ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Εντομοκτόνα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Εντομοκτόνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Sep 2010 :  02:39:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Η αφορμή γιά το θέμα μου δόθηκε από μία ερώτηση ενός φίλου σε σχετικό τόπικ του φόρουμ, σχετικά με τη διαθεσιμότητα συγκεκριμένου εντομοκτόνου και τη σύγκρισή της αποτελεσματικότητάς του με άλλα σκευάσματα, πού ακολούθησε.

Απ' όσο ξέρω,λοιπόν, το Dursban και το "αδελφό" σκεύασμα Reldan, αμφότερα της Dow chemical, της ίδιας δραστικής ουσίας chlorpyrifos-methyl, δεν έχουν απαγορευθεί.
To Dursban είναι πίο ισχυρό, γι' αυτό χρησιμοποιείται στη μισή δοσολογία σε σχέση με το Reldan.
Και τα δύο είναι εντομοκτόνα επαφής, δραστικά και αποτελεσματικά γιά τα έντομα πού μας απασχολούν στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Το confidor δεν είναι τόσο δραστικό, αλλά ανήκει ούτως ή άλλως σε άλλη κατηγορία εντομοκτόνων, τα διασυστηματικά.
Ως τέτοιο απορροφάται και διαχέεται σε όλο το φυτό(ρίζες, βλαστό κλπ.) έχοντας πιό διαρκή αποτελέσματα σε βάθος χρόνου, ενώ παρέχει προστασία και από τα αυγά των εντόμων πού εκκολάπτονται αργότερα.
Δραστική του ουσία είναι η imidacloprid, πού σχετίζεται με τη νικοτίνη.
Είναι πιό φιλική με το περιβάλλον(υποτίθεται) από παλαιότερα διασυστηματικά, αλλά τις αγριομέλισσες πού επισκέπτονται τα άνθη του Κούμ κουάτ μου( ψεκάζω γιά φυλλοκνίστη), τις βλέπω να πεθαίνουν αμέσως μετά(η αλήθεια είναι ότι υπάρχει παραδοχή τοξικότητας όσον αφορά τις μέλισσες από αναφορές των χρηστών).

Δεν έχει τη δραστικότητα του παλαιότερου διασυστηματικού Furadan, το οποίο ήταν το μόνο ίσως με ικανότητα περιορισμού και αντιμετώπισης ακόμα και του νηματώδους.
Η τρομερή τοξικότητά του όμως το έκανε ιδιαίτερα επιβλαβές γιά το περιβάλλον, με αποτέλεσμα να απαγορευθεί στην αυστηρή σε τέτοιες επιπτώσεις Ευρώπη καθώς και στον Καναδά.
Αντίθετα οι ΗΠΑ το επιτρέπουν, ίσως γιατί θέλουν να περιορίσουν τις απώλειες στις σοδειές τους ειδικά σε εκείνη της (ήδη μεταλλαγμένης) σόγιας.

Το ποτήρι ξεχείλισε για το Furadan και διεθνώς αφού οι Μασάι φρόντισαν να το δυσφημίσουν παγκοσμίως.
Το χρησιμοποίησαν μέσα σε δολώματα γιά να σκοτώσουν τα λιοντάρια πού τους έτρωγαν ζώα από τα κοπάδια τους(μέσα στο πάρκο προστασίας όλα αυτά).
Η συνέχεια αναμενόμενη...
Τα λιοντάρια πέθαναν με μαρτυρικό θάνατο και μετά οι ύαινες και μετά τα τσακάλια και μετά κάποια υπέροχα σπάνια όρνια...
Δε νομίζω ότι γλύτωσαν από το Furadan, ούτε τα σκουλήκια του εδάφους.

Εκατόμβη...
Το θέαμα της φόρτωσης των νεκρών ζώων στις καρότσες των φορτηγών από την τηλεόραση, σήμανε το κύκνειο άσμα γιά την ουσία Carbofuran( Furadan) ακόμα και στην Κένυα. Αυτό τυπικά γιατί η πώλησή του απ' ευθείας σε ιδιώτες, χωρίς σύσταση γεωπόνου, στη χώρα αυτή δεν απαγορεύεται!!!Αυτά σε χώρες σαν την Κένυα...

