναι αρκετά ευάλωτο στο σάπισμα. Είναι καλό στο σημείο αυτό να μπει χοντρό χαλικάκι μαζί με το χώμα ώστε να μην παραμένει το φυτό σε επαφή με βρεγμένο χώμα για παρατεταμένο διάστημα.

Εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου και να ανταμοιφθούν οι κόποι σου κι αν μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε στην πορεία σου!
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2012 :  17:50:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Θα ήταν συνετό να μην το επιχειρήσετε αυτό,εκτός κι αν ο φίλος σου θα έχει μεγάλο κοντρα-πλακε ώστε να του χρησιμεύσει για ασπίδα. Όπως κατάλαβες μιλάμε για λεπτομέρεια,οπότε θα πρέπει να βοτανίσεις κοντά στα φυτά με τον παραδοσιακό τρόπο...στα τέσσερα και με τα χέρια.
Αφού το κάνεις αυτό,πάρε μια ή περισσότερες για να το πάς σερί,γλάστρες μεγάλου μεγέθους και βάλτες καπάκι στα φυτά.
Γύρω από κάθε φυτό προσπάθησε να εφαρμόσεις με κάποιο τρόπο(εφημερίδες,χοντρά χαρτόνια...)εδαφοκάλυψη έτσι που να καθυστερήσεις την ανάπτυξη των υπολοίπων ζιζανίων.
ΠΡΟΣΟΧΗ!! Πιθανόν να χρειάζεται παρακολούθηση κάτω από την εδαφοκάλυψη,γιατί μπορεί να υπάρχει αρκετή υγρασία τώρα τον χειμώνα που με τίποτα δεν την θες εγκλωβισμένη εκεί,στο σημείο επαφής του φύλλου με το χώμα.
Περιμένουμε φωτό!!!
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2012 :  17:54:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Συγνώμη για το συντακτικό μου,αν κάνεις πολλά μαζί αυτά παθαίνεις.
Τις γλάστρες θα τις βάλεις για να περάσεις το χορτοκοπτικό σου χωρίς να κάνεις ζημιά στα φυτά....
Κορυφή σελίδας

nikoladiba
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2012 :  13:22:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikoladiba  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα παιδιά. Επιτέλους βρήκα τρόπο να ανεβάσω φωτό. Πρώτα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση. Μας δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε. Ξέρετε κάτι... προτιμώ την -από αγάπη και πάθος- βοήθεια από ανθρώπους σαν και εσάς, παρά τα επίσημα απρόσωπα και κρύα γραφεία των υπηρεσιών. Υπάρχουν βέβαια και εκεί, χωμένοι κάπου στο βάθος, κάποιοι που πραγματικά αγαπάνε αυτό που κάνουν και έχουν ευσυνηδησία. Αρκετά με αυτά. Ιδού η καλλιέργεια στο πρώτο στάδιο.

Ελένη σε ευχαριστώ πολύ και σίγουρα θα χρειαστώ την βοηθειά σου στην μετάφραση αφού με το google translator ζήσε Μάη μου... άσε που οι περισσότερες πληροφορίε είναι σε βίντεο.
Φίλοι kosrashelix και kaktos σας ευχαριστώ και εσάς για τις μέχρι τώρα συμβουλές. Στο θέμα της ανάπτυξης νομίζω τα πάμε ήδη καλά (φτου φτου) αφού τα περισσότερα φύλλα έχουν βγάλει ήδη μικρά φυλλαράκια και ματάκια. Μάλλον βοήθησε ο ζεστός καιρός και η βροχές που έπεσαν όταν έπρεπε. Είδωμεν. Ιδού παραδείγματα.

και ένα θηριάκι!!!

