ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2012 :  18:53:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
έχεις γίνει μετεωρολογικό δελτίο - όποτε ποτίζεις βρέχει ;)
Πάλι βροχή σήμερα!
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2012 :  19:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ΝΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!

και τα στοιχεία της φύσης συνομωτούν εναντίον μου

όποτε θέλω να έχει σύννεφα βγάζει λιακάδα
και όποτε ποτίζω βρέχει

τι γκαντεμιά κι αυτή

mavirenes

Edited by - mavirenes on 30 May 2012 19:31:21
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jun 2012 :  17:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
10/6/12 πότισα το πρωί τους μισούς λίθωπες, μετά φόβου Θεού,
ελπίζω να μην έχω απώλειες,
οι υπόλοιποι είναι ακόμη στο στάδιο κατανάλωσης των παλιών φύλλων, οπότε τους αφήνω στην ησυχία τους...

Η μαυρόγατα μου έφερε τέσσερα γατάκια στη βεράντα, με τις γνωστές συνέπειες, κάθε μέρα βρίσκω και μια δυο τουμπαρισμένες γλάστρες,
απελπισία μαύρη, θα τα κάνω ελικοπτεράκια μου φαίνεται.

Φύτεψα στην αρχή της εβδομάδας μερικά μικρά φυτάκια κυρίως ρεμπούτιες και αναρωτιέμαι πότε να τα βγάλω έξω με αυτές τις απότομες ζέστες...
Μια χαρούλα μου φαίνεται θα τα πάνε είναι μικρά αλλά υγιή παρόλο που φιλοξενούνταν από το φυτωριούχο μέσα σε τύρφη.

Οι δυο σουλκορεμπούτιες του Γιώργου δεν έδωσαν σημεία ζωής,
που σημαίνει ότι τις θεωρώ οριστικά νεκρές, κρίμα.

Ο πλειόσπιλος bolusi σαπίζει, είναι δυνατόν? είναι κατάξερος,μια φορά τον έχω ποτίσει όλη κι όλη, μάλλον θα τον βγάλω έξω αλλά πρέπει να τον εκθέσω σταδιακά στο φως.

Λέω να ποτίσω το απόγευμα τα πάντα, βράζει ό τόπος.
Τα παχύφυτα τα είχα ποτίσει μια φορά στο μεταξύ αλλά είναι πέτρα το χώμα τους.
Τελικά νομίζω ότι αν είχα μια ελαφρά σκίαση όλα τα φυτά θα ήταν καλύτερα.
Νομίζω ότι ταλαιπωρούνται από τον πολύ ήλιο.

Στο μεταξύ οι γαστέριες και οι χαβόρθιες μάλλον δεν πρέπει να περιμένουν άλλο κι αυτές νεράκι θέλουν.

Άσε που κι όλα τα υπόλοιπα μέσα είναι στεγνά.
Πω πω προβλέπω αύριο το πρωί ένας κακός χαμός με γλαστρόγλαστρα στο νεροχύτη.

Α! και λίπασμα δεν έβαλα τελικά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jun 2012 :  06:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
επιβεβαιώθηκε
σάπισε και ο pleiospilos bolusi
απότιστος και κατάξερος
πως γίνεται αυτό?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jun 2012 :  07:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

επιβεβαιώθηκε
σάπισε και ο pleiospilos bolusi
απότιστος και κατάξερος
πως γίνεται αυτό?

mavirenes

Κρίμα, μήπως ήταν...υπερβολικά ξερός και στον ήλιο; Ή σε λάθος χώμα. Εγώ μετά από μια στρατιά πλειόσπιλων που χάλασα, έχω έναν που μου χάρισε ο Χρήστος σε γλαστράκι με σωστό χώμα ο οποίος ζει και βασιλεύει. Βέβαια, να ξέρεις ότι με όλα αυτά (πλειόσπιλοι, λίθοπες και σία) δεν ασχολούμαι καθόλου. Μπήκαν μια φορά σε καλό χώμα και ποτίζονται αραιά, μόνο όταν έχουν ξεραθεί οι έξω λοβοί και τα πάνε πολύ καλύτερα από τότε που τα κοίταζα συνεχώς. Και σε ημισκιερή θέση.
Που τον είχες το χειμώνα; Μέσα ή έξω (ρωτάω για τυχόν ξαφνικές αλλαγές)

