ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  22:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Όταν ξεκίνησα να γράφω αυτό το μήνυμα, αρχικά δεν ήξερα πού να το κατατάξω.
Συνεχίζει να μου φαίνεται αταίριαστο που το ενέταξα στην συγκεκριμένη κατηγορία.
Το θέμα αυτό αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του.

Σκέφτηκα επίσης ότι μπορεί να έχει πολλούς τίτλους, όπως «μια παραδεισένια μέρα», «ένας ξεχωριστός άνθρωπος», «οι πιο υπέροχοι κάκτοι που είδα ποτέ», «ο παράδεισος του κακτόφιλου» κτλ.

Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω έναν τίτλο που ο ίδιος είχε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θεωρηθεί αυθαιρεσία.
Ο μόνος λόγος που το κάνω είναι για να τον τιμήσω και για να του αφιερώσω το θέμα αυτό.

Το Σάββατο είχα μία όμορφη εμπειρία, γνώρισα ένα ευγενέστατο, σεμνό άνθρωπο και εντυπωσιάστηκα κυρίως από το χαρακτήρα του αλλά και από το μέγεθος της αγάπης του προς αυτήν την κατηγορία φυτών εξαιτίας των οποίων όλοι συνδεόμαστε σε αυτό το φόρουμ.

Όπως έχω γράψει αλλού, έχω στα χέρια μου λίγα πολύ παλιά περιοδικά κηπουρικής στα οποία αρθρογραφούσε.
Το «Φυτά και σπίτι».
Ήταν τα πρώτα μου αναγνώσματα για κάκτους και για παχύφυτα εκεί. Και ήταν και αυτά τα άρθρα και οι φωτογραφίες που μου βάλανε τη φιτιλιά για να αρχίσω να ασχολούμαι.
Θυμάμαι συγκινήθηκα με το σχεδόν εκμυστηρευτικό άρθρο του «η συλλογή και ο συλλέκτης».
Μόνο που στην προκειμένη περίπτωση θέλω να το γράψω με κεφαλαία και έντονα γράμματα.
Μιλάμε για τη ΣΥΛΛΟΓΗ και τον ΣΥΛΛΕΚΤΗ!!
Στο άρθρο αυτό λοιπόν σχεδόν εξομολογείται ότι μιλάει στα φυτά του, όπως κάνουμε οι περισσότεροι αλλά σπανίως το παραδεχόμαστε.

Προσηνής και πρόθυμος να απαντήσει στην πιό ανόητη απορία σου, φιλόξενος και απλός χωρίς ίχνος σνομπισμού, είμαι τελείως άσχετη του λέω, δεν πειράζει κάπως έτσι ξεκινάμε όλοι μου απαντάει.
Χαμογελαστός και φιλικός και μετά από τόσα χρόνια,ακόμη ενθουσιώδης, ακόμη τρελλαμένος, με τους κάκτους και κυρίως με τους αριόκαρπούς του.

Ένα βάζο γεμάτο πινελάκια ζωγραφικής.
Ζωγραφίζει ο άνθρωπος!! Αλλά με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που φαντάζεστε.
Πινέλα ε! του λέω. Μμμ αυτά είναι για sex μου απαντάει.

Πλήθος αριόκαρποι διαφόρων ηλικιών και στους μεγαλύτερους δεμένες με επιμέλεια χρωματιστές κλωστούλες πάνω σε γονιμοποιημένα άνθη.

Τον ρώτησα πως δημιουργήθηκε όλο αυτό και μου απάντησε ταπεινά
«δεκατριών χρονών αγόρασα τον πρώτο μου κάκτο»

Άσε που μόλις έμαθα ποιό είναι το επάγγελμά του έμεινα κόκκαλο!!
Αυτό καλύτερα να σας το πει ο ίδιος όμως.

Πήγα με μία φίλη που τον καταίγισε με ερωτήσεις.
Εγώ περιορίστηκα όση ώρα ήμασταν στο θερμοκήπιο να φωνάζω ,
αχ κύττα αυτό, το είδες εκείνο? κτλ
Και την υπόλοιπη ώρα έλεγα ααα, πωπω και όποια άλλα επιφωνήματα μπορούν να σας έρθουν στο μυαλό.
Και κάθε φορά σηκωνότανε από την καρέκλα του να δει τι θαυμάζω και μου έλεγε κάτι γιαυτό ή μου έδειχνε και κάτι ακόμη.

Ψάχνουμε τα εξεζητημένα και τα περίεργα σε οίκους του εξωτερικού και είναι όλα συγκεντρωμένα σε δύο θερμοκήπια, στο Καπανδρίτι!
Και είναι η συλλογή του, το μεράκι του, η ψυχή του.

