ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  17:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
βασικά Ευρυδίκη μου
αν διαβάσεις θα διαπιστώσεις ότι περισσότερο αυτοσαρκάζομαι παρά γκρινιάζω, οπότε ίσως να παρηγορηθείς και να σκάσεις και κανά γελάκι με τις πατατιές μου

πήγα στο Practiker εχθές
Έχει μια πλαστική μαύρη ραφιέρα με τρύπες, μούρλια, ιδανική για τα φυτά μου, σταθερή, να φεύγουν και τα νερά του ποτίσματος, 70 Ευρώπουλα

μη μασάτε, δεν θα την πάρω

θα βολευτώ με τίποτα τάβλες και μαδέρια, τίποτα τσιμεντόλιθους, τέτοια σικάτα λέω, εκτός κι αν ψήσω το μάστορα να αγοράσουμε κανά σίδερο για τη ραφιέρα Νο2

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  01:29:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
quote:
εκτός κι αν ψήσω το μάστορα να αγοράσουμε κανά σίδερο για τη ραφιέρα Νο2

Μιλάς λίγο κωδικοποιημένα και μέσες-άκρες καταλαβαίνουμε οι υπόλοιποι

Όσον αφορά τις αυτοσχέδιες κατασκευές, εγώ ψηφίζω τις ξύλινες παλέτες.
Δαγκωτό.

Ότι πιο chic κυκλοφορεί στους Ευρωπαϊκούς και Αμερικάνικους κήπους
http://dishfunctionaldesigns.blogspot.gr/2012/09/creative-ways-to-use-pallets-outdoors.html

Και στα σαλόνια
http://dishfunctionaldesigns.blogspot.gr/2012/01/god-save-pallet-reclaimed-pallets.html

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το ξενοδοχείο εντόμων (4 θέσεις πάνω από τη γάτα)

Edited by - Basil on 09 Oct 2013 01:32:41
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  09:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη, πολύ ωραίες οι σελίδες με τις παλέτες! Βέβαια, καλά είναι να γίνει κάποια επεξεργασία του ξύλου. Κάτι παρόμοια που έμειναν έξω σ' εμένα και βρέχονταν.....έβγαλαν μανιτάρια!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  17:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Φωτενή μια χαρά είναι και τα μανιτάρια
ψητά με λεμόνι και αλάτι, δεν υπάρχει καλύτερος κρασομεζές

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  12:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

αυτά έσωσα, μετά την μεταφύτευσή τους περιμένουν την καινούρια ραφιέρα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  14:53:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Τουλαχιστον ρε Ειρηνουλα,κατι ειναι κι αυτο.Θα μου πεις παρηγορια στον αρρωστο....μεχρι να βγει η ψυχη του.Τι να κανεις?Δυναμη κ κουραγιο μονο.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  15:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
όλα καλά!

Τα φυλλαράκια των αδρόμισχων και οι μικροσκοπικές κρασσούλες ήταν απώλεια. Δεν μπόρεσα να τα βρω δυστυχώς. Πολύ λίγα σώθηκαν.
Μου τα είχε στείλει ο κύριος Cok από την τεράστια συλλογή του.

Αυτά τα . Για να καταλάβεις ήταν καμιά τριανταριά εκ των οποίων τα μισά ήταν adromischus marianae συμπεριλαμβανομένων των ωραιότερων τύπων, herei, cv. Bryan Makin, alveolatus και πολλά άλλα κοσμήματα, πραγματικά κοσμήματα

Δες εδώ να πάθεις
http://public.fotki.com/Grootscholten/plant-collections/adromischusphotos/

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  15:56:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Τα ειδα,λαρεμενα ειδη θα ελεγα,εντυπωσιαστικα οταν παταγα να τα δω ξερεις μεμονομενα γιατι ετσι δεν φαινεται η ομορφια τους,ειναι ολα τοσο μικρα.Μπραβο του αυτος που τα εχει του κυριου COK.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  11:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν
Τα πότισα όλα το πρωί.
Τα κακτάκια το θέλανε, βρήκα και μια μικρή εχίνοψις ξερή.
Που είναι ο Γιάννης να αρχίζει να φωνάζει??

