ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
 Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Αstrophytum

Σημείωση: Πρέπει να έχετε κάνει εγγραφή για να γράψετε στο forum.
Για να κάνετε εγγραφή, κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List Insert YouTube

Smilies
8ball [8] Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D]
Black Eye [B)] Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D]
Dead [xx(] Disapprove [V] Evil [}:)] Kisses [:X]
No no [No] Question [?] Red carpet [RC] Rolleyes [rolleye]
Sad2 [sad] Shock [:O] Shy [8)] Sleepy [|)]
Smile [:)] Spring [spring] Super [T)] Tongue [:P]
Very cool [cool] Wink [;)]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON

Α Ν Α Σ Κ Ο Π Η Σ Η    Θ Ε Μ Α Τ Ο Σ
ovbmonos Εστάλη - 26 May 2009 : 16:54:05
Μεγάλο θέμα
astr. ornatum - astr. cacricorne

astr. capricorne
25   Τ Ε Λ Ε Υ Τ Α Ι Ε Σ    Α Π Α Ν Τ Η Σ Ε Ι Σ     (Οι νεότερες πρώτες)
mavirenes Εστάλη - 29 Nov 2012 : 08:38:38
Καλημέρα σας!

Για όσους τυχόν δεν έχουν δει ακόμα,
ρίξτε μια ματιά στις φωτογραφίες του εξαίρετου Γιάννη Σιγάλα (του οποίου έκθεση έχει φιλοξενήσει και η ΕΕΚΑΠ σε εκδήλωσή της)
αστροφύτων, αληθινών αυτή τη φορά

Είναι σαν κοσμήματα, απολαύστε τα...

http://www.flickr.com/photos/iannisms/6743835427/in/pool-1592499@N22/

mavirenes
mavirenes Εστάλη - 27 Nov 2012 : 13:13:49
ήμουνα σχεδόν 100% σίγουρη γιαυτό
ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό

mavirenes
JohnEx Εστάλη - 27 Nov 2012 : 11:18:26
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

σε έκανα!
Η ομάδα λέγεται astrophytum in culture and habitat

https://www.facebook.com/groups/227797047280201/

mavirenes

Ειρήνη νομίζω ότι είναι μούφα. Προϊόν photoshop. Δεν υπάρχει αυτό το χρώμα σε λουλούδι κάκτων.

mavirenes Εστάλη - 27 Nov 2012 : 10:56:21
σε έκανα!
Η ομάδα λέγεται astrophytum in culture and habitat

https://www.facebook.com/groups/227797047280201/

mavirenes
mavirenes Εστάλη - 27 Nov 2012 : 10:54:12
Γιάννη καλημέρα!
Είναι από μια ομάδα στο φβ
Να δω αν δεν είσαι μέλος να σε κάνω να το δεις.
Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εμφανίσω.
Μισό λεπτάκι.

mavirenes
JohnEx Εστάλη - 27 Nov 2012 : 10:06:39
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

τι είδα κι έχω μείνει άναυδη
δεν μπορεί να είναι αληθινό

Astrophytum cv. "bluegimp"

mavirenes

Η επισύναψη σου δεν εμφανίζεται και επίσης με αυτό το όνομα δεν βρίσκω φωτόγραφία στο google. οπότε εγώ μενω ακόμα Μελισσια.
mavirenes Εστάλη - 27 Nov 2012 : 00:05:20
τι είδα κι έχω μείνει άναυδη
δεν μπορεί να είναι αληθινό

Astrophytum cv. "bluegimp"

mavirenes
ariskal Εστάλη - 08 May 2011 : 20:15:21
πολυ ωραιες φωτο ολων των πιθανων υβριδισμων στο http://www.cactuspro.com/astro-web/hybrides-inter-sous-genres
ανοιγουμε το παραθυρο hybrides (to sous-genre σημαινει υποειδος)
mavirenes Εστάλη - 07 Feb 2011 : 21:01:55
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

http://cactus.thelo.gr/cactus_gallery/thumbnails.php?album=309

τα είδα, λίγο γρήγορα βέβαια
είναι τόσο ωραία στο φυσικό τους περιβάλλον που σε κάνουν να νιώθεις σχεδόν ενοχές που τα καλλιεργείς σε γλάστρα

Καλά για τις φωτογραφίες σου δεν χρειάζονται σχόλια

mavirenes
mavirenes Εστάλη - 07 Feb 2011 : 20:42:25
γίνονται και διασταυρώσεις μεταξύ γενών?
υποψιάζομαι ότι δεν μπορεί να διασταυρωθεί μία ρεμπούτια με ένα αστρόφυτο αλλά μόνο είδη συγγενικών οικογενειών?

