ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2012 :  20:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

και μια που τ αναφεραμε.......ΠΡΟΣΟΧΗ απο που αγοραζουμε φυτα....

ο καθε πικραμενος που εχει λιγο χωρο εριξε 10 σπορους και εγινε μεγαλο καλλιεργητης και "εμπορος" .....και πουλαει οτι νανε...

άσε Κώστα το έμαθα πολύ καλά αυτό φέτος, έδωσα ένα σκασμό λεφτά ( τα τελευταία ) σε αυτόν τον Τσέχο και θες να δεις τι μου έστειλε για φυτά? όλα αρίζωτα μοσχεύματα ή και σε κάποιες περιπτώσεις φύλλα τα οποία πλήρωσα ως φυτά, την πάτησα σαν βλάκας
αυτού ήταν τα περισσότερα που χάλασαν

ιδού μερικές φωτογραφίες για να πάρεις μια γεύση...και αυτές αφού τα έχω φυτέψει είναι ίσως ένα μήνα μετά την παραλαβή τους

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Nov 2012 :  10:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ακριβως ετσι..!! μακρια απο "φυτωρια" που πουλανε αυτα τα "σπανια" "αποκαιδια"...σε τιμες προσιτες..
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Nov 2012 :  19:16:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Καλή μου Ειρήνη, λυπήθηκα πολύ γιά τις απώλειές σου και κυρίως γιατί διέκρινα μιά απογοήτευση στα λόγια σου, πού ελπίζω να μη φανέρωναν παραίτηση!!!
Η έκφραση και η ομώνυμη ταινία "επίμονος κηπουρός" δεν είναι τυχαία...

Δε σου έγραψα προηγούμενα, γιατί αφενός δε γνωρίζω καθόλου τα συγκεκριμένα παχύφυτα(ως άνθρωπος των κάκτων), αφετέρου ο Κώστας, πού είναι άριστος γνώστης τους, σου έδωσε συμβουλές, στις οποίες δε μπορεί κανείς να προσθέσει κάτι.

Απλά, όσον αφορά τις παραγγελίες απ' έξω και γενικά την ανάπτυξη της συλλογής σου, έχε υπομονή και μην κάνεις μεγάλες παραγγελίες, άν δεν έχεις την "έξωθεν καλή μαρτυρία".
Άν δεν είσαι σίγουρη γιά το φυτωριούχο δοκίμασέ τον με μία μικρή παραγγελία και άν μείνεις ικανοποιημένη, παραγγέλνεις ξανά, άν όχι ...black list!!!

Δεν είναι σύμπτωση ότι κάποια φυτώρια, όπως ο Ούχλιγκ, το Χάαγκε και ο Μπλάπ στη Γερμανία, ο Ρούντολφ Κράιτσα(ο δεύτερος από τη λίστα της Φωτεινής) και ο Χάγεκ στην Τσεχία, ο κάκτους μπίζ άρτ στην Ιταλία, γιά να αναφέρω τυχαία μερικούς, στέλνουν πάντα καλά και δυνατά φυτά. Η καλή φήμη δεν είναι τυχαία και αποκτάται δύσκολα...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  10:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

quote:

και μια που τ αναφεραμε.......ΠΡΟΣΟΧΗ απο που αγοραζουμε φυτα....

ο καθε πικραμενος που εχει λιγο χωρο εριξε 10 σπορους και εγινε μεγαλο καλλιεργητης και "εμπορος" .....και πουλαει οτι νανε...

άσε Κώστα το έμαθα πολύ καλά αυτό φέτος, έδωσα ένα σκασμό λεφτά ( τα τελευταία ) σε αυτόν τον Τσέχο και θες να δεις τι μου έστειλε για φυτά? όλα αρίζωτα μοσχεύματα ή και σε κάποιες περιπτώσεις φύλλα τα οποία πλήρωσα ως φυτά, την πάτησα σαν βλάκας
αυτού ήταν τα περισσότερα που χάλασαν

Ειρήνη κρίμα για τα χρήματα και τα φυτά....
Ποιος είναι αυτός ο Τσέχος, νομίζω είναι σημαντικό να βάλουμε....αστερίσκο προς αποφυγήν στη λίστα με τα online καταστηματα που έχουμε.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  12:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
μήπως είναι Σλοβένος? θα σε γελάσω

http://sukulenty-bogoflor.eshop-zdarma.cz/index.php?c=lang&lang=en

Μήν παρασυρθείτε! Εγώ νόμιζα ότι αγοράζω τα εικονιζόμενα φυτά.
Εκείνος μου έστειλε μοσχεύματα και φύλλα από τα εικονιζόμενα φυτά.

(Ρε λες να ανοίξω κι εγώ κανένα e-shop να πουλάω φύλλα?)