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jun 2012 :  07:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

10/6/12 πότισα το πρωί τους μισούς λίθωπες, μετά φόβου Θεού,
ελπίζω να μην έχω απώλειες,
οι υπόλοιποι είναι ακόμη στο στάδιο κατανάλωσης των παλιών φύλλων, οπότε τους αφήνω στην ησυχία τους...

Η μαυρόγατα μου έφερε τέσσερα γατάκια στη βεράντα, με τις γνωστές συνέπειες, κάθε μέρα βρίσκω και μια δυο τουμπαρισμένες γλάστρες,
απελπισία μαύρη, θα τα κάνω ελικοπτεράκια μου φαίνεται.

Φύτεψα στην αρχή της εβδομάδας μερικά μικρά φυτάκια κυρίως ρεμπούτιες και αναρωτιέμαι πότε να τα βγάλω έξω με αυτές τις απότομες ζέστες...
Μια χαρούλα μου φαίνεται θα τα πάνε είναι μικρά αλλά υγιή παρόλο που φιλοξενούνταν από το φυτωριούχο μέσα σε τύρφη.

Οι δυο σουλκορεμπούτιες του Γιώργου δεν έδωσαν σημεία ζωής,
που σημαίνει ότι τις θεωρώ οριστικά νεκρές, κρίμα.

Ο πλειόσπιλος bolusi σαπίζει, είναι δυνατόν? είναι κατάξερος,μια φορά τον έχω ποτίσει όλη κι όλη, μάλλον θα τον βγάλω έξω αλλά πρέπει να τον εκθέσω σταδιακά στο φως.

Λέω να ποτίσω το απόγευμα τα πάντα, βράζει ό τόπος.
Τα παχύφυτα τα είχα ποτίσει μια φορά στο μεταξύ αλλά είναι πέτρα το χώμα τους.
Τελικά νομίζω ότι αν είχα μια ελαφρά σκίαση όλα τα φυτά θα ήταν καλύτερα.
Νομίζω ότι ταλαιπωρούνται από τον πολύ ήλιο.

Στο μεταξύ οι γαστέριες και οι χαβόρθιες μάλλον δεν πρέπει να περιμένουν άλλο κι αυτές νεράκι θέλουν.

Άσε που κι όλα τα υπόλοιπα μέσα είναι στεγνά.
Πω πω προβλέπω αύριο το πρωί ένας κακός χαμός με γλαστρόγλαστρα στο νεροχύτη.

Α! και λίπασμα δεν έβαλα τελικά

mavirenes

Με τα γατάκια...όσο είναι μικρά καλό είναι να είναι σε ραφάκια τα γλαστράκια ή να τους αφήσεις μία δυό γλάστρες με σκέτο χώμα ώστε να παίζουν εκεί (ρίξε και καμιά κροκέτα εδώ κι εκεί μέσα ώστε να πηγαίνουν εκεί για να ψάχνουν)

Γαστέριες και χαβόρθιες τις ποτίζω εδώ και πάνω από μήνα κανονικά αλλά όχι συχνά (μία φορά την εβδομάδα ή μία στις 10 μέρες). Βέβαια, τις είχα έξω όλο το χειμώνα.

Μήπως αρκετά απ' τα προβλήματά σου οφείλονται στο μέσα έξω των φυτών; Το μέσα εννοείς σπίτι ή θερμοκηπιάκι;

Οι ρεμπούτιες θέλουν ημισκιερή θέση με κάποια ώρα απευθείας ήλιο (πρωινό ή απογευματινό καλύτερα κι όχι ντάλα μεσημέρι). Έχω "κάψει" κάποιες που τις χτυπούσε απευθείας ήλιος μεσημεριανός (κυρίως πράσινες, αντιθέτως αυτές που είναι ασπριδερές με πυκνό αγκάθι αντέχουν -και θέλουν;- περισσότερο ήλιο). Η τύρφη δεν είναι και πολύ κακή γι' αυτές, στο μυαλό μου τις έχω ταξινομημένες μαζί με τους Νοτόκακτους που θέλουν προς το όξινο χώμα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jun 2012 :  19:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
γεια χαρά σε όλους από αυτό το θέμα!

