ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Βιβλίο γιά Μελόκακτους
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Βιβλία - Περιοδικά
 Βιβλίο γιά Μελόκακτους
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jul 2010 :  21:39:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Πρόσφατα, μαζί με διάφορους κάκτους, παρέλαβα από Γερμανία (Uglih αυτή τη φορά) και ένα βιβλίο γιά μελόκακτους.
"Melocactus: care and cultivation" του George Thomson.

Πολύ καλό βιβλίο με εξαιρετικές πληροφορίες (Tips) και φωτογραφίες, ιδιαίτερα εκείνες πού προέρχονται από το φυσικό περιβάλλον.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και εννοείται ότι, άν μπορώ και με τη βοήθεια του βιβλίου, είμαι πρόθυμος να απαντήσω σε τυχόν απορίες σχετικά με το γένος.
Το βιβλιό έχει 94 σελίδες, έχει σκληρά εξώφυλλα(!) και κοστίζει 30 Ευρώ.

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jul 2010 :  20:47:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
μπορουμε να βρουμε το ονομα αυτων των εμπορικων τεραστιων μελοκακτων απο το lidl που σιγουρα δεν ειμναι mandazanus;
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2010 :  00:01:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Βεβαίως!
Μία φωτό θα βοηθούσε ίσως .

Μία πρώτη ερώτηση, Αριστοτέλη: φαίνονται τα άνθη του μελόκακτου αυτού όταν ανθίζουν( έστω και λίγο) ή είναι ας το πούμε "κλειστογαμικά", από την άποψη ότι η γονιμοποίηση γίνεται (εντελώς) μέσα στο κεφάλιο και το μόνο πού γίνεται ορατό είναι οι καρποί, χρώματος ματζέντα?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jul 2010 :  01:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο, καλοδιάβαστο το βιβλίο!
Εγώ πήρα έναν τέτοιο μελόκακτο απ' το Lidl. Δεν ξέρω τι γίνεται με λουλούδια του. Έχω βάλει φωτογραφία του εδώ:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=592#10761
Πάντως, μοιάζει πάρα πολύ (χρώμα επιδερμίδας, cepalium και αγκάθια) με έναν μικρότερο που έχω που δεν ανοίγει καθόλου τα λουλούδια του (δεν έχω δει τουλάχιστον εγώ ποτέ) αλλά βλέπω κατευθείαν τις πιπερίτσες με τα σποράκια του.
Είχαμε πει σχετικά εδώ στο θέμα για Melocactus, θα βάλω αύριο φωτογραφία του.
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=701
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2010 :  00:36:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Απαντώ στις ερωτήσεις σας στο τόπικ "Melocactus" γιά τις συζητήσεις σχετικά με τα γένη.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000