Μετά από πολλά μυνήματα αφού είχα παραλάβει τα μοσχεύματα και τα φύλλα που μου έστειλε κι αφού του είχα στείλει 70Ε μου ζήτησε κι άλλα 8Ε από πάνω χώρια που δεν μου έστειλε ότι του είχα ζητήσει.

Προσπάθησα να μην έρθω σε οριστική ρήξη μαζί του, ωστόσο δεν παραδέχθηκε στο ελάχιστο ότι με ξεγέλασε ουσιαστικά και κατέληξε αφού μιλήσαμε εκτενώς, να δείξει και σχετικά ανθελληνικά αισθήματα του τύπου εσείς οι Έλληνες καλοπερνάτε ενώ εμείς υποφέρουμε...

Δεν ξέρω αν σε άλλους έχει στείλει καλύτερα φυτά.
Δεν ξέρω αν επηρεασμένος από τον γενικό ανθελληνικό κύμα της Ευρώπης σκέφτηκε ότι πρέπει να τα φάει από κάποιον καλοπερασάκια Έλληνα.
Πάντως μου είπε ότι έχει το φυτώριο χρόνια και κανείς ποτέ δεν του παραπονέθηκε.

Η ουσία είναι ότι δεν ζει σχεδόν ούτε ένα από αυτά που μου έστειλε.
Ανδρόμισχοι και κρασσούλες κυρίως, και κάποιες εχεβέριες τόσο κούτσικες όσο το κεφάλι της πινέζας.

Τα υπόλοιπα ήταν από άλλες αγορές.
Οι κακοί μου χειρισμοί φυσικά τα αποτελείωσαν.

Καλέ μου Χρήστο σε ευχαριστώ!
Μετά από τόσα παθήματα! μυαλό δεν βάζω
Ίσως τουλάχιστον λόγω ελλείψεως χρημάτων να σταματήσω να είμαι τόσο ανυπόμονη και παρορμητική με την καλλιέργεια των φυτών μου.

Όχι δεν παραιτούμαι, απλώς λυπάμαι πολύ που δεν διέθεσα σωστά τα χρήματά μου και δεν θα μπορέσω να ξαναγοράσω φυτά.

Με τους κάκτους σκέφτομαι να προσπαθήσω με σοβαρότητα τη σπορά φέτος.
Είναι ο μόνος ανέξοδος σχετικά τρόπος αν και θέλει σύστημα και υπομονή.
Κύττα που η καλλιέργεια των κάκτων μετατράπηκε σε...ασκήσεις συμπεριφοράς!!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Nov 2012 12:06:37
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  13:42:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι ολοι στην αρχη καναμε τετοια λαθη.Θυμαμαι με ποσο χαρα αγορασα τον πρωτο μου μεγαλο F.pilosus ο οποιος επεζησε 3 μηνες!!! Πολλα απο τα πρωτα κακτακια που αγορασα δεν ριζωσαν και σαπισαν.Το ιδιο με τις σπορες. τα πρωτα σποροφυτα μετα απο 2 χρονια πεθαναν στην μεταφυτευση.Ακομη και φετως ειχα αρκετες απωλειες γιατι περισυ μετεφερα ενα αριθμο κακτων στο σπιτι στο κτημα οπου εμειναν στο εσωτερικο με χαμηλες σταθερες θερμοκρασιες συνθηκες εντελως διαφορετικες απο το σκεπασμενο μπαλκονι οπου την ημερα κατω απο το πλαστικο ξεπερναμε τους 15 βαθμους.Ακομη και φετως παραποτισα τα σποροφυτα F.acanthodes +τετρανυχος+ εγκαυματα + σκουλικι και αντιο...αντιθετα απο καποια αλλα που ηταν πιο ανθεκτικα.Νομιζω οτι μπορεις να ξεκινησεις με τα αστροφυτα , ειμαι σιγουρος οτι ο χρηστος και ο κωστας εχουν σπορους(εγω φετως δεν εχω γιατι ημουν στο κτημα και δεν μπορουσα να τα γονιμοποιησω) και εγω σου ετοιμαζω καποια σποροφυτα τα οποια μεγαλωνουν μες στον νοεμβρη και ελπιζω να μην τα χαλασω ποτιζοντας τα
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  14:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ ρε παιδιά!
Νά σαι καλά Αριστοτέλη μου που με σκέφτηκες.
Χίλια ευχαριστώ.
Θησαυροί!

Και ο Χρήστος μου έστειλε πάλι φυτάκια!