επέστρεψα, όχι δριμύτερη αλλά επέστρεψα στο φόρουμ

όλο το τελευταίο διάστημα με απασχολούσαν τόσο πολύ άλλα θέματα
και κυρίως η κατάντια μας ως χώρας και ως έθνους και δεν ήθελε να ασχοληθώ με κάτι άλλο

Τώρα βεβαίως που το μαυρόγατο με τα τέσσερα παιδάκια του σε συνδυασμό με το ντάλα ήλιο ολοκλήρωσαν το έργο τους επανέρχομαι

Τι να σας πρωτοπώ?

Πόσες απώλειες από τα τουμπαρισμένα γλαστράκια? Καμιά δεκαπενταριά?
Πόσες καταστροφές από τον καυτό ήλιο? Άλλα τόσα εκτός των κάκτων
Επίσης οι λίθωπες που ποτίστηκαν για μια και μοναδική φορά ήταν η πρώ τη τους για τη σαιζόν έλεος, έχασα τρεις τέσσερις.

έλεος

Μέσα στον όλο πανζουρλισμό πολλά ανθίσανε, ολοκληρώσανε κι εγώ αλλού τις έχασα τις στιγμές τους.

Αυτά
Πάω να ποτίσω τα εναπομείναντα

ΥΓ Φωτεινή μου σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές σου.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2012 :  14:20:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Χάνεις φυτά και αναφέρεις 2 λόγους για τους οποίους έχεις πανεύκολες λύσεις.
1. Μην ασχολείσαι με την κατάντια της χώρας, για τον απλό λόγο που δεν μπορείς τίποτα να κάνεις παρά μόνο στεναχωριέσαι και χαραμίζεις πολύτιμο χρόνο που μπορείς να τον αφιερώσεις στους αγαπημένους σου. Κοίταξε την οικογένειά σου και τον εαυτό σου και στο πλαίσιο αυτό φυσικά και τα φυτά σου.
Εγώ το έχω κάνει προ πολλού. Έχω πάνω από 10 χρόνια να δω ειδήσεις.
2. Γιατί αφήνεις την γάτα σου να γεννά συνέχεια; Δεν νομίζεις ότι για σένα, αλλά και για την ίδια θα ήταν πολύ καλύτερα να την στειρώσεις;

Φιλάκια
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2012 :  15:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Γεια και χαρά σας!

Εχθές έγραψα μια μακροσκελέστατη απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα και όταν πάτησα το κουμπάκι αποστολή απάντησης ω του θαύματος
μπλόκαρε και χάθηκαν όλα και μου ήρθε να

Τέλος πάντων θα τα γράφω λίγα λίγα για να ελαχιστοποιήσω τις ζημιές.

Αυτές τις ζημιές γιατί από τις άλλες τις σοβαρότερες μπούχτισα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2012 :  15:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν πείτε μου τι φταίω η δόλια τι?
Τέλη Μαίου που έγινε η έκθεση και το παζάρι της ΕΕΚΑΠ αγόρασα ένα πλειόσπιλο nelii για να αντικαταστήσω αυτόν που σάπισε.
Μπαμπάς του ο Χρήστος να υποθέσω από το γραφικό χαρακτήρα τουτέστιν το μίγμα χώματος άψογο.
Τον έφερα, το έβαλα στη φωτεινή μου τζαμαρία και τον ξέχασα στην ησυχία του.
Δεν του έριξα σταγόνα νερό. σήμερα 3/7 μετά από ένα μήνα και λοιπόν που τον έχω ΣΑΠΙΣΕ!!!!!!!!!!!
Γιατί?
Το μέρος δεν είναι υγρό και αερίζεται και φωτίζεται.
Έχασα και τον bolusii τις προέλλες που τον είχα κανά δίχρονο.
Τι φταίει βρε παιδιά?
Πέρυσι το καλοκαίρι τους είχα έξω στον ντάλα ήλιο και τους έβαλα μέσα το χειμώνα για να μην χαλάσουν από το κρύο.
ήθελα να τους εγκλιματίσω σιγά σιγά για έξω.
Πάνε οι πλειόσπιλοι όλοι γιατί ρε γαμώτο?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Jul 2012 15:12:43
Κορυφή σελίδας

