ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σπορά lithops
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Σπορά lithops
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Sep 2010 :  17:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Χρήστος's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
lithops optica cv rubra (27 μηνων )

lithops (15 μηνων)

lithops (3 μηνων )

lithops (10 ημερων)

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2010 :  12:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Φανταστικό!!!!

http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2010 :  19:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

Φανταστικό!!!!

http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/

Με τους δικούς σου τι έγινε??
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2010 :  16:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο, έχουν την ίδια επιτυχία οποιαδήποτε κι αν είναι η εποχή σποράς? Γιατί βλέπω και πολύ πρόσφατη, καλοκαιρινή σπορά!
Ωραίο θέαμα όλα τους, ειδικά τα 3μηνα είναι σαν κουμπάκια!

(ναι, ρωτάω εγώ για lithops...πλέον συγκαταλεγομαι στους καλλιεργητές που δεν τους χαλάνε οι Lithops!!!)
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Sep 2010 :  00:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Χρήστο, έχουν την ίδια επιτυχία οποιαδήποτε κι αν είναι η εποχή σποράς? Γιατί βλέπω και πολύ πρόσφατη, καλοκαιρινή σπορά!
Ωραίο θέαμα όλα τους, ειδικά τα 3μηνα είναι σαν κουμπάκια!

(ναι, ρωτάω εγώ για lithops...πλέον συγκαταλεγομαι στους καλλιεργητές που δεν τους χαλάνε οι Lithops!!!)

Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι θέλουν
υψηλές θερμοκρασίες για να βλαστίσουν
Και γενικά και εγώ το ψάχνω..
Φέτος έσπειρα μετά το τέλος των διακοπών
γιατι τις προηγουμενες χρονιες που εσπειρα
Ιουνιο αναγκαζωμουν να τα πηγαινοφερνω
στον θεολογο αφου στην αρχη θελουν καθημερινο
Ψέκασμα και δεν είναι και πολύ πρακτικό....
Τα κουμπάκια είχαν μετακομίσει στην αδερφή μου
και τώρα που φτάσανε σε κάποιο μέγεθος
σταδιακά έκανα το πότισμα εβδομαδιαίο
Αυτή η εποχή πιστεύω είναι καλή για σπορά
Μεσημβριανθεμων (pleospilos-cheiridopsis
Argyroderma......όπως και conophytum)
Μπορεί να μας πει και Κώστας που είναι ποιο ειδικός
Έχω σπείρει διάφορα και θα βάλω και άλλα
οπότε θα δούμε τι θα γίνει.....
Πάντως όποιος έχει φυτά με σπόρους επάνω
ας το δοκιμάσει δεν είναι δύσκολο!

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2011 :  21:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
βρήκα πριν λίγο φωτογραφικές οδηγίες για σπορά λιθώπων από ένα Βέλγο συλλέκτη

http://users.skynet.be/fhoes/rsasucculents/

πατήστε αριστερά στο sowing lithops

δείτε και τη συλλογή του ενδιαφέρουσα
mavirenes

Edited by - mavirenes on 27 May 2011 21:06:51
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2011 :  22:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Σωστό φωτορεπορτάζ, πολύ ωραίο. Όμως καθόλου πετραδάκι, λάβα, περλίτης; Λειτουργεί καλά κάτι τέτοιο; Γιατί είχα την εντύπωση ότι χρειάζονται αυτά για τον καλύτερο αερισμό του χώματος. Αν είναι μην παιδεύομαι άδικα με περίπλοκα μίγματα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2011 :  07:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Billy

Σωστό φωτορεπορτάζ, πολύ ωραίο. Όμως καθόλου πετραδάκι, λάβα, περλίτης; Λειτουργεί καλά κάτι τέτοιο; Γιατί είχα την εντύπωση ότι χρειάζονται αυτά για τον καλύτερο αερισμό του χώματος. Αν είναι μην παιδεύομαι άδικα με περίπλοκα μίγματα.

Καλημέρα, το μίγμα που χρησιμοποιεί ο Βέλγος είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που προτείνουν τα μέλη του φόρουμ,
είναι μία άποψη, δεν είναι απαραίτητο να υιοθετηθεί.

Η προσωπική μου άποψη είναι να συνεχίσεις να... παιδεύεσαι με περίπλοκα μίγματα.

Για την σπορά δεν μπορώ ακόμη να εκφέρω γνώμη αλλά αναφορικά στα μίγματα φύτευσης, εγώ το έκανα και διαπίστωσα μεγάλη αλλαγή στα φυτά μου.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2011 :  12:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Για τα μείγματα φύτευσης δεν το συζητάω. Η άμμος παλιότερα μου είχε τεντώσει τα νεύρα αφού δεν μπορούσα να πετύχω ένα σωστό μείγμα. Αλλά για τη σπορά λέω να δοκιμάσω (μιας και θα δοκιμάσω διάφορα) και 1-2 σπορεία με τέτοιο απλό μείγμα. Έτσι κι αλλιώς όλη η σπορά για δοκιμή θα γίνει και όχι για να πάρω παραγωγή. Και μιας και θα μπουν και lithops ...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2011 :  18:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλή επιτυχία στους lithops και στα υπόλοιπα φυσικά,

κι εγώ έσπειρα λίθωπες με πολύ μικρή έως καθόλου επιτυχία πριν κανένα μήνα,
ήταν και ελάχιστοι οι σπόροι,
θα ήθελα να έχω κι άλλους σπόρους λιθώπων να πειραματιστώ, αλλά το σκέφτομαι να αγοράσω ξανά έχω τόσους κάκτων που ακόμη περιμένουν να ακουμπήσουν στο χώμα...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Oct 2013 :  20:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Και επειδή μέσα σε όλες τις μανίες υπάρχει και η lithopomania!
Οι σπορές μου (το μεγαλύτερο μέρος)από lithops και κάποια άλλα.
Με αρκετή!! υπομονή!! και αγάπη δεν είναι και πολύ δύσκολο.
Ελπίζω να πωρωθείτε και άλλοι και να δοκιμάσετε.
(είχα κάτι προβλήματα με την μηχανή μου και με το φως ελπίζω
να φαίνονται τα χρώματα σωστά)

lithops σπορά 2010-2011 και δεξιά pleiospilos-titanopsis-glottiphyllum-echidnopsis-argyroderma-faucaria-anacampseros

lithops σπορα 5-9-2012(τα 4 αριστερά είναι conophytum)

Μόλις λύσω το πρόβλημα με την μηχανή θα φωτογραφίσω και τα
φετινά που είναι σπορά πριν ένα μήνα περίπου.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Oct 2013 :  23:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2013 :  09:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Φοβερό!
Εκείνα τα πρώτα πάνω αριστερά....έχουν παραμορφώσει τη γλάστρα!!
Χρήστο κι αυτά κλειστά στο σακουλάκι ή ανοιχτή σπορά;
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000