ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ρίζωμα επίφυλλου
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Ρίζωμα επίφυλλου
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2011 :  10:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητοί !!!!!!!!!συνφορουμίτες καλημέρα,

Το Πάσχα αγόρασα 10 φύλλα επίφυλλου από

http://www.paulshirleysucculents.nl

Διάλεξα την προσφορά με υβρίδια της επιλογής του 15 Ε τα 10 φύλλα χωρίς τα μεταφορικά
(από ότι είδα στις ποικιλίες όλα φούξια είναι αλλά δεν πειράζει)

Τα έβαλα σε μίγμα μαύρης τύρφης με μπόλικο περλίτη και τα ψέκαζα μέρα παρά μέρα, στην ουσία ήταν σχεδόν στεγνά, σε δροσερό ημισκιερό εσωτερικό χώρο.

Ενα μήνα μετά ρίζωσε ένα (υποψία ρίζας) ένα σάπισε παρόλο που το έκοψα πολλές φορές, το ψέκασα με μυκητοκτόνο και του έβαλα και θειάφι στην τομή στο τέλος, τα υπόλοιπα τίποτα μάλιστα κάποια ψιλομαραίνονται.

Σκέφτηκα ότι δεν έχουν αρκετή υγρασία και έτσι τα...πότισα και τα έβγαλα σε εξωτερικό αλλά σκιερό χώρο.

Και τώρα φοβάμαι όχι μόνο ότι δεν θα ριζώσουνε αλλά θα μου σαπίσουνε κιόλας

καμιά πρόταση?

mavirenes

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2011 :  16:51:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Διάλεξα την προσφορά με υβρίδια της επιλογής του 15 Ε τα 10 φύλλα χωρίς τα μεταφορικά

Τα έβαλα σε μίγμα μαύρης τύρφης με μπόλικο περλίτη και τα ψέκαζα μέρα παρά μέρα, στην ουσία ήταν σχεδόν στεγνά, σε δροσερό ημισκιερό εσωτερικό χώρο.

Ενα μήνα μετά ρίζωσε ένα (υποψία ρίζας) ένα σάπισε παρόλο που το έκοψα πολλές φορές, το ψέκασα με μυκητοκτόνο και του έβαλα και θειάφι στην τομή στο τέλος, τα υπόλοιπα τίποτα μάλιστα κάποια ψιλομαραίνονται.

Σκέφτηκα ότι δεν έχουν αρκετή υγρασία και έτσι τα...πότισα και τα έβγαλα σε εξωτερικό αλλά σκιερό χώρο.

καμιά πρόταση?

mavirenes

Εγώ τα επίφυλλα τα βάζω κατ'ευθείαν σε νερό μέχρι να ριζώσουν. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα έτσι. ¨οταν δοκίμασα σε χώμα είχα ανάλογα αποτελέσματα με τα δικά σου ΠΟΤΕ ΤΥΡΦΗ !!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2011 :  09:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:

καμιά πρόταση?

mavirenes

Εγώ τα επίφυλλα τα βάζω κατ'ευθείαν σε νερό μέχρι να ριζώσουν. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα έτσι. ¨οταν δοκίμασα σε χώμα είχα ανάλογα αποτελέσματα με τα δικά σου ΠΟΤΕ ΤΥΡΦΗ !!!!

Σοβαρά μιλάς μέσα σε νερό????????
Φάγανε και μία βρόχα εχτές!!!
πάνω που αποφάσισα να τα βγάλω έξω

τι να κάνω τώρα, να τα ξεφυτέψω, να τα πλύνω, να τα στεγνώσω, να τα ψεκάσω με μυκητοκτόνο???
να τα βάλω σε νερό?? πω πω δεν το ήξερα καθόλου αυτό
να ρίξω κάτι μέσα στο νερό? να τα έχω σε σκιά φαντάζομαι

Θα μου δώσεις περισσότερες οδηγίες την Κυριακή...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2011 :  13:46:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:

