ΚΑΚΤΟΣ - Forum - σπορά το χειμώνα-αναζητούνται συμβουλές
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 σπορά το χειμώνα-αναζητούνται συμβουλές
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2011 :  13:28:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Εχω ψάξει λίγο το θέμα του φωτισμού. Γενικά τα φυτά θέλουν ακτινοβολία με κόκκινο και μπλέ φώς. Υπάρχουν τρείς λύσεις:
1. Λάμπα ατμών υδραργύρου. Κυκλοφοράει σε 400 W. Κόστος περίπου 80 Ευρώ(λάμπα και κύκλωμα έναυσης).Ενα σχετικά φτηνο μαγαζί είναι ο Λέντζος στην Αθηνάς.

2.Η χρήση LED (κόκκινα και μπλέ). Πρόκειται για σχετικά ακριβή λύση, αν και προτεινόμενη απο NASA. Απαιτούνται πολλά LED για επίτευξη του απαιτούμενου φωτισμού.

3. Λάμπες φθορίου. Εγω βρήκα εδώ μόνο την Sylvania Grolux T5 24 W. Στο μαγαζί Ηλεκτρόραμα (αλυσίδα απο Λάρισσα -στην Αθήνα στο Περιστέρι). Χρειάζεται ηλεκτρονικό balast που κάνει για δύο λάμπες 24 W. Οι τιμές είναι 5-6 Ευρώ η λάμπα και 14-16 Ευρώ το ballast. Θέλεις και ντουί και στηρίγματα αλλά αυτά είναι φθηνά.
Υπάρχει κι ενα αρκετά κατατοπιστικό pdf της Sylvania. Αν δεν το βρείτε στο νετ πες τε μου πως μπορώ να το ανεβάσω.
Οι λάμπες Growlux χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία. Υπάρχει και η Sylvania Aqualux. Προσοχή εδώ . Εκείνη που κάνει για μάς είναι μόνο η Grolux διότι εκπέμπει και κόκκινο και μπλέ. Η Aqualux εκπέμπει μπλέ αλλά λίγο κόκκινο.
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2011 :  18:00:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαρστούμε Κώστα για τις συμβουλές!
Καλή επιτυχία στις σπορές σου!
Και ...θάνατος στα γαστερόποδα! Αν θυμάμαι καλά μου είχες πει πως είχες κάποια προβλήματα με τα σαλιγκάρια
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2011 :  18:25:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου Βαγγέλη.

Για τα σαλιγκάρια έχω ρίξει τα 3 τελευταία χρόνια 6-7 κιλά το δολωματικό φάρμακο. Φέτος παρ΄όλες τις πολλές βροχοπτώσεις δεν είδα πολλά σαλιγκάρια με καβούκι.

Αυτές τις μέρες μόνο ανακαλύπτω συνέχεια γυμνοσάλιαγκες μέσα στο υγρό χώμα. Ενας γέρος που έχει ένα φυτώριο μου έχει πεί οτι η πραγματική μάστιγα είναι οι γυμνοσάλιαγκες.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2011 :  19:44:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Οι λαμπες τυπου Grolux ειναι πολυ καλες αλλα εχουν μεγαλη καταναλωση
οταν θελουμε λαμπες για σπορειο οι φθοριου ειναι οτι πρεπει γιατι μπορουμε να τις βαλουμε κοντα στα φυτα
η λαμπα φθοριου εχει ενα κωδικο τυπου T5 36W/830
οπου Τ ειναι η διαμετρος της λαμπας T5 : 16 mm, T8 : 26 mm, T12 : 38 mm.
W ειναι τα Watt δηλαδη η καταναλωση
ο τελευταιος κωδικος
827 CRI 82 à 85,θερμοκρασια χρωματος : 2700 K θερμο
830 CRI 82 à 85,θερμοκρασια χρωματος : 3000 K, θερμο
840 CRI 82 à 85,θερμοκρασια χρωματος : 4000 K, ψυχρο
930 CRI 92 à 98,θερμοκρασια χρωματος : 3000 K, θερμο
940 CRI 92 à 98,θερμοκρασια χρωματος : 4000 K, ψυχρο