Άσε που πήρε ένα βουρτσάκι και χτένιζε τις λοφοφόρες του, που εγώ δεν ήξερα καν ότι κάνουν τόσο ωραίο μαλλάκι.
Πεθάναμε στο γέλιο!!

Μας κέρασε και καρπό κάκτου δεν ξέρω από ποιό, είχε γεύση φράουλας.

Την ώρα που φεύγαμε μου λέει κύττα τι όμορφος που φαίνεται ο φερόκακτος έτσι που πέφτει πάνω του το φως!!

Τράβηξα φωτογραφίες, άτεχνες ερασιτεχνικές, θα βάλω κάποιες και ελπίζω να μην αδικήσουν την πραγματικότητα.

Αλήθεια δεν έχετε ακόμη καταλάβει για ποιόν σας μιλάω τόση ώρα?

Μα φυσικά για τον Ανδρέα Λαρά!!

mavirenes

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  22:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  23:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

το δημιούργημα στα χέρια του δημιουργού του

mavirenes

Edited by - mavirenes on 24 Jan 2011 23:18:21
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2011 :  13:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2011 :  16:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2011 :  10:07:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
¨Εχω την εντύπωση ότι γεννήθηκε ένας μεγάλος έρωτας !!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2011 :  17:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κρύβε λόγια...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2011 :  17:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  22:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τα φυτάκια που πήρα από τον Ανδρέα:

1. ένας καλοθρεμμένος
Lithops schwantesii v urikusensis nutupsdriftensis
τι όνομα και αυτό!!

2. mammillaria pectinifera με μπουμπουκάκια

3. Lithops mix

3. mammillaria gracilis

4. Lithops salicoca

5. epithelantha bokei προσέξτε την κορυφή του φυτού

6. μία έρπουσα οπούντια η opuntia compressa

7. και φυσικά ένα αστρόφυτο asterias super kabuto
(αν και θολή )

Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  09:09:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Αααααααααχχχ ΕΡΩΤΑ !!!!
Κορυφή σελίδας

georgenazos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
179 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  09:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της georgenazos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην georgenazos  Απάντηση με παραπομπή
Καταπληκτικα ολα και πανω απ'ολα ο ιδιος ο Ανδρεας. Αν επιτρεπεις ποσο εκαναν; Κυριως το lithops mix και ο asterias. Ti allo yphrxe prow diaueshq Ευχαριστω...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  14:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

Αααααααααχχχ ΕΡΩΤΑ !!!!

Εγώ σου έδειξα μία αριστουργηματική epithelantha,
αλλά εσύ το σου!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  16:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Μεγάλος ο ενθουσιασμός της ειρήνης
Μπροστά στην τεράστια συλλογή του Αντρέα.
Πριν 15 χρόνια ήταν πρώτη φορά που πήγα στο κτήμα του
και θυμάμαι πολύ καλά το σοκ που έπαθα τότε και εγώ
Από τότε έχω πάει αρκετές φορές αλλά και την τελευταία
φορά που πήγα πριν 1 μήνα το ίδιο σοκ έπαθα!!!
Αυτό που διαπίστωσα όμως στην συλλογή του Ανδρέα
και είναι πραγματικά εντυπωσιακό!! δεν είναι τα καταπληκτικά φυτά του
αλλά ότι σχεδόν το 90 % των φυτών είναι μεγαλωμένα από σπόρο από
τον ίδιο και πιστεύω ότι αυτό είναι το εντυπωσιακότερο!!!
Μπροστά σε καταπληκτικές συλλογές που έχουν δώσει..(και εγώ επίσης..)
ένα κάρο λεφτά προσπαθώντας να ικανοποιήσουν το πάθος τους...
Άσε που του καταλογίζω και πολύ μεγάλο μέρος ευθύνης για την
κατάσταση που έχω βρεθεί και ονειρεύομαι ακόμα όλη την μέρα κάκτους!
Και επειδή έχω και εγώ πολλές φωτογραφίες από την συλλογή του
να προσθέσω μερικές ακόμα..
ariocarpus

copiapoa....( αφιερωμένη στον φίλο Χρήστο)

astrophytum....

