ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φυλλομοσχεύματα πολλαπλασιασμός
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φυλλομοσχεύματα πολλαπλασιασμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  09:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σας.

Ένα από τα γοητευτικότερα χαρακτηριστικά των παχυφύτων, είναι η ευκολία με την οποία πολλαπλασιάζονται, κυρίως με τα μοσχεύματα
( με τη σπορά τους δεν έχω ασχοληθεί ακόμη.
Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα φυλλομοσχεύματα.
Είναι ένας εύκολος, ανέξοδος και ανώδυνος (για τα φυτά των φίλων ) τρόπος για να φτιάξει κανείς ή να επεκετείνει μια συλλογή.

Στο παρελθόν πολλαπλασίαζα κυρίως με μοσχεύματα κορυφής, όμως τα τελευταία δύο χρόνια που είμαι μέλος του φόρουμ δοκίμασα πολλαπλασιασμό με φύλλα με πολύ μεγάλη επιτυχία.
(ασχέτως βέβαια αν μετά τα καταστρέφω από την κακοκεφαλιά μου, μεταφυτεύσεις, ποτίσματα, έκθεση κτλ)
Θα εκπλαγείτε από την ποικιλία των ειδών που πολλαπλασιάζονται με αυτόν τον τρόπο.

Αξίζει να πειραματιστείτε πάντως.

Δεν θα σας δώσω οδηγίες για το ΜΙΓΜΑ ΧΩΜΑΤΟΣ που θα χρησιμοποιήσετε.
Έχουν γραφτεί τόσα πολλά γιαυτό το θέμα που θα είναι κουραστικό,
ότι κι αν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε πάντως πρέπει να ΣΤΡΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΛΑ και να μην είναι σκέτη τύρφη.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε από σκέτο περλίτη, φυτόχωμα με μπόλικο περλίτη ή χώμα για κάκτους (όχι του εμπορίου δικό σας μίγμα με πετραδάκι κτλ ανάλογα με την περίπτωση).

Το φυλλομοσχεύματα τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά έχουν ένα μυστικό.
Πρέπει να έχουν αποσπασθεί σωστά από το μητρικό φυτό, δηλαδή να μην είναι κομμένα στη μέση ή σπασμένα (να πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει αυτό, αν το κάνω θα σας πω )
Πρέπει δηλαδή να τα τραβήξετε το φύλλο και να ξεκολλήσει ακριβώς εκεί που ενώνεται με το μητρικό φυτό (άσχετο αλλά θυμίζει τον τρόπο που κόβουμε μοσχεύματα τριανταφυλλιάς ακριβώς στο σημείο που φύεται το κλαδί με ελάχιστο παλιό ξύλο.

Για παράδειγμα σε μια γαστέρια το φύλλο της εκεί που ενώνεται με το φυτό μαμά έχει ένα λευκό τμήμα, πρέπει να κοπεί το φύλλο της μαζί με αυτό.

Αυτό δεν ισχύει για τη σανσεβιέρια, της οποίας το φύλλο μπορείτε να κόψετε φετούλες και να τις φυτέψετε.

Προσοχή όπου υπάρχουν τομές τις αφήνουμε πρώτα να επουλωθούν και μετά φυτεύουμε, αυτό είναι κανόνας για όλα τα μοσχεύματα, παχυφύτων , κάκτων.

mavirenes

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  10:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
θα ακολουθήσουν σχετικές φωτογραφίες και σχόλια

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  11:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
sansevieria

Χρησιμοποίησα κανονικό μίγμα φύτευσης.
Φύτεψα το φύλλο σαν να ήταν κανονικό φυτό σε όρθια θέση.
Πότιζα αραιά.
Μετά από μερικούς μήνες εμφανίστηκε κανονικό φυτό.
Ιδού φωτογραφίες από δύο διαφορετικά φύλλα
Βαγγέλη το θυμάσαι ?