καμιά πρόταση?

mavirenes

Σοβαρά μιλάς μέσα σε νερό????????
Φάγανε και μία βρόχα εχτές!!!
πάνω που αποφάσισα να τα βγάλω έξω

τι να κάνω τώρα, να τα ξεφυτέψω, να τα πλύνω, να τα στεγνώσω, να τα ψεκάσω με μυκητοκτόνο???
να τα βάλω σε νερό?? πω πω δεν το ήξερα καθόλου αυτό
να ρίξω κάτι μέσα στο νερό? να τα έχω σε σκιά φαντάζομαι

Θα μου δώσεις περισσότερες οδηγίες την Κυριακή...

mavirenes

Τα επίφυλλα είναι επιφυτικοί κάκτοι που ζούν στά τροπικά δάση της βροχής της νοτίου Αμερικής. Εκεί απολαμβάνουν μεγάλη ποσότητα υγρασίας κυρίως από βροχοπτώσεις. Δηλαδή είναι κάκτοι μόνο κατ' είδος. Κατά τα άλλα καλό είναι να καλλιεργούνται σε συνθήκες ανάλογες μα αυτές που θέλουν οι ορχιδέες.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2011 :  19:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Χμμμ!!! το άλλο σου το πα????
έχει μουρλαθεί να βρέχει δυο μέρες τώρα,
έχω βγάλει έξω τα γλαστράκια προχθές,
έχω ρίξει μεταλδεύδη με τα κιλά αλλά έχει τόσο σαλιγκάρι που μαγειρεύουμε καζανιές χοχλιούς
( για όποιον τα τρώει εμού μη συμπεριλαμβανομένης)

και την πέσανε και στα επίφυλλα!! τα δοκιμάσανε,
τόσο φάρμακο έριξα τα ρημάδια εκεί να την κάνουνε τη ζημιά τους, τώρα που έκοψε πάω να τα φέρω μέσα......

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  21:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τα πάνδεινα έχουν περάσει αυτά τα φύλλα επίφυλλα!!!!!
πριν δύο εβδομάδες τα τουμπάρανε τα γατιά και τα εννέα γλαστράκια!!!
το ένα είχε σαπίσει, ε λοιπόν τα έπλυνα και τα έβαλα σε νερό όπως είχε αναφέρει ο Γιάννης

και ω του θαύματος!!!!!!ξεκινήσανε και βγάζουνε ριζούλες, από τη Δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα βρίσκονται στα χέρια μου και από ρίζωμα τίποτα!!!

τόσες απόπειρες έκανα αλλά τζίφος, τελικά έπιασε η πρόταση του Γιάννη, για να δούμε και τη συνέχεια!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2012 :  12:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Η συνέχεια ήταν τζίφος,
κρίμας τα λεφτά και τα όνειρα να καμαρώσω τα εξωτικά τους άνθη...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2012 :  00:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
....αφου καταφερες να χαλασεις και τα επιφυλλα....τι να πω......πρεπει να μας πεις τη συνταγη..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2012 :  07:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ήμουν πολύ αναλυτική όσον αφορά στη συνταγή καταστροφής
επιφύλλων?
Για διαβάστε ξανά τα παραπάνω σχόλιά μου.!!

Πάντως για να μην περιέχει αυτός ο τσελεμεντές μόνο συνταγές σαν τις δικές μου, εννοώ καταστροφής, τις οποίες με μεγάλη προθυμία κοινοποιώ, με διάθεση χιούμορ και αυτοσαρκασμού,
ίσως θα ήταν χρήσιμο οι πιο έμπειροι σεφ να μας μοιραστείτε μαζί μας κάποιες συνταγές λίγο πιο αναλυτικά, όπως τη συνταγή ριζώματός επιφύλλων, (πχ μίγμα χώματος, έκθεση, πότισμα, υγρασία, θερμοκρασία κλπ)

Να υποθέσω ότι θα έπρεπε να απευθυνθώ σε κάποια ομάδα που ασχολείται με ορχιδέες για να μου δώσει πληροφορίες για τα επίφυλλα?
Αν και μάλλον αργά.