Πάμε τώρα στο ξεχορτάριασμα. Το πήρα απόφαση σήμερα και ξεκίνησα στα 4 με το χέρι!!! Δεν γίνεται αλλιώς σοβαρή δουλειά. Πάει η μέση!!! Σκέφτομαι όμως και κάτι άλλο. Αν γίνει έτσι, θα μπορέσουμε να κάνουμε κάποιες φροντίδες που μπορέιτε να υποδείξετε σε κάθε φύλλο ξεχωριστά. Μαζί με το ξεχορτάριασμα δηλαδή να βάζω χαλικάκι ή ότι άλλο προτείνετε. Κάπως έτσι το σκέφτηκα. Θέλουμε να βάλουμε κάτι για να στραγγίζει πιο καλά το χώμα μπας και γλιτώσουμε καταστροφές... κάτι για τα ζιζάνια κλπ κλπ. Εφημερίδες και χαρτόνια τα φοβάμαι μην τυχών και κρατάνε υγρασία.
Αυτά προς το παρών. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν έχω πληρώσει το ιντερνετ στο σπίτι ακόμα... Ρημάδα κρίση!!!
Για το τέλος μια άσχημη και μια καλή φωτό.

σαπισμένο μόσχευμα

μόσχευμα στις πρώτες μέρρες

Να σας πω ότι όλα τα μοσχεύματα έχουν φωτογραφηθεί και ταξινομηθεί ένα προς ένα για μελλοντική παρακολούθηση.

Επίσης κάτι που βρήκα σε ένα μόσχευμα σήμερα και δεν ξέρω τι είναι

Τώρα που βρήκα πως να ανεβάζω φωτό πάτε χαμένοι!!!! χαχαχαχαχαχ Και εννοείται θα ανεβάσω και από ντόπιες φραγκοσυκιές. Έχουμε πολλές στο νησί. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2012 :  17:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Νικόλα νομίζω ότι αυτά είναι αυγά από σαλιγκάρια, χωρίς να είμαι σίγουρη 100% λόγω του ότι δεν καταλαβαίνω το μέγεθος. Πάντως, μοιάζουν με αυτά που έχω δει σε γλάστρα σε εμένα, θαμμένα σε μικρό βάθος μέσα στο χώμα. Τα σαλιγκάρια είναι επικίνδυνος εχθρός για τους κάκτους, πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα και μπορούν να καταφάνε ολόκληρους βλαστούς!
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2012 :  17:48:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα και πάλι!

Στην τελευταία φωτογραφία δεν καταλαβαίνω καθόλου τι βλέπω.

Οι απώλειές σου αν κατάλαβα καλά είναι περίπου 20/650=3.1%
Τέλειο!

Πρωτού συνεχίσω θα πρέπει να τονίσω οτι από τόπο σε τόπο, ακόμη και σε διπλανά οικόπεδα οι συνθήκες μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικές, άρα ότι λέμε από την πείρα μας δεν αποτελεί ευαγγέλιο για κανέναν άλλο.
Κακά τα ψέματα. Όση βοήθεια και αν λάβεις θα χρειαστεί να πειραματιστείς αρκετά.

Έχοντας ξεκαθαρίσει τα παραπάνω θα πρέπει να σου πω οτι τη μία και μόνη φορά που έκανα εδαφοκάλυψη σε κάκτο την πλήρωσε το φυτάκι μου ακριβά
Είναι παραπάνω από βέβαιο οτι στο σκεπασμένο χώμα θα αυξηθεί κατακόρυφα η υγρασία.
Ακόμη και το χαλίκι, περιόρισέ το αυστηρά γύρω από το σημείο επαφής με το έδαφος.
Τώρα τι γίνεται με τα ζιζάνια... σχολαστικό ξεχορτάριασμα, όχι με κόψιμο αλλά με πλήρες ξερίζωμα, προσεκτικό καθάρισμα του χωραφιού και πλήρης απομάκρυνση των ζιζανίων ωστε να καθυστερήσει όσο γίνεται η επιστροφή τους.
Αν είναι εφικτό κάψε τα.
Με κανένα τρόπο μη διανοηθείς να τα αφήσεις στο χωράφι για λίπασμα.
Την άλλη μέρα θα γεμίσεις πάλι.

Εφ'όσον η δουλειά γίνει με τη δέουσα προσοχή μπορεί τα ζιζάνια να κάνουν και ένα χρόνο να επιστρέψουν (τουλάχιστον σε αριθμό και μέγεθος που να δημιουργεί πρόβλημα).

Το γεγονός οτι στην περιοχή υπάρχουν άγριες φραγγοσυκιές είναι πολύ ενθαρρυντικό.
Σημαίνει αν μη τι άλλο οτι το μέρος είναι κατάλληλο για τη συγκεκριμένη καλιέργεια.