Τα παιδιά έχουν βγει με τα κοντομάνικα.
Μόλις τελείωσα με τις σταπέλιες πήγαινε έλα στο νεροχύτη από τις 8. Ουφ!!!
Τώρα θα πιάσω το πήγαινε έλα με τις γαστέριες και τις χαβόρθιες.

Δεν βλέπω να τρώμε σήμερα. Με τη χτεσινή πρασσόπιτα θα τη βγάλουμε.

Τι μέρα!!!
Για μπάνιο είναι.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  18:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν δεν πρόλαβα να ποτίσω χαβόρθιες και γαστέριες, ίσως αύριο.

Βρήκα βαμβακάδα στην εχεβέρια.

Λες γιαυτό να μου χαλάσανε άλλες δύο φέτος?
Μεγάλα και ωραία φυτά.
Στη μια που ήταν και σγουρή περίεργη, ούτε φύλλο δεν κράτησα τόσο σίγουρη ήμουν ότι παέι μια χαρούλα.

Ανακάλυψα φάρμακα στην ντουλάπα και όλα τα παχύφυτα που τα είχα ήδη ποτίσει το πρωί, τα πότισα με Echo.

Μετά στο βάθος του ραφιού βρήκα systhane + Confidor και πλάκωσα τα κακτιά μου. Όλα.

Το πάει για βροχή. Ας την ρίξει.
Μονο κρύο να μην πιάσει απότομο.
Βροχή κι ένας βοριάς είναι ότι πρέπει.
Και μετά τα αφήνω στην ησυχία τους. Τα κακτάκια μου.

Σκέφτηκα ότι αφού θα μείνουν στεγνά ( ας το ελπίσουμε - θα δουλέψει νάυλον ) όλο το χειμώνα, προτιμώ το χώμα τους να είναι δηλητηριασμένο με φάρμακα.

Παρεπιπτόντως ξέχασα φέτος να κάνω φθινοπωρινή λίπανση.

Νομίζω ότι αρχές άνοιξης και αρχές φθινοπώρου χρειάζονται ελαφρά λίπανση.
Επίσης χρειάζονται προληπτικό ριζοπότισμα με μηκυτοκτόνο και εντομοκτόνο, διασυστηματικά, τις ίδιες χρονικές στιγμές με τη λίπανση.

Αν και για το εντομοκτόνο - μηκυτοκτόνο σκέφτομαι ότι ίσως χρειάζονται και ένα τέλη Μαίου? Τότε δεν είναι ενεργή η βαμβακάδα?

Είναι πολύ ποτισμένοι οι κάκτοι μετά το αποψινό.
Ας ελπίσουμε να στεγνώσουν πριν να κατέβει η θερμοκρασία.
Τέλος τα ποτίσματα γιαυτούς.

Τα παχύφυτα θα τα αφήσω να βρέχονται και ότι πει ο Θεός.

Μια αλόη στη βεράντα έχει ανθοφόρο.
Δεν θυμάμαι να την έχουμε αναγνωρίσει, την νόμιζα για aloe aculeata αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη.

Μέχρι στιγμής έχουν ανθίσει ή έχουν ανθοφόρο κάποιες μικρές που έχω στη τζαμαρία, δηλαδή ALOE DESCOINGSII HAWORTHIOIDES, ALOE DORAN BLACK, ALOE ARISTATA & ALOE VARIEGATA.
Αυτές μου ανθίζουν πάντα Γενάρη Φλεβάρη, φέτος άνθισαν νωρίτερα.
Μπερδευτήκανε μου φαίνεται.

