ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η αρχή μιας συλλογής
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η αρχή μιας συλλογής
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Billy
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2011 :  23:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Ξεκινώ αυτό το θέμα σαν ένα ημερολόγιο για τη συλλογή που προσπαθώ να χτίσω. Μέσα από εδώ θα προσπαθήσω να παρουσιάσω τις σκέψεις μου, να οργανώσω τις αγορές και τις δραστηριότητες με τα φυτά μου. Πολύ θα ήθελα να διαβάζω και τη γνώμη πιο έμπειρων και να συμβουλεύομαι, ώστε να βελτιώνομαι με τον καιρό.

Αυτή τη στιγμή η "συλλογή" αποτελείται από λίγους κοινούς κάκτους (απομεινάρια από παλιότερα) μεγάλους σε ηλικία και δύο σαρκόφυτα.

Echinopsis Oxygona, ένας μεγάλος που μόλις είδα ότι δεν το έχω σε φωτό και αρκετά μικρά φυτεμένα.

Cleistocactus Straussii (χωρίς να είναι σίγουρο)

3 μικρά φυτάκια φέτος αγορασμένα mammillarias

Και ένας ακόμη κηροειδής (μάλλον oreocereus celsianus) ο οποίος φέτος μου έσπασε και προσπαθώ να ριζώσω το κομμάτι του ενώ ταυτόχρονα άρχισε να πετάει και κλαδάκι.

Γενικά στους κάκτους μου αρέσουν και τα αγκάθια και τα λουλούδια και θα προσπαθήσω να τα συνδιάσω στη συλλογή όσο αυτό είναι δυνατό δεδομένου του χώρου που έχω στη διάθεσή μου.

Αφού έψαξα λίγο τα θέματα με τα χώματα μεταφύτεψα πριν μερικές μέρες μια αλόη που έχω και πάει πολύ καλά και σήμερα μεταφύτεψα και την κρασούλα μου. Τα υπόλοιπα παχύφυτα δεν με ενθουσιάζουν όσο οι κάκτοι αλλά τα προτιμώ από άλλα είδη καλωπιστικών φυτών.

Για το άμεσο μέλλον σκέφτομαι να μαζέψω διάφορους echinopsis ( και lobivia μαζί) για τα υπέροχα λουλούδια τους περισσότερο. Επίσης θα επιχειρήσω και σπορά astrophytum και lithops αφού μου κόλλησαν από εδώ μέσα. Γενικά ψάχνω είδη που να μην χρειάζεται να μπουν μέσα στο σπίτι το χειμώνα. Ένα τελευταίο που θα προσπαθήσω να σπείρω και έχω τρελαθεί μαζί του είναι η mammillaria luethyi. Εξ αιτίας της άρχισα να ψάχνω το πως να κάνω μπολιάσματα κλπ για να μπορέσω να διατηρήσω έστω ένα φυτό. Στο θέμα των μπολιασμάτων πειραματίζομαι αυτή τη στιγμή με ένα monstrose το οποίο δεν είχε ρίζα και έχω βάλει ήδη 4 κομματάκια του σε υποκείμενα (αν πετύχουν θα σας τα παρουσιάσω σε άλλο θέμα). Προς το παρών αυτά, θα ενημερώνω με ότι νέο προκύπτει.

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2011 :  09:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα
αν και όχι πολύ έμπειρη επέτρεψέ μου να σου δώσω μία συμβουλή

η άσπρη ελαφρόπετρα που έχεις βάλει στην επιφάνεια των γλαστρών σου με τον καιρό θα βρωμίσει και θα γίνει καφέ και δεν θα σου αρέσει, να την αντικαταστήσεις με πετραδάκι η γνώμη μου ή με φυσική ελαφρόπετρα ( ξέρεις την κοκκινωπή είναι όμως ακριβή ) εν ανάγκη πλύνε καλά κοινό γαρμπιλάκι και βάλε

θα εκπλαγείς με το πόσο γρήγορα σκάνε οι σπόροι από τα αστρόφυτα, βάλε πρώτα τέτοιους και θα πάρεις τα πάνω σου και για τα υπόλοιπα

και οι λίθωπες εδώ εμένα της άσχετης που δεν έκανα τίποτα σωστά κι έχουνε σκάσει λίγοι α και η βλαστητικότητα στους σπόρους λιθώπων κρατάει χρόνια να ξέρεις ( νομίζω 10?)

