ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
 Όλα τα Forum
 Γενικά
 ΕΕΚΑΠ
 Το περιοδικό ΚΑΚΤΟΣ της ΕΕΚΑΠ

Σημείωση: Πρέπει να έχετε κάνει εγγραφή για να γράψετε στο forum.
Για να κάνετε εγγραφή, κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List Insert YouTube

Smilies
8ball [8] Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D]
Black Eye [B)] Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D]
Dead [xx(] Disapprove [V] Evil [}:)] Kisses [:X]
No no [No] Question [?] Red carpet [RC] Rolleyes [rolleye]
Sad2 [sad] Shock [:O] Shy [8)] Sleepy [|)]
Smile [:)] Spring [spring] Super [T)] Tongue [:P]
Very cool [cool] Wink [;)]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON

Α Ν Α Σ Κ Ο Π Η Σ Η    Θ Ε Μ Α Τ Ο Σ
kaktos Εστάλη - 14 Jan 2009 : 09:55:20
Τα τεύχη του περιοδικού ΚΑΚΤΟΣ της ΕΕΚΑΠ με τους τίτλους περιεχομένων του κάθε τεύχους μπορείτε να τα δείτε εδώ:

Το περιοδικό ΚΑΚΤΟΣ της ΕΕΚΑΠ
14   Τ Ε Λ Ε Υ Τ Α Ι Ε Σ    Α Π Α Ν Τ Η Σ Ε Ι Σ     (Οι νεότερες πρώτες)
JohnEx Εστάλη - 04 Jun 2009 : 10:13:08
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Απο την εκθεση φυτών φθινοπωρινής και χειμερινής ανάπτυξης της ΕΕΚΑΠ
(19-10-2008)τα φυτα του Γιαννη.Ακόμα περιμένουμε το άρθρο σου Γιάννη.

Δυστυχώς είναι αδύνατο να συντάξω κάποιο άρθρο γιά το φυτό αυτό. Οι πληροφορίες και η βιβλιογραφία είναι ανύπαρκτη ! Θεωρείται από τα πιό σπάνια και δύσκολα φυτά. Έχει πανέμορφη όψη και επιδερμίδα και είναι από τις εφόρβιες με το πιό δηλητήριώδες έκκριμα. Έχω προσπαθήσει να τήν καλλιεργήσω και στίς ρίζες της αλλά χωρίς επιτυχία. Τα εμβολιασμένα μου πάνε καταπληκτικά μέχρι στιγμής αλλά τα μεγαλώνω μόνο μέσα στο σπίτι.

Χρήστος Εστάλη - 04 Jun 2009 : 01:28:57

Απο την εκθεση φυτών φθινοπωρινής και χειμερινής ανάπτυξης της ΕΕΚΑΠ
(19-10-2008)τα φυτα του Γιαννη.Ακόμα περιμένουμε το άρθρο σου Γιάννη.
JohnEx Εστάλη - 03 Jun 2009 : 23:10:11
quote:
Είχε αποσταλεί από Costas_2009

Ούε εγω την ήξερα. Καλά εγω δεν ξέρω και πολλά άλλα.Θα μάθω όμως, ελπίζω. Η φωτογραφία που έβαλα είναι απο ενα pdf βιβλίο για succulents που είχα κατεβάσει πέρυσι απο το e-mule. Τελικά αποδείχτηκε πολύ κατατοπιστικό. Δεν έχει καλές φωτογραφίες διότι σου ζητάει να παραγγείλεις εκτυπώσεις. Λλλά στο google έχει πολλές φωτός αν βάλεις το λήμμα με την σωστή ορθογραφία.

