ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

Billy
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Sep 2011 :  17:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ κάψιμο, κρίμα. Μήπως να χρησιμοποιούσες κάνα δίχτυ σκίασης τους πιο ζεστούς μήνες του καλοκαιριού;
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2011 :  16:31:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω...
Πιό πολύ ήλιο από το δικό μου δυτικό μπαλκόνι αποκλείεται να έχεις...
Ανεξήγητο...
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2012 :  20:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ναι, τώρα θυμήθηκα αυτό το θέμα που έχω ανοίξει εδώ και καιρό...
Τελικά ενημερωτικά να σας πω ότι δεν έχω ξαναχάσει λίθωπα μετά την πανωλεθρία του περυσινού καλοκαιριού.
Επίσης αυτοί ξεχειμώνιασαν μέσα στην τζαμαρία και αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο στάδιο αλλαγής των φύλλων τους.
Είναι μια χαρά.
Έχω αποφασίσει να τους αφήσω μέσα φέτος γιατί δεν θέλω να τους τσουρουφλήσω αφενός, και αφετέρου δεν θέλω να τους αλλάζω συνεχώς θέση.

Εξάλλου σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με τον κορυφαίο συλλέκτη που όλοι γνωρίζουμε και έχω τις συμβουλές τους ως ευαγγέλιο, οι λίθωπες όταν είναι συνεχώς εκτεθειμένοι σε ντάλα ήλιο κουράζονται και χάνουν τα όμορφα χρώματά τους.
Θέλουν ήλιο το πρωί αλλά όχι όλη την ώρα.

Α έχω καταφέρει να φτιάξω........τρία λιθωπάκια από σπόρο.
Αυτά ζήσανε από τις λιθωποσπορές πέρυσι.

Αυτά για τα λιθώπια μου, θα επανέλθω με σκέψεις κα για τα υποδέλοιπα

mavirenes

Edited by - mavirenes on 22 Mar 2012 20:43:34
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2012 :  16:07:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Ναι, τώρα θυμήθηκα αυτό το θέμα που έχω ανοίξει εδώ και καιρό...
Τελικά ενημερωτικά να σας πω ότι δεν έχω ξαναχάσει λίθωπα μετά την πανωλεθρία του περυσινού καλοκαιριού.
Επίσης αυτοί ξεχειμώνιασαν μέσα στην τζαμαρία και αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο στάδιο αλλαγής των φύλλων τους.
Είναι μια χαρά.
Έχω αποφασίσει να τους αφήσω μέσα φέτος γιατί δεν θέλω να τους τσουρουφλήσω αφενός, και αφετέρου δεν θέλω να τους αλλάζω συνεχώς θέση.

Εξάλλου σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με τον κορυφαίο συλλέκτη που όλοι γνωρίζουμε και έχω τις συμβουλές τους ως ευαγγέλιο, οι λίθωπες όταν είναι συνεχώς εκτεθειμένοι σε ντάλα ήλιο κουράζονται και χάνουν τα όμορφα χρώματά τους.

Αυτά για τα λιθώπια μου, θα επανέλθω με σκέψεις κα για τα υποδέλοιπα

mavirenes

Τώρα το είδα το θέμα που απάντησε η Ειρήνη.
Τα προβλήματα που εμφανίζονται στίς φωτογραφίες ΔΕΝ είναι από κάψιμο ή ζέστη. Μου φαίνονται να σχετίζονται με μύκητα ή πότισμα.

φιλιά
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2012 :  21:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Πράγματι, κι εγώ τα δικά μου τα έχω σε δεύτερο όροφο ραφιέρας, ουσιαστικά δέχονται τον ήλιο που περνάει απ' τις από επάνω τους γλάστρες (και είναι συνεχής στη νότια πλευρά του μπαλκονιού)

quote:

Μπράβο και σε ανώτερα!

Βάλε μας και
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2012 :  15:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

είναι φλου αλλά θα βάλω κάποια στιγμή καλύτερες

Τώρα οι λίθωπες μου μεταμορφώνονται και έχει πολύ ενδιαφέρον η αλλαγή τους, η φωτό που ακολουθεί είναι από τον τσουρουφλισμένο που είδατε νωρίτερα στο θέμα μου, ναι επέζησε και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι ο lesliei albinica και έχουμε και δίδυμα...