Κατά τα άλλα μια χαρά τα βλέπω τα φυτάκια σου.

Edited by - Ελένη on 28 Dec 2012 17:49:27
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Dec 2012 :  19:29:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σας!Η kaktos έχει δίκιο για τα ωά. Είναι όντως αυγά σαλιγκαριού ή αλλιώς χαβιάρι σαλιγκαριού...μη σου μπαίνουν ιδέες,προσηλωμένος στις φραγκοσυκιές!
Καταπολέμηση ή με σαλιγκαρίνη (LIMASOL) ή με στάχτη από ξύλα μόνο, την οποία θα αλλάζεις κάθε φορά που θα βρέχεται.
Βλέποντας το χώμα φαίνεται αρκετά αμμώδες.
Βλέποντας τα ζιζάνια, το έδαφός σου έχει αρκετό άζωτο (φαίνεται από τις τσουκνίδες..).
Κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι το ζιζάνιο που λέγεται καλαμουρίδα και είναι δυσκολοεξόντωτο. Όσο φρεζάρεις(δεν το προτείνω επειδή χαλάει τα κολλοειδή του εδάφους και γίνεται προβληματική η ανταλλαξιμότητα των ιόντων με αποτέλεσμα την μη πρόσληψη διαθέσιμωμ στοιχείων από τα φυτά) τόσο το αναπαράγεις. Εκεί που νομίζεις οτι έβγαλες τις ρίζες του στην επιφάνεια και θα τις κάψει ο ήλιος,άλλες τόσες που κόπηκαν πάνε πιο βαθιά και φτου και απ'την αρχή.
Όταν μιλάμε για εκτάσεις όπως την δική σας καλή ώρα, δεν μπορούμε να κάνουμε καταπολέμηση με φυσικές μεθόδους χωρίς να μας βγεί το λάδι. Κάθε μέρα πρέπει να είσαι εκεί.
Η καλλιέργεια θα είναι βιολογική;
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Dec 2012 :  10:15:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Η καλαμουρίδα που αναφέρω παραπάνω είναι ο βέλιουρας.
Ψάξτο λίγο για το τι μπορείς να κάνεις χωρίς χημεία.
Κορυφή σελίδας