το CRI(Color rendering index) δεν παιζει κανενα ρολο στην αναπτυξη των φυτων,απλως μας κανει να βλεπουμε καλυτερα τα χρωματα και ανεβαζει το κοστος

αυτό που θελουμε τελικα είναι λαμπες 830 και 840

αρα για ένα κουτι σπορας θα χρειαστουμε
για 70 cm σπορειο λαμπα 60 cm 18W
για 130 cm σπορειο λαμπα 120 cm 36W
για 160 cm σπορειο λαμπα 150 cm 58W
ώστε να αφησουμε 5cm από την κάθε μερια
Η αποσταση ανμεσα στις λαμπες θα είναι 5 à 10 cm για των 18 W και 10 à 20 cm για των 58 W
Η αποσταση μεταξυ λαμπας και φυτου πρεπει να είναι 10 cm
Για την κατασκευη του σπορειου οι φωτο στο προηγουμενο
Εγω σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ένα ραφι από ένα συνθετο στο οποιο καποτε εμπαινε η μεγαλη τηλεοραση
Καλο είναι το σπορειο να είναι ασπρο η καλυμενο με αλουμινοχαρτο

Οι πληροφοριες είναι από το αρθρο του Γαλλου !! Florent Papadopoulos
http://www.cactuspro.com/articles/l_eclairage_artificiel

Edited by - ariskal on 19 Mar 2011 19:46:58
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2011 :  21:15:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Αρη καλησπέρα
Στην Ελληνική αγορά βρήκα μόνο την Τ5 24 W και στο μαγαζί που ανέφερα. Ρώτησα και στον Κωνσταντακάτο αλλά μου είπε οτι δεν μπορεί να φέρει 1-2 κομμάτια καθότι το είδος δεν έχει ζήτηση για να στοκάρει.
Για τα χαρακτηριστικά και τις διαμέτρους των λαμπών φθορίου είναι πολύ επεξηγηματικό το

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?4877-quot-%D45-%CB%E1%EC%F0%F4%DE%F1%E5%F2-%F6%E8%EF%F1%E9%F3%EC%EF%FD-quot
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2011 :  21:22:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Πολλοί στα σπορεία έχουν φτιάξει μετακινούμενη οροφή για να πετυχαίνουν την σωστή απόσταση λάμπας-φυτού. Ένας πολύ απαιτητικός ερασιτέχνης που έχει σχολαστικά ψάξει το θέμα είναι ο

http://www.waynesthisandthat.com/fluorescent.html
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2011 :  22:41:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
θελει ψαξιμο
σε 840 ψυχρο υπαρχει εδω
http://www.technomat-shop.com/site/index.php?dispatch=products.view&product_id=31020
θα ψαξω στην θεσσαλονικη οταν θα βρω χρονο
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2011 :  00:05:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Οι λάμπες φθορίου της Osram για μεγάλωμα φυτών είναι οι fluora.
Οι lumilux βγάζουν λευκό φως. Εγω αυτές που έχω οι Sylvania Grolux βγάζουν ένα ερυθρο-ιωδες-μπλε φώς. Δεν ξέρω αν το λευκό φώς που είναι σύνθεση όλων των χρωμάτων κάνει για μεγάλωμα φυτών. Οι ειδικές για μεγάλωμα λάμπες φθορισμού ενισχύουν την εκπομπή κόπκινης και μπλέ ακτινοβολίας.
Το τι χρώμα θα εκπέμψει η λάμπα καθορίζεται απο το είδος της επικάλυψης φωσφόρου που χρησιμοποιούν
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  09:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
http://www.kafkas.gr/index.php?maincat=8

να ψάξετε κι εδώ για λάμπες

Χρήστο??????????????
πες κι εσύ τίποτα!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  15:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
για λάμπες εννοούσα όχι για τον προμηθευτή....
ο προμηθευτής έχει μεγάλη ποικιλία εμπορευμάτων
δεν ξέρω όμως αν έχει αυτά που ζητάτε,
ο Χρήστος πάλι τόχει ψάξει κι εκείνος το θέμα λάμπα,
ίσως θα μπορούσε να σας βοηθήσει

αυτά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  15:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΛΟΥΜΕΝΟ,

http://www.cinephos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=57&lang=el