Γιάννη σε ευχαριστώ

Από τα εμφανιζόμενα φυτά στα τσουρουφλισμένα δεν τα κατάφεραν τπ δεύτερο και τα δύο τελευταία, πιστεύω ωστόσο ότο μυκητίαση έχουν τα γυμνοκαλύκια που θα ανεβάσω σύντομα και φοβάμαι το ένα εξ αυτών δεν έχει σωσμό

Σας φιλώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2012 :  16:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πότισα τα πάντα στις 1 & στις 16 Απριλίου. Εννοείται δεν έχω αγγίξει τους λίθωπες καθώς και κάποια μοσχεύματα κρασσουλλίδες που από το χειμώνα τα πιλατεύω να ριζώσουνε αλλά που! Αυτά απλώς τα ψεκάζω. Λίαν συντόμως και το επόμενο πότισμα. Δεν έχουν στην περιοχή μου dursban αντ αυτού μου πρότειναν το echo. Πιθανότατα αύριο να κάνω ένα ψέκασμα με echo & νεοτοψιν.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2012 :  07:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Πότισα τα πάντα στις 1 & στις 16 Απριλίου. Εννοείται δεν έχω αγγίξει τους λίθωπες καθώς και κάποια μοσχεύματα κρασσουλλίδες που από το χειμώνα τα πιλατεύω να ριζώσουνε αλλά που! Αυτά απλώς τα ψεκάζω. Λίαν συντόμως και το επόμενο πότισμα. Δεν έχουν στην περιοχή μου dursban αντ αυτού μου πρότειναν το echo. Πιθανότατα αύριο να κάνω ένα ψέκασμα με echo & νεοτοψιν.

mavirenes

Ειρήνη καλή σεζόν!
Αν έχεις ακόμη το θέμα με τη βαμβακάδα που είχε πει το χειμώνα θα συνιστούσα να κάνεις και τη διαδικασία με το τίναγμα χώματος-βούτηγμα φυτού στο φάρμακο κι όχι μόνο ψέκασμα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Apr 2012 :  13:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
επίσης Φωτεινή μου!

ναι το έχω το θέμα με τη βαμβακάδα

πω πω χασομέρησα πάλι και έχουνε γεμίσει μπουμπούκια και φοβάμαι να ψεκάσω τώρα τι να κάνω???????

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2012 :  19:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
30/4/12 πότισα και μετά ψέκασα όλα με confidor
Έχει πιάσει απότομη ζέστη πιστεύω ότι πριν το ψέκασμα είναι καλύτερο να είναι ποτισμένα τα φυτά ή δεν ισχύει? (φοβήθηκα μην πάθουνε κάτι από το φάρμακο στεγνά).
Θέματα με περιττή υγρασία ίσως έχουν οι στρογγυλές πλαστικές γλάστρες με τους λίγο μεγαλύτερους κάκτους, δεν έχουν καλές τρύπες αποστράγγισης, λίγες και μικρες.

Θα ψήσω το μάστορα του σπιτιού να πιάσει το τρυπάνι.

Κατά τα λοιπά φοβάμαι τώρα να τουμπάρω φυτάκια που είναι μπουμπουκιασμένα. Θα κυττάξω να κάνω ριζοπότίσματα.

Αλήθεια πόσο συχνά αντέχουν να δηλητηριάζονται τα κακτιά.?

Διότι λόγω υπερβάλλοντος ζήλου, ξέρετε εσείς...

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 May 2012 19:42:52
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2012 :  20:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Α και τώρα που το θυμήθηκα, έκανα κι άλλα πράγματα με τη συλλογή μου
Στην αρχή της εβδομάδας έκανα το πρώτο κανονικό πότισμα για τα μικρόφυτα που προσπαθούσα να ριζώσουνε, όλους αυτούς τους μήνες τα ψέκαζα, δηλ από τα Χριστούγεννα που αγόρασα τα μοσχεύματα ( ναι τρομάρα μου πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένη, αγόρασα από άγνωστο προμηθευτή, μοσχεύματα αντί φυτών όπως νόμιζα σε τιμές που θα έπαιρνα φυτά από τον Πουλημένο πχ ) ωστόσο ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ οφείλω να το ομολογήσω και μέχρι στιγμής απώλειες μηδέν.