Σε ευχαριστώ Χρήστο μου από εδώ και θέλω ξανά να πω ότι εσύ είσαι η αιτία της αυξανόμενης αγάπης μου γιαυτήν την κατηγορία φυτών παρά τις απώλειες (και τις βλακείες μου) και της επαφής μου με την ΕΕΚΑΠ και τα μέλη της

Σε ευχαριστώ από καρδιάς
mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Nov 2012 15:07:39
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Dec 2012 :  08:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τον τελευταίο καιρό επηρεασμένη πολύ από τα σχόλια του Κώστα τα οποία και παραθέτω και για όλους όσοι πιστεύουν ότι τους αφορά, μαθαίνω ξανά την αλφαβήτα, ή ίσως όχι ξανά, απλά την μαθαίνω...

Γιαυτό και βλέπετε στα προφίλ φυτών πληροφορίες πχ για τη φροντίδα της εχεβέριας.

Πρέπει να πάω βήμα βήμα και να μάθω και να δοκιμάσω και να καταφέρω να μεγαλώνω τα φυτά που αγοράζω κι όχι να καταλήγουν στα σκουπίδια.
Εξάλλου τό εχω πει πολλές φορές πια, πάνε οι καιροί που μπορούσα να αγοράζω με άνεση.

Ελπίζω να τα καταφέρω σιγά σιγά.
Παθαίνω και διάφορα.

Πχ έβγαλα με οδοντογύφίδα τους σπόρους της πεκτινιφέρα και περιμένω τώρα πότε θα με αποχαιρετήσει.
Έβγαλα έξω τα σπορόφυτα ανάμεσα στα κακτάκια και μια βραδυά με θύελλα τα σκέπασα με μια νάυλον κουρτίνα μπάνιου και από το κούνα κούνα ο αέρας μου τα αποκεφάλισε...
Έχουν πιάσει βροχές και κρύα και ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η βεράντα (γιατί τύχανε άλλα ενδιάμεσα) και δεν έχω που να βάλω τους κάκτους μου να μην βρέχονται.
Κάποιους τους έβαλα μέσα προσωρινά πάντα σε χώρο χωρίς θέρμανση και εμ πολύ φως αλλά με φρίκη διαπιστώνω ότι το χώμα είναι ακόμη υγρό.
Και είναι δύσκολο το μέσα έξω τόσοι κάκτοι για να στεγνώσουνε όταν έχει ήλιο και βοριά.

Τέλος πάντων θα δούμε.
Καλό ΠΣΚ σε όλους!

quote:

apo οτι διαβασα μεχρι τωρα...για την "κακοτυχια" που σε "δερνει"
παρατηρησα (λιγα) πραγματα και θα στα πω....

οπως σου ειπαν καπου πιο πανω τα φυτα δεν πρεπει να τα υπερφροντιζουμε... ασχετα αν τα αγοραζουμε ακριβα η τα βλεπουμε σαν καποια σπανια διαμαντια της φυσης.....στον "τοπο τους" δεν ειναι τιποτα αλλο παρα αγριοχορτα....ισως μερικα και ζιζανια...