αν φτιάξεις λομπίβια και εχίνοψις κράτα μου και μένα κανά σποροφυτάκι γιατί εμένα οι σπορές μου τζίφος

και καλή επιτυχία, να δεις εγώ που από τότε που μπήκα στο φόρουμ έχω τριπλασιάσει τη συλλογή μου και συνεχίζω ακάθεκτη, όπως λέει και η Πουλχερίτσα έχουμε πάθει πολλές ...ιάσεις εδώ
αστροφυτ ίαση, λιθωπ ίαση, εχινοκηρ ίαση, κτλ κτλ

μμμ και εμένα μου αρέσουν εξίσου τα παχύφυτα και οι κάκτοι

mavirenes

Edited by - mavirenes on 30 May 2011 09:45:09
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2011 :  11:07:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Billy

Ξεκινώ αυτό το θέμα σαν ένα ημερολόγιο για τη συλλογή που προσπαθώ να χτίσω. Μέσα από εδώ θα προσπαθήσω να παρουσιάσω τις σκέψεις μου, να οργανώσω τις αγορές και τις δραστηριότητες με τα φυτά μου. Πολύ θα ήθελα να διαβάζω και τη γνώμη πιο έμπειρων και να συμβουλεύομαι, ώστε να βελτιώνομαι με τον καιρό.

Αυτή τη στιγμή η "συλλογή" αποτελείται από λίγους κοινούς κάκτους (απομεινάρια από παλιότερα) μεγάλους σε ηλικία και δύο σαρκόφυτα.

Echinopsis Oxygona, ένας μεγάλος που μόλις είδα ότι δεν το έχω σε φωτό και αρκετά μικρά φυτεμένα.

Cleistocactus Straussii (χωρίς να είναι σίγουρο)

3 μικρά φυτάκια φέτος αγορασμένα mammillarias

Και ένας ακόμη κηροειδής (μάλλον oreocereus celsianus) ο οποίος φέτος μου έσπασε και προσπαθώ να ριζώσω το κομμάτι του ενώ ταυτόχρονα άρχισε να πετάει και κλαδάκι.

Γενικά στους κάκτους μου αρέσουν και τα αγκάθια και τα λουλούδια και θα προσπαθήσω να τα συνδιάσω στη συλλογή όσο αυτό είναι δυνατό δεδομένου του χώρου που έχω στη διάθεσή μου.

Αφού έψαξα λίγο τα θέματα με τα χώματα μεταφύτεψα πριν μερικές μέρες μια αλόη που έχω και πάει πολύ καλά και σήμερα μεταφύτεψα και την κρασούλα μου. Τα υπόλοιπα παχύφυτα δεν με ενθουσιάζουν όσο οι κάκτοι αλλά τα προτιμώ από άλλα είδη καλωπιστικών φυτών.

Για το άμεσο μέλλον σκέφτομαι να μαζέψω διάφορους echinopsis ( και lobivia μαζί) για τα υπέροχα λουλούδια τους περισσότερο. Επίσης θα επιχειρήσω και σπορά astrophytum και lithops αφού μου κόλλησαν από εδώ μέσα. Γενικά ψάχνω είδη που να μην χρειάζεται να μπουν μέσα στο σπίτι το χειμώνα. Ένα τελευταίο που θα προσπαθήσω να σπείρω και έχω τρελαθεί μαζί του είναι η mammillaria luethyi. Εξ αιτίας της άρχισα να ψάχνω το πως να κάνω μπολιάσματα κλπ για να μπορέσω να διατηρήσω έστω ένα φυτό. Στο θέμα των μπολιασμάτων πειραματίζομαι αυτή τη στιγμή με ένα monstrose το οποίο δεν είχε ρίζα και έχω βάλει ήδη 4 κομματάκια του σε υποκείμενα (αν πετύχουν θα σας τα παρουσιάσω σε άλλο θέμα). Προς το παρών αυτά, θα ενημερώνω με ότι νέο προκύπτει.

Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι τα φυτά σου βρίσκονται ακόμα στο μείγμα χώματος μέσα στο οποίο ήταν όταν τα αγόρασες ! Η ελαφρόπετρα της επιφανείας θα τους κάνει περισσότερο καλό άν βρίσκεται ΜΕΣΑ στο μείγμα.
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2011 :  16:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Έχετε δίκιο για την ελαφρόπετρα, οι φωτό είναι από τις πρώτες μέρες που είχα βρει το φορουμ. Τώρα έχω πάρει ηφαιστιακό πέτρωμα και βάζω στην επιφάνεια, καθώς και απλό πετραδάκι, και την ελαφρόπετρα μέσα στο μείγμα όπως λες Γιάννη. Οι μαμιλάριες έμειναν στο χώμα τους (είχα βγάλει όσο μπορούσα με το χέρι) και συμπληρώθηκε μετά μείγμα. Δεν είχα διαβάσει ακόμη τα άρθρα και τα έκανα έτσι (ξέρω χάλια). Τώρα δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να τα αλλάξω ξανά τώρα λόγω εποχής ή να περιμένω να περάσει η εποχή ανάπτυξης.

Ειρήνη, εννοείται ότι αν αξιωθώ και βγάλω φυτάκια (κάτι που μπορεί να γίνει μόνο με τη βοήθεια του φόρουμ) όλα τα επιπλέον θα χαριστούν εδώ.

Edited by - Billy on 30 May 2011 16:32:53
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2011 :  18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Billy

.

Ειρήνη, εννοείται ότι αν αξιωθώ και βγάλω φυτάκια (κάτι που μπορεί να γίνει μόνο με τη βοήθεια του φόρουμ) όλα τα επιπλέον θα χαριστούν εδώ.

κι εγώ το ίδιο θα κάνω από τα υπόλοιπα που έχω σπείρει,
καλούτσικα πάει το θέμα
απλώς οι σπόροι εχίνοψις και ρεμπούτια που έβαλα δεν βγήκανε και επειδή αν δεν κάνω λάθος εχίνοψις έχεις προμηθευτεί μπόλικα υβρίδια αναφέρθηκα σε αυτές,

πω πω έβλεπα πριν τις εχίνοψις στον
http://www.uhlig-kakteen.de/header.php,
τι ωραία χρώματα!

δεν σκοπεύω βλέπεις να κάνω για φέτος άλλη μαζικη αγορά σπόρων

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2011 :  22:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα είχαμε αναγκαστικό πότισμα. Έκανε τέτοια τρελή βροχή με αέρα που βράχηκαν όλοι οι κάκτοι όπου κι αν βρίσκονταν. Ευτυχώς το χρειαζόντουσαν όλοι γιατί ήταν θεόξεροι.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2011 :  23:48:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Billy, βρίσκω την ευκαιρία να σε καλοσωρίσω όχι από τη συνηθισμένη στήλη υποδοχής νέων μελών, αλλά στο ημερολόγιο της συλλογής σου.

Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή τύχη στην καλλιέργεια των αγαπημένων μας κάκτων!

Ήδη έμπειρα μέλη έκαναν κάποιες βοηθητικές παρατηρήσεις, τις οποίες υιοθέτησες.
Εκείνο πού μπορώ να σου πώ από την εμπειρία μου, είναι, ότι οποιαδήποτε επαφή, με παλαιότερα ή και νεώτερα μέλη του φόρουμ χωρίς διάκριση και της κακτοφιλίας γενικότερα θα σε βοηθήσουν πολύ.
Έχω να το λέω, η συμμετοχή στην ΕΕΚΑΠ, στο φόρουμ και οι ανταλλαγές απόψεων και δεδομένων από τις παρατηρήσεις στην καλλιέργεια, με βοήθησαν να γίνω καλύτερος και μού γλύτωσαν κόπο, χρήμα και το κυριότερο και πολυτιμότερο όλων, χρόνο...

Διασκέδασε καλλιεργώντας...

Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2011 :  15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
04/06/11 Έγινε η σπορά που φαίνεται κι εδώ http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1359

Τελικά αποφάσισα ό,τι έχει μείνει σε ακατάλληλο μείγμα να μεταφυτευτεί μετά το καλοκαίρι, επειδή όλα δείχνουν να είναι σε ανάπτυξη και δεν θελω να τους κόψω τώρα τη φόρα.
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2011 :  15:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
08/06 Φυτεύτηκαν κομμάτια από Opuntia monacantha, Opuntia aciculata και Opuntia mycrodasis που μου έστειλε ο Vangelis καθώς και πολλά κομμάτια Opuntia που βρήκα στο δρόμο. Ακόμη δεν τα έχω ποτίσει και επειδή είπαν για βροχές σήμερα μάλλον θα τα βγάλω να ποτιστούν φυσικά. Επίσης την ίδια μέρα έβαλα στο νερό 4 κομμάτια pereskiopsis και το ένα έχει βγάλει ρίζα.

Οι οπουντίες που βρήκα όλες μαζί για να ριζώσουν (είχαν και μπουμπούκια τα οποία άνοιξαν)
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jul 2011 :  22:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
12/07 Εμβολιάστηκαν στο μεγαλύτερο κομμάτι pereskiopsis κάποια αστρόφυτα (σποροφυτάκια). Όλα τα κομμάτια pereskiopsis ακόμη και ένα μικροσκοπικό χωρίς καθόλου φύλα (2-3 εκατοστά) έπιασαν και αναπτύσονται. Θα προσπαθήσω να τα αναπτύξω όσο μπορώ για να έχω υποκείμενα για του χρόνου.

Έκανα και αγορές από praktiker και μόλις τελείωσα με τις μεταφυτεύσεις τους, όσο περνάει ο καιρός και πειραματίζομαι με τα χώματα τόσο καλύτερο μου βγαίνει το μείγμα. Πρέπει οπωσδήποτε πάντως να βρω μια σταθερή πηγή κοκκινοχώματος και να σταματήσω να μαζεύω από δω και από εκεί.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jul 2011 :  08:56:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Billy

12/07
..........Πρέπει οπωσδήποτε πάντως να βρω μια σταθερή πηγή κοκκινοχώματος και να σταματήσω να μαζεύω από δω και από εκεί.

Το γνωστό πρόβλημα ! Κι εγώ έχω γεμίσει το χώρο της πρασιάς όλο τρύπες ....κάτι πρέπει να γίνει
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jul 2011 :  14:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Χτες άνοιξε η zeilmaniana. Η έκπληξη μου μεγάλη από όταν είδα μπουμπούκια αφού το φυτό είναι καινούριο και το είχα πάρει ανθισμένο, δεν περίμενα να ξανανθίσει φέτος. Παράλληλα έχει και τρελή ανάπτυξη. Μου δίνει θάρρος αυτή η εικόνα, σαν να λέει ότι κάτι κάνω σωστά;

Και έχει και το Gymnocalycium platensis μικροσκοπικά μπουμπουκάκια (το οποίο επίσης έχει ανθίσει φέτος κατά πάσα πιθανότητα).
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2011 :  10:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Η εποχή μπορεί να μην είναι η πλέον κατάλληλη για αγορές αλλά δεν άντεξα. Σε μια κρίση "καταναλωτισμού" παρήγγειλα από uhlig καμιά 10αριά υβριδια echinopsis και 2 luethyi που ήθελα εδώ και καιρό. Ευτυχώς η γυναίκα μου άντεξε το σοκ όταν τις το ανακοίνωσα...

Έχω και μια απορία, πήρα ένα εντομοκτόνο πριν καμια εβδομάδα και δεν ξέρω αν πρέπει να το χρησιμοποιήσω προληπτικά ή όχι. Είχα βρει σε μια οπουντία κάτι στίγματα τα οποία αφαιρόντουσαν με το χέρι και για αυτό το αγόρασα. Όμως η οπουντία δεν ξαναέβγαλε στίγματα και τώρα είμαι σε δίλλημα!
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2011 :  11:54:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη τα στίγματα που λες αν είναι άσπρα πρέπει να είναι από ψευδόκοκκο. Πρέπει το εντομοκτόνο που πήρες να καταπολεμά το ψευδόκοκκο. Δεν έχω κάνει ποτέ προληπτικό ψεκασμό και δε ξέρω να σου πω.