georgenazos

Greece
179 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2012 :  18:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της georgenazos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην georgenazos  Απάντηση με παραπομπή
Γιατι τον αφησες αποτιστο 1 1/2 μηνα; Εγω τους δικους μου τους εχω εξω και τους ποτιζω κανονικα και ολα πανε μια χαρα. Γιατι εχεις αυτη την φοβια και την υπερπροστατευτικοτητα με τα φυτα και τα βαζεις μεσα-εξω στη σκια στον ηλιο. Εγω με που τα μεταφυτευω στο χωμα τους τα αφηνω καμια βδομαδα μεσα αποτιστα να προσαρμοστουν και μετα τα βγαζω εξω απλα ελεγχοντας τον πρωτο καιρο τις αντιδρασεις τους μεχρι να βρω το σωστο σημειο.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2012 :  09:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σαπίζουν...........απότιστοι????

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2012 :  09:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
από φόβο τον άφησα απότιστο, για να μην σαπίσει

mavirenes
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2012 :  11:38:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:

από φόβο τον άφησα απότιστο, για να μην σαπίσει

mavirenes

Προφανώς κάνεις λάθος με τον χειρισμό τους !
Πρώτα πρωτα τα φυτά του Χρήστου είναι μεγαλωμένα ΕΞΩ. Δεν χρειάζονται ενκλιματισμό διότι σπάρθηκαν και μεγάλωσαν σε συνθήκες Αττικής οπότε είναι μαθημένα. Το ότι τα φυτά τα βάζεις πρώτα μέσα και μετά τα προσπαθείς να τα μετακινήσεις έξω είναι από μόνο του λάθος. Πρέπει επίσης να γνωρίζεις ότι τα φυτά επωφελούνται από την ανανέωση του αέρα σε εξωτερικούς χώρους και στο εσωτερικό είναι πιό εύκολο να αναπτυχθούν αφίδες και απομυζιτικά έντομα και ανι να ενκλιματίσεις να εγκληματίσεις !

Edited by - JohnEx on 04 Jul 2012 11:43:46
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2012 :  11:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
αχ βρε Γιάννη μου!

καλημέρα

απελπισία με έχει πιάσει

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2012 :  17:29:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Πλειόσπιλοι, λίθωπες ...
Όσοι με ξέρετε, ...ξέρετε, ότι λίγα ...ξέρω σχετικά με τα φυτά αυτά καθ' ότι άνθρωπος των κάκτων.

Έχω όμως μερικά τέτοια φυτά και δεν έχει τύχει να χάσω κανένα!
Πώς?
Άκουσα τις συμβουλές του Κώστα και του Χρήστου, δηλαδή τους άφησα στην ησυχία τους και πότιζα ανάλογα με τον "κύκλο" των φυτών, μόνο όταν το παλιό ζεύγος βλαστών είχε αφυδατωθεί εντελώς.

Αυτά...
Ειρήνη, σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο.
Α, στους λίθωπες δε βάζω καθόλου φυλλόχωμα στο μείγμα, μόνο κοκκινόχωμα(αλλοιώς γίνονται ...τομάτες) και αυτό κατόπιν συμβουλών των εχόντων εμπειρία.

Εύχομαι τα καλύτερα, Ειρήνη, και ...ψυχραιμία!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jul 2012 :  11:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα σε όλους τους φίλους μου!

