ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Mammillaria hahniana
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Cactaceae
 Mammillaria
 Mammillaria hahniana
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Billy
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2011 :  22:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Είδος : Mammillaria hahniana

Συνώνυμα :

Κατώτατη θερμοκρασία : -6°C

Ιδανική θερμοκρασία χειμώνα : 10°C

Ανάγκες σε νερό : Αραιά ποτίσματα, καλή αποστράγγιση

Σκίαση : Φωτεινό μέρος με ελαφριά προφύλαξη από τον ήλιο.

Καταγωγή : Guanajuato, Tamaulipas και Queretaro στο Μεξικό. Υψόμετρο 750 - 2.200 m

Αναπαραγωγή : Κυρίως σπόροι

Άνθιση : Δημιουργεί ένα στεφάνι από μικρά κόκκινα προς το μωβ λουλούδια.

Σημειώσεις:
Μπορεί να είναι ένα μοναχικό φυτό ή να βγάλει παραφυάδες και να δημιουργήσει συστάδα.
Εντύπωση κάνει η ποικιλομορφία στην οποία συναντιέται. Φυτά του ίδιου είδους πολλές φορές έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

Διαφορές μεταξύ των υποειδών:

Ssp Hahniana : Έχει 1 κεντρικό αγκάθι και 20 με 30 περιμετρικά σε κάθε αρεόλη. Τα άνθη είναι κόκκινο προς το μωβ.
Ssp Bravoae : Έχει 2 κεντρικά αγκάθια και 28 με 30 περιμετρικά σε κάθε αρεόλη. Τα άνθη είναι σκοτεινό ροζ.
Ssp. Mendeliana : Έχει 2 με 4 κεντρικά αγκάθια ενώ υπολείπονται τα περιμετρικά (ή είναι ατροφικά). Τα άνθη είναι απαλού ροζ χρώματος.
Ssp. Woodsii : Έχει 2 κεντρικά αγκάθια και 25 με 30 περιμετρικά σε κάθε αρεόλη. Τα άνθη είναι ροζ.

Αν το έχει κάποιος ας βάλει και φωτογραφίες ή άλλες παρατηρήσεις ώστε να γίνει μια πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση του είδους.

ΥΓ. Οι πληροφορίες δεν προέρχονται από προσωπική εμπειρία αλλά από έρευνα στο internet. Τις παραθέτω εδώ ώστε αν τυχόν υπάρχουν λάθη ή παραλείψεις να διορθωθούν.

Edited by - Billy on 30 May 2011 23:02:05

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  07:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη, μου αρέσει πολύ η ιδέα σου για τα πορτραίτα φυτών! Είμαι σίγουρη ότι θα εγκρίνει και η Φωτεινή! Στο μεταξύ όρεξει νά έχεις και θα υπάρχουν θέματα άπειρα να ανεβάζεις στο φόρουμ!!!!

Θα παραθέσω εδώ την ταπεινή hahniana μου ωστόσο ελπίαω να βρεθεί κάποιος και να βάλει αυτή τη στρουμπουλή που είδα στην έκθεση της ΕΕΚΑΠ την Κυριακή, ήταν ωαραιότατη!!!!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 31 May 2011 07:01:59
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  12:17:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Αν και το στεφανάκι της δεν είναι πλούσιο, καλή είναι για αρχή.

Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  16:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Ανεβάζω ό,τι πληροφορίες έχω βρει για τα δικά μου φυτά. Περιμένοντας τους σπόρους κάνω γενικά μια έρευνα και τα ανεβάζω κι εδώ για να υπάρχουν αλλά και να συζητηθούν (ώστε να μάθω και τίποτα παραπάνω).

Ευχαριστώ και για τις φωτό που ανεβάσατε. Και μια ερώτηση επειδή την απέκτησα πρόσφατα, το χειμώνα χρειάζεται προστασία ή ισχύει το -6 που βρήκα πιο πάνω; Την αφήνω δλδ στην αυλή να ξεχειμωνιάσει;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  22:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Η δικιά μου φέτος έμεινε εντελώς έξω στο μπαλκόνι, χωρίς άλλη προστασία παρά μόνο από βροχή...Είναι απαραίτητο νομίζω το κρύο το χειμώνα γιατί φέτος η ανθοφορία της ήταν καλύτερη από άλλες χρονιές που ήταν μέσα στο ψυχρό θερμοκήπιο. Πιστεύω ότι όντως δε θα υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να είναι στεγνή, δηλαδή, καθόλου νερό / βροχή.
Όταν μεγαλώνει σε πιο σκιερή θέση "φαίνεται" πιο πολύ πράσινο, η επιδερμίδα της ενώ αλλιώς είναι πιο σωστή, συμπαγής και η γενική εικόνα είναι πιο "ασπριδερή".
Υπάρχουν πολλές μορφές με πιο πυκνή ή με λιγότερη "τρίχα".

Κάποιες φωτογραφίες ενός απ' τα δικά μου φυτά σε νεαρή ηλικία και λίγο μεγαλύτερη (2005-2006):

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2011 :  21:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το ίδιο φυτό σήμερα 2011

Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Aug 2011 :  21:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Σε γενικές γραμμές η hahnianna είναι αργής ανάπτυξης; Παρατήρησα ότι ενώ άλλες (duwei, zeilmaniana κλπ) παρουσιάζουν ήδη σημάδια ανάπτυξης η hahnianna έχει μείνει ακριβώς ίδια από τη μέρα που την πήρα.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2012 :  22:18:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2012 :  10:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Απ' όσο γνωρίζω όλα τα φρουτάκια των φυτών του γένους Mammillaria τρώγονται. Ωραία φωτογραφία, σαν τούρτα!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Dec 2012 :  16:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Dec 2012 :  16:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2012 :  08:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραία η τουρτίτσα! Μπράβο, και ανοιχτά και κλειστά πανέμορφη! Εγώ, δεν έχω καταλάβει ακόμη τι κάνω - ή τι δεν κάνω - και ως τώρα δεν έχει ποτέ κάποια hahnianna μου τέτοια ταυτόχρονη ανθοφορία. Παρόλο που είναι απ' τα παλαιότερα φυτά, τα έχω χρόνια. Ανοίγουν σκόρπια, ένα τη μία μέρα, δυο την άλλη κλπ....
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.16 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000