nikoladiba
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Dec 2012 :  21:45:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikoladiba  Απάντηση με παραπομπή
Χαβιάρι σαλιγκαριού;;; 50 ευρώ τα 30γρ.;;; Γειά σαςςςςςς!!!! Πλάκα κάνω. Λοιπόν παιδιά η επιχείρηση ξεχορτάριασμα στα 4 συνεχίζεται. Άγιε Βασίλη φέρε μου για δώρο μια καινούργια μέση από ανθρακόνημα!!! kosrashelix και βέβαια θα μας βγει το λάδι. No problem. Απλά λέμε να κάνουμε δώρο στον εαυτό μας ένα ελαφρύ θαμνοκοπτικό (ελαφρύ, για οικονομικούς λόγους) και να πάρουμε τα ζιζάνια που είναι στη μέση με αυτό. Το ξέρω ότι θα ξαναβγούν σύντομα αλλά δεν με πειράζει. Χρόνο και όρεξη έχω προς το παρών. Τα κοντινά στα φυτά είπαμε... ξερίζωμα. Τα περισσότερα ζιζάνια στο χωράφι έιναι κριθάρι και τσουκνίδα. Ήταν σπαρμένο με κριθάρι στο παρελθόν. Το άζωτο έιναι καλό για τις φραγκοσυκιές; Για λιπάσματα νομίζω θα μιλήσουμε την άνοιξη ε; Τα σαλιγκάρια αν δω ότι είναι απειλητικά θα τα απομακρύνω με παγίδες. Φυσικό τρόπο δηλαδή. Για να απαντήσω στο θέμα βιολογικής καλλιέργειας, απλά θα σου πω ότι προσανατολισμός μου είναι να παρεμβένω όσο το δυνατό λιγότερο στην φυτεία. Αντιπαθώ ταμάλα τα χημικά και ότι έχει να κάνει με αυτά. Ακόμα και τα λιπάσματα δεν τα πολυσυμπαθώ. Ελένη η απώλειες μπορεί να είναι και παραπάνω. Και τα 50 να φτάσουν δεν θα μας πειράξει τόσο. Αν κούφια η ώρα πάμε παραπάνω θα υπάρχει πρόβλημα. Έτσι είναι τα πειράματα και το ρίσκο. Τι να κάνουμε... Τώρα ετοιμάζομαι να φυτέψω μερικά ακόμα σε άλλο χωράφι. Η ποικιλία είναι η Saint Ynez με ελάχιστα αγκάθια. Θα τα βάλω όπως μας έδειξε ο "ειδικός". Έχω βρει ένα βιντεάκι στο youtube που δείχνει έναν άλλο τρόπο, αλλά είναι στα ισπανικά. Πως τα πάμε από ισπανικά Ελένη;;; Ιδού το link http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=iSkMFOzzko0&feature=endscreen . Στο 1΄30' περίπου αρχίζει το ζουμί! Αυτά για την ώρα παιδιά. Σας εύχομαι καλή χρονιά με υγεία και καθαρά μυαλά για όλους μας. Α, παραλίγο να ξεχάσω... φύτεξα 2 μοσχεύματα ντόπια έξω από το σπίτι μου, σε πολύ σκληρό έδαφος και έριξα και λίγο κοπριά αλόγου που βρήκα κοντά. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Να είστε καλά.
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jan 2013 :  15:53:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
nikoladiba, καλησπέρα και καλή χρονιά.
Από ισπανικά πάμε περίφημα,αλλά θα κάνεις υπομονή μέχρι αύριο το απόγευμα γιατί τώρα δεν υπάρχει χρόνος, και η "απομαγνητοφώνηση" θέλει την ώρα της.
Όντως το βιντεάκι είναι κατατοπιστικότατο και μου άνοιξες και την όρεξη γιατί τρελαίνομαι για μεξικάνινη κακτοσαλάτα.

Για αρχή όμως σου μεταφράζω τις αναλογίες του διαλύματος εμβάπτισης στην πράσινη καρτούλα περίπου στο 2.20

100 γραμ. θειϊκός χαλκός
σε 5 λίτρα νερού
και
100 γραμ. ασβέστης
σε 5 λίτρα νερού

Όπως εξηγεί η κυριούλα, αφού τα αναμίξουμε, εμβαπτίζουμε την τομή των μοσχευμάτων, σκεπάζουμε τα μοσχεύματα με μία λαμαρίνα και αφήνουμε εκεί για 15 ημέρες.

Μέχρι τότε θα σου έχω πει και τα υπόλοιπα
Κορυφή σελίδας

nikoladiba
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2013 :  10:23:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikoladiba  Απάντηση με παραπομπή
Ελένη ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!
Καλή χρονιά και από εμένα. Πραγματικά το βιντεάκι μοιάζει πολύ κατατοπιστικό. Περιμένω με αγωνία. Έχω ξεκινήσει να διαβάζω επιστημονικές εργασίες και συγγράματα στα αγγλικά. Ότι πιάσω... .Σε ένα από αυτά είδα οτί βουτάνε το μόσχευμα σε αυτό "Bavistin". Θα το ψάξω αν και νομίζω πως είναι φούλ χημικό. Πάντως μου κάνει το διάλυμα του βίντεο, Περιμένω το υπόλοιπο και πάμε για θερμοκηπιάκι!!! Φύτεψα και τα santa ynez με τη νέα χρονιά. Για να τα δούμε και αυτά. Είναι πολύ μικρά τα μοσχεύματα (αποκλείεται να είναι 2 ετών) και από ότι διάβασα έιναι μεγάλη η διαφορά στην ανάπτυξη ανάμεσα σε νεαρά και γηραιότερα μοσχεύματα. Όσο για τα σαλιγκάρια... στην αρχή μου φάνηκαν σχετικά ακίνδυνα... αλλά χτες είδα μια ορδή από δαύτα να επιδράμουν σε ένα νεογέννητο κλαδώδιο. Πραγματικά ρε παιδιά, δεν σκοτώνω ούτε μύγα, αλλά τι να κάνω τώρα... να τους μιλήσω... να τους εξηγήσω...???
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2013 :  19:39:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα.
Έβαλα το βιντεάκι σου μαζί με τη μετάφραση στο λήμμα opuntia γιατί εκεί μπορεί ο καθένας να το βρει εύκολα.
Για όποια απορία στη διάθεσή σου.
Καλό Σ/Κ.
Κορυφή σελίδας