ζητώ συγνώμη που δεν έχω απαντήσει στον καθένα ξεχωριστά, θα το κάνω όταν βρω ευκαιρία

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ για τις συμβουλές σας και τη συμπαράσταση.

Να είστε όλοι καλά με την πρώτη ευκαιρία θα επανέλθω.

Σημ. έχω χάσει τη μπάλα, με τα ποτίσματα κυρίως, από εχθές ποτίζω αυτά που έχω στη τζαμαρία και καθαρίζω τα ραφάκια τους, πολύ χρονοβόρο, ανυπομονώ να δω το μάστορα με τα σύνεργα στα χέρια για να μου φτιάξει ραφιέρες...

θέλω να τα βγάλω στη βεράντα, δεν πάει άλλο.
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτά τα πράσινα πανιά που βάζουνε στις ντοματιές, όταν θα τα βγάλω έξω, άσε που πολλά παχύφυτα έχουν ήδη εγκαύματα και μάλλον ήθελαν τέτοιου είδους προστασία

Σας φιλώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  07:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
λοιπόν καλημέρα σας!
(δεν το κόβω - από τη μια η βροχή, από την άλλη 153 ψήφοι υπέρ...)

είπα να κάνω μια λίστα με όλα τα φυτά που έχασα αυτό το καλοκαίρι
όσων τα ταμπελάκια κράτησα γιατί πολλά εξαφανίστηκαν δια της μεθόδου του εκσφενδονισμού στο απέναντι χωράφι

Η πλειοψηφία αυτών των φυτών είχαν αγοραστεί φέτος από αρχές καλοκαιριού και μετά και σχεδόν όλα ήταν
όχι καλά ριζωμένα.

Συνέβη το εξής:
έλειψα δέκα μέρες το καλοκαίρι αφήνοντάς τα ποτισμένα.
Όταν γύρισα είχαν μαυρίσει και όσα υγιή τμήματα (μοσχεύματα) έκοψα για να φυτέψω εκ νέου, μαύρισαν και σάπισαν και αυτά.

Από συζητήσεις με δυο τρία έμπειρα μέλη τα οποία δεν μπορούσαν βεβαίως να δουν τα φυτά από κοντά βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα.

Ξηρασία και ακολούθως μυκητίαση,
Μολυσμένο χώμα, μη επαρκές ρίζωμα
ή συνδυασμός αυτών

Έχασα ολόκληρες συλλογές.
Έκανα οικονομίες όλο το χειμώνα για να κάνω αυτές τις τελευταίες αγορές.
Δυστυχώς αυτή ήταν η μοναδική και τελευταία μου ευκαιρία.
Δεν πρόκειται να ξαναγοράσω φυτά πια.
Τέρμα τα δίφραγκα.

Είστε έτοιμοι?
Για πάρτε μια ανάσα.