όπως μου εξήγησε ο Γιάννης για τις αλόες

quote:
Η ανθοφορία στά φυτά εξαρτάται άμεσα από το αν είναι χειμερινής ή καλοκαιρινής ανάπτυξης.
Αυτό μπορεί κάποιος να το δεί ανάλογα με την προέλευση του φυτού. Συνήθως φυτά που βρίσκονται κάτω από τον ισημερινό είναι χειμερινής ανάπτυξής.
Η οικογένεια περιέχει φυτά σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής

Οι σταπέλιες συνεχίζουν να σχηματίζουν μπουμπουκάκια και να ανθίζουν.
Γιαυτό τις πότισα κι εγώ. Αν μείνουν στεγνές όταν έχουν μπουμπούκια, τα ρίχνουν.

Δεν ξέρω τι να κάνω με δαύτες.
Πέρυσι τις είχα έξω στεγνές και τους συμπεριφέρθηκα σαν σε κάκτους, δεν τις πότισα καθόλου όλο το χειμώνα.

Φέτος θα ξεχειμωνιάσουν μέσα στη τζαμαρία λόγω έλλειψης χώρου.
Ένα δυο ποτισματάκια ίσως να τα χρειαστούν.
Βλέποντας και κάνοντας.

Μεταφύτεψα και τις χόγιες που είχα και ρίζωναν στο νερό. Σε ένα μίγμα με μπόλικο περλίτη. Ας κάνουν καλή ρίζα και βλέπουμε. έχω καμιά δεκαριά διαφορετικές τώρα, δεν είναι πάνω από 7-8 εκ, αλλά έχουν δυνατότητες.
Κώστα ( Διομήδειος ) μόλις μεγαλώσουν και πετάξουν πλαϊνό κλαδάκι, θα είσαι ο πρώτος που θα του κόψω μόσχευμα.

Τα επίφυλλα τα είχα παρατήσει έξω σε σκιερό μέρος.
Παραποτίστηκαν με τις βροχές και σάπισαν.
Έκοψα τα υγιή μέρη και τα έχω αφήσει να στεγνώσουν οι τομές.
Μετά θα τα βάλω να ριζώσουν στο νερό.
Δεν μου πανε τα επίφυλλα και τα συναφή.
Τι κρίμα, και είναι τόσο όμορφα!

Κατά τα λοιπά, ηθικόν ακμαίο (μόνο αναφορικά στα κακτοπαχύφυτα).
Για τα υποδέλοιπα, να δέσουμε πέτρα στο λαιμό και να πάμε για φούντο.
Γυρεύω επειγόντως γιατρικό.
Πρέπει να βρω τρόπο να αγοράσω κανένα κακτάκι πάλι να ξεσκάσω. Ουφ!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Nov 2013 18:20:35
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  21:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά διακινδύνευσα πολύ με το σημερινό πότισμα.
Με μαλώσανε οι φίλοι μου.

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα συμβεί κάτι κακό σε κανένα από τα παιδάκια μου.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  11:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα την πηγή του κακού.
Μια kalanchoe blossfeldiana.
Τίγκα στη βαμβακάδα.
Περπατούσαν πάνω τα μαμούνια σαν μερμήγκια.
Αλήθεια πόσο καιρό κάνει να δράσει ε΄να διασυστηματικό?
Echo πότισα εχθές.
Είχε μείνει λίγο confidor καιν την πλάκωσα σε λούσιμο.
Δεν φαινόταν τίποτα απέξω.
Τα κλαδιά και οι μίσχοι των φύλλων άσπροι.
Πέταξα αρκετά φύλλα.
Μου ερχόταν να την τσουρομαδήσω σαν κοτόπουλο.
Την έβαλα τελικά στην άκρη μαζί με την εχεβέρια.
Και μια οπούντια είχε κοκκοειδή. αυτά που είναι σαν πεταλίδες.
Στην άκρη κι αυτή.
Αν και μου φαίνεται ότι χρειάζεται καθάρισμα με σφουγγάρι, οδοντόβουρτσα ή κάτι τέτοιο.