απο ολον αυτον τον καταλογο φροντισες να μαθεις ;; ποια ειναι καλοκαιρινης και ποια χειμερινης αναπτυξης;;; εμαθες αν πχ η κρασουλες που αγορασες ΔΕΝ θελουν ποτισμα στα μεσα του καλοκαιριου με την πολυ ζεστη;; οτι τα κονοφυτα ειδικα τα μικρα τα κραταμε μακρια απο τσ ακτινες του ηλιου το καλοκαιρι και οτι τα ψεκαζουμε που και που παντα βραδυ;; ποιος σου ειπε οτι η ΑΠΟΛΥΤΗ ξηρασια κανει καλο ..ειδικα στα παχυφυτα;; κλπ κλπ κλπ....
αν η απαντηση ειναι ναι...δηλ οτι φροντισες να μαθεις απο πριν δηλ...απο που;; απο το ιντερνεt;; δηλ πηρες πληροφορια απο εναν π.χ γερμανο;;; που εχει 5ωρες ηλιο και οταν εχει 24 βαθμους θεωρει οτι θα πεθανει απο τον καυσωνα;;; η απο εναν αγγλο που εχει ρευματισμους απο την υγρασια πριν ακομα γεννηθει;;;;
-Μια και σε εβαλα "κατω" τωρα και σου κανω "κριτικη" θα σου πω που εντοπιζω εγω τα "σφαλματα" σου..
υπερπροστασια των φυτων...δηλ δεν τα παμε μεσα εξω...ουτε τα μετακινουμε καθε μια ωρα που αλλαζει θεση ο ηλιος....
πρεπει να μαθουμε πριν παρουμε το οποιο φυτο αν εχουμε τον καταλληλο χωρο και αν η περιοχη μας ειναι καταλληλη δηλ αν καποιος ζει στην αλεξ\πολη...δεν μπορει να εχει εφορβιες και αλοες εκτεθειμενες ...κλπ κλπ
και μιας και θα μου πεις οτι ρωτησα και εδω στο φορουμ η στο συλλογο για την φροντιδα...πρεπει να σου πω οτι το ιδιο φυτο στον δικο μου κηπο θελει διαφορετικη φροντιδα απο οτι στον δικο σου..........και αυτο "παιζει" απο γειτονια σε γειτονια οχι μονο σε μακρινες μεταξυ τους περιοχες....τωρα θα μου πεις ΠΩΣ μπορεις να μαθεις για τον δικο σου χωρο;;;;;
υπαρχει ΜΟΝΟ ενας τροπος..και ειναι αυτο που τονιζω ..και επιμενω σε ολους οσους ξεκινανε αυτο το "σπορ"....
Κανονας 1) το πρωτο που πρεπει να μαθουμε ειναι και το κυριοτερο.......ΔΕΝ βιαζομαστε....δηλ...η συλλογες που βλεπουμε και εδω και στης εκθεσεις και στο ιντερνετκλπ εκαναν παρα πολλα χρονια να στηθουν....με πολυ κοπο..με αποτυχιες μερικες φορες και με πολυ χρημα ειναι σιγουρο οτι κανεις δεν εστειλε λεφτα σε εναν εμπορο ..ελαβε μια κουτα με 200 φυτα ..τα εβαλε σε γλαστρες συμφωνα με της οδηγιες χρησης...και απο τοτε εχει μια πλουσια συλλογη που τη θαυμαζουν ολοι....
οπως σχεδον σε ολα στη ζωη μας και αυτο να παει βημα -βημα δηλ δεν κανουμε μια παραγγελια με 20 κρασουλες 20 πλειοσπιλου 20 λιθοπες.κλπκλπ αγοραζουμε απο 1-2 και ΟΤΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ να τα "κουμανταρουμε" τοτε παμε παρακατω πρεπει να παμε την Α.Β απο την αρχη...οποιος παει Α.Ω ειναι χαμενος απο χερι (και δυστυχως αυτο το βλεπω συχνα)
ΥΠΟΜΟΝΗ και ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ειναι τα βασικα που πρεπι να μαθει οποιος θελει να ασχοληθει με το ευγενες αυτο σπορ...ΜΟΝΟ ετσι θα μαθει και για τα χωματα ..και για τα ποτισματα και οτι αλλο πρεπει να ξερει για να εχει μια καλη εως πολυ καλη συλλογη οι "βιαστικοι" τυποι που αγορασαν δυο κακτακια απο μια εκθεση για να διακοσμησουν το γραφειο τους!!!! και ξαφνικα ανακαλυψαν οτι υπαρχει και ο "κοσμος" των κακτων και των παχυφυτων και εσπευσαν να αγορασουν οτι υπαρχει και δεν υπαρχει..(ο καθε ενας για δικους του λογους)...ειναι καταδικασμενοι στην αποτυχια γιατι δεν θα τα καταφερουν με την πρωτη (σιγουρα)και η θα βαρεθουν και θα τα παρατησουν η θα πρεπει να τα ξανα αποκτησουν με οτι αυτο συνεπαγεται...
τα παραπανω ...μαλον τα εγραψα με αφορμη εσενα και οχι μονο για εσενα....μη με αρχισεις και εμενα στις

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2012 :  08:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αυτή η αναζήτηση που κάνεις Ειρήνη είναι πολύ χρήσιμη. Κι εγώ στην αρχή διάβαζα πολύ (ακόμη και τώρα όταν βρω χρόνο, γιατί δεν είναι δυνατόν να θυμόμαστε τα πάντα, με κάτι που κάνουμε καιρό να ασχοληθούμε - κάποιο γένος, είδος κλπ. - ξεχνάμε εύκολα πληροφορίες). Ακολουθούσα οδηγούς κυρίως για το πότισμα, πότε ξεκινάμε, πότε σταματάμε κλπ. Και πολύ καλό αυτό που κάνεις και τα καταγράφεις, κι εγώ έχω μετανιώσει που δεν έχω κρατήσει στο παρελθόν πληροφορίες που έκανα πολύ για να τις βρω.

