ΚΑΚΤΟΣ - Forum - εγώ ποτίζω, εσύ ποτίζεις? αυτός ποτίζει?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 εγώ ποτίζω, εσύ ποτίζεις? αυτός ποτίζει?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2012 :  12:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
μμμ!!!! και μάλιστα δύο ποτίσματα έχω κάνει

το πρώτο στις 9 Μαρτίου και το δεύτερο στις 17 Μαρτίου
Τα πότισα όλα τα κακτάκια μου αλλά θα πρέπει επειγόντως να βρω Dursban
έχω βέβαια confidor ίσως ποτίσω με αυτό γιατί νομίζω έχει γίνει μεγάλη επιδρομή στις ρίζες...

mavirenes

εσείς ποτίζετε?

Edited by - mavirenes on 19 Mar 2012 12:29:26

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2012 :  12:48:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

μμμ!!!! και μάλιστα δύο ποτίσματα έχω κάνει

το πρώτο στις 9 Μαρτίου και το δεύτερο στις 17 Μαρτίου
Τα πότισα όλα τα κακτάκια μου αλλά θα πρέπει επειγόντως να βρω Dursban
έχω βέβαια confidor ίσως ποτίσω με αυτό γιατί νομίζω έχει γίνει μεγάλη επιδρομή στις ρίζες...

mavirenes

εσείς ποτίζετε?

Άντε ! θεός σ'χωρέστα !!

Edited by - JohnEx on 19 Mar 2012 13:32:51
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2012 :  16:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Γιατι τοση βιασυνη???..αν και δεν πιστευω να εχεις προβλημα στα πιο πολλα φυτα... ρισκαρησες...
αν πιστευεις οτι εχεις βαμβακαδα ....γιατι δεν "τουμπαρεις" ενα - δυο φυτα για να δεις?? (πριν τα πλακωσεις στα διαφορα...)..
Κορυφή σελίδας

roukos_x
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2012 :  19:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
κ εγω μετραω ηδη δυο ποτισματα....
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2012 :  21:53:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
εγώ προχθές έκανα το πρώτο που έπιασε ζέστες... κι αυτό συντηρητικό - με μυκητοκτόνο προληπτικά

Edited by - Nuxtofulakas on 19 Mar 2012 21:53:41
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2012 :  02:55:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ποτίζω τη μεγάλη πλειοψηφία των κάκτων (μεξικάνικους κλπ) , παρ' ότι κάποιοι φερόκακτοι είναι λίγο στρεσαρισμένοι από έλλειψη νερού.
Ο καιρός δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα και το κυριότερο, θέλω να δώ σημεία ανάπτυξης στους κάκτους(στο apex και στις αρεόλες τους).

Εκτός απο αυτούς πού ποτίζω όλο το χρόνο, ποτίζω και κάποιους όπως οι Πεδιόκακτοι, πού στο φυσικό τους περιβάλλον το νερό τους προσφέρεται νωρίς την άνοιξη με το λιώσιμο του χιονιού.

Από τότε όμως πού ζέστανε ο καιρός κάνω ψεκασματάκια, γιά να τους "ξυπνήσω" και να τους καθαρίσω λίγο από τη συσσωρευμένη σκόνη στην επιδερμίδα τους.
Κάποιοι, όπως οι Κοπιαπόες, λατρεύουν αυτά τα ψεκάσματα.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2012 :  08:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

Άντε ! θεός σ'χωρέστα !!

στο έχω πει κι άλλη φορά ότι είσαι...σκληρόκαρδος

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2012 :  08:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Πιστεύετε ότι αν ανατραπεί αυτή η καλοκαιρία θα έχω απώλειες?
Αν είναι στεγνά ως τότε?

Σημειώνω ότι όλα είναι σε ακάλυπτο χώρο σε νότιο μπαλκόνι χωρίς καμία απολύτως σκίαση, ξεροψήνονται.

Βαμβακάδα στις ρίζες έχω αντιληφθεί από το χειμώνα σε κανα δυο φερόκακτους και μαμμιλλάριες. Δηλαδή να μην πλακώσω προληπτικά όλη την παρέα? Πιστεύω ότι θα έχουν μετακομίσει τα μαμούνια .

Βαμβακάδα πάνω στα φυτά δεν έχω δει παρά μόνο σε καλαγχόες και σε μία εχεβέρια που την έχω δηλητηριάσει άπειρες φορές αλλά τίποτα.