Παρεπιπτόντως δεν είχα ποτέ ορχιδέες μέχρι πολύ πρόσφατα,
τις οποίες κατάφερα και τις ρίζωσα από μοσχεύματα αν λέει κάτι αυτό.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 27 May 2012 08:05:00
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2012 :  09:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
η διαδικασια του να ριζωσει ενα επιφυλλο ειναι πολυπλοκη...θα προσπαθησω να την περιγραψω με απλο τροπο..

εχουμε πχ ενα "φυλο"....το ξεχναμε για δεκα μερες στην σκια...βαζουμε σε ενα ποτηρι 2 εκατοστα νερο βαζουμε το φυλο μεσα με την τομη στο νερο και την κορυφη πανω...και περιμενουμε...οταν φανουν η ριζες το βγαζουμε απο το νερο και το φυτευουμε σε ελαφρυ χωμα με πολυ τυρφη και περλιτη!!!!!
περιμενουμε "λιγο" και μετα εχουμε αυτο......

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2012 :  09:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
μια και δεν μου τάπες αυτά πιο νωρίς φέρε κανένα φύλλο
τις λεπτομέρειες θα μου τις πεις από κοντά, άντε κλείνω γιατί θα χάσω τον προαστειακό, τα λέμε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2012 :  09:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

Ευχαριστώ Κώστα για τις οδηγίες, τώρα είμαι σε αναζήτηση

φύλλου επίφυλλου φίλου

υπέροχο το επίφυλλό σου Κώστα!

Θέλουν ημισκιά ή ήλιο?
Ψέκασμα?
Πότισμα όλο το χρόνο?
Με τι συχνότητα?
Το χώμα να στεγνώνει ανάμεσα στα ποτίσματα ή να μένει σχετικά νοτισμένο?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2012 :  21:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Το μόνο που έχω διαπιστώσει με το δικό μου είναι ότι μισούν την πολή ζέστη και τον πολύ ήλιο. Κάθε καλοκαίρι υποφέρει το καημένο, ενώ τέτοια εποχή είναι στα φόρτε του. Φέτος θα το πάω σε ημισκιερό (εως πολύ σκιερό) μέρος από τον Ιούλιο και μετά τουλάχιστον που καίγεται. Από πότισμα από ότι έχω καταλάβει δεν σαπίζει εύκολα και το τραβάει το νεράκι του. Αρκεί να μην λιμνάζει βέβαια (αν και έτσι παλιότερα δεν μου είχε χαλάσει). Το χειμώνα δεν το ποτίζω αλλά έχει τόση υγρασία εδώ που είναι σαν ποτισμένο! Αν θες σου στέλνω και ρίζα ολόκληρη αλλά είναι το κοινό που βρίσκεις συνήθως στα μπαλκόνια.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2012 :  23:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ για τις συμβουλές Billy! πολύ χρήσιμες

όταν λες το κοινό που βρίσκεις στα μπαλκόνια εννοείς το

epiphyllum ackermanii μήπως με το υπέροχο φωτεινό κατακόκκινο χρώμα?

εννοείται ότι θέλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://hortuscamden.com/plants/view/epiphyllum_ackermanii_haw

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 May 2012 23:11:28
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2016 :  18:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Μετά από τόσα χρόνια ( !!!! ) θυμήθηκα σήμερα αυτό το θέμα και είπα να σας πω τη συνέχεια αυτής της ιστορίας.
(για όποιον ενδιαφέρεται φυσικά να την ακούσει-ακούει κανείς; οέο;)

Αυτά τα έρμα μοσχεύματα ( τα αγοραστά )με τα οποία είχε ξεκινήσει το θέμα πάνε, μας εχαιρέτησαν τον πλάτανο ( όπως επίσης και τα μπικικίνια με τα οποία θα μπορούσα να προβώ σε νέες αγορές-δοκιμές-καταστροφές )

Ωστόσο έχω ριζώσει λίγα μοσχεύματα που μου έστειλαν κάποιοι φίλοι μου εκ των υστέρων.

Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου λέει πως

1. πράγματι ριζώνουν με μεγάλη ευκολία στο νερό, ίσως είναι καλύτερα να μη μπουν αμέσως μόλις κοπούν, αλλά να στεγνώσει λίγο η τομή τους, αλλά όχι να αφυδατωθούν

2. με το τυρφόχωμα δεν είδα να έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα, προσοχή όμως όχι ΣΚΕΤΗ ΑΚΟΣΚΙΝΙΣΤΗ τύρφη, τα ξαναείπαμε αυτά και αλλού, ένα κοινό μίγμα φυτόχωμα για φυτά εσωτερικού χώρου θα είναι μια χαρά, βάλτε και λίγο περλίτη επιπλέον για αποστραγγιση, θέλουν στραγγιστερό μίγμα

3. ναι θέλουν οπωσδήποτε σκιερό μέρος, ιδανικά κάτω από δέντρα, δεν θέλουν απευθείας ήλιο

4. θέλουν κανονικά ποτίσματα, όπως τα υπόλοιπα φυτά ( όχι όπως οι κάκτοι ) τουλάχιστον για το καλοκαίρι και με την προυπόθεση ότι το υπόστρωμα δεν κρατάει νερό και είναι στραγγιστερό

5. Δεν ξέρω τι γίνεται με το ξεχειμώνιασμά τους ακόμη, δηλαδή αν αντέχουν το κρύο και να βρέχονται το χειμώνα, φαντάζομαι όμως ότι σε γλυκά κλίματα δεν θα υπάρχει πρόβλημα, ελπίζω να μας πει ο Βαγγέλης γιαυτό που έχει ένα (?) πανέμορφο επίφυλλο
αν το προστατεύει το χειμώνα
θα το δείτε εδώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2292

6. τι χρειάζεται ένα επίφυλλο για να ανθίσει;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 07 Sep 2016 18:08:28
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Sep 2016 :  02:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Ναι Ειρήνη έχω πολλά όχι μόνο ένα και γω τα καλλιεργώ σε ξανθιά τύρφη αυτή με πολλές ίνες και αρκετό περλίτη , θέλουν αρκετό ήλιο αλλιώς δεν ανθίζουν ,τον χειμώνα προφύλαξη για τα περισότερα είδη σε περιοχές με πολύ κρύο μην ξεχνάμε είναι τροπικά φυτά υπάρχουν όμως και είδη που προέρχονται από περιοχές με πολύ υψόμετρο και έχουν ανθεκτικότητα στο κρύο πχ το epiphyllum ackermannii είναι αυτό το κατακόκκινο που υπάρχει παντού το βλέπω σε μπαλκόνια να γίνεται τεράστιο και την Άνοιξη κατακόκκινο !
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Sep 2016 :  07:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Βαγγέλη πρασινοδάκτυλε μάγε των λουλουδιών!
Ελπίζουμε να μας ευλογήσεις με φωτογραφίες από τις ανθίσεις τους
και ευχαριστούμε για τις πολύτιμες συμβουλές σου.

Ξανθιά τύρφη ε;
Χμ, ακριβούτσικη και μάλλον δυσεύρευτη.
Έχεις δοκιμάσει καλλιέργεια και με άλλο υπόστρωμα;
Μέχρι ποιές θερμοκρασίες αντέχουν έξω τα επίφυλλα;
Αν οι θερμοκρασίες δεν είναι πολύ χαμηλές τη βγάζουν έξω από όσο κατάλαβα.
Πειράζει να βρέχονται το χειμώνα;
(Αν εξαιρέσουμε τα σαλιγκάρια βέβαια που τα τσακίζουν
ήδη κάνανε τη δουλειά τους στα δικά μου μια φορά που έβρεξε)

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000