Είναι χαρακτηριστικό του είδους αυτής της Mamm. , εμένα ανθοφορεί συνέχεια 4 μήνες τώρα, μάλιστα την είχα ξεχάσει πριν κανα δυό χρόνια σε μια γωνιά όπου δεν την έβλεπε πολύ ήλιος και είχε αναπτύξει πολλούς βλαστούς, τόσο πλευρικούς και διχοτόμισε την κορυφή της, όλα αυτά στην προσπάθεια της να βρει φως...είναι δυνατό φυτό.

Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2011 :  19:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Χμμμ τα στίγματα δεν ήταν άσπρα αλλά ανοιχτόχρωμα (κιτρινωπά να το πω;;;). Το φάρμακο είναι το dursban, αλλά μάλλον θα περιμένω να δω αν θα ξαναβγάλει για να το χρησιμοποιήσω.

Το μόνο κακό με την mammillaria είναι ότι δεν έχω καμιά άλλη να την γονιμοποιήσω... του χρόνου πιστεύω που θα υπάρχει αφθονία.
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2011 :  12:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Ήρθε η παραγγελία από Uhlig, όλα τα υβρίδια Echinopsis σε πολύ καλή κατάσταση και μεγαλύτερα από αυτό που παρήγγειλα (5 εκ. ενώ στο site έλεγε 2 εκ) είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μόνο οι luethyi άρχισαν να ασπρίζουν στις κορυφές τους από το σκοτάδι αλλά ευελπιστώ ότι θα στρώσουν. Επειδή τα φυτά έμειναν αρκετά μέσα στην κούτα γυμνόριζα να ποτίσω μήπως πιο σύντομα από ότι συνήθως στις μεταφυτεύσεις; Για τα υβρίδια μιλάω γιατί τις luethyi τις φοβάμαι με το νερό έτσι κι αλλιώς. Αν έχει κάποιος καμιά συμβουλή για τις luethyi τώρα είναι καλή στιγμή για να την δώσει, θέλω πολύ να κρατήσουν αυτά τα φυτά.
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2011 :  19:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Οι νέοι Echinopsis φυτεμένοι, σκονισμένοι και απότιστοι.

Echinopsis Roth 107

Echinopsis Passo CM 03 'Elfenbein'

Echinopsis Passo CM 29

Echinopsis Rheingold 201 'Kardinal'

Echinopsis Rheingold 291 'Consuela'

Edited by - Billy on 18 Sep 2011 19:45:33
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2011 :  19:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Και οι δύο luethyi εμφανώς ταλαιπωρημένες από την παραμονή τους στην κούτα.

Η δεύτερη ήταν εντελώς άσπρη στην κορφή και άρχισε να κοκκινίζει αφού την έβγαλα στο φως. Τώρα τις προσαρμόζω σιγά σιγά στον ήλιο.

Ελπίζω του χρόνου να φωτογραφίζω λουλούδια από όλα τα αποκτήματα.

Edited by - Billy on 18 Sep 2011 19:41:06
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2011 :  12:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Άρχισαν οι μεταφυτεύσεις των κάκτων μου που ήταν σε τύρφη, μπήκαν οι Mammillaria duwei και zeilmaniana σε κατάλληλο χώμα και μικρότερες γλάστρες. Με την ευκαιρία έκανα και τις συγκρίσεις στην ανάπτυξη από όταν πήρα τα φυτά μέχρι σήμερα, τρελλή ανάπτυξη και τα δύο.

Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2011 :  18:26:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι δεν εχει αρκετο φως.
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2011 :  19:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Την είχε πλακώσει λίγο και η zeilmaniana στη γλάστρα που ήταν μαζί και έγινε έτσι. Τώρα που χωρίστηκαν θα μπει και σε πιο φωτεινό μέρος και θα στρώσει (πιστεύω). Απευθείας ήλιο έχουν το πρωί για κάνα δίωρο ( 9:00 με 11:00) και όλη την υπόλοιπη μέρα έχουν φως αλλά όχι απευθείας.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Sep 2011 :  10:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ζηλεύω!!!!!θέλω κι εγώ εχίνοψις!!!!!!!