adromiscchus hemisphearicus DR3685
adromischus marianiae Beeswater
adromischus cristatus
adromischus cristaus v zeyherii
adromischus leucophyllus
adromischus maculatus
adromischus marianiae herei green form
adromischus marianiae herei red form
adromischus marianiae tangua
adromischus montium Klingartii
adromischus trigynus
aloe rauhii
aloinopsis orpenii
astrophyttum asterias rio grande
cheiridopsis sp
conophytum obcordellum ssp rolfii
conophytum velutinum
conophytum wiggettiae
cotyledon orbiculata v orbiculata
cotyledon papilalis
crassula brevifolia
Crassula cv Moonglow
crassula cv Ursula x crassula lanuginosa
crassula deceptor
crassula hirta
crassula nudicaulis f herei
crassula piramidalis
crassula schmidtii
crassula sericea Kakamas
crassulla Budas Temple
crassulla capitella
crassulla elegans namibiensis
crassulla exilis ssp sedifolia
crassulla ovata cv "Gollum"
crassulla tecta Prince Albert
delosperma h masa
delosperma nubligenuhm
delosperma nubligenum
dinterantus microspermus v puberulus
dioscorea elephantipes
drosanthemum hispidum
duvalia parviflora
duvalia reclinata
ebracteola willmanniae
echeveria agavoides f cristata
echeveria Black Prince
echeveria nodulosa
echeveria nodulosa
echeveria pelusida
echeveria pulvinata "Flame"
echeveria racemosa
echeveria setosa sp
echinopsis orange ice
epiphyllum friendship
epiphyllum Desiree Pink
epiphyllum Kathy Forster
escobaria dasyacantha SB907
euphorbia aeruginosa
euphorbia enopla sp
euphorbia horrida green form
euphorbia mammilaris f variegata
euphorbia meloformis
faucaria tigrina
faucaria tubercculosa
fenestraria thopalophylla ssp aurantiaca
gibbaeum dispar
gibbaeum heathii
glotiphyllum sp
graptoveria Silver Starcrassulla perforata Giant
hamatocactus setisisinus Hamatus
hoya laconosa bella
huernia pendula
huernia zebrina
kalanchoe mangini
kalanchoe scapigera
lithops bromfieldii v insularis C42
lithops lesliei C341
lithops salicoca C351
lithops sp
neohenricia sibbettii
orbea carnosa ssp Keithii
pachyphytum compactum
pachyphytum oviferum
piaranthus parvulus
pleiospilos nelii
pyrrhocactus curvispinus
rebutia berylloides
sarcocaulon vanderitiae
sedum burrito
sedum rubrotinctum "aurora"
senecio rowleyanus
sepmervivum sp
stapelianthus decaryi
stapelianthus madagascariensis
stapelianthus pilosus
titanopsis calcarea

Σημειώνω ότι εκτός αυτών είναι αρκετά ακόμη παχύφυτα που δεν είχα ονοματίσει και έτσι δεν ξέρω τον ακριβή αριθμό των απωλειών.

Εδώ μια δυο φωτογραφίες που μου έκανε καρδιά να τραβήξω.

απορία
με πάει κανείς κόντρα στην ατζαμοσύνη και την γκαντεμιά??

mavirenes

Edited by - mavirenes on 08 Nov 2012 07:16:51
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  11:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
apo οτι διαβασα μεχρι τωρα...για την "κακοτυχια" που σε "δερνει"
παρατηρησα (λιγα) πραγματα και θα στα πω....

οπως σου ειπαν καπου πιο πανω τα φυτα δεν πρεπει να τα υπερφροντιζουμε... ασχετα αν τα αγοραζουμε ακριβα η τα βλεπουμε σαν καποια σπανια διαμαντια της φυσης.....στον "τοπο τους" δεν ειναι τιποτα αλλο παρα αγριοχορτα....ισως μερικα και ζιζανια...