Για τη δική σου συλλογή νομίζω ότι πέρα απ' αυτό είναι σημαντικό να προσφέρεις κάποιες σταθερές συνθήκες, αυτό που ξαναείπαμε, βέβαια, όχι μέσα-έξω, όχι απότομες αλλαγές. Τα δικά μου βρίσκονται πάντα στην ίδια θέση, αλλάζουν μόνο όταν πρέπει και τότε μπαίνουν σε ανάλογη θέση ή σταδιακά προσαρμόζονται αλλού. Μέσα στο σπίτι....ΤΙΠΟΤΑ. Δεν είναι για κάκτους και παχύφυτα, εκτός απ' το χειμώνα σε κάποιο ηλιόλουστο χώρο κι αυτό μόνο για κάποια φυτά όχι όλα. Με τη βεράντα...σε καταλαβαίνω, κι εγώ περνάω τα ίδια, κάναμε κάποιες δουλειές τους προηγούμενους μήνες κι ακόμη δεν έχει συμμαζευτεί. Μας χάλασε και μια τέντα με τον αέρα........ κι απέκτησα και νέα προβλήματα. Να σου πω πως τα αντιμετωπίζω: μέχρι να λυθούν οριστικά και να τακτοποιηθούν όπως πρέπει... ρίχνω επάνω τους κομμάτια νάυλον, απ' αυτά τα διαφανή που έφτιαχνα θερμοκηπιάκια άλλες χρονιές, όταν βρέχει.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2012 :  09:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα καλή μου Φωτεινή!

Ελπίζω οι πιο έμπειροι να διορθώσουν τα γραφόμενά μου, στους οδηγούς καλλιέργειας που έχω ξεκινήσει και γράφω στο φόρουμ, γιατί δεν θα ήθελα να πάρω κανέναν στο λαιμό μου.
Η πρόθεσή μου είναι να μοιραστώ αυτά που κάνω ώρες να βρω, και να τα παραθέσω και στα ελληνικά, για όποιον τα χρειαστεί.
Σκέφτηκα ότι όποτε χρειάζομαι να βρω κάτι, να ανατρέχω σε αυτά που έχω γράψει η ίδια στο φόρουμ για γρήγορη εύρεση και όχι σε όλα τα links ξανά μανά.
Γιαυτό και παρακαλώ θερμά να ρίχνετε ένα μάτι στα θέματα που ανεβάζω και να προσθέτετε ή να διορθώνετε.

Αναφορικά στη μόνιμη θέση των φυτών εκτιμώ ότι θα την έχουν πλέον στις αρχές της Άνοιξης.
Δυστυχώς τύχανε κάποιες αναποδιές σε συγγενικά μου πρόσωπα με συνέπεια να καθυστερήσουν πολύ όλα και φυσικά ο καιρός που φυσιολογικά βρέχει κτλ.
Έχω μια βεράντα γεμάτη με μπάζα και οικοδομικά υλικά για να καταλάβεις και έρχονται και Χριστούγεννα και είναι το σπίτι μου γεμάτο χώματα γιατί αναγκαστικά περνάμε από εκεί.
Τα καημένα τα φυτά μου εμποδίζανε το μάστορα
ωχ άστα βράστα...
Ελπίζω να αντέξουνε όλες αυτές τις μετακομίσεις όπως ελπίζω ότι αρχές της άνοιξης θα έχουν την οριστική τους θέση.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2012 :  10:50:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και εγω πιστευω οτι πρωτα πρεπει να δημιουργησουμε σταθερες συνθηκες .Στα φυτα που πηγα στο κτημα ειχα τρομερες απωλειες αλλα απο εγκαυματα αλλα απο σαπισμα γιατι αναγκαστικα τα μετακινουσα λογω εργων.Ενδεικτικα ολα τα σποροφυτα 2 ετων αγαβης που μεταφυτευσα απεβιωσαν, αντιθετα αυτες που εμειναν στο αρχικο σπορειο πηγαν πολυ καλα.ακομη και καποιοι φεροκακτοι επαθαν εγκαυματα,αντιθετως στην θεσσαλονικη τα παν περιφημα γιατι εχουν σταθερη θεση.Χαρακτηριστικη περιπτωση οι αγαβες agave victoria reginae, ολες σε γλαστρακια με το ιδιο χωμα.Αυτες που ηταν ακουμπισμενες στο χωμα(δηλ με πολυ υγρασια)και αναμεσα σε χορτα και 40 βαθμους το καλοκαιρι και υπερποτισμενες σαπισαν, οι αλλες στο περβαζι του παραθυρου τα πηγαν μια χαρα
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Dec 2012 :  16:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2012 :  00:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Μπράβο Ειρήνη, άργησες αλλά πολύ όμορφο!
Μου άρεσε και στο επάνω ράφι που οι "ψηλοί" έχουν και προστατευτική μπάρα!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2013 :  10:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
λοιπόν καλημέρα!
για να μην...χάσω τη μπάλα, να προσπαθήσω για άλλη μια φορά να κρατήσω ένα ημερολόγιο σχετικό με τις ενασχολήσεις μου με τα φυτάκια μου

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2013 :  10:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
έχουμε και λέμε