Άντε να μεγαλώσουνε λιγάκι να βάλω και φωτό.

Επίσης τα λιθώπια ακόμη τα έχω στεγνά εννοείται, ξεκίνησα να ψεκάζω λιγάκι όσα έχουν ολοκληρώσει τη μεταμόρφωσή τους.

Επίσης για όσους ακόμη δεν έχουν καταλάβει, αν αναζητάτε ενέργειες προς μίμηση αναφορικά με τα κακτοπαχυφυτάκια σας, να κυττάτε στο Θέμα με τα φυτά του φίλου μου του Χρήστου.

Εδώ στο δικό μου είναι κυρίως ....τα προς αποφυγή, κυρίως κάτι σαν ημερολόγιο για να γελάω με τις βλακείες μου ( κι εσείς ελεύθερα ) και για να θυμάμαι και τι στο καλό μου κατεβαίνει να κάνω κάθε φορά, γεράματα βλέπεις.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2012 :  23:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη το confidor δεν κάνει και πολλά!!... στην βαμβακαδα.
Γιατί δεν πότισες με το echo? (το πήρα και εγώ γιατί ο γεωπόνος
δεν είχε dursban και το echo έχει την ίδια δραστική ουσία με το dursban)
Θα πρότεινα στο επόμενο πότισμα να κανείς ένα γενναίο!!ριζοποτισμα
με echo βρέχοντας και φυτό και γλάστρα και μετά από 15 μέρες ξανά!!
Και μετά τέρμα η βαμβακαδα.
Καλό είναι να το κανείς σε ποτισμένα φυτά....
Έχει έντονη μυρωδιά αλλά αυτό είναι καλό γιατί αποτρέπει... και προειδοποιεί.... ζώα και ανθρώπους.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2012 :  07:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
6/5/12 αποφράς ημέρα!

Εχθές το βράδυ πότισα τα φυτά μου.
Σήμερα το πρωί τα έλουσα με νεοτοψιν + echo

Ένα μωρό λιθώπι πάει με αποχαιρέτησε ( τελικά ούτε ψέκασμα ακόμα )

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω επιτέλους αυτή την αγορά από το adaria garden, τώρα που θα βρω λεφτά? Σκέφτομαι να ...σπάσω κανέναν παιδικό κουμπαρά όπως έκανε κάποιος άλλος στο πρόσφατο παρελθόν όταν μας άνοιξαν το σπίτι.

Ένας φερόκακτος και δύο ευφόρβιες έχουν εγκαύματα.
Μήπως έμεινε νερό πάνω τους και δεν το κατάλαβα?
Έξω είναι τόσον καιρό.
Με τσαντίζει αφάνταστα να συμβαίνει αυτό.

Οι καφέ κηλίδες στο gymnocalycium εξαπλώνονται.
Και το άλλο της ιδίας οικογένειας που κάνει κόκκινο άνθος όλο και ζαρώνει, θα μου αφήσει χρόνους.

Κατά τα λοιπά ψάχνω να βρω-κατασκευάσω ραφιέρα για να βγάλω έξω και άλλα παχύφυτα ( υπόλοιπες κρασσούλλες και κάποια άλλα )

Οι λίθωπες θα φιλοξενηθούν μέσα φέτος.

Σπορές δεν έχω κάνει αλλά ποτέ δεν είναι αργά.
Όσα σποροφυτάκια επέζησαν από τις περυσινές βλακείες, χαίρουν άκρας υγείας.

Άντε τώρα σας αφήνω να φάτε το πρωινό σας, μην ξεχάσετε να συμπεριλάβετε και "χρυσά αυγά".

Σας φιλώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2012 :  10:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

6/5/12 αποφράς ημέρα!