δεν ξέρεις καμιά φορά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  20:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ τελικά δεν κατάφερα να πάρω και τώρα πια
δεν έχει σημασία γιατί ο καιρός είναι κατάλληλος!
Τις τελ. μέρες έσπειρα περίπου 30 κλειστά και 10 ανοιχτά σπορεία
Μιλάμε για πάρα πολύ!! δουλειά και δοκιμάστηκε!!πάλι η υπομονή μου
Τον ερχόμενο χειμώνα όμως θα προσπαθήσω και με λάμπες
γιατί έτσι κερδίζεις χρόνο για τις τόσες πολλές δουλειές της άνοιξης!
Από το ψάξιμο στο διαδικτυο έφαγα χοντρό μπέρδεμα!!!!.....
Και τελικά πήρα την γνώμη του Αντρέα αφού τις χρησιμοποιεί
χρόνια και έχω δει και τα αποτελέσματα...
χρησιμοποιεί την Osram HWL-R Deluxe 160W
Δεν κατάφερα να την βρω και ο kafkas μπορεί να την φέρει
αλλά πρέπει να αγοράσω όλο το κουτί που έχει πάνω από 10
και περίπου 20 ευρω η μια..
έμαθα ότι μπορεί κανείς να την βρει στην περικλεούς στο κέντρο..

Υ.Γ.Eσπειρα και 10 σπόρους agave albopilosa
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  21:19:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ απλά φέτος έφτιαξα ένα φωτιζόμενο σπορείο με Sylvania grolux για συγκεκριμένο λόγο.
Εχω λόξα με την καλλιέργεια πεπονιών(προσοχή οχι υβρίδια αλλά παλιές ελληνικές ποικιλίες). Τα οποία για να "δέσουν" θέλουν πολύ φώς. Απο πολύ παλιά έχω κάποιες λάμπες υπεριώδους (Osram Vitalux 400W και Philips HPR 125W). Αυτές βγάζουν όλο το φάσμα.Τις είχα για κάποια άλλη χρήση Ξέρει κανείς τι κάνει η υπεριώδης ακτινοβολία στα φυτά;

Σήμερα Χρήστο τοποθέτησα κάτω απο tις λάμπες τους σπόρους Dorstenia foetida, που όπως μου είπες θέλουν φώς.
Επίσης έβαλα και τους Pyrenacantha malvifolia.Δεν ξέχασα τι σου έχω πεί. Αλλά απο 30 σπόρους πέρυσι έσκασαν μόνο τρείς. Θα σου δώσω φυτό(φυντανάκι) , έστω κι ένα να σκάσει.
Εχει κανείς Pyrenacantha malvifolia?

Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  10:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά της λάμπας που αναφέρεις οπότε αν μαζευτούμε και άλλοι μπορούμε να κάνουμε μια μαζική παραγγελία. Αναρωτιέμαι μια Osram HWL-R Deluxe 160W που είναι αναμένει 12 ώρες την ημέρα πόσο επιβαρύνει τον λογαριασμό της ΔΕΗ?

----------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  12:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Σήμερα Χρήστο τοποθέτησα κάτω απο tις λάμπες τους σπόρους Dorstenia foetida, που όπως μου είπες θέλουν φώς.
Επίσης έβαλα και τους Pyrenacantha malvifolia.Δεν ξέχασα τι σου έχω πεί. Αλλά απο 30 σπόρους πέρυσι έσκασαν μόνο τρείς. Θα σου δώσω φυτό(φυντανάκι) , έστω κι ένα να σκάσει.
Εχει κανείς Pyrenacantha malvifolia?

Φίλε Κώστα ευχαριστώ πολύ!!για την προσφορά σου!!
Αλλά αγόρασα τον Σεπτέμβρη από exotica μια Pyrenacantha malvifolia
διαμέτρου 9 εκατοστά 15 ευρω! είχε ελάχιστο ριζικό σύστημα με αρκετό
φύλλομα το οποίο διατηρεί ακόμα και πιστεύω ότι έχει ριζώσει...
Καλή επιτυχία με τα σποράκια σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!
dorstenia έσπειρα και εγώ πριν 5 μέρες foetida και crispa v.lancifolia
Σε ανοιχτό σπορείο σε εσωτερικό φωτεινό χώρο με θερμοκρασίες
το βράδυ μέχρι 18 και την μέρα μέχρι και 25..
Σε κάποιες οδηγίες που βρήκα στο messa garden αναφέρει για θερμοκρασίες:
70's to mid 80's F (approx 20 to low 30's C)
any time of year with proper temperatures and daylength (ca.13-14 hours); you can extend day length with artificial lights.