Παρά την αποτισιά όλο το χειμώνα έχω θέμα με μερικούς κάκτους και δεν ξέρω τι τους συμβαίνει.
Κανα δυο γυμνοκαλύκια έχουν πολύ ανησυχητικά καφεκίτρινα σημάδια σαν σκουριά.
Κάποιοι cereus μαζί με την εχίνοψις subdenudata έχουν κιτρινίσει. Ο Αριστοτέλης μου είπε ότι έφταιγε το κρύο αλλά δεν την βλέπω να στρώνει.
Θα ανεβάσω φωτό μόλις μπορέσω.

Ελπίζω ότι με όσους είναι φυτεμένοι σε μικρά γλαστράκια δεν θα έχουν πρόβλημα, είναι ήδη στεγνοί.

Αυτοί που είναι μεγαλούτσικοι είναι κάπως αλλά ήταν έτσι και προ ποτισμάτων.

Ελπίζω ότι ο Θεός των κάκτων θα είναι τελικά φιλεύσπλαχνος.

Και πάλι καλημέρα σε όλους

mavirenes

Edited by - mavirenes on 20 Mar 2012 08:49:22
Κορυφή σελίδας

roukos_x

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2012 :  18:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
μια απο τα ιδια...κ εγω ειπα αυτο το χειμωνα να τους σκληραγωγησω κ ετσι...τους αφησα εξω στο κρυο, χωρις να ειναι σκεπασμενοι...χωρις να τους κανω τπτ! το ρισκαρα κ οι συνεπειες ηταν αρκετα καλες!!! εκτος απο 2,5 απωλειες...!!! βεβαια κιτρινισματα κλπ κλπ εχω κ εγω αλλα...αν δεν παθεις...δεν θα μαθεις!!! οσο αφορα τα ποτισματα τωρα...αν δουμε οτι ξαναπιανει κρυο οι βροχες...ενταξει..το πολυ πολυ να παραλειψουμε κανενα ποτισματακι! :P
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2012 :  19:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σημειώνω ότι ξεχειμωνιάσανε έξω οι κάκτοι μου μεν, στεγνοί δε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

roukos_x

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2012 :  21:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
μια απο τα ιδια!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2012 :  06:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ δεν πότισα ακόμη όλους τους κάκτους, αλλά επιλεκτικά μόνο τους Νοτοκάκτους τον περασμένο μήνα.

Ειρήνη, νομίζω κι ελπίζω ότι θα τα πάνε καλά τα φυτά σου αφού είδα ότι η πρόγνωση του καιρού, τουλάχιστον για τις επόμενες επτά μέρες, είναι γενικώς πολύ καλή. Απλά, υπάρχουν ακόμη κάπως χαμηλές κατώτερες τη νύχτα αυτή την εποχή...και δεν είναι ό,τι καλύτερο για όλους τους κάκτους. Όπως λέει κι ο Κώστας είναι ρίσκο, όχι ότι οπωσδήποτε θα σου χαλάσουν... θέλει ακόμη προσοχή με τα νερά μέχρι τον άλλο μήνα τουλάχιστον.

Τα καφεκίτρινα σημάδια, που έβγαλαν και κάποιοι δικοί μου, είναι μάλλον απ' το κρύο ή μύκητας (δε θυμάμαι αν έχεις βάλει κάπου φωτό του προβλήματος)...και δεν θα φύγουν, δυστυχώς, μόνο με το που θα ανέβει η θερμοκρασία αλλά είναι μόνιμα. Εκτός κι αν εννοείς ότι όλο το φυτό έγινε πιο ανοιχτόχρωμο...μου έτυχε πρόπερσι με ένα Μυρτιλλόκακτο και επανήλθε το καλοκαίρι στο κανονικό του πάλι.

Για τη βαμβακάδα, αν έχεις δει σε αρκετό αριθμό φυτών...εγώ θα έκανα μία γενική (όχι τώρα κοντά που έχεις ποτίσει αλλά αργότερα, εκτός κι αν κάνεις αυτό που είχαμε πει μόνο στα προσβεβλημένα, δηλαδή, αφαίρεση φυτού απ' τη γλάστρα, πλύσιμο, βουτιά στο φάρμακο, αφήνεις να στεγνώσει και μεταφύτευση.....)
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2012 :  08:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα Φωτεινούλα!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Είχα ανεβάσει μόνο φωτογραφία από την κιτρινισμένη εχίνοψις.