Τα φυτά λάσπη!!!!!!Η βροχή έρχεται. Crash test!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  17:14:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, καλησπέρα!

Δυστυχώς, δεν υπάρχει πλέον διασυστηματικό εντομοκτόνο στην ελληνική αγορά, μετά την απαγόρευση του furadan. Στο λέω με βεβαιότητα ότι το confidor δεν κάνει γιά την αντιμετώπιση του rhizoecus falcifer, ούτε για πολλά πράγματα κατά βάση.Ακόμα και το φυλλοκνίστη πού υποτίθεται ότι καταπολεμά, απλά...ΔΕΝ!

Το dursban, αν και επαφής, θα σου κάνει τη δουλειά σου μιά χαρά.Απλά θα χρειαστεί πιθανόν επανάληψη για τα αυγά πού θα έχουν τυχόν εκκολαφθεί.
Μην εμπιστεύεσαι την υγεία των φυτών σου για σοβαρές προσβολές από έντομα στο confidor!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  17:31:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ο rhizoecus falcifer πού έγραψα εκ παραδρομής, είναι η βαμβακάδα ρίζας, ένας χειρότερος εχθρός από τη βαμβακάδα βλαστού, η οποία είναι άλλο έντομο, πού δεν ανήκει καν στην ίδια οικογένεια.Η αντιμετώπιση είναι η ίδια πού ανέφερα παραπάνω...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  20:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Ειρήνη, καλησπέρα!

Δυστυχώς, δεν υπάρχει πλέον διασυστηματικό εντομοκτόνο στην ελληνική αγορά, μετά την απαγόρευση του furadan. Στο λέω με βεβαιότητα ότι το confidor δεν κάνει γιά την αντιμετώπιση του rhizoecus falcifer, ούτε για πολλά πράγματα κατά βάση.Ακόμα και το φυλλοκνίστη πού υποτίθεται ότι καταπολεμά, απλά...ΔΕΝ!

Το dursban, αν και επαφής, θα σου κάνει τη δουλειά σου μιά χαρά.Απλά θα χρειαστεί πιθανόν επανάληψη για τα αυγά πού θα έχουν τυχόν εκκολαφθεί.
Μην εμπιστεύεσαι την υγεία των φυτών σου για σοβαρές προσβολές από έντομα στο confidor!

Καλησπέρα!
Ευχαριστώ Χρήστο.
Να σκεφτείς ότι εξ αιτίας αυτού φάγανε το πότισμα οι κάκτοι.
Εννοώ ότι το πρωί εχθές τους είχα δροσίσει ελαφρά.
Όταν αργότερα ανακάλυψα τη βαμβακάδα στη γειτόνισσα εχεβέρια, φοβήθηκα μήπως (έχει) μετακομίσει και τα πλάκωσα.
Και δεν κάνει τίποτα το φάρμακο?!!!
Τι κρίμα. Τζάμπα και βερεσέ διακινδυνεύω τα φυτά μου.

Βαμβακάδα ρίζας από τότε που έκοψα την τύρφη δεν έχω ξαναδεί.

Το Dursban είναι πανάκριβο βρε γμτ.
Δύσκολο να το αγοράσω με τέτοια οικονομική στενότητα.

( Παρεπιπτόντως και το confidor δεν είχε φθηνά )

Επίσης Furadan έχω ακόμη στη ντουλάπα.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 11 Nov 2013 20:40:34
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  22:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, το Dursban είναι η εμπορική ονομασία ενός σκευάσματος μίας συγκεκριμένης εταιρίας, η δραστική ουσία είναι Chlorpyrifos. Νομίζω είχαμε μία συζήτηση σχετική και είχαν αναφερθεί κάποιες εναλλακτικές.
Το Dursban είναι της Dow Agroscience, ενώ π.χ. το PYRIFOS με την ίδια δραστική ουσία είναι ελληνικό και μάλλον φθηνότερο.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  22:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα το θέμα, εάν θέλετε οτιδήποτε σχετικά με εντομοκτόνα να συνεχιστεί εκεί στο θέμα αυτό, ώστε να ανατρέχουμε εκεί όταν χρειαστεί
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1053
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2013 :  08:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Εύχομαι να πάνε όλα καλά...
Αλλά...πραγματικά είναι κάπως αργά για τέτοια ποτίσματα.