Και μη ξεχνάμε...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2010 :  18:55:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
κυκλοφορει σε πιο φθηνη τιμη ,13-15 ευρω το λιτρο το CYREN 48 EC με την ιδια ουσια chlorpyrifos-methyl
http://www.minagric.gr/greek/data/CYREN48.pdf
ο καλυτερος τροπος ειναι να βουτηξουμε ολο το κακακτακι σε ενα κουβα με το διαλυμενο φαρμακο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2010 :  07:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ αυτό ήξερα για το Dursban ότι έχει απαγορευτεί, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι:
http://www.minagric.gr/greek/data/DURSBAN%205%20GR%20%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7.pdf

...δυστυχώς, παρόλο που προτιμώ το ριζοπότισμα με φάρμακο κι όχι τους ψεκασμούς (γι' αυτό προτιμούσα το confidor για όλα εκτός από τετράνυχο....), στην περίπτωση του ψευδόκοκκου μάλλον δε γίνεται αλλιώς. Και φέτος πρώτη φορά τέτοια μεγάλη προσβολη στα φυτά μου. Έχω χάσει γύρω στα 10 καλά φυτά.
Το βούτηγμα σε κουβά που λες, μάλλον καλύτερο ακόμη κι απ' το ψέκασμα.
Τελικά, κάποιο αποτελεσματικό διασυστηματικό για ψευδόκοκκο δεν υπάρχει? Με την έννοια να ποτίζουμε και διπλανά φυτά κλπ και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο? Γιατί μεταδίδεται πολύ εύκολα κι όταν το δει κανείς έχει ήδη εξαπλωθεί αρκετά οπότε η αφαίρεση απ' τη γλάστρα, ψέκασμα ή/και βούτηγμα στο φάρμακο είναι....ολόκληρη φασαρία...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2010 :  08:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Και μιας και το θέμα είναι εντομοκτόνα, για το συγκεκριμένο θέμα με την ίδια δραστική ουσία είναι (chlorpyrifos) το: Aspida 480 EC της Bayer
http://www.bayercropscience.gr/index.asp?a_id=235&p_id=161
Πιθανόν να παίζει θέμα διαφορετικής τιμής μεταξύ των κατασκευαστριών εταιρειών οπότε καλά είναι να γνωρίζουμε τα αντίστοιχα προϊόντα.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2010 :  15:24:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ο "κουβας" ειναι καλη λυση για τα πολυ προσβεβλημενα φυτα
αλλιως μαλλον θελει καλη προληψη
επισης καταστρεφει και τα σκουληκακια που τρωνε τα μικρα κακτακια(μαδησαν τις μικρες μου αγαβες !!)
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2010 :  19:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Το dursbun σταμάτησε για πολύ λίγο από την αγορά
και μετά ξανά κυκλοφόρησε.
Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι είναι το καταλληλότερο
για το πρόβλημα της βαμβακαδας και τα προληπτικά ποτίσματα
στις μεγάλες συλλογές είναι απαραίτητα.
Έχω ακούσει και για το talstar ότι είναι πολύ καλό και ότι
πιάνει και τον τετρανυχο!!δεν ξέρω αν είναι διασυστηματικο...
Όσο για την καταραμένη!! κάμπια εμένα μέσα σε όλα μου έφαγε
τα κεφάλια σε 2 από τους 3 tephrocactus alexanderi v geometricus
που κατάφεραν να φυτρώσουν από 20 που έσπειρα
Και δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι την πιάνει το dursban
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  04:21:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα,
στα πλαίσια των χειμερινών μου μεταφυτεύσεων διαπίστωσα ότι οι κάκτοι που φαίνονται στην φωτογραφία (δυστυχώς δεν ξέρω τα ονόματα) έχουν "βαμβακάδα" (root mealy bugs).
Τους έβαλα σε καραντίνα σε άλλο μπαλκόνι για να μη κολλήσουν και οι υπόλοιποι και αφού ρώτησα γεωπόνο μου έδωσε το θερινό πολτό ΤRIONA της ΒASF - πληροφορίες φαίνονται εδώ: http://www.agro.basf.gr/gr/deploy/media/gr/product_files/labels/Triona.pdf