το επόμενο το...βούτηξα από κάποιο εμπορικό κέντρο...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  11:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Το επόμενο είναι μια γαστέρια ή θα μπορούσε να είναι και γαστεραλόη γιατί το αρχικό φυτό είχε το στογγυλό συμμετρικό σχήμα της αλόης.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και τις σανσεβιέριες.
Το αρχικό φύλλο φαίνεται στο κέντρο με λίγο σκουρότερο χρώμα.
Είδατε πόσα παιδάκια γέμισε το γλαστράκι?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  11:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
οι επόμενες φωτογραφίες είναι από την kalanchoe rhombopilosa
έχω ένα γλαστράκι πολλά χρόνια (πρέπει να μάθω περισσότερα γιαυτό το φυτό), κατά καιρούς ρίχνει τα φύλλα της (γιατί άραγε)
τα αφήνω ως έχουν απλά πεσμένα στην επιφάνεια και δημιουργούνται φυτά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  11:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το επόμενο είναι ένα lenophyllum
Ριζώνουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως η καλανγχόη που ανέφερα πιο πάνω

Το συγκεκριμένο μου το είχε χαρίσει ο Χρήστος αλλά κοιμάται βαθιά ακόμη.

Ένα άλλο που έχω μου γεμίζει όλον τον τόπο

mavirenes

Edited by - mavirenes on 28 Nov 2012 12:11:38
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  11:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
αυτή η kalanchoe orgyalis είναι φυτό που προέκυψε με τον ίδιο τρόπο

φαίνεται και ένα φύλλο με μια μικρή ριζούλα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  11:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αναφορικά στην kalanchoe blossfeldiana, μπορείτε να κόψετε φύλλο και να το φυτέψετε ακριβώς όπως τις σανσεβιέριες όρθιο σε μίγμα χώματος με πετραδάκι.
Να προσέξετε το φύλλο να μην είναι μαραμένο αλλά στητό.
Δεν ποτίζετε για να μην σαπίσει και παρακολουθείτε να μην μαραθεί το φύλλο, ψεκάζετε κατά καιρούς.

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αρχίζει και ριζώνει το φύλλο και τέλος εμφανίζεται στην επιφάνεια του χώματος νέο φυτάκι.

Το έκανα με πάρα πολλά φύλλα.
Είχα 80% επιτυχία.
Έχασα τα φυτά από την αποτισιά το καλοκαίρι.
Ίσως έχω σε άλλο σκληρό φωτογραφίες για να δείτε πως φαίνεται όταν φυτρώνει το μικρό. Αν τις βρω...
Εδώ ένα που επέζησε, προσοχή από φύλλο βλέπε ...πράκτικερ όχι από κορφούλα

mavirenes

Edited by - mavirenes on 28 Nov 2012 12:14:36
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  12:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εδώ τα φιλόδοξα σχέδιά μου για το μέλλον
(σε λάθος εποχή διότι χρειάζονται ζέστη για να ριζώσουν, αυτό ξέχασα να το αναφέρω, στην αρχή της Άνοιξης είναι καλύτερα

Μίγμα με μπόλικο περλίτη και ακουμπάμε το φύλλο πλαγιασμένο πάνω στο χώμα με τη βάση του ελαφρώς παραχωμένη.
Δεν ποτίζουμε καθόλου.
Παρακολουθούμε απλώς την κατάσταση.
Το νέο φυτό θα βγει στη βάση του φύλλου και θα καταναλώσει σιγά σιγά το παλιό, συνήθως ποτίζουμε όταν αυτό ολοκληρωθεί.
Αν χρειαστεί μόνο ψέκασμα.

Για εχεβέριες και αιώνια είναι η καταλληλότερη τεχνική.

Τυχαία βρήκα ένα άρθρο για τον πολλαπλασιασμό των αιώνιων Iro??? δες.
Το παραθέτω για όποιον ενδιαφέρεται.

http://www.rareplants.de/shop/uploads/files_versions/Sowing_and_Cultivation_Information_Aeonium_Aichryson_and_Greenovia.pdf

Παρεπιπτόντως σας βρίσκεται κανένα φυλλαράκι αιώνιου?
Δεν έχω κανένα

mavirenes

Edited by - mavirenes on 28 Nov 2012 12:15:55
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2012 :  12:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και τέλος μια cotyledon???? θα σας γελάσω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  07:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
διαπιστώνω ότι πάλι λείπουν φωτογραφίες γιατί τις έχω διαγράψει
θα προσπαθήσω να το διορθώσω

Να σημειώσω για τους ενδιαφερόμενους ότι η θερμοκρασία πρέπει να είναι 25+ για να πετύχει αυτού του είδους ο πολλαπλασιασμός

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  15:32:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Να κ τ δικα μου ορμωμενη απ'την Ειρηνη κ απο ενα βιντεακι που ειχα ανεβασει{για τις λεπτομερειες πιο πολυ}μιας κ ειναι η δευτερη αποπειρα.