Εχθές το βράδυ πότισα τα φυτά μου.
Σήμερα το πρωί τα έλουσα με νεοτοψιν + echo

Ένα μωρό λιθώπι πάει με αποχαιρέτησε ( τελικά ούτε ψέκασμα ακόμα )

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω επιτέλους αυτή την αγορά από το adaria garden, τώρα που θα βρω λεφτά? Σκέφτομαι να ...σπάσω κανέναν παιδικό κουμπαρά όπως έκανε κάποιος άλλος στο πρόσφατο παρελθόν όταν μας άνοιξαν το σπίτι.

Ένας φερόκακτος και δύο ευφόρβιες έχουν εγκαύματα.
Μήπως έμεινε νερό πάνω τους και δεν το κατάλαβα?
Έξω είναι τόσον καιρό.
Με τσαντίζει αφάνταστα να συμβαίνει αυτό.

Οι καφέ κηλίδες στο gymnocalycium εξαπλώνονται.
Και το άλλο της ιδίας οικογένειας που κάνει κόκκινο άνθος όλο και ζαρώνει, θα μου αφήσει χρόνους.

Κατά τα λοιπά ψάχνω να βρω-κατασκευάσω ραφιέρα για να βγάλω έξω και άλλα παχύφυτα ( υπόλοιπες κρασσούλλες και κάποια άλλα )

Οι λίθωπες θα φιλοξενηθούν μέσα φέτος.

Σπορές δεν έχω κάνει αλλά ποτέ δεν είναι αργά.
Όσα σποροφυτάκια επέζησαν από τις περυσινές βλακείες, χαίρουν άκρας υγείας.

Άντε τώρα σας αφήνω να φάτε το πρωινό σας, μην ξεχάσετε να συμπεριλάβετε και "χρυσά αυγά".

Σας φιλώ

mavirenes

Οι λίθοπες δε συγχωρούν...δυστυχώς...
Για τα εγκαύματα, βασικά, η εικόνα ότι όλοι οι κάκτοι αντέχουν στο "ντάλα ήλιο" όλη τη μέρα, δεν ισχύει συνήθως. Στη φύση αρκετοί κάκτοι έχουν την προστασία χαμηλής βλάστησης όταν είναι μικροί, δεν μετακινούνται μια εδώ και μια εκεί κατά τη διάρκεια του χρόνου, οπότε εκεί που είναι συνηθίζουν ή και δεν επιβιώνουν εξαρχής, άλλοι μισοθάβονται μέσα στο χώμα (βλέπε αστερίες του Χρήστου στο Μεξικό) κλπ... Ειδικά, όλοι όσων η επιδερμίδα είναι εμφανής, δηλαδή, δεν έχουν πυκνό αγκάθι είναι επιρρεπείς στα εγκαύματα και θέλουν προσοχή!! (σε αντίθεση με "οπλισμένους" βλέπε Echinocereus με πυνκό αγκάθι)

Όσο για τις αγορές, σου εύχομαι να βρεις τα χρήματα χωρίς να σπάσεις κανέναν κουμπαρά. Αλλά κυρίως ελπίζω να μπορούμε να μας απασχολούν οι κάκτοι και οι αγορές τους το επόμενο διάστημα κι όχι άλλες περιπέτειες μετά τα χθεσινά αποτελέσματα.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2012 :  12:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
[ Αλλά κυρίως ελπίζω να μπορούμε να μας απασχολούν οι κάκτοι και οι αγορές τους το επόμενο διάστημα κι όχι άλλες περιπέτειες μετά τα χθεσινά αποτελέσματα.....

Κι εγώ το εύχομαι αλλά χλωμό...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2012 :  12:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και από λίπανση τι κάμουμε?

Πέρυσι το θυμήθηκα και φέτος ταίσω τα παιδάκια μου?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2012 :  21:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά νομίζω ότι θα αρχίσω εδώ να καταγράφω πιο συστηματικά το τι κάνω στα δύσμοιρα τα φυτάκια μου και ειδικά τα ποτίσματα, δεδομένου του γεγονότος ότι έχω αρκετές κατηγορίες φυτών, σε διαφορετικές θέσεις, σε διαφορετικά μίγματα χώματος και κυρίως με διαφορετικές απαιτήσεις.
Θα χάσω τα αυγά και τα πασχάλια νομίζω θα μου ήταν χρήσιμο να κρατάω ένα είδος ημερολογίου ας πούμε.

Για να δούμε λοιπόν

13/5/12 Πότισα όλα τα παχύφυτα που βρίσκονται στη βεράντα καθώς και τους κάκτους. Με τον τρελλό αέρα που είχε τις μέρες που ακολούθησαν στέγνωσαν όλα. Ευτυχώς γιατί σήμερα έβρεξε. Οι κάκτοι δεν βράχηκαν ωστόσο.

14/5/12 Πότισα τις κρασσούλες που έχω μέσα στο ηλιόλουστο παράθυρο.

Πρέπει να δω τι θα κάνω με τις τρύπες αποστράγγισης των γλαστρών που έχω έξω.
Το άσχημο είναι ότι πρέπει να τουμπάρω και να ξαναφυτέψω τα φυτά για να χρησιμοποιηθεί το τρυπάνι.
Στερνή μου γνώση! Θυμήθηκα τον Κώστα σε ένα σχετικό με τις γλάστρες και τις τρύπες αποστράγγισης.
Εκεί εγώ όμως πρέπει να πάθω για να μάθω.
Ένα ωραιότατο γυμνοκαλύκιο το γνωστό με το κόκκινο άνθος πήγε στον παράδεισο.
Ευτυχώς έχω κι ένα ακόμη μικρότερο.

Παρεπιπτόντως τα γυμνοκαλύκια όλα είναι μουμπουκιασμένα.
Η matucana madisoniorum άνοιξε και δεύτερο λουλούδι και νομίζω ότι και οι echinocereus θα μου ξανακάνουν την τιμή να δώσουν λουλούδια γιατί βλέπω χνουδάκια εδώ κι εκεί.

15/5/12 Αμάν πια αυτή η βαμβακάδα. Η εχεβέρια black prince από τότε που την αγόρασα την έχουνε ρημάξει. Το ίδιο και τις καλανγχόες. Βρε την έχω μουρλάνει στα φάρμακα, τίποτα. Ε μου τη βάρεσε, τη μάδησα από όλα τα φύλλα ήταν και κατεστραμμένα τα περισσότερα. Πέταξα το παλίο χώμα και την πλάκωσα με σκληρό πινελάκι και αλκοολούχα λοσιόν.
Της έδωσα και κατάλαβε, μόνο ο κορμός έμεινε για να δούμε τι μέλλει γενέσθαι.
Θα δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω τα φύλλα για μοσχεύματα αν και είναι κατεστραμμένα ακριβώς στη βάση τους.

16/5/12 Πότισα τις sulco που προμηθεύτηκα πρόσφατα από το Γιώργο.
Τις έχω μέσα στο σπίτι σε φωτεινό χώρο.
Πολύ άγχος έχω με αυτές.
Φοβάμαι μην τις χαλάσω ειδικά εκείνες τις μικροσκοπικές με το πυκνό αγκαθάκι.
Ένα μικρούτσικο μόσχευμα heliosa που αγόρασα από το Σλοβάκο το χειμώνα, δεν έχει ριζώσει, το έβαλα σε σκέτο περλίτη και ο Θεός βοηθός. Που graft η άσχετη Γιώργο μου?
(άλλωστε δεν έχω και υποκείμενο)

17/5/12 Πότισα τις γαστέριες και τις χαβόρθιες που έχω μέσα στο σπίτι.

Όταν ζεστάνει ξανά μάλλον θα ποτίσω και τους ανδρόμισχους. Φοβάμαι μήπως δεν έχουν ριζώσει καλά και κρατάω το χέρι μου στο νερό με δαύτους. Τόσους αγόρασα έναν marianae δεν αξιώθηκα!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2012 :  22:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
20/5/12 πότισα, κάκτους και παχύφυτα έξω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 May 2012 :  11:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και το μετάνιωσα βεβαίως (το πότισμα εννοώ)

Μεσολάβησε μία εβδομάδα από το προηγούμενο πότισμα αλλά από ότι φαίνεται δεν χρειαζόταν

τι υγρασία είναι αυτή πάλι, τι συννεφιά!