ΣΠΟΡΕΣ

16/2/13
VARIUS MIX

4/3/13

AYLOSTERA SPEGAZZINIANA
PARODIA TUREKEKIANA
PARODIA HIGUERITAS-ATROVIRIDIS-NIVOSA
AYLOSTERA KIESLINGII
AYLOSTERA GLOBULOSA
ESCOBARIA WERDER. SSP UNGUISPINA
TURBINICARPUS MIX
WIGGINSIA MIX
LOPHOPHORA MIX
FEROCACTUS GRACILIS
MAMMILLARIA QUELZOWIANA CV ROBUSTIOR

6/3/13
astrophytum mix
astrophytum super cabuto (Χρήστος)
aylostera cyanensis
aylostera cajasensis
aylostera flavistyla
aylostera pulvinata
escobaria sp MK33.129
ECHINOPSIS CINNABARINA
ECHINOPSIS LEUCANTHA RUBRIFLORA
REBUTIA MAMMILOSA AUSTRALIS

22/3/13
LOBIVIA FAMATIMENSIS
LOBIVIA SALTENSIS NEALEANA
ASTROPHYTUM ASTERIAS KOI AKAI SAKU
ECHINECEREUS MIX
ACANTHOCALYCIUM VIOLACEUM
THELOCACTUS MIX
ECHINOFOSSULOCACTUS MIX
MAMMILLARIA BOOLII
NOTOCACTUS MIX
GYMNOCALYCIUM MONVILLEI

3/4/13

aylostera muscula
mediolobivia super mixture
lobivia schieliana
parodia sanguiniflora
bolivicereus samaipatanus
rebutia krainziana yellow flowered
echinocereus dasyacanthus
eriosyce kp780
eriosyce kp711
eriosyce kbc940

4/4/13
DORSTENIA FOETIDA
SENECIO ROYLEANUS

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2013 :  10:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
20/3/13
ψεκασμα και ελαφρια ύγρανση του χώματος των κάκτων με νεοτοψίν
27/3/13
πρώτο πότισμα κάκτων
4/4/13
δεύτερο πότισμα κάκτων
5/4/13
προληπτικό ψέκασμα στους κάκτους και στις σταπέλιες με echo

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2013 :  20:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
5/4/13
παρέλαβα κακτάκια και τα φύτεψα
(ευτυχώς που πρόλαβα και έκανα την αγορά προ απόλυσης και προ διάρηξης, και ευτυχώς που είχα εξοικονομήσει λίγα χρήματα εδώ και μήνες γιαυτό αλλιώς η αγορά από adaria θα παρέμενε επ αόριστον άπιαστο όνειρο)

6/4/13
ψέκασα επιφανειακά τα γλαστράκια με νεράκι

6/4/13
πότισα και λίπανα ελαφρά τις γαστέριες και τις χαβόρθιες

6/4/13
φύτεψα μοσχεύματα rebutia και τα συναφή, ας είναι καλά ο Σουηδός φίλος μου, (πως θα τα γλυτώσω από τον τετράνυχο φέτος?)ψέκασα επιφανειακά το χώμα τους πολύ ελαφρά, είναι γεμάτα μπουμπούκια, πόσο θέλω να ριζώσουν!

7/4/13

συννεφιά και βροχή
καλό για την προσαρμογή των νεοαφιχθέντων
τα έβγαλα έξω, σε μέρος που δεν βρέχονται

mavirenes

Edited by - mavirenes on 07 Apr 2013 20:18:41
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2013 :  10:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
11/4/13
πότισα και λίπανα κάκτους και παχύφυτα βεράντας

αναφορικά στη λίπανση εκκρεμούν

οι κάκτοι στις ραφιέρες (μικροί - μεγάλοι)
τους οποίους προτίθεμαι να ξαναποτίσω σύντομα

και τα παχύφυτα που ακόμη δεν έχουν βρει τη θέση τους έξω από το σπίτι

έχω ήδη ανησυχία στους χειρισμούς ποτίσματος για τα νεοαφιχθέντα
που βρίσκονται έξω με εξαίρεση τις sulco που κάνουν παρέα με τα μοσχεύματα, πρέπει το συντομότερο να βρω ένα μέρος έξω που να μην τις τρελαίνει ο ήλιος και να τις μετακομίσω,

αμ οι λίθωπες! κάποιοι από αυτούς ολοκλήρωσαν την μεταμόρφωση και πρέπει να μεταφερθούν επίσης, αχ θέλω κι άλλες ραφιέρες