Ίσως να βιάστηκα λίγο γιατί δεν έχει μεγαλώσει ακόμα πολύ η μέρα οπότε τα δικά σου ίσως έχουν μεγαλύτερη επιτυχία περιμένουμε αποτελέσματα(Έπρεπε να τις πάρω τις λάμπες)

quote:
Χρήστο με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά της λάμπας που αναφέρεις οπότε αν μαζευτούμε και άλλοι μπορούμε να κάνουμε μια μαζική παραγγελία. Αναρωτιέμαι μια Osram HWL-R Deluxe 160W που είναι αναμένει 12 ώρες την ημέρα πόσο επιβαρύνει τον λογαριασμό της ΔΕΗ?

Δεν πιστεύω ότι θα έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση μπροστά
στις άλλες με τα 400 watt
Αν μαζευτούμε εγώ θέλω 2 (ίσως αν πάρουμε τηλ. 2-3 στον kafka
μπορεί και να τις φέρει...)

Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  14:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Ok άλλες 2 εγώ!
Όποιος άλλος θέλει ας πει για να προχωρήσουμε..

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  14:18:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το προβλημα ειναι οτι η Osram HWL-R Deluxe 160W εκπεμπει πολυ θερμοοκρασια και ειναι καλη για θερμοκηπια η για μικρα δωματια οπως του Ανδρεα
http://www.living-rocks.com/laras.htm
Σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε ενα σπορειο-κουτι νομιζω οτι δεν ειναι δυνατη η χρηση της συγκεκριμενης λαμπας
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  14:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Σε κλειστό κουτί σίγουρα όχι γιατί όπως λες εκπέμπουν θερμότητα.
Οπότε φαντάζομαι ότι εκεί θέλει φθορίου....
Αν σπείρεις τον χειμώνα χρειάζονται για να καταφέρεις να προσαρμόσεις
τις θερμοκρασίες με κάτω από 20 την νύχτα και 20 με 25 την ημέρα..
Σίγουρα χρειάζεται ολόκληρη πατέντα και δόκιμες ανάλογα πάντα με τον
χώρο που διαθέτει ο καθένας..... Αλλη μια πρόκληση!!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  16:53:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
υπολογισμος κοστους καταναλωσης
Osram HWL-R Deluxe 160W
160 w x 14 ωρες= 2.240 KW x 0.11 ευρω=0.2464 την ημερα η 7.39 ευρω το μηνα

Edited by - ariskal on 22 Mar 2011 17:01:50
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  17:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

υπολογισμος κοστους καταναλωσης
Osram HWL-R Deluxe 160W
160 w x 14 ωρες= 2.240 KW x 0.11 ευρω=0.2464 την ημερα η 7.39 ευρω το μηνα

Ωραίος...

Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  19:25:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
α έτσι Χρήστο πήρες ε;
Καλορίζικη να σού είναι.

Με βάλατε σε σκέψεις με τις
θερμοκρασίες πού λέτε για την
μέρα και νύχτα. Το είχα κάνει
πιο παλιά αλλά με δύο θερμοστάτες.
Πολύ μπελάς.
Είναι τόσο critical αυτό;

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2011 :  20:09:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
απλως καποια ειδη δεν φυτρωνουν σε υψηλες θερμοκρασιες
διαβασε αυτο
http://www.cactusedintorni.com/en/Sowing/index.html
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Apr 2011 :  22:04:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ενας γαλλος κακτοφιλος μετετρεψε το επιπλο του σαλονιου σε..σπορειο
http://www.plantesgrasses.com/forums/lofiversion/index.php?t18569.html
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Apr 2011 :  08:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και με μεγάλη επιτυχία θα έλεγα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2011 :  12:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
να σας δείξω λοιπόν τι απέφερε η χειμερινή και πρώτη μου σπορά κάκτων και παχυφύτων

τα σέδα!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000