Έχω την τύχη να έχω 3 τέτοια φυτά ! Το ένα είναι variegata η damask όπως συνηθίζεται να ονομάζεται, το άλλο έχει ένα βλαστό κανονικό και ένα variegate και το τελευταίο είναι κανονικό το οποίο τό έχω μπολιάσει εγώ σε E. Canariensis. Είναι η αγαπημένη μου ευφόρβια
Costas_2009 Εστάλη - 03 Jun 2009 : 22:05:08
Ούε εγω την ήξερα. Καλά εγω δεν ξέρω και πολλά άλλα.Θα μάθω όμως, ελπίζω. Η φωτογραφία που έβαλα είναι απο ενα pdf βιβλίο για succulents που είχα κατεβάσει πέρυσι απο το e-mule. Τελικά αποδείχτηκε πολύ κατατοπιστικό. Δεν έχει καλές φωτογραφίες διότι σου ζητάει να παραγγείλεις εκτυπώσεις. Λλλά στο google έχει πολλές φωτός αν βάλεις το λήμμα με την σωστή ορθογραφία.
kaktos Εστάλη - 03 Jun 2009 : 09:40:24
Costas 2009 δεν τη γνώριζα αυτή την Euphorbia και μόλις τώρα είδα ότι γίνεται πολύ μεγάλο φυτό
http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/40234/
Και όντως στο web υπάρχουν πολλές φωτογραφίες αλλά λίγες άλλες πληροφορίες.
Η εμφάνισή του δε....είναι σαν ένας χαλασμένος κάκτος
orfeas_t Εστάλη - 02 Jun 2009 : 23:05:52
Όντως ανακάλώ...στα εξώφυλλα έχει συνήθως φωτογραφίες με άνθη κάκτων αλλά μέσα πράγματι έχει άρθρα για παχύφυτα...

Για όνομα του..Κάκτου!!
Costas_2009 Εστάλη - 02 Jun 2009 : 03:24:48
Βρήκα ένα λήμμα για την Euphorbia Abdelkuri που αναφέρεται ο χρήστης JohnEx και το παραθέττω προς βοήθεια.

JohnEx Εστάλη - 27 Jan 2009 : 19:30:38
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

Σημερα πηρα αλλα δυο τευχη (σαν νεο μελος της ΕΕΚΑΠ)
ευχαριστω

Να είσαι καλά ! Ευχομαι να μπορέσετε να μας βοηθήσετε με το να είστε όλοι ενεργά μέλη με συμμετοχή στις εκδηλώσεις του συλλόγου και σιγά σιγά να δούμε και άρθρα άπό άλλα μέλη εκτός από τους συνήθεις υπόπτους.
ariskal Εστάλη - 27 Jan 2009 : 17:05:31
Σημερα πηρα αλλα δυο τευχη (σαν νεο μελος της ΕΕΚΑΠ)
ευχαριστω

JohnEx Εστάλη - 19 Jan 2009 : 14:29:40
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Πράγματι, κι εγώ νομίζω ότι περιλαμβάνονται πολλά παχύφυτα.
Κοιτάζοντας γρήγορα τα περιεχόμενα βλέπω:
Pachypodium
Lithops (αρκετά θέματα)
Titanopsis
Aloe
Euphorbia (αρκετά θέματα διαφορετικά)
Fockea
Liliaceae
Adenium
κι, επίσης, να προσθέσω ότι σε όλες αυτές τις προσπάθειες, όπως και αυτής της σελίδας, οι άνθρωποι που συμμετέχουν, με την αγάπη και το μεράκι τους φτιάχνουν το τελικό αποτέλεσμα. Δεν είναι, δηλαδή, κάποιος που "αποφασίζει" αν θα έχει αυτά ή εκείνα τα φυτά, αλλά ο καθένας με τις ειδικές "προτιμήσεις" και γνώσεις του που τελικά θα καθήσει να φωτογραφίσει ή/και να γράψει κάτι από την εμπειρία του και τις γνώσεις του και να το μοιραστεί με τους υπόλοιπους.

Καλημέρα,

Η διαδικασία επιλογής άρθρων πρός δημοσίευση είναι πράγματι σύμφωνα με τις προτιμήσεις τών συγγραφέων αλλά και την δυνατότητα άντλησης πληροφοριών και βιβλιογραφίας που να επιτρέπει να θεωρείται το άρθρο έγκυρο και αντικειμενικό.