Εγώ τον περασμένο μήνα πότισα τελευταία φορά Ariocarpus, παχύφυτα διάφοροα (Haworthia, Gasteria κλπ), μερικές Mammillaria που ανθίζουν, Neoporteria, Notocactus, Cereus αλλά θέλει πραγματικά να βλέπουμε κάποιες μέρες μπροστά την πρόγνωση του καιρού κι όχι μόνο τη μέρα που ποτίζουμε, διαφορετικά, έχουν δεν έχουν λουλούδια/μπουμπούκια δεν ποτίζω.

Καλημέρα!

Βρέχει. Πάλι.
Τα κακτάκια στις ραφιέρες είναι σκεπασμένα αν και βρεγμένα, για να μη φάνε άλλη βροχή.
Αύριο που θα έχει βοριαδάκι θα βγάλω τα νάυλον.
Το ένα είναι διαφανές και το άλλο όχι. σκέφτομαι αν τα άφηνα μόνιμα?
Εννοώ τον χειμώνα. Αλλά πάλι όταν βγάζει ήλιο θα δημιουργούνται ζέστη και υδρατμοί οπότε όχι.

Η ραφιέρα που έχω στριμώξει τα παχύφυτα βρέχεται.
Δεν έχω άλλη λύση παρά να μεταφέρω μέσα κάποια λίγα που χρειάζονται να είναι τελείως στεγνά το χειμώνα.
Αλλά από την άλλη, Κάτι μπορεί να κάνω με τις πατέντες γιατί κι εγώ και τα φυτά μου έχουμε βαρεθεί τις μετακομίσεις.
Όμως τα παχύφυτα δεν είναι καλά εκεί.
Είναι πολύ στριμωγμένα.
Είναι μικρά γλαστράκια και τα μισά από αυτά δεν τα βλέπει ο ήλιος, οπότε κακό.
Δεν επισεκυάσαμε ακόμη τη ραφιέρα που μας χάρισαν για να τα αραιώσω.

Έβγαλα τις χαβόρθιες, τις γαστέριες και κάτι λίγες αλόες έξω εχθές μέσα σε καφσάκια για αν ποτιστούνε από τη βροχή.
Μια χαρά, πλύθηκαν κιόλας δείχνουν ανανεωμένες.

Με προβληματίζει το πότισμα που έκανα στις σταπέλιες.
Δεν στεγνώνουν. Ευτυχώς που δεν κάνει ζέστη, ωστόσο θεωρώ ότι ίσως κινδυνεύουν περισσότερο από τους κάκτους.
Μακάρι αν είχα στεγνό χώρο να τις αφήσω έξω όπως πέρυσι. Τους συμπεριφέρθηκα σαν να ήταν κάκτοι και τα πήγαν μια χαρά.
Σκέφτομαι ότι αν καταφέρουν να στεγνώσουν θα εφαρμόσω σε αυτές σχεδόν το ίδιο και ας είναι μέσα.
Εξάλλου η θερμοκρασία δεν θα έχει πολύ διαφορά με την έξω.
Από την άλλη ίσως να ζαρώσουν στο μεταξύ διάστημα.
Θα δω.
Ας ελπίσουμε πρώτα ότι δεν θα σαπίσουν και μετά βλέπουμε.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2013 :  17:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ουφ!
Μετά την πρωινή μπόρα, ήλιος και αεράκι.
Τι καλά!
Φυσικά δεν θα στεγνώνουν τόσο γρήγορα τα φυτά αλλά όλα καλά ελπίζω.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  07:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Εδώ είμαστε και πάλι!