το αυτό και για τα μοσχεύματα- φυτά rebutia των οποίων το χώμα ψέκασα ελαφρά με νεράκι σήμερα 11/4/13

mavirenes

Edited by - mavirenes on 11 Apr 2013 10:06:25
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2013 :  10:40:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, μόλις διάβασα όλες τις ταλαιπωρίες σου και σε θαύμασα για την υπομονή σου!!!!!
εγώ έχω καμιά 30αριά κάκτους-παχύφυτα και 1 γλαστρούλα με λιθοποειδή εδώ και 2-3 χρόνια και το μόνο που έκανα πρόσφατα ήταν να τα βγάλω όλα φωτογραφίες για να μάθω κάποια στιγμή τα ονόματά τους και να δω την εξέλιξή τους στο μέλλον....
σχετικά με την περιποίησή τους Ειρήνη, ακολούθησα τον τελείως αντίθετο δρόμο από εσένα: αγοράζω κάποιον κάκτο εάν μου κάνει εντύπωση στο φυτώριο, τον μεταφυτεύω με χώμα του Πουλημένου (χωρίς μείγματα και μαντζούνια και τον αραδιάζω στο τραπέζι των κάκτων, το οποίο βρίσκεται έξω από το σπίτι σε ανατολικό σημείο και το βλέπει ο ήλιος από το πρωί μέχρι περίπου τις 2-3 το μεσημέρι....
το χειμώνα (για να μη μου μουλιάσουν) μεταφέρω όλη την προίκα σε άλλο τραπέζι παραδίπλα, το οποίο όμως έχει μπαλκόνι από πάνω και προστατεύει από βροχή...
το μόνο που έκανα extra τον χειμώνα ήταν να σκεπάσω με πλαστική σακούλα τους λίθοπες για 1-2 μέρες που έκανε ψοφόκρυο....κατά τα λοιπά, τα πότιζα όλα αραιά και που (χωρίς πρόγραμμα)...
τον υπόλοιπο χρόνο, τα ποτίζω όποτε μου κατέβει, συνήθως 1 φορά την εβδομάδα ή λίγο πιο αραιά...
το περίεργο είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα, που τα ξέπλυνα όλα από τη γύρη και τα πότισα να ξεδιψάσουν, ανακάλυψα ότι μεγαλώνουν ωραία και μάλιστα 2 κάκτοι ετοιμάζουν και λουλουδάκια
βέβαια, αφού σας βρήκα εδώ, θα διαβάσω για να μάθω κάνα μυστικό

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2013 :  07:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
12/4/13
τρίτο πότισμα και λίπανση κάκτων στις ραφιέρες

πρώτο πότισμα νεοφερμένων ( ο Θεός βοηθός )

εκρεμμεί λίπανση στις ραφιέρες μέσα

mavirenes

Edited by - mavirenes on 12 Apr 2013 07:51:45
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2013 :  08:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από alphaeugenia

Ειρήνη, μόλις διάβασα όλες τις ταλαιπωρίες σου και σε θαύμασα για την υπομονή σου!!!!!
εγώ έχω καμιά 30αριά κάκτους-παχύφυτα και 1 γλαστρούλα με λιθοποειδή εδώ και 2-3 χρόνια και το μόνο που έκανα πρόσφατα ήταν να τα βγάλω όλα φωτογραφίες για να μάθω κάποια στιγμή τα ονόματά τους και να δω την εξέλιξή τους στο μέλλον....
σχετικά με την περιποίησή τους Ειρήνη, ακολούθησα τον τελείως αντίθετο δρόμο από εσένα: αγοράζω κάποιον κάκτο εάν μου κάνει εντύπωση στο φυτώριο, τον μεταφυτεύω με χώμα του Πουλημένου (χωρίς μείγματα και μαντζούνια και τον αραδιάζω στο τραπέζι των κάκτων, το οποίο βρίσκεται έξω από το σπίτι σε ανατολικό σημείο και το βλέπει ο ήλιος από το πρωί μέχρι περίπου τις 2-3 το μεσημέρι....
το χειμώνα (για να μη μου μουλιάσουν) μεταφέρω όλη την προίκα σε άλλο τραπέζι παραδίπλα, το οποίο όμως έχει μπαλκόνι από πάνω και προστατεύει από βροχή...
το μόνο που έκανα extra τον χειμώνα ήταν να σκεπάσω με πλαστική σακούλα τους λίθοπες για 1-2 μέρες που έκανε ψοφόκρυο....κατά τα λοιπά, τα πότιζα όλα αραιά και που (χωρίς πρόγραμμα)...
τον υπόλοιπο χρόνο, τα ποτίζω όποτε μου κατέβει, συνήθως 1 φορά την εβδομάδα ή λίγο πιο αραιά...
το περίεργο είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα, που τα ξέπλυνα όλα από τη γύρη και τα πότισα να ξεδιψάσουν, ανακάλυψα ότι μεγαλώνουν ωραία και μάλιστα 2 κάκτοι ετοιμάζουν και λουλουδάκια
βέβαια, αφού σας βρήκα εδώ, θα διαβάσω για να μάθω κάνα μυστικό

Think Pink!

Καλημέρα Ευγενία! και έστω και από εδώ!

Εύχομαι η Θεά Τύχη των κάκτων να συνεχίσει να βρίσκεται μαζί σου επ΄άπειρον όσο και μαζί μου.