απο ολον αυτον τον καταλογο φροντισες να μαθεις ;; ποια ειναι καλοκαιρινης και ποια χειμερινης αναπτυξης;;; εμαθες αν πχ η κρασουλες που αγορασες ΔΕΝ θελουν ποτισμα στα μεσα του καλοκαιριου με την πολυ ζεστη;; οτι τα κονοφυτα ειδικα τα μικρα τα κραταμε μακρια απο τσ ακτινες του ηλιου το καλοκαιρι και οτι τα ψεκαζουμε που και που παντα βραδυ;; ποιος σου ειπε οτι η ΑΠΟΛΥΤΗ ξηρασια κανει καλο ..ειδικα στα παχυφυτα;; κλπ κλπ κλπ....
αν η απαντηση ειναι ναι...δηλ οτι φροντισες να μαθεις απο πριν δηλ...απο που;; απο το ιντερνεt;; δηλ πηρες πληροφορια απο εναν π.χ γερμανο;;; που εχει 5ωρες ηλιο και οταν εχει 24 βαθμους θεωρει οτι θα πεθανει απο τον καυσωνα;;; η απο εναν αγγλο που εχει ρευματισμους απο την υγρασια πριν ακομα γεννηθει;;;;
-Μια και σε εβαλα "κατω" τωρα και σου κανω "κριτικη" θα σου πω που εντοπιζω εγω τα "σφαλματα" σου..
υπερπροστασια των φυτων...δηλ δεν τα παμε μεσα εξω...ουτε τα μετακινουμε καθε μια ωρα που αλλαζει θεση ο ηλιος....
πρεπει να μαθουμε πριν παρουμε το οποιο φυτο αν εχουμε τον καταλληλο χωρο και αν η περιοχη μας ειναι καταλληλη δηλ αν καποιος ζει στην αλεξ\πολη...δεν μπορει να εχει εφορβιες και αλοες εκτεθειμενες ...κλπ κλπ
και μιας και θα μου πεις οτι ρωτησα και εδω στο φορουμ η στο συλλογο για την φροντιδα...πρεπει να σου πω οτι το ιδιο φυτο στον δικο μου κηπο θελει διαφορετικη φροντιδα απο οτι στον δικο σου..........και αυτο "παιζει" απο γειτονια σε γειτονια οχι μονο σε μακρινες μεταξυ τους περιοχες....τωρα θα μου πεις ΠΩΣ μπορεις να μαθεις για τον δικο σου χωρο;;;;;
υπαρχει ΜΟΝΟ ενας τροπος..και ειναι αυτο που τονιζω ..και επιμενω σε ολους οσους ξεκινανε αυτο το "σπορ"....
Κανονας 1) το πρωτο που πρεπει να μαθουμε ειναι και το κυριοτερο.......ΔΕΝ βιαζομαστε....δηλ...η συλλογες που βλεπουμε και εδω και στης εκθεσεις και στο ιντερνετκλπ εκαναν παρα πολλα χρονια να στηθουν....με πολυ κοπο..με αποτυχιες μερικες φορες και με πολυ χρημα ειναι σιγουρο οτι κανεις δεν εστειλε λεφτα σε εναν εμπορο ..ελαβε μια κουτα με 200 φυτα ..τα εβαλε σε γλαστρες συμφωνα με της οδηγιες χρησης...και απο τοτε εχει μια πλουσια συλλογη που τη θαυμαζουν ολοι....
οπως σχεδον σε ολα στη ζωη μας και αυτο να παει βημα -βημα δηλ δεν κανουμε μια παραγγελια με 20 κρασουλες 20 πλειοσπιλου 20 λιθοπες.κλπκλπ αγοραζουμε απο 1-2 και ΟΤΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ να τα "κουμανταρουμε" τοτε παμε παρακατω πρεπει να παμε την Α.Β απο την αρχη...οποιος παει Α.Ω ειναι χαμενος απο χερι (και δυστυχως αυτο το βλεπω συχνα)
ΥΠΟΜΟΝΗ και ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ειναι τα βασικα που πρεπι να μαθει οποιος θελει να ασχοληθει με το ευγενες αυτο σπορ...ΜΟΝΟ ετσι θα μαθει και για τα χωματα ..και για τα ποτισματα και οτι αλλο πρεπει να ξερει για να εχει μια καλη εως πολυ καλη συλλογη οι "βιαστικοι" τυποι που αγορασαν δυο κακτακια απο μια εκθεση για να διακοσμησουν το γραφειο τους!!!! και ξαφνικα ανακαλυψαν οτι υπαρχει και ο "κοσμος" των κακτων και των παχυφυτων και εσπευσαν να αγορασουν οτι υπαρχει και δεν υπαρχει..(ο καθε ενας για δικους του λογους)...ειναι καταδικασμενοι στην αποτυχια γιατι δεν θα τα καταφερουν με την πρωτη (σιγουρα)και η θα βαρεθουν και θα τα παρατησουν η θα πρεπει να τα ξανα αποκτησουν με οτι αυτο συνεπαγεται...
τα παραπανω ...μαλον τα εγραψα με αφορμη εσενα και οχι μονο για εσενα....μη με αρχισεις και εμενα στις
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  11:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
δεν θα σε αρχίσω στις μπουνιές
έχεις δίκιο...
απόλυτο
σε όλα
ούτε ήξερα αυτά που ανέφερες
κανά δυο ερωτήσεις έκανα μόνο στους προμηθευτές και μου έδωσαν ασαφείς απαντήσεις και αυτό ήταν όλο

*είναι κι άλλα για τη λίστα..

λυπάμαι

mavirenes

Edited by - mavirenes on 08 Nov 2012 11:57:40
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  12:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και τώρα που το συνειδητοποιώ,
οι λίθωπες μου πάντα ζελεδιάζουν σε καύσωνες
και όχι σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, το παρατήρησα φέτος αυτό...

σκέφτομαι να ξεκινήσω να ρωτάω λοιπόν μπας και σωθούν όσα απέμειναν
αν έχεις όρεξη...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2012 :  08:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη πολύ λυπάμαι για τις απώλειες....
Κι απ' τη λίστα βλέπω ότι εκτός από κάποια "δύσκολα" τα περισσότερα δεν είναι ιδιαίτερης δυσκολίας, φαίνεται ότι κάτι γενικό είναι που τα έβλαψε συνολικά το ίδιο αυτό διάστημα (π.χ. ξηρασία και μετά πολύ πότισμα), και η μυκητίαση τελικά όπως κι εσύ λες τα τελείωσε.
Οι συμβουλές του Κώστα είναι πολύ σωστές και θα 'πρεπε να μπούνε κάπου ως πρώτες οδηγίες σε όσους ξεκινούν το χόμπι... Ειδικα αυτό με την "υπερφροντίδα" είναι ό,τι σωστότερο με τους κάκτους και τα περισσότερα παχύφυτα. Η χαρά να τα δούμε να μεγαλώνουν, βέβαια, είναι η αιτία, αλλά είναι φυτά που θέλουν να τα "ξεχνάμε" λιγάκι και να μην τους κάνουμε πολλές αλλαγές σε σύντομο διάστημα.
Εύχομαι σύντομα να μπορέσεις να τα αντικαταστήσεις, τουλάχιστον το μεγαλύτερο αριθμό απ' αυτά που έχασες.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2012 :  17:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ναι Φωτεινή, έτσι πρέπει να έγινε
και από ότι φαίνεται το να ποτίσεις κατάξερο φυτό με το τουλούμι δεν είναι ότι καλύτερο, έτσι έχασα πρόπερυσι τους λίθωπες να τώρα και τα υπόλοιπα

Ευχαριστώ για την ευχή σου και ελπίζω να πιάσει, αν και αγορές δεν προβλέπονται πλέον

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω στα εναπομείναντα φυτά ριζοπότισμα με μυκητοκτόνο καλού κακού? ή δεν χρειάζεται τώρα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2012 :  17:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
α! στη λίστα των απωλεσθέντων βάλτε και

aylostera heliosa

ένα μόσχευμα σε μέγεθος μπιζελιού που ποτέ δεν ρίζωσε εγώ η ανόητη το πλήρωσα ως φυτό βεβαίως σε έναν καπάτσο Τσέχο-Σέρβο κάτι τέτοιο τέλος πάντων

από το Δεκέμβριο προσπαθούσα να τη ριζώσω

lapidaria margaritae

φυτό που το είχα πάνω από πενταετία, δεν θα το πιστέψετε το είχα σε σκέτη τύρφη (προ φόρουμ) και πήγαινε τέλεια, από τη στιγμή που του
άλλαξα χώμα με πετραδάκι κλπ έχανε κατά καιρούς κανά δυο κεφαλάκια, πρόσφατα έχασε και το τελευταίο

cotylydon ladismithiensis

το τέταρτο πέμπτο που χάνω? από ξηρασία το πιθανότερο

orbea dummeri

είχε έρθει μισοσάπιο το μόσχευμα

mavirenes

Edited by - mavirenes on 11 Nov 2012 17:46:59
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2012 :  22:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
και μια που τ αναφεραμε.......ΠΡΟΣΟΧΗ απο που αγοραζουμε φυτα....

ο καθε πικραμενος που εχει λιγο χωρο εριξε 10 σπορους και εγινε μεγαλο καλλιεργητης και "εμπορος" .....και πουλαει οτι νανε...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000