Και φυσικά! δεν έφυγα με άδεια χέρια αφού τελευταία έχω πωρωθεί
και!! με τους ariocarpus....
Οι μεγαλούτσικοι άλλαξαν κιόλας γλάστρα.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  16:45:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
[quote]Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Μεγάλος ο ενθουσιασμός της ειρήνης
Μπροστά στην τεράστια συλλογή του Αντρέα.
Πριν 15 χρόνια ήταν πρώτη φορά που πήγα στο κτήμα του
και θυμάμαι πολύ καλά το σοκ που έπαθα τότε και εγώ
Από τότε έχω πάει αρκετές φορές αλλά και την τελευταία
φορά που πήγα πριν 1 μήνα το ίδιο σοκ έπαθα!!!
Αυτό που διαπίστωσα όμως στην συλλογή του Ανδρέα
και είναι πραγματικά εντυπωσιακό!! δεν είναι τα καταπληκτικά φυτά του
αλλά ότι σχεδόν το 90 % των φυτών είναι μεγαλωμένα από σπόρο από
τον ίδιο και πιστεύω ότι αυτό είναι το εντυπωσιακότερο!!!
Μπροστά σε καταπληκτικές συλλογές που έχουν δώσει..(και εγώ επίσης..)
ένα κάρο λεφτά προσπαθώντας να ικανοποιήσουν το πάθος τους...
Άσε που του καταλογίζω και πολύ μεγάλο μέρος ευθύνης για την
κατάσταση που έχω βρεθεί και ονειρεύομαι ακόμα όλη την μέρα κάκτους!
Και επειδή έχω και εγώ πολλές φωτογραφίες από την συλλογή του
να προσθέσω μερικές ακόμα..

Και φυσικά! δεν έφυγα με άδεια χέρια αφού τελευταία έχω πωρωθεί
και!! με τους ariocarpus....
Οι μεγαλούτσικοι άλλαξαν κιόλας γλάστρα.

Καλά εσύ δικαιολογείσαι έχεις πάθει οξεία Αριοκαρπίτιδα τελευταία και νομίζω ότι έμπλεξες .... Γνωρίζω ότι το φάρμακο είναι πανάκριβο !!

Edited by - JohnEx on 28 Jan 2011 16:55:14
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  19:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλά εσύ δικαιολογείσαι έχεις πάθει οξεία Αριοκαρπίτιδα τελευταία και νομίζω ότι έμπλεξες .... Γνωρίζω ότι το φάρμακο είναι πανάκριβο !!

[/quote]

Χρήστο μου ευχαριστώ για την κατανόηση και πολύ ωραίες οι φωτογραφίες και περισσότερο αντιπροσωπευτικές, μπράβο που τις έβαλες!

Γιάννη θέλω να σου κάνω μία ερώτηση:
Δηλαδή εμείς οι ταπεινοί και αδαείς όπως εγώ,
με τις ανύπαρκτες γνώσεις και την σχεδόν ανύπαρκτη συλλογή
δεν δικαιολογούμαστε να ενθουσιαζόμαστε?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  19:34:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το ιδιο επαθα και εγω ...
εκει καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι να μεγαλωνουν σωστα τα φυτα σε μιγματα κοκκινοχωματος για να εχουμε σφιχτα με ωραια αγκαθια φυτα και ας υστερουν λιγο στην ταχυτητα αναπτυξης
επειδη το φαρμακο της Αριοκαρπιτιδας ειναι ακριβο αποφασισα να κανω πολλες σπορες φετως και υπομονη...για τουλαχιστον 10 χρονια
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  20:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

το ιδιο επαθα και εγω ...
εκει καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι να μεγαλωνουν σωστα τα φυτα σε μιγματα κοκκινοχωματος για να εχουμε σφιχτα με ωραια αγκαθια φυτα και ας υστερουν λιγο στην ταχυτητα αναπτυξης
επειδη το φαρμακο της Αριοκαρπιτιδας ειναι ακριβο αποφασισα να κανω πολλες σπορες φετως και υπομονη...για τουλαχιστον 10 χρονια

Δεν θα έλεγα ότι η αριοκαρπιτιδα είναι και τόσο ακριβή...
Αν υπολογισεις την ηλικια του καθε φυτου σε σχεση με την τιμη του..
Να σκεφτείς ότι έσπειρα τους πρώτους το Μάρτιο του 2007
και παραμένουν ακόμα σπορόφυτα!! πραγματικό τεστ υπομονής...
(θα ανεβάσω φωτογραφία στο ανάλογο θέμα)
Κάποτε το ότι μεγαλώνουν τόσο αργά με έκανε να μην με ενδιαφέρουν
τα τελευταία χρόνια όμως αυτό είναι που πραγματικά με εντυπωσιάζει!!
Και όσο για την δυσκολία στην καλλιέργεια τους είναι άλλος ένας μύθος...