Καλορίζικα όλαμε το καλό να τα καμαρώσεις ανθισμένα, κι εμείς βέβαια μέσω φωτογραφιών

ΥΓ.και οι luethyi άπαιχτες!!!
Έχω κρατήσει μία πρόσκληση της ΕΕΚΑΠ επειδή έχει τυπωμένη μία τέτοια επάνω ανθισμένη, τι υπέροχο φυτό, το λατρεύω!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Sep 2011 10:08:51
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Sep 2011 :  17:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Αν θέλεις κι εσύ, τότε να παρακαλάς μέχρι του χρόνου να έχουν βγάλει πολλά μωράκια για να δώσω σε όποιον θέλει.

Στις δύο ήδη βλέπω κάτι να ψιλοφουσκώνει ανάμεσα από τα αγκάθια, αν συνεχίσει θα βάλω φωτό.
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Oct 2011 :  23:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Η μία luethyi έλιωσε και βρήκε να το πάθει αυτο το τριήμερο που έλειπα. Την βρήκα σχεδόν εντελώς ζελέ. Έκοψα ό,τι αρεόλη βρήκα σε καλή κατάσταση και τις έβαλα για graft. Αν σωθεί κάτι καλά θα είναι. Αν ήμουν εδώ μπορεί και να προλάβαινα να εμβολιάσω ολόκληρο το φυτό. Η άλλη ευτυχώς όσο πάει και φαίνεται καλύτερη αν και μάλλον είναι νωρίς ακόμη για να κρίνω. Αν και θέλω να την κρατήσω στη ρίζα της μετά τη ζελεδοποίηση περνάει από το μυαλό μου και ο εμβολιασμός της.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Oct 2011 :  09:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Κρίμα για τη μαμμιλλάρια!
Καλά πως έγινε αυτό?

Από την όλη παρουσία σου στο φόρουμ έχω συμπεράνει ότι είσαι προσεκτικός σε ότι κάνεις και είμαι σίγουρη ότι θα έκανες τους σωστούς χειρισμούς όταν παρέλαβες τα φυτά σου.
(δεν πότισες ας πούμε αμέσως μετά τη μεταφύτευση)
Εν αντιθέσει με εμένα που λειτουργώ παρορμητικά και με υπερβάλλοντα ζήλο μερικές φορές όπως λέει και ο Γιάννης !

Πάντως από τα γραφόμενά σου που διαβάζω (πχ graft αρεόλης κτλ και όχι μόνο βεβαίως) μάλλον θα σε κατατάξω στην ελίτ των εμπειρογνωμόνων αυτού του φόρουμ.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και με την ευκαιρία να αναφέρω ότι όλο το καλοκαίρι που εμείς αραιώσαμε και βουβαθήκαμε κράτησες ζωντανό το φόρουμ με τις δημοσιεύσεις σου ( και ο φίλος μου ο cacticholic βέβαια και άλλα παιδιά που δεν μπορώ να απαριθμήσω τώρα γιατί δεν μου έρχονται όλοι στο μυαλό).

Οσο για τα παιδάκια εχίνοψις ναι με πολύ χαρά θα τα δεχτώ όσο μικρούτσικα και να είναι, θα παρακαλάω κι εγώ να σου πάνε τέλεια και θα είμαι εν αναμονή.

Καλή επιτυχία σε όλα και εύχομαι η συλλογή σου να μεγαλώσει και να ευημερεί!

(μεγάλη αρρώστεια η κάκτοι! δεν σταματάς ποτέ να θέλεις και άλλους!!)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Oct 2011 :  10:54:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη, μια βδομάδα πριν από σένα παρέλαβα κι εγώ Εchinopsis hyb. από Uhlig. Πριν 3 μέρες παρατήρησα σε μια βαμβακάδα. Τα δικά μου φυτά ουδέποτε είχαν παρουσιάσει βαμβακάδα, πράγμα φυσικά που δεν σημαίνει ότι το φυτό ήρθε άρρωστο από Γερμανία. Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλώς να προσέξεις λιγάκι παραπάνω τις δικές σου. Επίσης να πω ότι έχουμε πάρει διαφορετικά είδη.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000