ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σταματήσατε το πότισμα?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Σταματήσατε το πότισμα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2013 :  15:51:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα.Να πω την αλήθεια αναρωτιεμαι,όταν έχουμε κάνει τελευταίο πότισμα στις 26/10 και δεν έχουν πιάσει βροχές ακόμα και βλέπουμε ότι σε 2-3 φυτά{παχύφυτα,συγκεκριμένα}λίγο μεγαλούτσικα,έχει χωρίσει το χώμα απ'τη γλάστρα,μπορούμε να καταβρέξουμε λίγο το χώμα??????? Ή καθόλου?????? Μιλάω πάντα εκτός βροχής.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2013 :  20:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μπορουμε....κοιταμε και λιγο την προβλεψη του καιρου...η επομενες μερες να εχουν προβλεψη απο 15β και πανω...για πιο σιγουρα....

quote:
έχει χωρίσει το χώμα απ'τη γλάστρα,

για να συμβει αυτο.....το χωμα πρεπει να περιεχει αρκετη ...τυρφη......για να δω..!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2013 :  21:02:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Δεν θα πω,δεν θα πω.Άστα μην ρωτάς.Αμέσως τύρφη,βέβαια,τα στραβά κουλούρια η νύφη τα κάνει......

Χαζή είμαι να ανεβάσω φωτογραφία,που όρεξη για"στόλισμα"?
Εντάξει,είπαμε την άνοιξη οι αλλαγές,αυτά ήταν απ'τα πρώτα{που δεν ήξερα},τώρα που έχω το βιβλιαράκι της ΕΕΚΑΠ είμαι ήσυχη,θα γίνουν οι αλλαγές στην ώρα τους.

Υ.Γ:Μη με μαλώνεις.....μαθαίνω ακόμα.

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  07:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Δεν θα πω,δεν θα πω.Άστα μην ρωτάς.Αμέσως τύρφη,βέβαια,τα στραβά κουλούρια η νύφη τα κάνει......

Χαζή είμαι να ανεβάσω φωτογραφία,που όρεξη για"στόλισμα"?
Εντάξει,είπαμε την άνοιξη οι αλλαγές,αυτά ήταν απ'τα πρώτα{που δεν ήξερα},τώρα που έχω το βιβλιαράκι της ΕΕΚΑΠ είμαι ήσυχη,θα γίνουν οι αλλαγές στην ώρα τους.

Υ.Γ:Μη με μαλώνεις.....μαθαίνω ακόμα.

Κική'

Ευτυχώς για μένα, ο Κώστας βρήκε και κάποιον άλλον να "στολίζει" κι έτσι τη γλύτωσα ( Συγνώμη Κική μου )

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  16:17:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ναι η αλήθεια είναι ότι το είπα κι εγώ αυτό.Δεν με ενοχλεί,ίσα-ίσα που διορθώνομαι μέσα απ'τις "παρατηρήσεις".Τώρα όμως που το σκέφτομαι,ξέχασα να απαντήσω για την τύρφη,δεν ήταν αρχικό φυτό απ'τα πρώτα που δεν ήξερα και έβαζα την τύρφη με το "τσουβάλι".
Το παχύφυτο αυτό είναι:echeveria black prince και δεν το είχα αφαιρέσει το χώμα όταν το αγόρασα γι'αυτό είπα ότι έχει χωρίσει το χώμα απ'τη γλάστρα.Σαφώς και έχει τύρφη,απλά δεν είναι καιρός για μεταφυτέψεις,είπα λίγο πιο μετά να αρχίζει να ζεσταίνει ο καιρός.
Ούτως ή άλλως έχω να μεταφυτέψω αρκετά.Τα έχω όλα εκτός απο περλίτη.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  16:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Ευτυχώς για μένα, ο Κώστας βρήκε και κάποιον άλλον να "στολίζει" κι έτσι τη γλύτωσα ( Συγνώμη Κική μου )

quote:
Ναι η αλήθεια είναι ότι το είπα κι εγώ αυτό

...ολα αυτα για εμενα?? που δεν εχω πει...κουβεντα σε ανθρωπο εδω μεσα??

τελος παντων..!!!

quote:
ο παχύφυτο αυτό είναι:echeveria black prince

εεε ...!! αυτο την θελει την τυρφη του..... ασε το οπως ειναι..!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  16:43:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αλήθεια???????????????
Κώστα σε "λατρεύω" στο'χω πει???????
Ξέρεις πόσο άγχος είχα γι'αυτό το φυτό????????
Με τρώγανε τα χέρια μου καθημερινά,να το βγάλω?να μη το βγάλω?
Ευχαριστώ για όλα.

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2013 :  16:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

Μωρέ εμείς το σταματήσαμε το πότισμα αλλά ετούτος ο πιτσιρίκος...το βιολί του.

turbinicarpus flaviflorus

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 19 Nov 2013 16:52:36
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  14:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
10 βαθμοί κάτω η θερμοκρασία την επόμενη εβδομάδα!