κάτι τέτοιο δηλαδή διασταύρωση μεταξύ γενών συμβαίνει "αυθόρμητα"
στη φύση δηλαδή χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση?

mavirenes
Kostas Εστάλη - 07 Feb 2011 : 20:22:43
quote:
Πρώτα απ όλα για να δω αν έχω καταλάβει σωστά
Εν αρχή ην το γένος δηλαδή astrophytum
ακολουθεί το είδος δηλαδή asterias, capricorne, ornatum και το τέταρτο δεν το θυμάμαι τώρα.

Από εκεί και πέρα όλες οι διασταυρώσεις ονομάζονται υβρίδια?
είναι συνώνυμο με το cultivar?
Δηλαδή υβρίδια είναι τα super Kabuto, hanazono κτλ.?

myriostigma;;.....
όλες η διασταυρώσεις άσχετα με το αν είναι διασταύρωση γένους η είδους η είτε είναι astrophytum η αλλο είδος είναι υβριδια..
τα cultivar είναι συνήθως πολυ-υβριδισμένα φυτά που με τον τρόπο που τα εχουν διασταυρώσει εχουν καταφέρει να σταθεροποιήσουν ( σχετικά) την μορφολογία τους ωστε να μπορούν να θεωρηθούν είδος που προέκυψε απο συγκεκριμένο υβριδισμό στην καλλιέργεια....αυτο εχει να κάνει με το τι απογόνους βγαζουν κλπ κλπ....

quote:
Κώστα αναφορικά σε αυτό που λες ότι πρέπει να προσέχουν όσοι αγοράζουν asterias, φαντάζομαι απευθύνεσαι σε όσους αποπειρούνται οι ίδιοι υβριδισμό για να βγάλουν το υβρίδιο που επιδιώκουν ή για κάποιο άλλο λόγο?

απευθύνομε στους συλλεκτες που θέλουν να εχουν τουλάχιστον ενα καθαρόαιμο astrophytum asteria στη συλλογή τους που οταν και αν το γονιμοποιήσουν με ενα αλλο καθαρόαιμο αστερία οι απόγονοι να είναι αστερίες και οχι....οτι νανε

εδω να πω οτι το astrophytum asterias είναι εν είδος που υπάρχει στην φύση δεν είναι δηλ υβριδιο η cultivar κλπ..

http://cactus.thelo.gr/cactus_gallery/thumbnails.php?album=309
mavirenes Εστάλη - 07 Feb 2011 : 19:50:21
Έχω κάποιες ερωτησούλες.
Δεν είμαι σίγουρη ότι πρέπει να τις θέσω σε αυτό το θέμα, ωστόσο astrophytum λέει αλλά συζητάμε πολλά και διάφορα εδώ οπότε ας μου επιτραπεί.

Πρώτα απ όλα για να δω αν έχω καταλάβει σωστά
Εν αρχή ην το γένος δηλαδή astrophytum
ακολουθεί το είδος δηλαδή asterias, capricorne, ornatum και το τέταρτο δεν το θυμάμαι τώρα.

Από εκεί και πέρα όλες οι διασταυρώσεις ονομάζονται υβρίδια?
είναι συνώνυμο με το cultivar?
Δηλαδή υβρίδια είναι τα super Kabuto, hanazono κτλ.?