nikoladiba
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2013 :  23:30:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikoladiba  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Ελένη. Το βιντεάκι είναι φοβερό και η μετάφρασή σου άψογη. Σε ευχαριστώ. Πιστέυω πως θα βάλει πολλούς σε πειρασμό να το δοκιμάσουν. Θα το κάνω σίγουρα. Ακριβώς όπως το λέει. Θα κοιτάξω να βρω και αυτό το περίεργο σαπούνι. Έχεις καμιά καλή συνταγή για κακτόσαλάτα; Για πόσταρε σε παρακαλώ. Τα δοκίμασα μια φορά και μου άρεσαν, αλλά με χάλασε η κολλώδης ουσία που έχουν. Δεν ξέρω μαγειρεμένα πως είναι. Αφού άνοιξες νέο topic με τις Opuntia θα κοιτάξω να το εμπλουτίσω κι εγώ όσο μπορώ. Ευχαριστώ και πάλι.
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jan 2013 :  20:13:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Για περισσότερες εξηγήσεις για το jabon zote ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.zote.com.mx/english/about.htm

Πρόκειται για παραδοσιακό μεξικάνικο σαπούνι για μπουγάδα.
Αν θέλεις οπωσδήποτε να το αγοράσεις δες εδώ.
Αλλά ίσως να κάνει και το δικό μας πράσινο σαπουνάκι.

(Κανένας χημικός ή γεωπόνος στην παρέα?)

http://www.amazon.com/Zote-Laundry-Soap-14-1-Pack/dp/B0050VKEWS/ref=sr_1_cc_1?s=aps&ie=UTF8&qid=1357495451&sr=1-1-catcorr&keywords=zote

Για κακτοσαλάτα, αυτή είναι η απλούστερη και πιο παραδοσιακή συνταγή.
Οπως βλέπεις χρησιμοποιεί "κονσερβαρισμένο" προϊόν σε βαζάκι.
Έτσι το έχω δοκιμάσει και εγώ.
Μόνο που αντί για φέτα έβαλα ταλαγάνι ψημένο στη σχάρα.
Ενοχλητική κολλώδη ουσία... δεν παρατήρησα.

http://www.foodreference.com/html/cactus-mexican-608.html
Κορυφή σελίδας

nikoladiba
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2013 :  21:16:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikoladiba  Απάντηση με παραπομπή
Ναι, το κονσερβαρισμένο δεν έχει την κολλώδη ουσία. Το δοκίμασα με φρέσκα και την είχε. Θέλουν βράσιμο αρκετή ώρα και μετά ξέπλυμα με παγωμένο νερό. Επίσης κάτι έχει να κάνει και ο χαλκός με αυτό το θέμα (ρίχνουν κάτι χάλκινο στην κατσαρόλα ή τα βάzουν σε χάλκινο σκεύος). Όταν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο θα το ποστάρω. Πάντως θα την κάνω τη δοκιμή με το βράσιμο θα σας πω.
Κορυφή σελίδας

papadako
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2013 :  13:49:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην papadako  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σκέφτομαι να φυτέψω στη Σαντορίνη την ντόπια ποικιλία σε 12 στρέμματα.
Σκεφτόμουν να κόψω τους βλαστούς και να τους φυτέψω τα Χριστούγεννα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα λόγω θερμοκρασίας και βροχών για το φύτεμα αυτή την περίοδο; Επίσης οι πλήγές που θα δημιουργηθούν στα φυτα, μπορεί να μολυνθούν λόγω των νερών?

Υ.Γ.