λάβετε τα μέτρα σας!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  15:06:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Άστα βρε Ειρήνη είδα και γω προβλέψεις.Τι θα κάνω Παναγία μου?Βλέπω να έχουμε κλάματα.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  18:07:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
τς τς τς τς...3 ολόκληρες ώρες ήλιο είχε σήμερα! και δεν ποτίσατε????
Απαράδεκτες είστε

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  19:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
..εγω οσα εμειναν στεγνα απο το "περασμα της Κλεοατρας"...τα ψιλοποτισα σημερα....πιο πολυ τα παχυφυτα κρασουλιτσες και χαβορθιες..
κανονικο..-γερο- ποτισμα "εφαγαν" και ολα τα σοποροφυτα μου...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  10:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

τς τς τς τς...3 ολόκληρες ώρες ήλιο είχε σήμερα! και δεν ποτίσατε????
Απαράδεκτες είστε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  10:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

..εγω οσα εμειναν στεγνα απο το "περασμα της Κλεοατρας"...τα ψιλοποτισα σημερα....πιο πολυ τα παχυφυτα κρασουλιτσες και χαβορθιες..
κανονικο..-γερο- ποτισμα "εφαγαν" και ολα τα σοποροφυτα μου...

Εγώ έχω σκεπάσει μόνο τα μικρά κακτάκια και τους λίθωπες.
'Ολοι οι κάκτοι που είναι μεγαλούτσικοι καθώς και τα παχύφυτα
( εκτός απο χαβόρθιες, γαστέριες και σταπέλιες ) βρέχονται.

Είναι πολλά και δεν μπορώ να τα συγκεντρώσω όλα μαζί.
Είναι αδύνατον. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Αν στο μεταξύ σκεφτώ κάτι άλλο, θα προσπαθήσω να αλλάξω την κατάσταση.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 24 Nov 2013 10:16:27
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  12:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
εγω...........το αντιθετο.... "φυλαω" τα μεγαλα φυτα και αφηνω σποροφυτα...χαβοθιες κρασουλες κλπ..να τρωνε καμια βροχουλα.!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2013 :  08:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

εγω...........το αντιθετο.... "φυλαω" τα μεγαλα φυτα και αφηνω σποροφυτα...χαβοθιες κρασουλες κλπ..να τρωνε καμια βροχουλα.!!

Καλημέρα στην παρέα!
Καλημέρα Κώστα.

Δηλαδή ποτίζεις τα σπορόφυτα κατά τη διάρκεια του χειμώνα?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2013 :  08:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τα φετεινά που επιζήσανε τα έχω μέσα σε μη θερμαινόμενο χώρο και τα ποτίζω.
Τα περυσινά και λίγα προπέρσινα τα έχω έξω παρέα με τα άλλα και δεν τα ποτίζω.
Αν και μου κόλλησε αυτό που έγραψες παραπάνω και εχθές το πρωί έφαγα φλας και πήγα και τα πότισα.
Παρεπιπτόντως σήμερα το πρωί είναι ακόμη υγρά.
Και κάτι μου λέει ότι έκανα βλακεία.
Έκανα?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  17:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τι θα κάνω μ'αυτό το κορίτσι???

για τη ματουκάνα λέω

Αυτή φταίει που πότισα τις προάλλες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  17:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και μη μου πείτε ότι κι αυτός φτιάχνει μπουμπούκι γιατί θα τρελλαθούμε τελείως

Και όχι δεν τα ποτίζω

σταμάτησα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  17:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη η Ματουκάνα όντως αργά το φθινόπωρο ανθίζει (αν και τώρα νομίζω ότι είναι υπερβολικά αργά - ίσως περίμενε να δροσίσει ).
Το Αστρόφυτο μάλλον λόγω παρατεταμένης καλοκαιρίας (μέχρι πριν λίγο καιρό). Εγώ δε θα τα πότιζα τώρα.
Με τη Ματουκάνα, μάλιστα, έχω κι άσχημες εμπειρίες, βγάζει περίεργα στίγματα λόγω κρύου (δεν είμαι σίγουρη αν ήταν σε συνδυασμό με υγρασία - βράχηκαν από βροχή). Δύο διαφορετικά φυτά έπαθαν το ίδιο πράγμα σε δύο διαφορετικούς χειμώνες.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2014 :  22:48:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδιά.

Μιας και το θέμα είναι για το πότισμα είπα να κάνω μία μικρή αναφορά στο ήδη υπάρχον θέμα(μην ανοίγουμε συνέχεια άλλα).

Η αλήθεια είναι ότι ναι μεν έχω σταματήσει αλλά παρατήρησα ότι μερικά είναι αφυδατωμένα και άλλα σάπισαν λογικά απ'την υγρασία.

Όταν λέω σάπισαν εννοώ κανά δυο μωρά απο μαμά,μαζί στην ίδια γλάστρα.
Ισως να μην το εξηγώ καλά αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί τα συγκεκριμένα δεν είχαν νερό,μπορεί απο προηγούμενο πότισμα να μην είχαν στεγνώσει και λόγω της υγρασίας να έγινε αυτό που έγινε.

Στεναχωρήθηκα και θα φροντίσω όσο μπορώ να προσέχω καλύτερα αυτά τα είδη τα οποία είναι:espostoa nana,σταπέλια και Mamillaria spinosisima Var. Un pico.

Κική

Edited by - Κικη on 26 Oct 2014 22:51:17
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.31 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000