Το ημερολόγιο αυτό το κρατώ όχι για να προτείνω μέθοδο καλλιέργειας.
Κατάλληλες γιαυτό είναι οι σημειώσεις του συστηματικού και εξαιρετικού καλλιεργητή Cacticholic στην ίδια ενότητα.

Το ημερολόγιο αυτό είναι για να θυμάμαι τι κάνω ( για όσο θυμάμαι να το διατηρώ) και για να παραδειγματίζονται οι άλλοι από τις βλακείες μου που κάνω κατά καιρούς ως παραδείγματα προς αποφυγήν.και για να καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι ότι...πάντα υπάρχουν και χειρότερα

Όσον αφορά στα δικά σου φυτά, εσύ είσαι η μαμά τους και ξέρεις καλύτερα τα παιδάκια σου και τον τρόπο που θα τα μεγαλώσεις, έχει ειπωθεί πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ ότι η εμπειρία και η παρατήρηση όπως και οι ειδικές συνθήκες στο ...μπαλκόνι του καθενός μας, παίζουν τον καθοριστικότερο ρόλο για το μεγάλωμα των φυτών μας.

Σου εύχομαι πάντα επιτυχίες!

και όχι δεν θα το βάλω κάτω, με τίποτα, πότισα τους τρεις καινούργιους μου φερόκακτους το πρωί και ξετρελλάθηκα από την ομορφιά των βρεγμένων αγκαθιών τους στο πρωινό φως

πως να εγκαταλείψω?

τα λατρεύω αυτά τα φυτά, ειλικρινά

μιλάμε για αρρώστεια όχι αστεία

mavirenes

Edited by - mavirenes on 12 Apr 2013 08:08:03
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2013 :  09:58:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
επισης η επιλογη των ειδων...
υπαρχουν ευκολα φυτα και δυσκολα ακομη και στην ιδια οικογενεια.Γενικα αυτα που ονομαζουμε εμπορικα ειναι αυτα που μεγαλωνουν γρηγορα ,αντεχουν στην υγρασια και στην τυρφη
ποτιζοντας τυχαια δεν θα εχουμε προβλημα πχ με τον F.pilosus αλλα ο acanthodes δεν θα αντεξει.
Αν θελουμε να προχωρησουμε στην συλλογη πιο σπανιων και δυσκολων φυτων θελει μελετη , γνωση και προσοχη
Δεν ειναι τυχαιο που τα μπαλκονια των αρχαριων ειναι γεματα μαμμιλλαριες, και οσο προχωραμε το ριχνουμε στα αστροφυτα και στους αριοκαρπους....
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2013 :  13:01:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
quote:
επισης η επιλογη των ειδων...
υπαρχουν ευκολα φυτα και δυσκολα ακομη και στην ιδια οικογενεια.Γενικα αυτα που ονομαζουμε εμπορικα ειναι αυτα που μεγαλωνουν γρηγορα ,αντεχουν στην υγρασια και στην τυρφη
ποτιζοντας τυχαια δεν θα εχουμε προβλημα πχ με τον F.pilosus αλλα ο acanthodes δεν θα αντεξει.
Αν θελουμε να προχωρησουμε στην συλλογη πιο σπανιων και δυσκολων φυτων θελει μελετη , γνωση και προσοχη
Δεν ειναι τυχαιο που τα μπαλκονια των αρχαριων ειναι γεματα μαμμιλλαριες, και οσο προχωραμε το ριχνουμε στα αστροφυτα και στους αριοκαρπους....

μάλλον έχεις δίκιο

απόδειξη το αστρόφυτό μου.... λέτε να σώζεται? δεν ξέρω εάν είναι από πότισμα ή από μύκητα...

Think Pink!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2013 :  15:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ευγενία,
χωρίς παρεξήγηση επειδή είναι πολύ εύκολο να γίνει μπάχαλο το φόρουμ
έχουμε επίσης ειδική ενότητα η οποία ονομάζεται ασθένειες και προβλήματα
βρίσκεται εδώ http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=12
και μπορείς να ανοίξεις και ξεχωριστό θέμα αν θεωρείς ότι δεν κολλάει η ανάρτησή σου σε κάποιο άλλο, σε ευχαριστώ.

παρεπιπτόντως το αστρόφυτο το κόβω μάλλον για απλά δεν το ξέρει ακόμη
mavirenes

Edited by - mavirenes on 12 Apr 2013 15:19:37
Κορυφή σελίδας

alphaeugenia
New Member

Greece
30 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2013 :  15:50:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην alphaeugenia  Απάντηση με παραπομπή
no problem!!!
ευχαριστώ για τη βοήθεια...θα φτιάξω καινούριο θέμα...

Think Pink!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000