Edited by - Χρήστος on 28 Jan 2011 20:31:30
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2011 :  17:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ασχέτως των περί έρωτος και άλλων δαιμονίων,
ελπίζω να μην έχετε κουραστεί με το ίδιο θέμα
όμως δεν μπορούσα να αντισταθώ.
Θέλω να σας δείξω και αυτά τα εντυπωσιακά αγκάθια με τις ξεχωριστές αποχρώσεις.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2011 :  20:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φανταστικές φωτογραφίες + φυτά!!!
Οι ανθισμένοι Αριόκαρποι.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2011 :  19:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αυτές μάλλον θα είναι οι τελευταίες φωτογραφίες
που θα βάλω προς το παρόν,
Ελπίζω η επόμενη επίσκεψή μου να είναι σύντομα,
ειδικά για να δω και εγώ τους ανθισμένους αριόκαρπους
αλλά και τους υπόλοιπους κάκτους.
Αυτό που έχω να πω στους υποψήφιους επισκέπτες
είναι ότι ελάχιστα μπορούν να καταλάβουν από τις δικές μου φωτογραφίες, οι οποίες ωχριούν μπροστά στην πραγματικότητα
και πως η συλλογή αυτή είναι μαγευτική!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jan 2011 :  19:06:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τί μένει να πεί κανείς ύστερα απ' όσα είπε η Ειρήνη και τα υπόλοιπα παιδιά για τον Ανδρέα?

Ίσως και η λέξη συλλέκτης να τον αδικεί...
Αφοσιωμένος συλλέκτης θα ήταν καλύτερα ή αφοσιωμένος στους κάκτους ακόμα πιό χαρακτηριστικό.

Άν κάποιος τον έλεγε και αυθεντία, θα ήταν υπερβολικός?
Δε νομίζω!
Προσωπικά θα τον χαρακτηρίσω άφοβα ως κορυφαία αυθεντία παγκοσμίως.
Το δείχνει και η ποιότητα της συλλογής του πού συναγωνίζεται εκείνη του χαρακτήρα του, οι γνώσεις του και οι εν γένει δραστηριότητές του στο χώρο.

Επειδή scripta manent και μιλούν καλύτερα από τα λόγια:

http://www.living-rocks.com/laras.htm

Αυτά τα ολίγα και σταματώ εδώ! Οι αριόκαρποί του μιλούν από μόνοι τους γιά τον Ανδρέα...
Κορυφή σελίδας

yzfr100

Greece
191 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2011 :  19:19:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην yzfr100  Απάντηση με παραπομπή
οι φωτογραφιες της ειρηνης δειχνουν μια τεραστια συλλογη.. με μικρα και μεγαλα φυτα.. σπανια και μη.. αμετρητααααα.πισω απο τα φυτα ομως δειχνουν τον ιδιο τον δημιουργο τους.δειχνουν την διαθεση και την ορεξη την ικανοτητα και το παθος γι αυτο που κανει.αν και σημερα τον γνωρισα (πηγα δεν αντεξα) αυτο που εχω να πω ειναι πως μεσα απο αυτες τις φωτογραφιες ειναι σαν να ξερετε τον ανδρεα.ατελειωτος σε ορεξη διαθεση και γνωσεις.τελικα σε τιποτα δεν υπαρχη οριο..αν μπορειτε να πατε ολοι.θα σας δεχτει και εξηγησει τα παντα.

Γ.Ρ.
Κορυφή σελίδας

yzfr100

Greece
191 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2011 :  19:26:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην yzfr100  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

τα φυτάκια που πήρα από τον Ανδρέα:

1. ένας καλοθρεμμένος
Lithops schwantesii v urikusensis nutupsdriftensis
τι όνομα και αυτό!!

2. mammillaria pectinifera με μπουμπουκάκια

3. Lithops mix

3. mammillaria gracilis

4. Lithops salicoca

5. epithelantha bokei προσέξτε την κορυφή του φυτού

6. μία έρπουσα οπούντια η opuntia compressa

7. και φυσικά ένα αστρόφυτο asterias super kabuto
(αν και θολή )

ξεχασες να γραψης κατι που για μενα ηταν πολυ εντυπωσιακο.πως πανω σε καθε καρτελλακι υπαρχη η ονομασια του φυτου ο αριθμος της συλλογης ο τοπος προελευσης οι κωδικοι καλλιεργιας η κατωτερη θερμοκρασια αλλα το πιο εντυπωσιακο η χρονολογια γεννησης του φυτου.ο asterias που πηρες μπορει να ειναι του 2000 δηλαδη 11 χρονων

Γ.Ρ.

Edited by - yzfr100 on 13 Feb 2011 19:29:56
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2011 :  11:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Κάποιες ακόμα προσθήκες

----------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/

Edited by - Απόστολος on 24 Mar 2011 11:53:14
Κορυφή σελίδας

georgenazos

Greece
179 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2011 :  11:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της georgenazos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην georgenazos  Απάντηση με παραπομπή
Ελεος ρε παιδια!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.29 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000