νομιζω πηγε καλα η προσπαθεια τουλαχιστον....τωρα θα δειξει ο καιρος.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  16:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πολύ καλά φαίνονται Κική!
εύχομαι καλή επιτυχία
να θυμάσαι ότι τώρα που ο καιρός είναι ψυχρότερος δεν θα βγάλουν ρίζες
θα πρέπει να περιμένεις αρχές της Άνοιξης για να ξυπνήσουν
επίσης να θυμάσαι ότι δεν τα ποτίζουμε όταν δεν έχει φανεί ρίζα

αν τα διατηρήσεις μέσα σε σταθερά θερμό χώρο και φωτεινό βεβαίως υπάρχει περίπτωση να σου πετάξουν ριζούλες, τότε ποτίζεις

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  17:36:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω πολυ,να'σαι καλα.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2013 :  16:14:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Να κ η φωτο απ'την πρωτη αποπειρα φυλλομοσχευματος

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2013 :  23:19:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Λογω πυρετου του παιδιου δεν μπορω να μπαινω οποτε θελω γι'αυτο γραφω τωρα.Εχω ενα προβλημα τα φυλλομοσχευματα δεν πανε καλα.Ενω ειναι προστατευμενα ολα οκ σημερα τα βρηκα μαραμενα,αφυδατωμενα,αλλα τα πεταξα ηταν σαν καμμενα τελειως ξερα,οχι ολα.Τι να πω?Οχι οτι θα επιανε τπτ στα χερια μου αλλα η πρωτη αποπειρα μου ηταν επιτυχης κ ειχα παρει θαρρος.Δεν ξερω τι μπορει να εγινε?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2013 :  20:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
χμμμ...θελουν και αυτα την υγρασια τους ...δεν γεννηθηκαν στο διαστημα....φυσικο ειναι ενα φυλλαρακι αμα το αφησεις ενα μηνα πανω στο ξερο χωμα να μαραθει...ριξε τους λιγο νερακι..να καταλαβουν οτι κατι παιζει εκει εξω...και να στειλουν καμμια ριζα για..."εξερευνηση"..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2013 :  20:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα!

Αυτό που έχει βγάλει ριζούλες?
Χάλασε?
Για να σου πω τι έφταιξε θα έπρεπε να τα δω πριν τα πετάξεις.
έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζουν να ξεράθηκαν?
Με την λιγοστή εμπειρία που έχω θα δώσω κάποιες οδηγίες και
όποιος θέλει μπορεί να διορθώσει και να προσθέσει.

Αρκετά φυτά πιάνουν με φυλλομοσχεύματα, πχ εχεβέρια, αιώνιο, γαστέρια, ανδρόμισχοι κτλ. Όχι όμως όλα πχ χόγια, αλόη κτλ.

Για να πετύχουν τα φυλλομοσχεύματα πρέπει η θερμοκρασία να είναι 25 βαθμοί και άνω.
Δεν τα βάζουμε σε ντάλα ήλιο.
Χρειάζονται ζεστό μέρος αλλά με φιλτραρισμένο φως (όπως και τα μοσχεύματα). Παίζει ρόλο η εποχή. Οι αρχές της Άνοιξης πχ όταν η θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί και ανεβαίνει είναι η καλύτερη.
Ούτε στις πολλές ζέστες και στους καύσωνες αναμένεται επιτυχία.
Το πιθανότερο είναι να αφυδατωθούν πριν να πετάξουν ρίζα.
Το χειμώνα μάλλον θα μείνουν παντελώς στάσιμα ή στη χειρότερη περίπτωση θα σαπίσουν.

Ποτίζουμε μόλις δούμε τις πρώτες ριζούλες. Προσεκτικά. Εννοώ δεν τα πλακώνουμε. Τα καταβρέχουμε καλά πχ. αφήνουμε να στεγνώσει το χώμα καλά και μετά ξανακαταβρέχουμε. Το νέο φυτάκι καταναλώνει κυρίως το φύλλο μέχρι να ορθοποδήσει οπότε τα ποτίσματα είναι πολύ προσεκτικα μέχρι να εξαφανιστεί το μητρικό φύλλο. Προσοχή όμως. Αν κάνει υπερβολική ζέστη ίσως χρειαστούν κάποιο ελαφρύ ψέκασμα πριν να εμφανίσουν ριζούλα για να μην αφυδατωθούν. ( Την πάτησα το καλοκαίρι με τα μοσχεύματα των ανδρόμισχων, τα άφηνα εντελώς απότιστα και μου ξεράθηκαν αρκετά )

Επίσης μπορούμε να "αλατίσουμε" με λίγο χωματάκι τις νεοεμφανιζόμενες ριζούλες

Πάντα τα τοποθετούμε ακουμπιστά στο πλάι αν και με τις γαστέριες και τους ανδρόμισχους μπορούμε να τα φυτέψουμε παραχώνοντας την άκρη του φύλλου.