1) Σκέφτομαι να τα φυτέψω σε αποστάσεις 5x5. Έχει κάποιος κάποια καλύτερη πρόταση;

2) Αγόρασα το domain opuntia.gr και σκέφτομαι να ανεβάσω ένα forum αποκλειστικά για τα φραγκόσυκα. Ελπίζω να το ετοιμάσω σύντομα και όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2013 :  18:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από papadako

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σκέφτομαι να φυτέψω στη Σαντορίνη την ντόπια ποικιλία σε 12 στρέμματα.
Σκεφτόμουν να κόψω τους βλαστούς και να τους φυτέψω τα Χριστούγεννα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα λόγω θερμοκρασίας και βροχών για το φύτεμα αυτή την περίοδο; Επίσης οι πλήγές που θα δημιουργηθούν στα φυτα, μπορεί να μολυνθούν λόγω των νερών?

Υ.Γ.

1) Σκέφτομαι να τα φυτέψω σε αποστάσεις 5x5. Έχει κάποιος κάποια καλύτερη πρόταση;

2) Αγόρασα το domain opuntia.gr και σκέφτομαι να ανεβάσω ένα forum αποκλειστικά για τα φραγκόσυκα. Ελπίζω να το ετοιμάσω σύντομα και όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν.

Καλησπέρα
Δεν είμαι ειδική και δεν θέλω να σε παρασύρω.
Θα σου πω μόνο την προσωπική μου άποψη.
Χειμώνα καιρό δεν φυτεύουμε κάκτους.
Δεν ριζώνουνε.
Και ναι οι πληγές έχουν θέμα με τα νερά και τα κρύα.
Πρέπει το φυλλομόσχευμα να είναι πλήρως επουλωμένο πριν φυτευθεί.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2013 :  20:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
καλως ηρθες στο φορουμ...

βασικα τα μοσχευματα πρεπει να μεινουν το ελαχιστο 1 μηνα+ σε μερος που να εχει καλο αερισμο..να ειναι στεγνα ...και οχι ηλιο μετα μπορεις να φυτεψεις..σαν εποχη πιστευω οτι μεσα με τελος Μαρτη ειναι καλα.

απο ποικιλιες γιατι διαλεξες την ντοπια? υπαρχουν αρκετες αμα ψαξεις, που αναλογα με το κλιμα της περιοχης εχουν πολυ καλη αποδοση σε σχεση με τα "αγρια" φυτα...
Κορυφή σελίδας

papadako
Starting Member

13 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2013 :  20:41:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην papadako  Απάντηση με παραπομπή
Καλως σας βρήκα.

Μάλλον θα ακούσω τις συμβουλές σας και θα τα φυτέψω το Μάρτιο. Σκέφτομαι να ακολουθήσω και την τεχνική με τη γαλαζόπετρα. Σχετικά με το φύτεμα και τις αποστάσεις έχει κανείς κάποια άποψη;

Κώστα, οι φραγκοσυκιές στη Σαντορίνη είναι ιδιαίτερα αποδοτικές. Φαντάζομαι και λόγω υγρασίας. Δύο φυτά που υπάρχουν ήδη στο χωράφι, χωρίς καμιά περιποίηση και πότισμα το καλοκαίρι ήταν φορτωμένες από φρούτα.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2013 :  22:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αφου σε καλυπτει η συγκεκριμενη ποικιλια απο ποσοτητα και ποιοτητα τοτε οκ..δεν υπαρχει προβλημα

το 5Χ5 ειναι μαλον μεγαλη αποσταση αν υποθεσουμε οτι σε αυτον τον χωρο γινει ενα φυτο 4Χ4. (2 μετρα διαδρομος) θα ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο το μαζεμα του καρπου απο τα κεντρικα σημεια του φυτου....απο οτι εχω δει απο καλλιεργεια στην Μαλτα η αποστασεις ηταν πιο μικρες...και κρατουσαν - με καταλληλο κλαδεμα- και τα φυτα σχετικα μικρα..αλλα σε αυτο μπορει να παιζει ρολο και η τοποθεσια και η ποικιλια του φυτου..
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2013 :  22:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βάζω κάποια ακόμη σχετικά θέματα:

Οι opuntias μου
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1118

Καλλιέργεια φραγκοσυκιάς
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1727

ΙΔΑΝΙΚΟ ΧΩΜΑ ΓΙΑ ΦΡΑΓΚΟΣΥΚΙΑ
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1754

Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση