ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2014 :  22:23:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Χαράς το κουράγιο σου,έχεις και πολλά ρε παιδί μου εσύ.
Εγώ δεν έχω ποτίσει ακόμα.
Το σκέφτομαι να σου πω,εδώ ψήνεται ο τόπος το πρωί.
Με τις σπορές και'γω τίποτα ακόμα.Θα δω.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2014 :  20:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
15/4/14
πότισα σήμερα όλα

Τα μέσα διψάνε και δεν τα προλαβαίνω
Σπορές ακόμη στα ταμπελάκια βρίσκομαι

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2014 :  20:47:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλό κουράγιο,εγώ δεν έχω βάλει ακόμα ταμπελάκια,φαντάσου πόσο πίσω είμαι,τουλάχιστον κρατάω αρχείο.
Χτες πότισα όοοοοοοοοολα τα φυτάκια μου κάκτους-παχύφυτα μερικά ήταν σε σχεδόν άθλια κατάσταση να πω ένα βήμα πριν την κατάρρευση?
Να το πω.

Κική
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2014 :  21:28:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
εδω στην κυπρο αρχισε να μας βρεχει...!
ασε που εχθες τα ειχα ποτισα ολα τα φυτα και σημερα φαγανε
και ολη την βροχη...!ελπιζω να μην εχω καμια απώλεια!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2014 :  21:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
δεν θα πάθουν τίποτα

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2014 :  22:03:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Και εγώ πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά,ας ελπίσουμε,μην ανησυχείς.
Να μας ενημερώνεις πως πάνε τα φυτά σου.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2014 :  07:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Εχθές 24/4 πότισα γαστέριες και χαβόρθιες.
Ξαναπότισα και τα παχύφυτα της δυτικής ραφιέρας παρόλο που είχαν ποτιστεί όλα μαζί με τους κάκτους κάπου εκεί κοντά το Πάσχα.
Ο καιρός μυστήριος, μια ζέστη, μια αέρας όλα στεγνώνουν πολύ γρήγορα.
Σύντομα θα χρειαστεί να ξαναποτίσω τους κάκτους.
Σπορά ακόμη τίποτα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2014 :  18:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Εχθές 25/4
πότισα όλους τους κάκτους και τα παχύφυτα,
και τώρα...ρίχνει μια βροχή!!!!

Τα μικρά κακτάκια στις ραφιέρες δεν πολυβρέχονται.
Οι μεγάλοι ναι αλλά δεν τους πολυφοβάμαι.
Τα πχύφυτα όμως τα είχα ποτίσει και στο ενδιάμεσο.

Δεν βαριέσαι.

Όλα καλά θα πάνε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 01 May 2014 :  14:56:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
με τετοιες ψηλες θερμοκρασιες,,, δυσκολο να παθουνε κατι!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Mar 2016 :  10:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Και ποτίζω και μεταφυτεύω και προσπαθώ να πάρω τα πάνω μου.
Και να βοηθήσω τα φυτά μου ( κι εμένα ) να χαρούμε την Άνοιξη.
Εσείς;
Εχθές τακτοποίησα τις αγαύες και τις αλόες μου.
Τουλάχιστον αυτές που είναι σε μικρά γλαστράκια.
Κάτι αρχίζει να γίνεται...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Mar 2016 :  19:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή

Και γω Ειρήνη και ποτιζω και μετεφυτεύω και και μεταφέρω τις γλάστρες στις θέσεις τους και βγάζω τα φυτά από το θερμοκήπιο και σκαλιζω και κλαδευω και έχουν γεμίσει τα χέρια μου αγκάθια και γρατσουνιές και αίματα και ή μύτη μου κόκκινη από τον ήλιο και ή μέση μου πονά και ανάθεμα στη τρέλα μου .... ή χαρά της Άνοιξης !
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Mar 2016 :  21:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

καλησπέρα!!!!
κουραστικό αλλά ωραίο όμως ε!!
είχα τόσον καιρό να ασχοληθώ
αλλά συνεχίζει να
μου αρέσει

Νωρίτερα περιποιήθηκα τις χόγιες.
Και τις ορχιδέες...
Νοιώθω όμορφα με τα φυτάκια μου ξανά.
Ελπίζω να κρατήσει το φλερτ...

mavirenes

Edited by - mavirenes on 06 Mar 2016 21:35:12
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  06:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Είπα να κάνω ανακωχή!
Αρχίζοντας από τα φυτά μου βεβαίως.
Όλη την εβδομάδα που πέρασε, βάφω ραφιέρες και φτιάχνω γλαστράκια.
Δεν θα γράφουν πια Τότις ποιότης και αμέρικαν σνακ!!!
Ακόμη δεν έχω τελειώσει αλλά πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσει πολύ το αποτέλεσμα.
Ψέκασα τις προάλλες τα παχύφυτα για βαμβακάδα και νομίζω ότι μου πάθανε εγκαύματα στα φυλλαράκια τους.
Η ραφιέρα με τους κάκτους έχει τρομερή προσβολή από κακκοειδή.
Ξεκίνησε από οπούντιες που είχα ψηλά και χάλασαν φυτά που ήταν πίσω πίσω στο ράφι και δεν τα είχα πάρει χαμπάρει.
Μέσα σε αυτά κι ένας υπέροχος λατισπίνους που μου είχε χαρίσει πριν πέντε χρόνια ο Χρήστος!
Για τα κοκκοιεδή τύπου ...πεταλίδας βρήκα έναν δραστικό τρόπο αντιμετώπισης.
διέλυσα white spirit μισό μισό με νερό και βούρτσισα καλά καλά με σκληρό πινέλο.
Μετά αμέσως έπλυνα τον κάκτο πολύ καλά με νερό.
Ήταν κατακίτρινος από μέσα.
Δεν ξέρω αν θα πάθει ζημιά από αυτήν την επέμβαση.
Είναι ένας μεγαλούτσικος cereus και νομίζω θα αντέξει.
Περιμένω να δω πως θα πάει για να προχωρήσω και στα άλλα.
Έτσι όπως έχουνε καταντήσει μερικά θα πάνε στον κάδο, οπότε...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  12:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
..όταν μόλις έχει στεγνώσει η ραφιέρα που έχεις βάψει και έχεις τοποθετήσει ένα ένα τα μικρά συλλεκτικά κακτάκια και παχυφυτάκια, που τα έχεις φτιάξει με σπόρους ή φυλλαράκια, με το πετραδάκι τους, με τις ετικετούλες τους, τακτοποιημένα και λίγο πριν προλάβεις να την στερεώσεις στον τοίχο
φοουυυυυυ ένας ξαφνικός αέρας, πάρτην κάτω

τι αμαρτίες πληρώνω!!!
έλεος

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  14:16:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Διαβάζω αυτά που παθαίνεις, αλλά δεν τα σχολιάζω, γιατί πονάει η ψυχή μου !!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2016 :  11:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Τα συμμάζεψες πάλι Ειρήνη? Βάλε μας μία φωτό!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2016 :  18:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα! ναι! τα ξαναφύτεψα αλλά μπερδεύτηκαν όλα! σταμάτησα τα βαψίματα γιατί από τη μια δεν βοηθάει ο καιρός και από την άλλη δεν διακινδυνεύω να τα ακουμπήσω από εδώ κι από εκεί και να βάψω,"
Η ραφιέρα που τούμπαρε ο αέρας θα ανακατασκευαστεί καθώς και μια ακόμη, που τα ράφια της χρειάζονται αλλαγή. Με περιμένει μπόλικη δουλίτσα.
φωτό; με δυσκολεύει όλο αυτό
θα προσπαθήσω όταν τις τελειώσω, να βάλω φωτό..

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000