Επί παραδείγματι ψάχνω εδώ και περίπου 1 χρόνο πληροφορίες γιά να γράψω ένα άρθρο γιά το φυτό Euphorbia Abdel Khuri. Μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει ακόμη να βρώ πουθενά πηγές και βιβλιογραφία. Αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχω μπορέσει να φτιάξω το άρθρο αυτό που είναι ίσως το μόνο που θα με ενδιέφερε άμεσα. Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που μπόρεσα και ήρθα σε επαφή με Γερμανούς ειδικούς στούς Pseudolithos και μπόρεσα να παραθέσω πληροφορίες, πολλές από τις οποίες ήδη γνώριζα από προσωπική εμπειρία, με αντικειμενικό τρόπο. Αν είχα γράψει το άρθρο μου χωρίς την χρήση άλλων πηγών (χρειάζονται τουλάχιστον 3 κατά την γνώμη μου) θεωρώ ότι δεν θα ήταν δυνατή η ανικειμενική παρουσίαση.

Ευχαριστώ
kaktos Εστάλη - 19 Jan 2009 : 10:24:03
Πράγματι, κι εγώ νομίζω ότι περιλαμβάνονται πολλά παχύφυτα.
Κοιτάζοντας γρήγορα τα περιεχόμενα βλέπω:
Pachypodium
Lithops (αρκετά θέματα)
Titanopsis
Aloe
Euphorbia (αρκετά θέματα διαφορετικά)
Fockea
Liliaceae
Adenium
κι, επίσης, να προσθέσω ότι σε όλες αυτές τις προσπάθειες, όπως και αυτής της σελίδας, οι άνθρωποι που συμμετέχουν, με την αγάπη και το μεράκι τους φτιάχνουν το τελικό αποτέλεσμα. Δεν είναι, δηλαδή, κάποιος που "αποφασίζει" αν θα έχει αυτά ή εκείνα τα φυτά, αλλά ο καθένας με τις ειδικές "προτιμήσεις" και γνώσεις του που τελικά θα καθήσει να φωτογραφίσει ή/και να γράψει κάτι από την εμπειρία του και τις γνώσεις του και να το μοιραστεί με τους υπόλοιπους.
JohnEx Εστάλη - 16 Jan 2009 : 07:46:51
quote:
Είχε αποσταλεί από orfeas_t

Τα παχύφυτα γιατί τα παραμερίζετε βρε παιδιά?Πάντα μικρες αναφορές βρίσκω.
Εμένα με ενδιαφέρουν ΠΙΟ πολύ τα ¨άλλα παχύφυτα¨ παρά οι κάκτοι που βλέπω παντού και σε όλα σχεδόν τα εξώφυλλα.... :(

Για όνομα του..Κάκτου!!

Έχω την εντύπωση ότι το σχόλιο μας αδικεί. Κοιτάζοντας τα περιεχόμενα τών άρθρών τών περιοδικών τότε θα καταλάβεις ότι υπάρχουν τουλάχιστον δύο άρθρα γιά διαφορα παχύφυτα στά περισσότερα από τα περιοδικά μας. Αν πάλι μιλάς γιά τα εξώφυλλα τότε μάλλον έχεις δίκιο.

Ευχαριστώ
emmy Εστάλη - 15 Jan 2009 : 13:22:38
quote:
Είχε αποσταλεί από orfeas_t

Για όνομα του..Κάκτου!!

Για όνομα του...παχύφυτου!!
orfeas_t Εστάλη - 15 Jan 2009 : 01:33:03
Τα παχύφυτα γιατί τα παραμερίζετε βρε παιδιά?Πάντα μικρες αναφορές βρίσκω.
Εμένα με ενδιαφέρουν ΠΙΟ πολύ τα ¨άλλα παχύφυτα¨ παρά οι κάκτοι που βλέπω παντού και σε όλα σχεδόν τα εξώφυλλα.... :(

Για όνομα του..Κάκτου!!

ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000