Με βάση τα σχόλιά σας, να τους "βαπτίσω" ολόκληρους στο εν λόγω διάλυμα αφού πρώτα τους απαλλάξω από το χώμα τους ή απλά να τους ψεκάσω? Επίσης παίζει να έχουν θέμα οι συγκεκριμένοι κάκτοι με το θερινό πολτό? - σε άλλο post είχα διαβάσει να μην χρησιμοποιείται ο πολτός σε κάκτους με κηρώδη επιφάνεια κτλ...
τέλος, αν ψεκάσω τις ρίζες με νεοτοψίν για μήκυτες υπάρχει κίνδυνος παρενεργειών λόγω αλληλεπίδρασης των 2 φαρμάκων?

Ευχαριστώ
Χρήστος
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  10:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πιο καλά να πάρεις ένα εντομοκτόνο απο αυτά που αναφέρουμε πιο πάνω...

φτιάχνεις μια ποσότητα περίπου μισό κουβά.... βάζεις μέσα τα φυτακια για 1 ώρα περίπου...τα βγάζεις και τα αφήνεις να στραγγίξουν ....

με το φάρμακο που θα περισσέψει ποτίζεις προληπτικά όποια φυτά νομίζεις ότι "σηκώνουν" πότισμα αυτή την εποχή....

την άνοιξη θα πρέπει να κάνεις ενα καλό πότισμα με το φάρμακο σε όλα τα φυτά σου..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2014 :  14:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Γνωρίζετε αν το systhane κάνει την ίδια δουλειά με το νεοτοψίν?
Αν έχει την ίδια δραστική ουσία και αν δρα με τον ίδιο τρόπο?
Διασυστημικό εννοώ.

επίσης τι χρησιμοποιείτε για τον τετράνυχο μια κια το o-mite νομίζω ότι καταργήθηκε?

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2014 :  14:49:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Για τετράνυχο εγώ βάζω MILBEKNOCK 1EC (Μιλμπεμεκτίν 0.93%)της χελλοφαρμ ΑΕ κόστος 7.80 Ευρο περιεχόμενο 25 κ.εκ και βάζω 0.5cc σε 1 Lt.

Edited by - cactus30 on 16 Jan 2014 14:51:58
Κορυφή σελίδας

mixalakis32
Starting Member

Greece
1 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2016 :  16:25:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mixalakis32  Απάντηση με παραπομπή
κύριοι,
μην μπλέκετε τις χρήσεις των φυτοφαρμάκων.
Άλλη δράση έχει το διασυτηματικό και άλλη το επαφής. Δε χρειάζεται να πνύξουμε το φυτό σε κουβά με εντομοκτόνο.
Απλά το ψεκάζουμε με μια ψεκαστήρα ή ένα μικρό ψεκαστηράκι ΧΩΡΙΣ να αρχίζει να στάζει το φυτοφάρμακο. ΔΕΝ πρέπει να βλέπουμε σταγόνες να σχηματίζονται στο φυτό αν θέλουμε να έχουμε κάνει σωστή εφαρμογή, πόσο μάλλον να τα "πννίξουμε".
Τα επαφής σκοτώνουν τα έντομα μόλις τα συναντήσυον και τα διασυσυιματικά κινούνται εντός του συστήματος του φυτού και περνάνε στο έντομο μόλις αυτό αρχίζει να απομυζά χυμούς.
ΓΑΝΤΙΑ και ΜΑΣΚΑ μα φοράμε πάντα!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2016 :  18:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα
ευχαριστούμε για τις συμβουλές και καλώς ήλθατε

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.16 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000