Τα φυτά δεν έχουν στεγνώσει εντελώς ακόμη αλλά όλα καλά. Τη γλυτώσανε.
'Οποτε βρέχει τα σκεπάζω τα κακτάκια που είναι στις ραφιέρες. Τα υπόλοιπα παραμένουν εκτεθειμένα. Δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο.

Οι λίθωπες που επέζησαν από την καλοκαιρινή επέμβαση (λιγότεροι από τους μισούς) έχουν γίνει κυριολεκτικά τούμπανο. Σα μικροσκοπικά βαρελάκια. Πρώτοι φορά τόσο χοντρούληδες, κουκλάκια.
Τους μετακόμισα στη ραφιέρα των κάκτων για να μην βρέχονται όποτε βρέχει και να ξεχειμωνιάσουν παρέα. άνθισαν κάποιοι.

Με το gibbaeum τι να κάνω?
Και με τον πλειόσπιλο? Και τα δύο ξεκίνησαν να βγάζουν νέο φύλλο από μέσα.
Και οι δυο διντέρανθοι.
Τους τελευταίους τους έβαλα παρέα με τους λίθωπες και τους αφήνω εκεί.
Conophtymum master καμιά συμβουλή?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  07:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
μεταφορά και απάντηση από το θέμα http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1989

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Σε μια συζήτηση που είχα πρόσφατα με το Γιάννη μου είπε ότι οι gasteria & haworthia, είναι χειμερινής ανάπτυξης και αντέχουν ως 0 βαθμούς.
Στην περιοχή που μένω σχεδόν ποτέ δεν πέφτει η θερμοκρασία στους 0 βαθμούς.
Και αναρωτιέμαι μήπως κάνω λάθος που έχω τα φυτά μέσα?

Ναι! Πρέπει να μείνουν έξω! (ή έξω εσύ εννοείς στη βροχή εκτεθιμένα;) Πες στον άντρα σου (ή κάντο και μόνη σου), να προσαρμόσει ένα κομμάτι διαφανές νάϋλον επάνω από μια ραφιέρα ώστε να μη βρέχονται όταν βρέχει.
ή κάτι τέτοιο:
http://www.amazon.co.uk/Outdoor-Greenhouse-Cover-Steel-Frame/dp/B007XELMZ8/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1383805177&sr=8-10&keywords=greenhouse
Ή απλά μόνο το πάνω μέρος, μπορεί να γίνει με δύο κομμάτια ξύλο ή σιδερένιες βέργες (εννοώ το πλαίσιο) ώστε να μπορεί να στερεωθεί το νάυλον.

Αποψή μου είναι αυτό που σου είπα και πριν ότι, δηλαδή, κάποια μόνο είδη που αντέχουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες μπορούν να παραμείνουν και εκτεθειμένα στις βροχές/χιόνια του χειμώνα της Ελλάδας.
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να έχεις για όλα τα άλλα προστασία, γιατί το "χειμερινής ανάπτυξης" δε σημαίνει πάντα ότι αναπτύσσονται κανονικά στο δικό μας χειμώνα αλλά, συνήθως, σε μία άνοιξη του ν. ημισφαιρίου...

Καλημέρα!

Ναι, αυτό για το όλα έξω το ξέρω. Το έχω καταλάβει πλέον.
Πέρα από τις δεκάδες σχετικές συμβουλές, το έχω πλέον διαπιστώσει σε όλα τα φυτά. Είναι πιο υγιή, πιο εύρωστα, πιο όμορφα όσα μεγαλώνουν έξω. Απόλυτο δίκιο.

Αλλά όσα βγουν τώρα θα είναι εκτεθειμένα. Δεν γίνεται τώρα κάτι από ότι βλέπω.