Εγώ όπως συνήθως ενώ είχα 100% επιτυχία με όσα εικονίζονται πιο πάνω έκανα το γνωστό λάθος. Αφού εμφανίστηκαν τα φυτάκια, έπιασα να τα μεταφυτεύω και να τους αλλάζω θέση. Η γνωστή ανυπομονησία μου. Τα πήγα στον ήλιο και καήκανε τα περισσότερα. Ζήσανε όμως κάποια. Είναι πάντως καλή μέθοδος πολλαπλασιασμού.

ΥΓ. Μην το βάζεις κάτω Κική. Έχω κάνει μ....ίες άπειρες αλλά τα λατρεύω αυτά τα φυτά. Κλαίω αυτά που χάνω αλλά τα ξαναπαλεύω. Και μιας και τα λεφτά πάπαλα καλά θα κάνουμε να επιμείνουμε και να γίνουμε όσο μπορούμε καλύτεροι βήμα βήμα.
Μην στεναχωριέσαι, σιγά σιγά. Είδες τι έβαλα στην υπογραφή μου? είναι για να το βλέπω και να πείθομαι αλλά και να πείθονται και οι υπόλοιποι.

ΥΓ. Όπου παίζουν φυλλαράκια θέλω κι εγώ

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 16 Oct 2013 21:00:04
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2013 :  21:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ουπς! τώρα είδα και την απάντηση του Κώστα,

είναι ο καιρός πολύ ασταθής και παίζει κι αυτό το ρόλο του
έκανε κάποιες φθινοπωριάτικες ζέστες αρκετά έντονες

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2013 :  21:38:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Kαλησπερα παιδια δεν τα εβγαλα φωτο τα ξεραμενα,δεν φτανει που ηταν ολα κ ολα 12 να πεταξω ηδη τα 3?Τεσπα το φυλλαρ.το πρωτο ειναι μια χαρα.Τα αλλα τα ποτισα χωρις να ξερω οτι θα εβρεχε.Εκει που τα ειχα προστατευμενα υπηρχε ενα σημειο τυφλο{δεν ηξερα οτι αν εβρεχε θα γινοταν λιμνουλα εκει}το οποιο μου τα'κανε τα φυλλαρακια τωρα με τη βροχη.....τι να πω,πηγα πανω κ τα βρηκα να κολυμπανε..τωρα ξερετε τι εχει γινει.Εκει που δεν ειχαν νερο,τωρα θα τα χασω απο σαπισμα.Ενα μηνα παντως δεν ειναι φυτεμενα,απ'τις 9 του μηνα φιλε Κωστα.Απλα περιμενα να σκασει τπτ για να ποτισω,ο καιρος τωρα ειναι υγρος,νωπος,ξερεις.Εκτος αν ειναι τροπος του λεγειν.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2013 :  21:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
λοιπόν βρήκα κάτι πανέμορφες φωτογραφίες ενός φύλλου
(που τελικα΄μου ξεράθηκε από βλακείες) τις είπα πιο πάνω

Δείτε το σαν alien δεν είναι?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2013 :  22:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πράγματι alien, δε μας είπες τι είναι;
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Oct 2013 :  08:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
νομίζω pachyphytum oviferum

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2013 :  20:20:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Η καταληξη των φυλλομοσχευματων

εξι τελικα εχουν επιζησει.Εκανα κατι λαθος?Η'επειδη ειναι ακαταλληλος ο καιρος για τετοιες δουλειες?Ειρηνη ριξε μια ματια.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2013 :  22:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
εκανες ...κατι λαθος ποσες φορες τα ποτισες????
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2013 :  22:59:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Δυο.Δεν μου ειπες οτι θελανε λιγο νερακι?Ε!Λιγο νερακι εριξα απλα δυο φορες,απο λιγο ομως με διαφορα 7 η' 8 μερες,εκει.Ηταν λαθος η δευτερη?

Κικη'
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.26 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000