Κώστα αναφορικά σε αυτό που λες ότι πρέπει να προσέχουν όσοι αγοράζουν asterias, φαντάζομαι απευθύνεσαι σε όσους αποπειρούνται οι ίδιοι υβριδισμό για να βγάλουν το υβρίδιο που επιδιώκουν ή για κάποιο άλλο λόγο?

mavirenes
Kostas Εστάλη - 06 Feb 2011 : 20:34:24
έχουν... αυτό είναι σίγουρο γιατί εχω βγάλει και σουπερ καμπουτο και ονζουκα.... φυσικά το ποσοστό φυτών που θα βγουν όμοια μα τους γονείς .. είναι πολύ μικρο
με την ευκαιρία να πω σε οσους αγοράζουν astrophytum asterias...
τα οποια τα βρίσκουν σε τιμες......rebutia....να προσέχουν τουλάχιστον απο που αγοράζουν...γιατί εχει γεμίσει η αγορά υβρίδια...και αυτο το ανακαλύπτουμε μετα την πρώτη μεταξύ τους διασταύρωση...δηλ πολύ αργά..
ariskal Εστάλη - 06 Feb 2011 : 19:29:32
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Και για τους λάτρεις των υβριδίων.....
Μια συγχρονισμένη ανθοφορία που θα δώσει πολύ σπόρο
(έπεσε πολύ πινέλο....)

astrophytum asterias hybrid

τα υβριδια δινουν γονιμη γυρη;
μπορουμε να εχουμε διασταυρωση υβριδικου αστερια με αστερια ,η υβριδικου αστερια καμπουτο με αστερια , η δυο υβριδιων ιδιου τυπου(f2)
kaktos Εστάλη - 21 Jan 2011 : 17:21:23
Έκανα μεταφορά της συζήτησης για τη γονιμοποίηση με πινελάκια στο εν λόγω θέμα για ομαλή συνέχεια της συζήτησης
δηλ. εδώ:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1152
Arsenios Εστάλη - 21 Jan 2011 : 17:12:22
εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα!! δικό μου λάθος ήτανε!!

Αρσένιος!!

kaktos Εστάλη - 21 Jan 2011 : 14:40:53
quote:
Είχε αποσταλεί από Arsenios

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:

τώρα που θυμήθηκα...μπορείτε να μου πείτε αυτο τον τρόπο με το ψυγείο πως το κάνουμε;εννοώ για να βάλουμε μέσα γύρη και να την φυλάξουμε!!

που πρέπει να μπεί η γύρη μέσα στο ψυγείο;(εννοώ σε κουτάι η κάπου συγκεκριμμένα).

Επίσης άκουσα οτι πρέπει να βάζουμε την γύρη πάνω απο αλάτι και μετά να την βαζουμε στο ψυγείο...είναι σωστό;

Αρσένιος!!

Αρσένιε, γιατί όλα αυτά δεν τα ρωτάς στο θέμα που δημιούργησες με ακριβώς αυτό το περιεχόμενο:
Γονιμοποίηση με πινελάκια; Εκεί σου έγραψε κι ο Αριστοτέλης για το ψυγείο...
Το παρόν θέμα έχει ως τίτλο Astrophytum.....
(δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς ποστ από ένα θέμα σε ένα άλλο και με τον τρόπο αυτό δε θα βρίσκουμε τίποτα...και δημιουργείται χάος). Βέβαια, κι εδώ λίγο είχε ξεφύγει αλλά...ας μην ξεφύγει τελείως...

εντάξει συγνώμη. δεν θυμούμουν το άλλο θέμα για να γράψω εκεί....και δεν ειναι ανάγκη να μας φάς κιόλας!!!άνθρωπος είμαι!!

Αρσένιος!!

Δε σ' έφαγα! Σόρυ αν ακούστηκε έτσι. Υπόδειξη ήταν για καλύτερη λειτουργία του φόρουμ ώστε να βρίσκουμε που είναι τι
Arsenios Εστάλη - 21 Jan 2011 : 14:01:07
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:

τώρα που θυμήθηκα...μπορείτε να μου πείτε αυτο τον τρόπο με το ψυγείο πως το κάνουμε;εννοώ για να βάλουμε μέσα γύρη και να την φυλάξουμε!!

που πρέπει να μπεί η γύρη μέσα στο ψυγείο;(εννοώ σε κουτάι η κάπου συγκεκριμμένα).