Δεδομένων και κάποιων σχολίων του Χρήστου και του Κώστα ( τους αναφέρω γιατί είναι έμπειροι καλλιεργητές )

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1999

σχετικά με τις χαβόρθιες και με το νερό που πρέπει να δέχονται, αποφάσισα να τις αφήσω στην ησυχία τους.
Στη τζαμαρία μου δηλαδή. Προς το παρόν.
Γιατί εκτός από το νερό της βροχής κάποια φυτά θέλουν και προστασία από τον έντονο ήλιο.

Αν βγάλω έξω τις γαστέριες, χαβόρθιες και τις σκεπάζω με νάυλον, θα περάσουν έναν ωραίο και υγιεινό χειμώνα αλλά όταν έρθει το καλοκαίρι θα ξεροψηθούν σαν παϊδάκια, οπότε πάμε μακρυά (σκέπαστρα κτλ).

mavirenes

Edited by - mavirenes on 16 Nov 2013 07:52:22
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2013 :  10:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
χρόνια πολλά!

Βραχήκανε όλα τα κακτάκια μου.

Πήρε ο αέρας τα νάυλον και βρεχόντουσαν όλη νύχτα.
Τα σκέπασα το πρωί για να μην πάρουνε άλλο νερό.
Είμαι απελπισμένη.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2013 :  15:55:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αχ!Βρε Ειρηνούλα μου τι έπαθες?
Τώρα λες να σαπίσουν?'ή είναι λίγο πιο μεγάλα και δεν έχουν τόσο ανάγκη?
Δεν τα είχες στερεώσει τα νάυλον?Εγω μερικά φαντάσου τα έχω καρφωμένα.
Λυπάμαι ρε κοριτσάρα,ειλικρινά.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2013 :  16:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
to πιο πιθανο ειναι να μην παθουν τιποτα....τα δικα μου χρονια τωρα τρωνε χειμωνιατικες βροχες αναλιγα με το απο που φυσαει....χανω κανενα φυτο που και που....αλλα μερικες φορες χανω και φυτα που εμειναν στεγνα...

και εκτος θεματος

αφου θες να μετρησουμε τη γκαντεμια μας.....τα χριστουγγενα...1.30 μετα τα μεσανυχτα ....καθομουν ..(που αλλου??) στον υπολογιστη....ακουσα ενα "ξερο" κρακ πισω απο την πλατη μου.....κοιταξα δεν ειδα τιποτα..υπολογισα οτι ακουστηκε απο καμια σωληνα της κουζινας η καποιο πορτακι της ντουλαπας ....μετα απο λιγο επεσα για υπνο......στις 4..με ξυπνησε ο.......παφλασμος -απο καθαρο τρεχουμενο νερακι...- που εκανε το φιλτρο του ενυδρειου.....πεταχτηκα και ειδα μια πανεμορφη ρωγμη.....και 30-40 λιτρα νερο στο πατωμα........ειχε σπασει η προσοψη του ενυδρειου..............ακομα τρεχω...!!!!!!!!!!!!!!

υγ αλλα αφου δεν επεσαν και τα 100 λιτρα στο πατωμα....ειμαι τυχερος....
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2013 :  17:35:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, χρόνια πολλά!

Το ίδιο συνέβη με αρκετούς από τους δικούς μου κάκτους. Η βροχή έπεφτε κάποια στιγμή με τέτοιο τρόπο, ώστε το μπαλκόνι δεν παρείχε καμμιά προστασία.
Μην ανησυχείς. Τίποτα κακό δε θα συμβεί στους κάκτους σου. Με μιά φορά στο τόσο? Σιγά...
Οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, παγετός δεν προβλέπεται, μερικοί κάκτοι(ιδιαίτερα της νότιας Αμερικής) και παχύφυτα, ίσως και να απόλαυσαν το καθαρό νερό της βροχής(το μόνο με το κατάλληλο ph γι' αυτά, μην το ξεχνάμε)!

Μην ανησυχείς!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.53 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000