όλα τα γλαστράκια μου είναι υγρά

ελπίζω να μην βρέξει τουλάχιστον

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2012 :  06:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πάει ο πλειόσπιλος
τον βρήκα ζελέ σήμερα το πρωί
με χώμα βρεγμένο

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2012 :  22:44:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
κανε τα μιγματα σου λιγο πιο στραγγιστερα με μικροτερες γλαστρες ωστε να στεγνωνουν σε τρεις μερες.Ωσο ,μεγαλωνει η γλαστρα τοσο προσθετεις ανοργανα υλικα.Οι φεροκακτοι μου βρεχονται απο τα τελη μαρτιου απο την βροχη και μαλιστα στην βορεια ελλαδα και δεν παθαινουν τιποτα
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 May 2012 :  09:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Αριστοτέλη ευχαριστώ!
Όσα έχω στα τετράγωνα μικρά γλαστράκια πάνε περίφημα!
όσα στις μεγάλες στρογγυλές πλαστικές καλούτσικα έχω χάσει δύο φυτά
πρέπει να ανοιχτούνε τρύπες και θά ναι μια χαρά.

Τον πλειόσπιλο την πάτησα δεν θυμόμουν ότι τον είχα ξαναποτίσει πρόσφατα τον είχα μέσα μαζί με άλλα λίθωπες και μοσχεύματα για ρίζωμα χαβόρθιες κτλ την πάτησα ο βλάκας κι έχω λυπηθεί πάρα πολύ που τον έχασα

ήτανε δώρο του Χρήστου και πήγαινε τόσο καλά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2012 :  12:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
25/5/12
Ψέκασα ξανά με echo & νεοτοψιν όλα τα φυτά μου έξω, αυτά μέσα θα περιμένουν μετά την έκθεση

ΥΓ από εκεί που το πήγαινε για βροχή ο τρελλόκαιρος λιακάδα έχει τώρα, ελπίζω να μην μου πάθουν εγκαύματα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2012 :  07:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
30/5 πότισα κάκτους και παχύφυτα έξω, ήταν όλα κατάξερα
αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να ποτίζω τα παχύφυτα συχνότερα

δυστυχώς σε δυο τρια παχύφυτα βρήκα εγκαύματα από την προηγούμενη φορά που ψέκασα με echo, με ουρανό μαύρο από τα σύννεφα και μόλις ολοκλήρωσα έγινε χαρά Θεού, θα το κατααπιώ κι αυτό το ποτήρι...

Βαμβακάδα δεν είδα σήμερα

αντικατέστησα τον πλειόσπιλο με άλλον που πήρα από την έκθεση και προσπαθώ να μην σκέφτομαι τον προηγούμενο

προστέθηκε στη συλλογή και μια κορυφάνθα

πρέπει κάποια στιγμή να ελέγξω ένα ένα τα φυτάκια για ταμπελίτσες κι όσα δεν έχουν να τα ανεβάσω εδώ για αναγνώριση

Η aylostera heliosa που προσπαθώ να ριζώσω από τα Χριστούγεννα ξεκίνησε και βγάζει ριζάκια, ο αστερίας μου όμως όχι.
Τι να κάνω? έχω απελπιστεί.
Έχει μια υποψία ρίζας βγάλει κι από αυτήν επιβιώνει ως φαίνεται.
Θα τον αφήσω λίγο ακόμη και βλέπουμε.

ΥΓ. τελικά χρήσιμο να καταγράφω εδώ τα ποτίσματα, ανοίγω το θέμα και βλέπω πότε ήταν το προηγούμενο πότισμα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2012 :  14:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πότισα τα πάντα στις ραφιέρες μέσα στην τζαμαρία, μου πήρε ατέλειωτες ώρες με τόσα γλαστρόγλαστρα, γαστέριες και χαβόρθιες και κρασσούλες θα ποτιστούν άλλη στιγμή
έλεγξα τα όσα έχω για ρίζωμα, ο αστερίας πάει

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000