Επίσης άκουσα οτι πρέπει να βάζουμε την γύρη πάνω απο αλάτι και μετά να την βαζουμε στο ψυγείο...είναι σωστό;

Αρσένιος!!

Αρσένιε, γιατί όλα αυτά δεν τα ρωτάς στο θέμα που δημιούργησες με ακριβώς αυτό το περιεχόμενο:
(δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς ποστ από ένα θέμα σε ένα άλλο και με τον τρόπο αυτό δε θα βρίσκουμε τίποτα...και δημιουργείται χάος). Βέβαια, κι εδώ λίγο είχε ξεφύγει αλλά...ας μην ξεφύγει τελείως...

εντάξει συγνώμη. δεν θυμούμουν το άλλο θέμα για να γράψω εκεί....και δεν ειναι ανάγκη να μας φάς κιόλας!!!άνθρωπος είμαι!!

Αρσένιος!!

kaktos Εστάλη - 21 Jan 2011 : 11:11:45
quote:

Αρσένιος!!

Arsenios Εστάλη - 21 Jan 2011 : 10:22:14

Αρσένιος!!

Arsenios Εστάλη - 20 Jan 2011 : 23:53:16
quote:
Είχε αποσταλεί από vangelis

Θα σπάσουν από μόνοι τους, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα

ωραία ωραία...ευχαριστώ!!

Αρσένιος!!

vangelis Εστάλη - 20 Jan 2011 : 23:11:15
Θα σπάσουν από μόνοι τους, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα
Arsenios Εστάλη - 20 Jan 2011 : 19:35:08
quote:
Είχε αποσταλεί από vangelis

εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μεταφέρεις γύρη από τους ανθήρες(είναι μέσα τους η γύρη και κάποια στιγμή "σπανε" στα δύο και εμφανίζεται η γύρη) και να τη βάλεις πάνω στο στίγμα,

οι ανθήρες θα σπάσουν απο μόνοι τους όταν μπούν στο άλλο λουλούδι η πρέπει να κάνω κάτι εγώ;

Αρσένιος!!

vangelis Εστάλη - 19 Jan 2011 : 22:07:37
Λοιπόν Αρσένιε, βρήκα μια σελίδα που εξηγεί τα μέρη του άνθους,
http://thediversityoflife.blogspot.com/
http://3.bp.blogspot.com/_JTdvHZ0pbEo/S_Z-s7Av3ZI/AAAAAAAAAVI/xLadJLAlH8A/s320/pistil1.gif
εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μεταφέρεις γύρη από τους ανθήρες(είναι μέσα τους η γύρη και κάποια στιγμή "σπανε" στα δύο και εμφανίζεται η γύρη) και να τη βάλεις πάνω στο στίγμα, αν σου πιάσει, "δέσει" ο καρπός του κάκτου θα σου βγάλει σπόρους ( εκεί που λέει ωοθήκη )

Αυτό με το ψυγείο που λες δεν το έχω κάνει ποτέ, αν και σε περιπτώσεις ισχύει αν δεν κάνω λάθος
Arsenios Εστάλη - 19 Jan 2011 : 21:02:47
εγώ έχω έναν κάκτο ο οποίος κάνει λουλούδια τώρα αλλα δεν γονιμοποιεί τα λουλούδια του και να βγάζει σπόρους με αποτέλεσμα να ξερένονται!!

τι μπορώ να κάνω;να πιάσω γύρη απο το λουλούδι και να το βάλω πάνω στο λουλούδι του ίδιου κάκτου(ή κάπου συγκεκριμμένα;)

αλλά όταν είναι μόνο ένα λουλούδι και το επόμενο θα βγεί μετά απο 10 μέρες(λέμε τώρα).....τι θα κάνω;να πιάσω γύρη και να την φυλάξω μέσα στο ψυγείο μέχρι να βγεί κανούριο λουλούδι και να την τοποθετήσω πάνω του;αυτο με το ψυγείο πως το κάνω; που;... μέσα σε ένα κουτάκι μόνη της(την γύρη);

Αρσένιος!!

ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000