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1537&SearchTerms=%E1%F0%FC,%F0%F1%DC%F3%E9%ED%EF,%EA%DF%F4%F1%E9%ED%EF

Από τα γυμνοκαλύκια όχι ακόμη.

Λέω να κάνω γενική με φάρμακο.
ΟΚ δεν θα τα ποτίσω ξανά.
Θα περιμένω.
Πάντως έχουν στεγνώσει και τα μεγάλα, γιατί το μείγμα που τα έχω φυτέψει είναι πολύ στραγγερό.

Σκέφτομαι μήπως παραείναι στραγγερό εξ ου και η βαμβακάδα στις ρίζες.
Θα επανέλθω με φωτό.
Το ένα γυμνοκαλύκιο φοβάμαι μήπως σαπίζει, δεν το βλέπω καλά. Θα τα πούμε σύντομα σχετικά.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Feb 2016 :  17:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα!
Με αφορμή το ερώτημα ενός μέλους του φόρουμ ( Χρήστος 59 ) σχετικά με την καλοκαιρία του χειμώνα και το πότισμα επισημαίνω το παρόν θέμα, ίσως τον βοηθήσει να αποφασίσει τι να κάνει

Εγώ πάντως ποτίζω. Δεν συμβουλεύω απαραιτήτως κάποιος να με μιμηθεί ωστόσο.
Στους κάκτους μου δεν βλέπω κάποια "κίνηση" ακόμη( δηλαδή να ξυπνάνε, εκτός από ένα τρελούτσικο ομορφούλι που πάντα ανθίζει νωρίς).
Τα παχύφυτα όμως έχουν σημάδια ανάπτυξης.
Ποτίζω. Αραιά. Χώρια που είδα και βαμβακάδα και πρέπει να ρίξω φάρμακο να προλάβω καταστάσεις.
το καλοκαίρι που πέρασε η μισή συλλογή μου έφυγε από βαμβακάδα + μυκητίαση και η υπόλοιπη από τετράνυχο.
Τα θέλουνε τα φαρμακάκια τους βλέπετε...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Feb 2016 18:03:41
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2016 :  09:25:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ mavirenes!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2016 :  07:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Να είσαι καλά Χρήστο.
Δεν έκανα ΄και κάτι σπουδαίο.
Απλά homework σου έβαλα.
Όπως θα διαπιστώσεις υπάρχουν διάφορες καλλιεργητικές γραμμές, αναφορικά στο πότισμα, στο μίγμα χώματος κτλ. ανάλογα με τον καλλιεργητή και τις ειδικές κάθε φορά συνθήκες που διατηρούμε τα φυτά μας.
Διαφορετική μεταχείριση πχ χρειάζονται φυτά που μεγαλώνουν σε ημισκιά από αυτά που είναι διαρκώς εκτεθειμένα στον ήλιο όλη τη μέρα.
Είναι προφανές ότι τα δεύτερα θα χρειάζονται συχνότερο πότισμα.
Υπάρχουν βέβαια γενικοί κανόνες. Ένας από αυτούς είναι ότι τους κάκτους τους διατηρούμε κρύους και στεγνούς το χειμώνα.
Ωστόσο μαθαίνω σιγά σιγά να μην είμαι απόλυτη.
Οπότε και δεν προτείνω κάτι δεσμευτικά.
Υπάρχουν μέλη εδώ στο φόρουμ που ποτίζουν και τον χειμώνα.
Αν βρω το σχετικό θέμα θα το επισημάνω.
Εσύ διαβάζοντας και ρωτώντας θα βρεις τη δική σου μαγική συνταγή με την οποία τα φυτά σου ( συνεπώς κι εσύ ) θα είναι ευτυχισμένα.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2016 :  18:44:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Και πάλι ευχαριστώ.-
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2016 :  09:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
να είσαι καλά
να εδώ διάβασε http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1989

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  06:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αλήθεια! Ξεκινήσατε ποτίσματα;
Νομίζω ότι ήγγικεν η ώρα και επισήμως πλέον.
Μην ξεχάσετε στο πρώτο πότισμα και μυκητοκτόνο και φυσικά μην τα πλακώσετε απότομα και πάθουνε σοκ τα φυτάκια σας!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  08:17:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ πότισα την 1 και 18 Μαρτίου και ψιλοάρχισαν τα ανθίσματα.......
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  08:21:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Και για του λόγου το αληθές....

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  12:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000